Coś niezwykłego krąży wokół Słońca. "Narodził się w innym systemie"

[object Object]
Niezwykły obiekt w Układzie SłonecznymLarge Binocular Telescope Observatory
wideo 2/17

To pierwszy znany obiekt spoza Układu Słonecznego, który osiadł w naszym systemie na pobyt stały - ogłosili w poniedziałek naukowcy. Asteroida BZ okrąża Słońce, naśladując orbitalną ścieżkę Jowisza, ale w przeciwnym kierunku niż ten gazowy olbrzym.

Mamy pierwszego w naszym Układzie Słonecznym potwierdzonego stałego imigranta z dalekiego kosmosu - stwierdzili badacze. Ustalili, że obiekt narodził się w innym systemie gwiezdnym i został przechwycony, kiedy nasz system powstawał z wirującej chmury gazu i pyłu, około 4,5 miliarda lat temu.

- To poważny kandydat do tytułu najstarszego obiektu w Układzie Słonecznym - podkreślił astronom Fathi Namouni z francuskiego Observatoire de la Côte d'Azur. Jest on głównym autorem raportu o wynikach badań, opublikowanego w miesięczniku naukowym brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego ("Monthly Notices of the Royal Astronomical Society: Letters").

Gdyby nasz system miał służby konsularne...

Pod koniec ubiegłego roku wielkie poruszenie wywołały informacje o mającym kształt cygara obiekcie kosmicznym nazwanym Oumuamua. "Posłaniec spoza Układu Słonecznego", "dziwny obiekt z kosmosu", "niezwykłe odkrycie naukowców" - ekscytowały się media. "Statek kosmitów?" - pytali z nadzieją lub obawą zwolennicy tezy o istnieniu pozaziemskich cywilizacji.

W październiku 2017 roku Oumuamua przeleciała z ogromną prędkością przez Układ Słoneczny. Naukowcy stwierdzili, że pochodziła prawdopodobnie z podwójnego układu gwiezdnego i że została wyrzucona ze swojego macierzystego systemu we wczesnej fazie jego powstawania.

O ile Oumuamua była jednak tylko kosmicznym turystą, o tyle obecnie opisany obiekt - o nazwie (514107) 2015 BZ509, w skrócie BZ - osiadł tu na stałe.

- Gdyby Układ Słoneczny miał służby konsularne i mógł wydawać wizy, Oumuamua otrzymałaby jedynie wizę krótkoterminową, podczas gdy BZ miałby zieloną kartę - tłumaczył Namouni.

Trzy kilometry tajemnicy

BZ ma zaledwie trzy kilometry szerokości. Nie jest znany skład tej asteroidy. Wiadomo natomiast, że porusza się ona po orbicie wokół Słońca w przeciwnym kierunku niż wszystkie planety i prawie wszystkie inne obiekty naszego systemu. Została zaobserwowana przez naziemne teleskopy pracujące na Hawajach i w Arizonie.

- Ruch tej asteroidy jest zsynchronizowany z ruchem Jowisza. Okrążają Słońce w tym samym czasie, poruszając się jednak w przeciwnych kierunkach - stwierdziła astronom Helena Morais z brazylijskiego Universidade Estadual Paulista.

Jak to się stało, że BZ znalazł się w Układzie Słonecznym? Naukowcy są zdania, że wpadł w przestrzeń międzygwiezdną, kiedy doszło do interakcji jego macierzystego systemu z innymi w gęsto upakowanej gromadzie gwiazd. - Układ Słoneczny powstał w gromadzie gwiazd, z których każda miała swoje planety i asteroidy. Bliskość systemów gwiezdnych, wspomagana przez ich oddziaływania grawitacyjne, sprawiała, że asteroidy zostały usuwane z jednych systemów i przechwytywane przez inne - wyjaśniał Namouni.

Poniżej: obrazy 2015 BZ509 zaobserwowane przez Large Binocular Telescope Observatory (LBTO). Na tych negatywowych zdjęciach gwiazdy i asteroida (obwiedziona żółtym kółkiem) są czarne, a niebo - jasne.

Obiekt (514107) 2015 BZ509 pochodzi z innego układu gwiezdnego (Fot. C. Veillet / Large Binocular Telescope Observatory)C. Veillet / Large Binocular Telescope Observatory

To one przyniosły wodę i życie?

Autorzy raportu podkreślają, że naukowe potwierdzenie, iż mamy do czynienia z pierwszym kosmicznym stałym imigrantem, ma wielkie znaczenie dla dyskusji o formowaniu się planet, ewolucji Układu Słonecznego, a nawet o pochodzeniu życia na Ziemi.

- To odkrycie mówi nam, że Układ Słoneczny mógł być domem dla większej liczby asteroid spoza naszego systemu oraz komet, przechwyconych na wczesnym etapie jego historii. Niektóre z takich obiektów mogły w przeszłości zderzać się z Ziemią, być może niosąc ze sobą wodę, biocząsteczki, a nawet materię organiczną - podkreśliła Morais.

Naukowcy poinformowali, że badają także inne obiekty Układu Słonecznego poruszające się w przeciwnym kierunku niż planety. Podejrzewają, że to również mogą być przybysze z innych rejonów kosmosu.

Autor: rzw / Źródło: EurekAlert!, Reuters, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: C. Veillet / Large Binocular Telescope Observatory

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? We wtorek 22 lipca w Polsce grzmi. Wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady i silny wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w Polsce w tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wciąż błyska się w części kraju

Gdzie jest burza? Wciąż błyska się w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni będą bardzo ciepłe, ale nie upalne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 28 stopni Celsjusza. W części kraju dominować będzie umiarkowane zachmurzenie z opadami deszczu. Niewykluczone są też burze.

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Na kilka dni zapomnimy o upale. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Połamane gałęzie, zalane ulice - to skutki burz z intensywnymi opadami deszczu, jakie wystąpiły w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek. W związku z dynamiczną pogodą strażacy przeprowadzili dziesiątki interwencji w kilku województwach zachodniej Polski.

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Dziesiątki interwencji strażaków. Zalane ulice, połamane gałęzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Iran zmaga się z falą ekstremalnych upałów. Temperatura przekracza miejscami 50 stopni Celsjusza. W niektórych regionach mieszkańcy skarżą się na niedobór wody. Z powodu spiekoty środa w stolicy kraju będzie dniem wolnym od pracy.

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Ponad 50 stopni. Władze apelują o oszczędzanie wody

Źródło:
The Guardian, Al Jazeera

20 lipca podczas spaceru z rodzicami 4-letnie dziecko zostało zaatakowane przez pumę. Niebezpieczna sytuacja miała miejsce na terenie Parku Narodowego Olympic w stanie Waszyngton. Amerykańskie media podają, że ojciec rzucił się na ratunek. Dzięki temu skończyło się na lekkich obrażeniach.

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Puma zaatakowała 4-latka w parku narodowym

Źródło:
CBS News, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu nawiedziły chińską prowincję Szantung. W ciągu pięciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w tym regionie w pół roku. Potężne ulewy doprowadziły do powstania powodzi. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby.

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

W pięć godzin spadło tyle deszczu, ile w pół roku

Źródło:
Reuters

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty przed burzami. Zjawiska przyniosą ze sobą intensywne opady deszczu, a lokalnie grad. Obowiązują alarmy pierwszego stopnia.

Burze nad Polską. Żółte alarmy IMGW

Burze nad Polską. Żółte alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Około 50 tysięcy mieszkańców okolic stolicy Filipin, Manili, musiało opuścić swoje mieszkania z powodu powodzi wywołanych tajfunem Wipha. W części kraju nie funkcjonują szkoły i urzędy. Zginęły co najmniej trzy osoby.

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Ewakuują 50 tysięcy osób. Tajfun przyniósł ekstremalne ulewy

Źródło:
Reuters, PAP, Al Jazeera

Na plaży Sao Conrado w pobliżu Rio de Janeiro znaleziono ciało martwego humbaka. Zwierzę znajdywało się w zaawansowanym stanie rozkładu i prawdopodobnie zostało przyciągnięte na mieliznę przez prąd. Badaniem ssaka zajęli się specjaliści.

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Martwy humbak znaleziony na popularnej plaży

Źródło:
Reuters, Correio Popular, CBN

Pogoda na dziś. Wtorek 22.07 będzie deszczowy, a lokalnie także burzowy. Słupki rtęci pokażą maksymalnie 28 stopni Celsjusza. We znaki mogą dać się silne porywy wiatru.

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 22.07. Wiele deszczowych miejsc, do 28 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turcja zmaga się z upałami, które znacznie zwiększyły ryzyko wystąpienia pożarów. W części kraju ogień już się pojawił, a strażacy walczą z żywiołem. Instytucje ostrzegły mieszkańców, by uważali na to, jak zachowują się w lasach i w pobliżu innych terenów zielonych.

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Wielkie gorąco w Turcji. Apel służb

Źródło:
PAP, Reuters

Włosi mierzą się z trudną pogodą, która wyraźnie dzieli kraj. Południe i centrum doświadczają potwornych upałów, a na na północy szaleją burze, które przynoszą ze sobą ulewy, grożące podtopieniami i osuwiskami. Taka sytuacja potrwa już kilka dni.

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Włoski but podzielony. Jedni będą "umierać z gorąca", inni zmierzą się z burzami

Źródło:
Reuters, RaiNews

W słoneczne dni warto unikać kontaktu z niektórymi roślinami. Wśród nich jest między innymi seler, popularny składnik dań.

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Ekspert: wystrzegaj się tych roślin, jeśli planujesz przebywać na słońcu

Źródło:
PAP

W niedzielę Francję nawiedziły burze, którym towarzyszył bardzo silny wiatr. Zrywał on dachy i powalał drzewa. W wyniku gwałtownej pogody jedna osoba została ranna. Część kraju pozostaje objęta pomarańczowymi alarmami.

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Wiatr porwał ławkę, ta wylądowała w basenie

Źródło:
Enex, The Connexion

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze i powodzie zbierają śmiertelne żniwo w Korei Południowej. W wyniku skutków żywiołu zginęło już 18 osób, trwają poszukiwania zaginionych. Woda uszkodziła tysiące dróg i budynków.

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

"Ziemia zapadła się pode mną, woda sięgała do szyi"

Źródło:
BBC, Reuters

Sławosz Uznański-Wiśniewski obecnie przechodzi proces rehabilitacji w niemieckiej Kolonii. W mediach społecznościowych poinformował, że już za kilka dni wróci do kraju. Pobyt w Polsce nie będzie jednak zbyt długi.

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Wiadomo, kiedy Sławosz Uznański-Wiśniewski wróci do Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Kosmiczne drożdże, które przyleciały razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z powrotem na Ziemię, od dzisiaj będą badane przez grupę polskich naukowców. Wyniki badań mogą zrewolucjonizować wiele obszarów wiedzy.

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Wysłali w kosmos drożdże z genem z niesporczaka. Teraz otworzyli przesyłkę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC