Curiosity wkręcił się swoim wiertłem w Johna Kleina - skałę, w której już za kilka dni wykona pierwszy odwiert. Na powierzchni Czerwonej Planety powstało okrągłe, głębokie na 2 centymetry wgłębienie. To pierwsze wgłębienie, jakie zrobił na powierzchni Czerwonej Planety jakikolwiek łazik marsjański w historii.
Curiosity przebywa aktualnie w niewielkiej depresji o nazwie Yellowknife Bay, gdzie znajduje się John Klein - skała, w której zostanie wykonany głęboki na 5 cm odwiert. Łazik, sterowany przez pracowników należącego do NASA Laboratorium Napędu Odrzutowego (NASA's Jet Propulsion Laboratory), zdążył już "dotknąć" swym wiertłem Johna Kleina. Był to test, dzięki któremu udało się nie tylko wypróbować narzędzie, lecz także sprawdzić, jak zachowuje się poddawana jego działaniu skała.
Ślad tego, że na Marsie była woda
Po próbnym odwiercie pozostało głębokie na 2 cm wgłębienie. Jego średnica wynosiła 16 mm. Na zdjęciach, jakie opublikowała NASA, widać także fragmenty rozkruszonej skały. Właśnie takie drobiny, już po wykonaniu właściwego zadania, Curiosity pobierze i zbada w swoim laboratorium. Badacze mają nadzieję, że znajdą w niej ślady tego, że na Marsie występowało kiedyś środowisko wodne.
Autor: map//bgr / Źródło: NASA