Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.
Świętokrzyskie leży w obrębie Wyżyny Małopolskiej, obejmującej Wyżynę Kielecką i Nieckę Nidziańską. Charakterystycznym elementem województwa są Góry Świętokrzyskie, stanowiące centrum Wyżyny Kieleckiej.
Góry te zaostrzają klimat regionu. Średnie roczne opady wynoszą ponad 600 l/mkw, przy czym silnie zależą od ukształtowania terenu. W Łysogórach sięgają nawet 840 l/mkw, a w Kotlinie Sandomierskiej 550 l/mkw.
W związku z dużym zróżnicowaniem terenu, opady deszczu lokalnie bywają tam silne. Szczególnie w sytuacji, gdy nad regionem przemieszczają się komórki burzowe.
Wzniecanie Cumulonimbusa
Gdy chmura burzowa znajdzie się w obniżeniu terenu, pomiędzy wzniesieniami, opady deszczu są szczególnie intensywne. Tak jakby wzgórza blokowały dalsze przemieszczanie się chmury i wymuszały kumulację w jednym punkcie całego opadu z Cumulonimbusa.
W chmurze burzowej prądy wstępujące są bardzo silne. Z badań wynika, że orografia terenu - wzgórza czy góry dodatkowo wymuszają jeszcze prądy wstępujące w chmurze, tym samym czyniąc ją potężniejszą, czego skutkiem są obfitsze opady.
Siedem wzgórz Sandomierza
Doświadczony przez deszcz Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem "małym Rzymem"). Jako meteorolog wiem, że po burzach będzie w tym regionie trudna sytuacja hydrologiczna, bez względu na to, czy spadnie tam 40 czy 140 litrów wody.
Może ktoś z regionu odezwie się do nas i podzieli obserwacjami na temat lokalnej specyfiki opadów deszczu?
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo