Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.
Świętokrzyskie leży w obrębie Wyżyny Małopolskiej, obejmującej Wyżynę Kielecką i Nieckę Nidziańską. Charakterystycznym elementem województwa są Góry Świętokrzyskie, stanowiące centrum Wyżyny Kieleckiej.
Góry te zaostrzają klimat regionu. Średnie roczne opady wynoszą ponad 600 l/mkw, przy czym silnie zależą od ukształtowania terenu. W Łysogórach sięgają nawet 840 l/mkw, a w Kotlinie Sandomierskiej 550 l/mkw.
W związku z dużym zróżnicowaniem terenu, opady deszczu lokalnie bywają tam silne. Szczególnie w sytuacji, gdy nad regionem przemieszczają się komórki burzowe.
Wzniecanie Cumulonimbusa
Gdy chmura burzowa znajdzie się w obniżeniu terenu, pomiędzy wzniesieniami, opady deszczu są szczególnie intensywne. Tak jakby wzgórza blokowały dalsze przemieszczanie się chmury i wymuszały kumulację w jednym punkcie całego opadu z Cumulonimbusa.
W chmurze burzowej prądy wstępujące są bardzo silne. Z badań wynika, że orografia terenu - wzgórza czy góry dodatkowo wymuszają jeszcze prądy wstępujące w chmurze, tym samym czyniąc ją potężniejszą, czego skutkiem są obfitsze opady.
Siedem wzgórz Sandomierza
Doświadczony przez deszcz Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem "małym Rzymem"). Jako meteorolog wiem, że po burzach będzie w tym regionie trudna sytuacja hydrologiczna, bez względu na to, czy spadnie tam 40 czy 140 litrów wody.
Może ktoś z regionu odezwie się do nas i podzieli obserwacjami na temat lokalnej specyfiki opadów deszczu?
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W poniedziałek przez Polskę przechodzą fronty burzowe. Niespokojnie jest w kilku województwach na północy, północnym zachodzie oraz na wschodzie kraju. Służby otrzymują zgłoszenia dotyczące powalonych drzew. W niektórych miejscowościach pojawiły się lokalne podtopienia.
Załamanie pogody w Polsce. Zalane ulice, powalone drzewa
Poniedziałek przyniesie w wielu regionach kraju burzową aurę. Jak będzie wyglądać wędrówka gwałtownych zjawisk wieczorem oraz w ciągu nadchodzącej nocy? Czego się spodziewać? Sprawdziła to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Tak będą wędrować burze. "Zjawiska mogą nieść zniszczenie"
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Alarmy obowiązują w całym kraju. Wyładowaniom towarzyszyć będzie porywisty wiatr, w porywach rozpędzający się do 100-115 kilometrów na godzinę.
Cała Polska objęta alarmami przed burzami
Wtorek przyniesie ze sobą odpoczynek od burz i upału. W części kraju możliwe są słabe opady deszczu. Czego spodziewać się w kolejnych dniach? Czeka nas przeplatanka gorąca z chłodniejszymi masami powietrza, mogą też wrócić wyładowania atmosferyczne.
Pogoda na 5 dni. Temperatura na huśtawce
Na greckiej wyspie Chios na Morzu Egejskim od niedzieli szaleją pożary lasów. Z żywiołem walczą całe zastępy strażaków, ewakuowane są kolejne miejscowości, a władze proszą o wodę i żywność. Służby podejrzewają, że ogień mógł zostać wzniecony przez człowieka.
Pożary trawią grecką wyspę. Kolejne ewakuacje
Tej nocy pojawi się szansa na zobaczenie na niebie nad Polską efektownego, kosmicznego wiru. Zjawisko będzie związane z lotem Falcona 9 i zrzutem paliwa z rakiety. Sprawdź, o której godzinie spojrzeć w górę, by go zobaczyć.
Kosmiczny wir na niebie nad Polską. Szansa już tej nocy
Naukowcy odkryli, że pewien gatunek ćmy żyjący w Australii, który każdego roku wyrusza na długą wędrówkę, do nawigacji używa gwiazd. To pierwszy raz, gdy poznano taką umiejętność u bezkręgowców pokonujących ogromne dystanse.
Pokonują nawet tysiąc kilometrów, używają gwiazd jako nawigacji
Pogoda na dziś. Poniedziałek, czyli 23.06, zapowiada się z dynamiczną pogodą. Prognozowane są burze, którym towarzyszyć ma ulewny deszcz. Niewykluczone jest powstanie trąby powietrznej. W wielu miejscach będzie gorąco, a miejscami - upalnie.
Pogoda na dziś - poniedziałek 23.06. Początek tygodnia z gwałtowną pogodą
Cały czas trwają badania nad wpływem mikroplastiku na zdrowie człowieka. W artykule opublikowanym na łamach "Journal of the American Heart Association" naukowcy donoszą, że osoby żyjące w pobliżu wód cechujących się wysokim stężeniem małych cząsteczek tworzyw sztucznych są bardziej narażone na wiele groźnych chorób.
Mikroplastik a częstotliwość chorób. Niepokojące obserwacje naukowców
Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę kilkunastu tysięcy próbek krwi wyssanej przez komary. Chcieli zbadać, na jakich gatunkach zwierząt żerują te owady. Okazuje się, mają one znacznie bardziej różnorodne i elastyczne upodobania żywieniowe niż wcześniej sądzono.
Zbadali zwyczaje żywieniowe komarów. Wyniki ich zaskoczyły
W tym roku monsun uderzył w Chiny wcześniej niż zwykle. W ostatnich dniach na południu i w centrum kraju padał ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Są ofiary śmiertelne. Gwałtowna aura spodziewana jest również w niedzielę, wydano ostrzeżenia meteorologiczne.
"Nigdy wcześniej nie doświadczyłam tak ogromnej powodzi"
Gorące powietrze napłynęło do wielu regionów Francji. Sprawiło, że w sobotę temperatura maksymalna sięgnęła prawie 40 stopni. Agencja meteorologiczna Meteo France wydała ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed spiekotą.
Napłynęło gorące powietrze. "Upał jest nie do zniesienia"
Na południu Chorwacji w rejonie Omisza wybuchł pożar. Jak przekazała straż, został wywołany przez człowieka. Ogień strawił kilkanaście domów. Z żywiołem walczy ponad 150 strażaków, choć najgorsze już minęło. Konieczne były ewakuacje mieszkańców oraz turystów. Na Kontakt24 otrzymaliśmy relacje Polaków, którzy przebywają w tamtych rejonach.
Spalone domy, ewakuacje. Straż: znamy przyczynę pożaru
Nawałnice, którym miały towarzyszyć tornada, nawiedziły Dakotę Północną i Minnesotę w USA, doprowadzając do śmierci trzech osób. Wiał silny wiatr, padał intensywny deszcz oraz grad pokaźnych rozmiarów. Blisko 100 tysięcy odbiorców zostało pozbawionych prądu.
Wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Trzy osoby nie żyją
Na początku czerwca firma ispace próbowała wylądować łazikiem Resilience na Księżycu. Misja zakończyła się niepowodzeniem. Miejsce, gdzie maszyna się rozbiła, można zobaczyć teraz na zdjęciu opublikowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA.
Drugi raz rozbili się na Księżycu. Widać to na zdjęciu
Stwierdzenie "tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną" zostało sformułowane przez Paracelsusa, XVI-wiecznego lekarza uważanego za ojca nowoczesnej medycyny. Prawo to leży u podstaw dzisiejszej toksykologii, przypominając o cienkiej granicy między zbawiennym a szkodliwym działaniem tego samego związku. W ocieplającym się świecie lekarze i badacze muszą jednak mierzyć się z czynnikami przesuwającymi te granice w sposób, który nie do końca możemy przewidzieć.
Co pomaga, a co szkodzi? Zmiany klimatu zacierają granice
Fala upałów nawiedziła południową Hiszpanię. W piątek termometry pokazały miejscami aż 40 stopni Celsjusza. Przed spiekotą wydano ostrzeżenia meteorologiczne drugiego stopnia. Również w Wielkiej Brytanii było tego dnia gorąco.
Na termometrach aż 40 stopni. "Pij dużo wody, chowaj się w cieniu"
W Turcji trwają prace nad wzmocnieniem wrażliwych punktów konstrukcyjnych słynnego meczetu Hagia Sophia, który położony jest w Stambule. Inżynierowie i eksperci do spraw dziedzictwa kulturowego wykorzystują zaawansowane symulacje trzęsień ziemi, aby lepiej przygotować świątynię na takie wydarzenia.