Kolacja w Paryżu lub Wenecji. Czekoladki popijane szampanem. Spacery z ukochaną osobą po rajskiej plaży. Eksperci ostrzegają zakochanych: te romantyczne symbole są zagrożone. Wszystko za sprawą zmian klimatu.
Rajskie wyspy znikną pod morzem, Paryż spowije nieznośny smog, Wenecję zaleje woda, szampan zmieni smak, a o kakao na czekoladę będzie można zapomnieć. Czy taka będzie przyszłość? Zestawienie "walentynkowych zagrożeń" klimatycznych przygotowała agencja Reutera.
Wyspy jak z pocztówki pod wodą?
Zalanie przez wody oceanu zagraża między innymi Malediwom i indonezyjskiej wyspie Bali, często wybieranym jako cel romantycznych wypraw, w tym podróży poślubnych.
To nie jedyne nieszczęście, jakie może dotknąć rajskie wyspy i archipelagi. Podnosząca się temperatura wód oceanu oraz przełowienie mogą doprowadzić do "śmierci" około 90 procent raf koralowych na całym świecie.
Rosnącym problemem jest też zanieczyszczenie plastikiem. Z tego powodu na przykład Vanuatu i Seszele wprowadzają lokalnie zarządzane rezerwaty morskie oraz zakazują używania plastikowych toreb i słomek.
Miasto smogu, nie miłości?
Paryż uznawany jest za jedno z najbardziej romantycznych miast świata. Jednak w ostatnich latach w powietrzu nad francuską stolicą unosi się nie tyle miłość, co smog, do tego stopnia spowijający miasto, że okresami wymusza wprowadzanie zakazu ruchu na Polach Elizejskich.
Około 85 procent spośród 10 milionów ludzi żyjących w metropolii paryskiej było w 2017 roku narażonych na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, przekraczającego dopuszczalne normy jakości - alarmowała organizacja monitorująca stan powietrza Airparif.
Smog jest odpowiedzialny za 48 tysięcy zgonów Francuzów rocznie. Według danych francuskiej agencji ds. zdrowia publicznego, wdychanie zanieczyszczonego powietrza jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci w tym kraju - tuż za paleniem papierosów i spożywaniem alkoholu.
Wenecja zatonie?
Wyznanie miłości na gondoli pod Mostem Westchnień, czy może być coś bardziej romantycznego? Tymczasem w związku ze zmianami klimatu miasto to jest coraz częściej zalewane w wyniku podnoszenia się poziomu morza oraz powodzi błyskawicznych po burzach. Trwa walka o Wenecję. Włosi budują bariery przeciwpowodziowe, żeby chronić to wrażliwe na zmiany klimatyczne miasto znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klimatolodzy Organizacji Narodów Zjednoczonych przewidują, że związana z działalnością ludzi emisja gazów cieplarnianych może doprowadzić do globalnego wzrostu poziomu morza o 59 centymetrów do 2100 roku.
Pożegnanie z czekoladą?
Półki sklepowe uginają się pod ciężarem bombonierek i czekoladowych serduszek, klasycznych słodkich podarunków dla ukochanej osoby.
Tymczasem wylesianie i zmiany klimatu zagrażają światowym zasobom kakao, niezbędnego do produkcji prawdziwej czekolady. Jeden z największych producentów przestrzegł, że jeśli nie podejmie się pilnych kroków, regiony dotychczasowych upraw kakao mogą stać się nieodpowiednie dla tych roślin w ciągu kolejnych 30 lat.
Mowa między innymi o Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie, które obecnie odpowiadają za 60 procent światowej produkcji kakao.
Szampan zmieni smak?
Naukowcy ostrzegają, że średnia temperatura na świecie może w tym stuleciu wzrosnąć o od dwóch do nawet 4,9 stopni Celsjusza w porównaniu z czasami sprzed rewolucji przemysłowej. To postawi globalne wyzwania przed wieloma gałęziami rolnictwa.
Na alarm biją właściciele winnic w Szampanii. Ostrzegają, że ocieplanie się klimatu może sprawić, iż zmieni się smak słynnego trunku. Możliwe też, że zbiory winogron będą musiały odbywać się wcześniej niż dotychczas.
Niektórzy producenci zaczynają kupować ziemię w południowej Anglii, co ma być "polisą ubezpieczeniową" na wypadek, gdyby zmiany klimatyczne wymusiły przeniesienie upraw na inne, położone bardziej na północ tereny.
Autor: ao//rzw / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: pexels