Oetzi, słynny Człowiek Lodu, pochodził z Europy Środkowej - ustalili naukowcy po przebadaniu jego genomu. Zachodzące potem migracje sprawiły jednak, że spośród obecnych Europejczyków genetycznie najbliżsi są mu mieszkańcy Sardynii.
W 1991 r. w alpejskim lodowcu odkryto znakomicie zachowane zwłoki mężczyzny sprzed pięciu tysięcy lat. Jak się okazało podczas badań, został on zabity z łuku podczas wędrówki przez alpejską przełęcz. Strzała trafiła w szyję i mężczyzna wykrwawił się na śmierć.
Określili pochodzenie
Od nazwy doliny Oetz w Południowym Tyrolu, gdzie znaleziono mumię, nadano mu przydomek Oetzi. Mężczyzna jest też określany Człowiekiem Lodu albo Człowiekiem Similaun (od nazwy alpejskiego szczytu).
Najnowsze badania, których wyniki ogłoszono podczas spotkania American Society of Human Genetics dowodzą, że pochodził z terenów Europy Środkowej, nie zaś z Sardynii. Genetycznie przypomina innych neolitycznych rolników z ówczesnej Europy.
Pierwsze badania zaskoczyły
- Zgadza się to z teorią, że rolnictwo rozprzestrzeniło się ze Środkowego Wschodu wraz z migracjami neolitycznych rolników - wyjaśnia genetyk Martin Sikora ze Stanford University (USA).
W tym roku częściowo odczytano genom Człowieka Lodu. Pierwsze wyniki były zaskakujące. Okazało się, że był on spokrewniony z dzisiejszymi mieszkańcami Sardynii. Jednak wydało się mało prawdopodobne, żeby mieszkaniec Sardynii zawędrował tak daleko na północ.
Migracje wyjaśniły różnice
Kolejne badanie, tym razem całego genomu, potwierdziło, że biorąc pod uwagę dzisiejszych Europejczyków, najbliższe pokrewieństwo łączyłoby Człowieka Lodu z Sardyńczykami. Jednak w odniesieniu do neolitycznych mieszkańców kontynentu mężczyzna spokrewniony był z rolnikami zamieszkującymi ówcześnie obszary dzisiejszej Bułgarii i Szwecji. Podobnie neolityczni łowcy-zbieracze z obszaru Szwecji i Półwyspu Iberyjskiego przypominają pod względem genetycznym dzisiejszych Europejczyków z północy.
Potwierdza to teorię migracji ze Środkowego Wschodu do Europy północnej. Mieszkańcy Sardynii pozostawali w izolacji, dlatego zachowali bardziej pierwotne, wspólne elementy genetyczne.
"Zamieszkał" w muzeum
Mumia Oetziego jest wystawiana w Muzeum Archeologicznym południowego Tyrolu, które gromadzi też dotyczące go informacje. W miejscu jej znalezienia w dolinie Oetz wystawiono pomnik.
Autor: js/rs / Źródło: PAP