Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.
Świętokrzyskie leży w obrębie Wyżyny Małopolskiej, obejmującej Wyżynę Kielecką i Nieckę Nidziańską. Charakterystycznym elementem województwa są Góry Świętokrzyskie, stanowiące centrum Wyżyny Kieleckiej.
Góry te zaostrzają klimat regionu. Średnie roczne opady wynoszą ponad 600 l/mkw, przy czym silnie zależą od ukształtowania terenu. W Łysogórach sięgają nawet 840 l/mkw, a w Kotlinie Sandomierskiej 550 l/mkw.
W związku z dużym zróżnicowaniem terenu, opady deszczu lokalnie bywają tam silne. Szczególnie w sytuacji, gdy nad regionem przemieszczają się komórki burzowe.
Wzniecanie Cumulonimbusa
Gdy chmura burzowa znajdzie się w obniżeniu terenu, pomiędzy wzniesieniami, opady deszczu są szczególnie intensywne. Tak jakby wzgórza blokowały dalsze przemieszczanie się chmury i wymuszały kumulację w jednym punkcie całego opadu z Cumulonimbusa.
W chmurze burzowej prądy wstępujące są bardzo silne. Z badań wynika, że orografia terenu - wzgórza czy góry dodatkowo wymuszają jeszcze prądy wstępujące w chmurze, tym samym czyniąc ją potężniejszą, czego skutkiem są obfitsze opady.
Siedem wzgórz Sandomierza
Doświadczony przez deszcz Sandomierz leży na siedmiu wzgórzach (stąd miasto nazywane jest czasem "małym Rzymem"). Jako meteorolog wiem, że po burzach będzie w tym regionie trudna sytuacja hydrologiczna, bez względu na to, czy spadnie tam 40 czy 140 litrów wody.
Może ktoś z regionu odezwie się do nas i podzieli obserwacjami na temat lokalnej specyfiki opadów deszczu?
Autor: Arleta Unton-Pyziołek / Źródło: TVN Meteo
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W Teksasie w hrabstwie Kerr trwa dramatyczna akcja ratunkowa po powodziach, które zabiły co najmniej 24 osoby. Służby wciąż poszukują 23 dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu. - Został on całkowicie zniszczony - relacjonowała uratowana 13-latka. Ci, którym udało się przeżyć kataklizm, opisują to, jak wyglądało nadejście gwałtownego żywiołu.
Wielka woda nadeszła o 1.30. Gdzie są 23 dziewczynki?
Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.
"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał
Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Teksas w USA wzrosła do 24 - przekazał szeryf hrabstwa Kerr Larry Lethia. Miejscami w ciągu kilku godzin spadło tam więcej deszczu, niż notuje się w średnio w ciągu miesiąca. Trwa akcja poszukiwacza 23 dzieci, które brały udział w chrześcijańskim obozie.
Katastrofalne powodzie w USA. Szukają 23 dziewczynek
Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.
Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady
W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.
Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"
Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.
"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz
Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.
Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość
Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest
Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.
Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia
Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.
Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie
W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.
"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski
Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.
W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.