Silny wiatr łamie drzewa, potrafi też wyrwać je z korzeniami. Stanowi to poważne zagrożenie życia i zdrowia, a także powoduje wiele zniszczeń mienia. Dlaczego drzewa łamią się podczas gwałtownych burz i co temu sprzyja?
Do głównych przyczyn łamania i wyrywania drzew z korzeniami podczas silnego wiatru należą między innymi podmokła gleba oraz słaby system korzeniowy.
Wiele zdrowych drzew jest w stanie przetrwać krótkie okresy porywistych wiatrów oraz ulewnych opadów deszczu podczas burz. Jednakże, w sytuacji gdy gleba jest zbyt nawodniona, korzenie drzew tracą umocowanie, a to sprawia że są podatne na złamanie.
Mocne korzenie to podstawa
W niektórych przypadkach zdrowe drzewa mogą stać się bardzo ciężkie w trakcie, lub tuż po długotrwałych opadach deszczu. Pojedyncze drzewo lub niewielka ich grupa potrzebuje dobrze ugruntowanego systemu korzeni, aby przetrwać silny wiatr.
Jak mówią naukowcy z Sacramento Tree Foundation, niewłaściwe techniki sadzenia drzew, nagromadzenie infrastruktury miejskiej oraz uszkodzenia korzeni wpływają negatywnie na systemy korzeniowe drzew. Drzewa posadzone na odpowiedniej głębokości w dobrze odsączonej glebie wytrzymają dłużej niż te, których podłoże jest przemoknięte, a ich korzenie ograniczane są przez drogi, chodniki oraz fundamenty budynków.
Typ gleby, choroby, obecność insektów, brak konserwacji oraz nadmierne podlewanie również zwiększają podatność drzew na przewrócenie przez silny wiatr.
Ważna jest konserwacja
Starsze drzewa wymagają stałej, profesjonalnej opieki. Bardzo ważne jest, aby korona drzewa miała silne i zdrowe gałęzie, a także pień. Główną przyczyną dla której duże drzewa przewracają się w trakcie silnych podmuchów wiatru, jest niewłaściwe przycinanie oraz choroby. Ma na to wpływ także rodzaj drzewa.
Spróchniałe i uszkodzone gałęzie powinny być szybko przycinane. Jeśli z jednej strony drzewa zostanie obcięta duża gałąź, to samo powinniśmy wykonać z drugiej strony - tak, aby zachować równowagę.
Uwaga na klony
Niektóre gatunki drzew po prostu nie utrzymają się podczas silnego wiatru i są bardziej narażone na złamanie. Dzieje się tak z powodu ich słabych gałęzi oraz niewystarczająco rozbudowanej sieci korzeni.
Do gatunków szczególnie narażonych na oddziaływanie gwałtownego wiatru należy między innymi klon srebrzysty. Uważany jest za jeden z najbardziej podatnych gatunków drzew na silne podmuchy. Te dorastające do wysokości 30 metrów drzewa wydzielają też znaczne ilości pyłków. Oprócz nich na liście gatunków, których sadzenia należy się wystrzegać, są też wierzby płaczące.
Warto się zastanowić
Zastanówmy się, jak drzewa rosnące blisko dróg będą wyglądać za 10-20 lat. Co stanie się jeśli jakaś gałąź się obłamie, lub całe drzewo się przewróci? Podobnie jest z drzewami rosnącymi wokół naszych domów. W upalne dni dają nam cień, ale w czasach kiedy gwałtowne zjawiska atmosferyczne zdarzają się coraz częściej warto zastanowić się, czy nie są dla nas zagrożeniem.
Autor: dd/rp / Źródło: AccuWeather.com,Wikipedia
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock