Cyklamen - uprawa i pielęgnacja cyklamenu perskiego (fiołka alpejskiego)

[object Object]
Właściwości lecznicze podbiałutvnmeteo.pl
wideo 2/5

Cyklamen perski, znany również jako fiołek alpejski, to popularna roślina doniczkowa, uprawiana głównie ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty. Sprawdź, jak pielęgnować i podlewać cyklameny w domu, by odwdzięczyły się pięknymi kwiatami.

Cyklameny, inaczej: fiołki alpejskie, są powszechnie spotykanymi roślinami doniczkowymi.

Cyklamen jest rośliną dość trudną w uprawie. Potrzebuje chłodu, temperatura powietrza w pokoju, w którym uprawiane są cyklameny, nie powinna przekraczać 16 st. C.

Cyklamen kwitnie zimą. Kwiaty cyklamenu mają różne kolory — od intensywnych po pastelowe.

Fiołki alpejskie podlewa się od dołu, by nie zamoczyć bulwy.

Kwiaty nie powinny stać w bezpośrednim słońcu, przeciągu i pomieszczeniu, w którym jest dym papierosowy.

Cyklamen - co to za roślina?

Cyklamen perski (Cyclamen persicum), wbrew swojej nazwie, nie pochodzi z Persji (Iranu), lecz ze środkowej Palestyny i obszaru pomiędzy Cyprem, Morzem Egejskim, Kretą i Rodos. Cyklameny pojawiły się w Europie w XVI wieku, początkowo uprawiane w ogrodach botanicznych królowej Anglii Elżbiety.

Kwiaty cyklamenu

Kwiaty cyklamenu pojawiają się zazwyczaj zimą i mogą mieć różne kolory i wielkość w zależności od odmiany rośliny. Kwiaty wyrastają na delikatnych szypułkach o długości 22-30 cm i osiągają długość 2,5-5 cm. Kolory kwiatów cyklamenu wahają się od bieli przez jasny róż po ciemny róż i czerwień. Jeśli są prawidłowo pielęgnowane, kwitną przez kilka miesięcy - od jesieni do wiosny.

Cyklameny w doniczce Shutterstock

Cyklameny - uprawa

Cyklameny nie należą do roślin łatwych w uprawie. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji, w przeciwnym wypadku żyją krótko. Jak pielęgnować cyklameny w domu? Należy zapewnić im odpowiednie warunki:

temperatura - cyklameny nie tolerują ciepłych pomieszczeń; optymalna temperatura do uprawy cyklamenów to 10-16 st. C.,

światło - cyklameny lubią jasne miejsca, ale nie mogą stać w bezpośrednim słońcu; idealnym wyborem dla fiołków alpejskich jest okno wschodnie,

wilgotność powietrza - cyklameny nie powinny być zraszane, dlatego by zapewnić im odpowiednią

wilgotność powietrza, należy ustawić doniczkę z rośliną na szerokiej podstawce z kamykami i wodą,

podłoże - fiołki alpejskie rosną dobrze w ziemi gliniastej,

przesadzanie - cyklameny można przesadzać, kiedy przekwitną i pozbędą się starych liści, a nowe liście zaczną się dopiero pojawiać; usuwamy wtedy stare liście i kwiaty i przesadzamy cyklamen do nowej doniczki nie powinna być zbyt duża, ponieważ cyklameny lepiej rosną i kwitną w ciasnych doniczkach,

rozmnażanie - cyklameny można rozmnażać przez podział starych bulw (po przekwitnięciu i obumarciu starych liści) lub wysiewając je z nasion pod koniec lata w temperaturze ok. 16 st. Celsjusza; wysiany cyklamen zakwitnie po ok. 18 miesiącach, a odmiana miniaturowa po ok. ośmiu miesiącach.

Jak podlewać cyklameny?

Podlewanie cyklamenów w doniczce wymaga regularności. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Cyklamenów nie powinno się podlewać od góry. Najlepszym sposobem podlewania cyklamenów jest zanurzenie doniczki w miękkiej odstanej wodzie. Należy włożyć doniczkę z cyklamenem do wiaderka, tak żeby woda sięgała do brzegu doniczki. Po 14 minutach wyjąć doniczkę i usunąć nadmiar wody. Przy podlewaniu cyklamenów trzeba uważać, żeby nie zamoczyć bulwy.

W okresie kwitnienia i wzrostu, cyklameny trzeba podlewać dwa razy w tygodniu, po przekwitnięciu wystarczy raz w tygodniu, ale nie wolno dopuścić do wyschnięcia ziemi w doniczce. Cyklameny nawozi się płynnym nawozem co 14 dni w czasie wzrostu i kwitnienia.

Jak dbać o cyklamen?

Liście fiołka alpejskiego przecieramy z kurzu miękkim pędzelkiem. Nie należy ich moczyć ani nabłyszczać. Cyklameny nie lubią też dymu papierosowego i przeciągów.

Uprawa cyklamenów - choroby i problemy

Najczęstsze problemy w uprawie cyklamenów w domu to:

żółknięcie liści - jeśli bulwa jest zdrowa, przyczyną jest zazwyczaj zbyt wysoka temperatura w pokoju (powyżej 16 st. C.) i zbyt mała wilgotność powietrza. Liście cyklamenu mogą też żółknąć, jeśli roślinastoi w bezpośrednim słońcu, jest jej za ciemno lub jest za rzadko podlewana.

miękka bulwa, zamieranie liści - miękka, gnijąca bulwa wskazuje na jej zalanie. Dzieje się tak przy podlewaniu cyklamenów z góry.

krótkie kwitnienie - przyczyn krótkiego kwitnienia może być wiele: brak nawozu, suche powietrze, za mała wilgotność, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu.

drobne nowe liście i brak kwitnienia - roślinie brakuje nawożenia.

zmarszczone i zwijające się liście - za ciepło i za sucho.

Cyklameny mogą też paść ofiarami szkodników: mszyc, mączniaków, przędziorków. W tej sytuacji należy zidentyfikować szkodnika i zastosować odpowiednie leczenie.

Cyklamen ogrodowy

Rodzaj Cyclamen obejmuje ok. 23 gatunków. Odmiany uprawne różnią się między sobą wielkością, zabarwieniem liści i barwą, kształtem i zapachem kwiatów. Poza popularnym cyklamenem perskim, dostępne są także cyklameny ogrodowe, które dobrze rosną na zacienionych skalniakach, np.:

cyklamen alpejski (Cyclamen alpinum) - niewielkich rozmiarów o małych różowych kwiatach i liściach w różnych odcieniach zieleni,

cyklamen purpurowy (Cyclamen purpurascens) - jest niewielki, ma okrągłe liście ze srebrzystymi wzorami i różowe oraz purpurowe kwiaty,

cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum) - osiąga ok. 10 cm wysokości; ma białe, różowe lub purpurowe małe kwiaty. Liście mają ciemnozieloną barwę, czasami z jaśniejszymi przebarwieniami. Od spodu liście są czerwonopurpurowe,

cyklamen neapolitański, inaczej: cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium) - ma białe lub różowe kwiaty i sercowate liście, które kształtem przypominają bluszcz pospolity; liście są ciemnozielone z białymi odbarwieniami.

Autor: red.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Przez Polskę przeszły burze z ulewnym deszczem, silnym wiatrem i gradem, powodując liczne zniszczenia. Strażacy w piątek i w nocy z piątku na sobotę interweniowali ponad 3000 razy, dwie osoby zostały lekko ranne. W województwie śląskim wiatr zerwał 13 dachów. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

"Trzask, huk i dach wylądował na samochodzie. Sufit spadł"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. W sobotę należy spodziewać się burz na przeważającym terenie Polski. Na termometrach zobaczymy od 23 do 33 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Pogoda na dziś - sobota 13.07. Groźne zjawiska w większości kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Przed nami gorący weekend, nie zabraknie też gwałtownych zjawisk w postaci burz. Nowy tydzień nie przyniesie ulgi od spiekoty. We wtorek temperatura może sięgnąć miejscami 34 stopni.

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Sobota z gwałtownymi burzami, wtorek z tropikalnym żarem. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP