Delfiny mają swoje rytuały żałobne i zdarza się, że nie mogą pogodzić się ze śmiercią kompanów? - Tak, to możliwe – stwierdzili na podstawie swoich obserwacji naukowcy z Włoch. Badacze nie wiedzą, czy ssaki te rozumieją czym jest śmierć, ale ich zdaniem delfiny odczuwają w związku z nią żal.
Delfiny posiadają w mózgu receptory odpowiedzialne za odczuwanie żalu - twierdzą badacze, którzy obserwowali te ssaki. Wyglądają tak samo, jak te u człowieka i na tej podstawie zidentyfikowano ich umiejętność odczuwania żalu po stracie innego delfina.
"Nie potrafiła zaakceptować tej śmierci..."
Jeden z przykładów opisuje sytuację, w której matka-delfin straciła swoje nowonarodzone młode. – Prawdopodobnie zostało ono zabite przez inne delfiny – powiedział w rozmowie z newscientist.com Joan Gonzalvo z włoskiego Tethys Research Institute.
– Samica wypychała swojego martwego potomka na powierzchnię wody, żeby mógł zaczerpnąć powietrza. Czynność tę powtarzała przez dwa dni – wyjaśnił i dodał, że jego zespołowi badawczemu udało się zarejestrować też, jak matka-delfin trącała i nawoływała zwłoki młodego delfina. - Wyglądało na to, że nie potrafi zaakceptować tej śmierci – uważa Gonzalvo.
Czekały na śmierć
Rok później włoski naukowiec trafił na kilka delfinów, które otoczyły umierającego, 2-3 miesięcznego członka stada. Ssak został najprawdopodobniej narażony na kontakt z pestycydami lub metalami ciężkimi. Świadczyły o tym ciemne plamy na jego skórze.
- Grupa krążyła wokół niego. Dorosłe okazy próbowały pomóc umierającemu zwierzęciu pozostać na powierzchni wody. Chory delfin zmarł około godziny później – opisywał zdarzenie Gonzalvo. – Byliśmy zaskoczeni faktem, że zaraz po zgonie całe stado odpłynęło i pozwoliło zwłokom zatonąć - dodał. – Uważam, że one po prostu towarzyszyły mu w procesie umierania, chciały spędzić z nim ostatnie chwile jego życia – powiedział naukowiec.
Jak zaznacza Joan Gonzalvo, zdaje sobie sprawę, że jego stwierdzenia opierają się na ograniczonej liczbie danych, ale dalej będzie konytnuował swoje badania w celu ich potwierdzenia. Jednak, zgodnie z tym co podaje portal newscientist.com, opublikowane informacje spotkały się z entuzjazmem innych naukowców zajmujących się tematem delfinów.
Autor: xyz//kdj,ms / Źródło: newscientist.com