Co decyduje o naszej sylwetce? Dlaczego niektórym łatwiej zrzucić wagę? Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące słynnego genu otyłości.
FTO (Fat Mass and Obesity Associated Gene) to odkryty w 2007 roku gen otyłości, który zwiększa szansę przytycia i jednocześnie utrudnia zrzucenie wagi.
Choroba cywilizacyjna
Powszechna otyłość ma zapewne związek ze zmianą stylu życia i sposobu odżywiania. Jednak pojawiły się przesłanki za istnieniem genu otyłości, utrudniającego utrzymanie szczupłej sylwetki. W 1980 roku w Wielkiej Brytanii na otyłość cierpiało około 7 procent dorosłej części populacji. Obecnie liczba ta wzrosła czterokrotnie. Brytyjczycy zaliczają się do grupy najbardziej otyłych mieszkańców Europy. Jednak pierwsze miejsce na arenie światowej zajmuje Polinezja w archipelagu Tonga. Ponad połowa dorosłych w tym rejonie jest otyła. Wiele zależy od współczesnego stylu życia: siedzący tryb pracy, zmotoryzowanie, windy, ruchome schody. To wszystko sprawia, że współcześni ludzie prawie w ogóle się nie ruszają, przez co spalają bardzo mało energii. Do tego dochodzi bardzo tania i ogólnie dostępna żywność obciążona dużym ładunkiem energetycznym. Nasz organizm ma również zdolności do magazynowania tłuszczu w specjalnych komórkach w okresach niedoboru żywności lub głodu. Jednak dlaczego nie wszyscy są otyli, skoro współczesny świat zapewnia nam takie warunki życia? Czy niektórzy z nas są zaprogramowani genetycznie do przybierania na wadze?
Wszystko przez geny?
Ostatnie badania, które porównywały genomy setek tysięcy ludzi szczupłych i otyłych, pozwoliły zidentyfikować ponad 90 genów związanych z otłuszczeniem ciała. Gen z największą mocą to wspomniany FTO, czyli gen otyłości, który jest dziedziczny. Ludzie otyli żyją krócej i są bardziej narażeni na różnego rodzaju problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, rak jelita grubego, czy choroba zwyrodnieniowa stawów. Rządy niektórych państw walczą przede wszystkim z otyłością i jej skutkami u dzieci. Znalezienie efektywnej drogi na ułatwienie ludziom schudnięcia staje się coraz większym priorytetem.
Eksperyment dający nadzieję
Przeprowadzono eksperyment sprawdzający, czy osoby z genem FTO rzeczywiście mają większy problem ze zrzuceniem wagi, niż osoby pozbawione tego genu. Naukowcy z Europy i Ameryki Północnej połączyli siły, otrzymując dane ponad 9500 osób z genem FTO, które wzięły udział w badaniach stosując dietę, aktywność fizyczną i leki w celu stracenia wagi. Osoby te podjęły się wysokiej jakości kontrolowanym próbom odchudzania. Naukowcy z zaskoczeniem okryli, że posiadanie genu FTO nie miało żadnego wpływu na proces chudnięcia. Próby odchudzania były równie skuteczne u osób z ryzykiem tego genu, jak u każdej innej. Badania te są uniwersalne - potwierdzają tezę zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, u osób starszych i młodszych, a także sprawdzają się w przypadku rasy kaukaskiej, jak i czarnych Amerykanów.
Wszystko w naszych rękach
Wyniki badań to ważna informacja dla osób próbujących stracić na wadze. Dają wiarę w to, że niezależnie od posiadania genu otyłości, dzięki diecie, ćwiczeniom i terapii lekowej można z powodzeniem zrzucić zbędne kilogramy. Na poziomie społecznym badania te udowadniają także pilną potrzebę zmiany warunków życia, które powodują otyłość. Konieczne jest wprowadzenie zdrowszego sposobu odżywiania i większej aktywności fizycznej, które powinny stać się normą dla każdego człowieka. Owszem, genetyka również ma wpływ na wagę ciała, ale nie narzuca ludziom, jak mają żyć.
Zobacz, w jaki sposób najskuteczniej schudnąć.
Autor: mg/jap / Źródło: iflscience.com