Badacze z amerykańskiego Northwestern University obserwujący dania pręgowane w ich naturalnym środowisku odkryli, że kiedy ryby płyną, patrzą w dół. Udało im się to dzięki kamerze, którą umieścili na zdalnie sterowanym ramieniu robotycznym.
Niedawno odkryto, że ryby silniej reagują na ruch, który odbywa się pod nimi niż na ruch nad nimi. - Chcieliśmy zgłębić tę tajemnicę i zrozumieć, dlaczego tak się dzieje - powiedziała Emma Alexander z Northwestern University. I to się badaczom udało. Przyglądając się danio pręgowanym, odkryli, że kiedy ryby pływają, spoglądają w dół. Swoje wnioski naukowcy opublikowali w czasopiśmie "Current Biology".
Dlaczego się tak dzieje? Patrzenie w dół podczas pływania do przodu jest zachowaniem adaptacyjnym, wyewoluowało, aby pomóc rybom w samostabilizacji potrzebnej na przykład wtedy, kiedy płyną pod prąd.
Jak człowiek w pociągu
Gdy woda się porusza, a wraz z nią na przykład roślinność, danio pręgowane mają wrażenie, że same się poruszają.
- Jest to podobne do wrażenia, jakie ma się podczas siedzenia w pociągu, który stoi. Jeśli pociąg obok twojego zaczyna ruszać ze stacji, wydaje ci się, że i twój rusza - tłumaczyła Alexander. - Wizualna wskazówka z innego pociągu jest tak silna, że unieważnia fakt, że wszystkie inne zmysły mówią ci, że siedzisz nieruchomo. To jest dokładnie to samo zjawisko, które badamy u ryb. Nad nimi znajduje się wiele mylących wskazówek ruchowych, ale najbardziej niezawodne sygnały pochodzą z dna - dodała. I to właśnie na nie patrzą ryby.
Kamery były tam, gdzie byłyby oczy ryb
Jak przebiegało badanie? Zespół naukowców odwiedził siedem płytkich rzek w Indiach, które są naturalnym środowiskiem danio pręgowanego. Eksperci skupili się na tym jednym gatunku, ponieważ jest on organizmem modelowym, wykorzystywanym w wielu badaniach.
Badacze umieścili kamerę 360 stopni w wodoodpornej obudowie do nurkowania i przymocowali ją do zdalnie sterowanego ramienia robotycznego. Następnie użyli tego ramienia, aby zanurzyć kamerę w wodzie i poruszać nią. - To pozwoliło nam umieścić nasze oczy tam, gdzie byłyby oczy ryb. Kamera widziała to, co widzą ryby - opowiadała ekspertka.
Źródło: sciencedaily.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock