Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz specjaliści Rządowego Centrum Bezpieczeństwa informują o niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. W związku z dynamiczną aurą przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W niedzielę pogoda stwarza duże zagrożenie. Jak prognozują synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w wielu regionach występują i będą występować groźne burze z opadami gradu lub intensywnym deszczem. Wydano ostrzeżenia wszystkich stopni, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS-owy alert do przebywających w niektórych regionach.
Z powodu dynamicznej pogody w wielu rzekach mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. Dlatego synoptycy IMGW wydali również alarmy hydrologiczne.
Bezpieczeństwo podczas burzy
O burzach mówimy wtedy, gdy występują wyładowania atmosferyczne. Najczęściej towarzyszą im opady deszczu, gradu oraz silny, porywisty wiatr.
W przypadku pojawienia się burzy, bezpieczeństwo najprościej zachowamy, pozostając w domu. Jeśli jest taka możliwość, nie powinniśmy go opuszczać. Warto zabezpieczyć jednak wszystkie drzwi i okna, a także przedmioty na parapetach i balkonach oraz odłączyć od prądu sprzęt domowy.
Na wypadek przerw w dostawach prądu warto przygotować latarkę.
Co robić, gdy burza zastanie nas na zewnątrz?
Jeśli przebywamy poza domem, a zauważymy burzowe chmury lub wyładowania atmosferyczne, powinniśmy jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Niewskazane jest przebywanie pod drzewami, na szczytach górskich oraz w wodzie czy na otwartej przestrzeni. Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by unikać dotykania metalowych przedmiotów i pozostać w samochodzie, jeśli jesteśmy w podróży.
Jeśli nasze ciało zaczyna odczuwać ładunki elektryczne, trzeba natychmiast przykucnąć.
Porażenie piorunem - poradnik
W przypadku porażenia piorunem należy zbadać ogólny stan poszkodowanego. Trzeba sprawdzić, czy oddycha i czy ma wyczuwalne tętno. Jeśli doszło do zatrzymania oddechu, powinno się rozpocząć sztuczne oddychanie. Jeśli tętna nie da się wyczuć, konieczne jest podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Autor: kw/aw / Źródło: RCB, IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Felix Mittermeier/unsplash.com