"Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki". Największe klęski żywiołowe XXI wieku

Katastrofy naturalne powodują śmierć setek tysięcy ludziShutterstock

Co roku w wielu regionach świata dochodzi do różnych klęsk żywiołowych. Oto zestawienie tych najbardziej niebezpiecznych i tragicznych w skutkach w obecnym stuleciu.

Trzęsienia ziemi, huragany, tsunami, nawet potężne fale upałów. Natura bywa ekstremalnie gwałtowna, a liczba śmiertelnych ofiar kataklizmów potrafi sięgać setek tysięcy.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy w wielu regionach świata doszło do wyjątkowo niebezpiecznych klęsk żywiołowych. Dwa trzęsienia ziemi doprowadziły do śmierci kilku setek osób w Meksyku, przez Stany i Karaiby przetoczyły się liczne huragany - Irma, Maria i Harvey, by wymienić tylko kilka - a potężny monsun doprowadził do śmierci wielu osób. Żaden z tych kataklizmów nie osiągnął jak dotąd rangi wymienionych niżej rekordzistów.

Tutaj możesz przeczytać o huraganie Maria, który przetoczył się przez Karaiby.

Huragan Maria uderzył w Portoryko
Huragan Maria uderzył w PortorykoENEX

Tutaj możesz przeczytać o trzęsieniu ziemi w Meksyku.

Tutaj możesz przeczytać o niszczycielskim huraganie Irma.

2001: trzęsienie ziemi w Gudźarat

2001: trzęsienie ziemi w prowincji GudźaratExpress Archive Photo

Zapadła się praktycznie cała zabudowa mieszkalna. To było gorsze niż bombardowanie Londynu przez nazistów. R.B. Sreekumar, oficer policji

Liczba ofiar śmiertelnych: 20 tysięcy

Kraj: Indie

26 stycznia 2001 roku w stanie Gudźarat, kilka kilometrów od wioski Chobari, seria potężnych wstrząsów przeszyła ziemię.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.9 w skali Richtera doprowadziło do śmierci ponad 20 tysięcy osób.

Liczba rannych osiągnęła 167 tysięcy, a 400 tysięcy domów runęło, zawaliło się też osiem szkół, dwa szpitale oraz przepiękna świątynia Swaminarayan. Spośród 25 prowincji w stanie Gudźarat jedynie cztery nie zostały doszczętnie zniszczone.

W pobliżu miasta Bhuj, które ucierpiało najbardziej, postawiono upamiętniający wydarzenie cmentarz, na którym posadzono trzynaście tysięcy drzew.

Minister mieszkalnictwa Haren Pandya zapewnił, że ludzie otrzymali informację o tym, by opuścić stare lub zaniedbane budynki.

2011: trzęsienie ziemi i tsunami w Tohoku

2011: tsunami w TohokuU.S. Navy/Wikipedia

Jeszcze nigdy nie doświadczyłem tak potężnego trzęsienia ziemi. Myślałem, że ustanie, ale tylko się trzęsło, trzęsło i trzęsło. Toshiaki Takahashi, urzędnik

Liczba ofiar śmiertelnych: 18,4 tys.

Kraj:Japonia

Do trzęsienia ziemi doszło 11 marca 2011 roku.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, wstrząs o magnitudzie 9.0 doprowadził do niszczycielskiego tsunami, które runęło na wybrzeże i uszkodziło elektrownię atomową w Fukuszimie, prowadząc do najdroższej katastrofy naturalnej w historii.

W połowie kraju ustał transport publiczny, na kilka dni wstrzymano też loty.

Wiele dni trwało szacowanie zniszczeń i przeprowadzanie działań ratunkowych. Następnego dnia po katastrofie ratownicy starali się między innymi dotrzeć do tysiąc dwustu osób, które nie mogły wydostać się z na wpół zalanej szkoły. Niektórzy całymi dniami przebywali na dachach zrujnowanych budynków w oczekiwaniu na pomoc: dopiero po 48 godzinach ratownikom udało się ewakuować sto spośród 600 osób, które szukały pomocy na dachu liceum.

Trzęsienie ziemi poprzedziły wstrząsy o magnitudzie w okolicach 7 w skali Richtera.

Pomoc zaoferowały liczne kraje, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wraz z żoną złożyli kondolencje mieszkańcom Japonii.

Tsunami i trzęsienie ziemi spustoszyły TohokuNOAA

2003: fala upałów w Europie

Anomalie pogodowe w Europie w 2003 rokuNOAA

W miarę, jak podnosi się temperatura na całym świecie z uwagi na zmianę klimatu, podobne katastrofy będą miały miejsce coraz częściej. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO)

Liczba ofiar śmiertelnych: 30-52 tys.

Kraj: głównie Francja i Włochy, większość krajów europejskich

W tym roku w wielu krajach odnotowano absolutne rekordy temperatur. Dla przykładu: we Francji były to 44 stopnie Celsjusza.

Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych we Francji poinformował, że upały doprowadziły do śmierci ponad 14 tysięcy Francuzów.

Trudno podsumować liczbę ofiar. Niektóre źródła - głównie media - informują o 52 tysiącach ofiar śmiertelnych, ale raport Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) wspomina o 30 tysiącach. Autorzy raportów podkreślają, że najbardziej narażone były osoby starsze oraz dzieci.

Co więcej, fala upałów doprowadziła do znacznego ograniczenia zbiorów. Uszczuplone zapasy doprowadziły do wielomiesięcznych spekulacji na rynkach żywnościowych.

Przyczyną upałów były oceaniczne anomalie pogodowe.

Fala upałów przetoczyła się też w tym roku przez Europę:

2003: trzęsienie ziemi w Iranie

Trzęsienie ziemi w Iranieprotezionecivile.gov.it

To był horror nie do opisania. Ponad połowa populacji miasta zmarła, w tym wielu pracowników straży pożarnej i służby zdrowia. Graham Payne, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: od 26-43 tys.

Kraj: Iran

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.6 uderzyło w prowincji Kerman w pobliżu miejscowości Bam.

I choć liczbę ofiar oficjalnie szacuje się na 26 271 osób, to media i niektórzy eksperci szacowali, że ofiar śmiertelnych było o połowę więcej.

2010: fala upałów w Rosji

Fala upałów w RosjiAP

Liczba ofiar śmiertelnych: 56 tys.

Kraj: Fala upałów, której doświadczyła półkula północna - w tym Chiny, Stany, Mongolia, Kanada, Kazachstan i Japonia - najmocniej uderzyła w Rosję. Oficjalnie mówi się o 56 tysiącach ofiar.

Pierwszą fazę fali upałów poprzedziło umiarkowanej siły zjawisko El Nino: trwała ona od kwietnia do czerwca 2010 roku. Drugiej fazie towarzyszyło wyjątkowo potężne zjawisko El Nina. Faza druga trwała od czerwca 2010 roku do czerwca 2011 roku i to właśnie w tym okresie temperatury były wyjątkowo wysokie. Czerwiec 2010 roku okazał się rekordowo upalny, a średnia temperatura w skali globalnej podniosła się o niemal jeden stopień Celsjusza (0,66) powyżej normy.

W Rosji w wyniku wysokich temperatur regularnie przekraczającymi 40 stopni Celsjusza zmarniały uprawy, a część tych, które pozostały, zajęła się ogniem. Pożary strawiły ogromne połacie lasów, szczególnie w południowo-wschodnich regionach Syberii.

Temperatura w Rosji w sierpniu 2010 rokuReuters

2008: trzęsienie ziemi w Syczuanie

Liczba ofiar śmiertelnych: 69 197 (374 176 rannych)

Kraj: Chiny

Trzęsienie ziemi w Syczuanie o magnitudzie 8.0 wystąpiło jedynie 80 kilometrów od stolicy prowincji, miasta Chengdu. Wstrząs był tak potężny, że władze Pekinu i Szanghaju - miast oddalonych o 1500 i 1700 kilometrów od epicentrum - potwierdziły, że w obu zatrzęsły się niektóre wieżowce.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsieniu towarzyszyły potężne wstrząsy wtórne o magnitudzie 6.0, które spowodowały kolejne zniszczenia. Było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi w Chinach od 1976 roku.

W mieście Shifang wstrząs doprowadził do wycieku 80 ton amoniaku z fabryki chemikaliów, co - doprowadziło do śmierci kilkuset osób. W miejscowości Dujiangyan zawalony gmach szkoły pogrzebał 900 osób, głównie uczniów. W samym mieście Mianyang pod gruzami siedmiu szkół zmarło ponad 1700 osób.

2005: trzęsienie ziemi w Kaszmirze

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNOAA

Straciliśmy wszystko w ciągu minuty. Mojego sklepu już nie ma. Mojego domu już nie ma. Czekamy na ratunek, chociaż i tak straciliśmy już wszystko. W naszej wiosce nie ma już dokąd wracać. Mohammed Habib, ojciec pięciorga

Liczba ofiar śmiertelnych: od 75 do 86 tys.

Kraj: Pakistan

O tym, że to trzęsienie ziemi okazało się tak śmiercionośne, zadecydowała nie tylko wysoka magnituda 7.6, ale i gęstość zabudowy mieszkalnej regionu, w którym wystąpiło. Nawet wstrząsy wtórne dało się odczuć w graniczących z Pakistanem państwach - Tadżykistanie, Afganistanie i Chinach.

Według NASA oraz Instytutu Inżynierii i Przeciwdziałania Trzęsieniom Ziemi (EERI) zginęło od 75 do 86 tysięcy osób.

Epicentrum znalazło się jedynie 19 kilometrów od Muzzafarabadu oraz 100 kilometrów od stolicy Pakistanu, Islamabadu. Miasto Muzzarafad ucierpiało najbardziej - w mieście drogi zostały zatarasowane przez walące się budynki, przez co służby ratunkowe nie były w stanie dotrzeć do czas do newralgicznych zabudowań.

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNASA

2008: cyklon Nargis

Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki, zwisały z drzew, spływały z ustępującą wodą.

Cyklon NargisDFAT photo library

Sean Keogh, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: 146 tys.

Kraj: Myanmar (Birma)

Cyklon Nargis z dużą siłą uderzył w Birmę 2 maja 2008 roku. Wiatr towarzyszący zjawisku miał prędkość 190-240 km/h. W tym kraju cyklon Nargis uważany jest za największą jak dotąd katastrofę naturalną.

Według badaczy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, w jej wyniku zginęło około 146 tysięcy osób, a wiele tysięcy zostało rannych. W dniu 20 maja 2008 roku ogłoszono w Birmie trzydniową żałobę narodową na cześć ofiar.

Cyklon zrównał z ziemią wiele wiosek, zdewastował świątynie i zabytkowe monumenty i przyczynił się do reformy polityki w Myanmarze.

2004: tsunami na Oceanie Indyjskim

Tsunami na Oceanie Indyjskimindia.gov

Gdy już odzyskałem przytomność, obudziłem się dryfując na krześle. Dopłynąłem do plaży, wszędzie były tylko ciała i strzaskane domy. Żywiłem się resztkami przez dwadzieścia dni.

Marthunis, siedemnastolatek z Arthue Naga

Liczba ofiar śmiertelnych: 230 tys.

Kraj: głównie Indonezja, Indie, Tajlandia

Tsunami powstało w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło 26 grudnia 2004 roku ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry.

Trzęsienie ziemi osiągnęło siłę ponad pięciu megaton.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 9,1. Zniszczenia głównie wystąpiły w Indonezji, Indiach i Tajlandii. Tsunami spowodowało śmierć ok. 230 tysięcy osób w 14 krajach.

Tsunami na Oceanie Indyjskimphys.org
Tsunami na Oceanie IndyjskimNOAA

2010: trzęsienie ziemi na Haiti

Straciłem matkę, dwójkę rodzeństwa, mój biznes, mój dom. Straciłem absolutnie wszystko w dniu 12 stycznia i nie zapomnę go nigdy. Jacqueline Jean Baptiste

Trzęsienie ziemi na HaitiRIBI Image Library

Liczba ofiar śmiertelnych: 316 tys.

Kraj: Haiti

Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera wystąpiło 12 stycznia 2010 roku. Jego epicentrum znajdowało się 25 km od Port-au-Prince, które jest stolicą kraju. W wyniku zjawiska zginęło ok. 316 tysięcy osób. Było to jedno z najbardziej niszczycielskich katastrof w XXI wieku.

Zniszczenia były bardzo duże, ludziom brakowało jedzenia i wody. Straty oszacowano na 7,8 miliarda dolarów.

Działania humanitarne na Haiti zostały uznane najdroższą i najszerzej zakrojoną akcją pomocową XXI wieku - według sieci ReliefWeb zebrano wówczas 3,5 miliarda dolarów.

Trzęsienie ziemi na HaitiEU Civil Protection and Humanitarian Aid

Autor: sj,AP/map / Źródło: toptenstip.com, scienceve, ibtimes, all-thatinteresting.com, NOAA, UNEP, NASA. ReliefWeb

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna fala arktycznego zimna. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w nadchodzących dniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Pogoda na 16 dni: powrót ciepła to odległa perspektywa

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać, jak stado żubrów zareagowało na załamanie pogody. Jak napisał Reporter24 pan Antoni, autor wideo, zwierzęta kompletnie nie przejęły się sypiącym śniegiem.

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Ucz się od żubrów, jak znosić surową pogodę

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodne ostrzega przed przymrozkami. W nocy i o poranku termometry mogą pokazać przy gruncie -6 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Ostrzeżenia IMGW. W tych regionach noce i poranki będą lodowate

Ostrzeżenia IMGW. W tych regionach noce i poranki będą lodowate

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Suzu gangesowy, delfin żyjący w mętnych wodach rzeki Ganges i Brahmaputra, może wyginąć przez działalność człowieka. Jak pisze BBC, ponad 6,3 tysięcy osobników tego gatunku jest zagrożonych z powodu polowań oraz rejsów turystycznych.

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Żyją w mętnych wodach, zagrażają im rejsy i polowania

Źródło:
BBC, PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 07.04 w całym kraju zapowiada się pochmurno. W prawie całym kraju chmury przyniosą opady od deszczu po mokry śnieg. Termometry pokażą od 4 do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Pogoda na dziś - poniedziałek 07.04. Chłodny początek tygodnia z opadami

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima wróciła w weekend do Polski, a wszystko wskazuje na to, że chłodniejsza aura pozostanie z nami na dłużej. Również opady przyjmą w nadchodzących dniach zimowy charakter. W większości kraju zagości deszcz ze śniegiem, lokalnie może także dosypać śniegu.

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

W prognozach widać śnieg. Gdzie dosypie go najwięcej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nastąpiło drastyczne załamanie pogody. Do Polski napłynęło surowe, zimne powietrze znad bieguna północnego, które sprawiło, że "temperatura tąpnęła". Nowy tydzień przyniesie drugie uderzenie zimna. - Możemy mieć powtórkę tego, co było w sobotę - powiedziała na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

"To było błyskawiczne włamanie". Co wydarzyło się w Polsce

Źródło:
TVN24

Ulewne deszcze nawiedziły amerykański stan Kentucky. W hrabstwie Franklin wody powodziowe porwały 9-letniego Gabriela. Jak podała stacja CNN, chłopiec zginął w czasie drogi na przystanek autobusu szkolnego.

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Szedł do autobusu, porwały go wody powodziowe. Nie żyje 9-latek

Źródło:
CNN, Reuters, BBC

Niedźwiedź zaatakował zbieracza poroża w obwodzie moskiewskim. Według lokalnych mediów mężczyzna przeżył, ponieważ udawał martwego. Ranny trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i twarzy.

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Niedźwiedź okaleczył zbieracza poroża

Źródło:
Reuters, gazetametro.ru

Co najmniej 30 osób zginęło na skutek powodzi, jaka dotknęła w sobotę Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga. Władze regionu podały, że z zalanych regionów ewakuowano wiele osób. Powódź spowodowała także paraliż komunikacyjny na głównych arteriach komunikacyjnych miasta.

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Stolica pod wodą. Nie żyje 30 osób

Źródło:
PAP, Reuters

Fale powodziowe zmyły most kolejowy... wraz ze stojącym na nim pociągiem. Do zdarzenia doszło w stanie Arkansas, który od kilku dni zmaga się z intensywnymi opadami deszczu. Jak podały lokalne media, chociaż wypadek wyglądał groźnie, nikt nie został ranny.

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Rzeka porwała most. Był na nim pociąg

Źródło:
CNN, KY3

Sobota przyniosła części kraju niebezpieczną aurę. Strażacy przeprowadzili łącznie 1317 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i intensywnych opadów śniegu - poinformował w niedzielę st. bryg. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Powalone drzewa, zerwane dachy. Ponad 1300 interwencji

Źródło:
PAP

Gwałtowne burze, którym towarzyszył ulewny deszcz, nawiedziły południowe i środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Doprowadziły do powstania rozległych powodzi. W wyniku żywiołu zginęło co najmniej 16 osób - podały lokalne media.

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Całe dzielnice pod wodą, nie żyje 16 osób

Źródło:
Reuters, PAP, france24.com

imowa aura nastała na Podkarpaciu i Podlasiu, a także i w Małopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały pokrytych śniegiem krajobrazów.

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Biały poranek. Część kraju pod śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Pogoda na Wielkanoc. Trwające znaczne ochłodzenie w Polsce i powrót zimowej pogody każą nam zadać pytanie o to, co czeka nas w pogodzie w trakcie zbliżających się świąt wielkanocnych. Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, co widać w amerykańskich i europejskich modelach meteorologicznych.

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Pogoda na Wielkanoc. Co pokazują modele

Źródło:
tvnmeteteo.pl

Zima ponownie zawitała do Polski. W kilku regionach kraju występują opady śniegu. Krótkotrwała zawieja pojawiła się także w Warszawie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia i filmy z zaśnieżonych miejscowości.

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Zawieja w Warszawie, biało w Olsztynie. Filmy i zdjęcia

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Po wielu ciepłych dniach do Polski wróciła zimno. Nocami może chwytać silny mróz. Niska temperatura może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Schorzenie nazywane jest pokrzywką z zimna.

Zimno też może uczulać

Zimno też może uczulać

Źródło:
American Academy of Dermatology, alergia.org.pl

Trzy osoby zginęły w mieście Coria del Rio w Sewilli po tym, jak zawalił się dach magazynu. Zdaniem służb, do tragicznego zdarzenia przyczyniły się silny wiatr i i ulewny deszcz, które do Hiszpanii sprowadziła w piątek burza Nuria.

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Po wichurze i ulewach runął dach, zginęły trzy osoby

Źródło:
ENEX, RTVE, El Pais

W jednej z angielskich wsi w hrabstwie Hertfordshire samiec myszołowca towarzyskiego atakował ludzi. Drapieżny ptak obierał sobie za cel łysych wysokich mężczyzn. Niektórzy trafiali z zakrwawioną głową do szpitala. W czwartek problematycznego osobnika udało się złapać.

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Drapieżny ptak atakował wysokich łysych mężczyzn

Źródło:
The Independent, BBC News

W łożyskach kotek, a także w płodach, może znajdować się mikroplastik - wynika z niewielkiego badania naukowców z Uniwersytetu w Parmie. Zdaniem ekspertów niebezpieczne cząsteczki mogą przenikać przez barierę łożyskową i kumulować się w płodach.

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Zbadali bezdomne kotki. W łożyskach miały coś, czego nie powinno tam być

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie w Peru padał intensywny deszcz. Do tragicznego zdarzenia doszło w prowincji Chanchamayo, gdzie trzech robotników zginęło w wyniku osuwiska.

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Osunęła się ziemia, spadli ze 150 metrów. Nie żyją

Źródło:
Reuters, elbuho.pe, hytimes.pe, pachamamaradio.org

Minionej nocy na polskim niebie pojawiła się zorza polarna. Świetlny spektakl był widoczny między innymi na północy kraju. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

"Zorza ponownie zatańczyła nad polskim morzem"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Susza panuje w Kampinoskim Parku Narodowym. Przepływ wody w biegnącym przez jego teren cieku osiągnął w środę rekordowo niską wartość. Jak przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele parku, jest to szczególnie niebezpieczne dla wrażliwych na ogień kampinoskich ekosystemów.

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

"Najbardziej palny park w Polsce" zmaga się z suszą

Źródło:
KPN, Regionalne Centrum Ekologiczne REC Polska

Kot został odnaleziony podczas telewizyjnej relacji na żywo. Zwierzak zaginął podczas tornada, które w środę przeszło nad stanem Arkansas.

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

"Tam jest mój kot". Zaginione zwierzę odnalazło się podczas relacji telewizyjnej

Źródło:
fox13memphis.com, tvnmeteo.pl

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba sfotografował asteroidę 2024 YR4. Do niedawna istniało niewielkie ryzyko, że obiekt mógłby uderzyć w Ziemię w 2032 roku. Obecnie to prawdopodobieństwo oceniane jest na bliskie zeru.

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Asteroida, która mogła trafić w Ziemię, na zdjęciu

Źródło:
ESA, phys.org
Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Naukowcy sfermentowali miso w kosmosie

Źródło:
CNN, iScience

Polska misja IGNIS na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystartuje najwcześniej w maju - przekazała NASA. W jej tamach na ISS poleci astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przeprowadzi szereg badań zaproponowanych przez krajowe przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe.

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Polski astronauta na ISS. NASA podała datę

Źródło:
PAP, NASA

Samce muszki owocowej, które "piją" alkohol, są bardziej atrakcyjne dla samic. Jak wynika z badań, ten związek chemiczny powoduje zwiększoną produkcję hormonów płciowych. Co jeszcze ciekawsze - w mózgach muszek owocowych naukowcy zidentyfikowali mechanizm pozwalający na kontrolę konsumpcji alkoholu.

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Samce muszek owocowych "piją" alkohol, by zyskać na atrakcyjności

Źródło:
PAP, BBC

Tornada przetoczyły się w środę nad centralnymi i południowymi Stanami Zjednoczonymi. Trąby powietrzne spowodowały spore zniszczenia w stanach Missouri i Arkansas. Meteorolodzy ostrzegają, że to nie koniec zagrożeń - kolejne dni mają przynieść wyjątkowo obfite ulewy.

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Ludzie pod gruzami domów, wiatr porywał auta

Źródło:
Reuters, CNN

Część Ameryki Północnej powoli kapie w głąb Ziemi. Jak wyjaśnili naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego, proces ten zachodzi bardzo głęboko pod powierzchnią, na granicy skorupy i płaszcza Ziemi. Modelowanie komputerowe pomogło im też w ustaleniu, co powoduje cieknięcie skał.

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Geologowie zauważyli, że Stany Zjednoczone kapią w głąb Ziemi

Źródło:
University of Texas - Austin

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 nawiedziło południowe wybrzeże Birmy (Mjanmy) - przekazało niemieckie centrum informacyjne GFZ. Azjatycki kraj nadal zmaga się ze skutkami ubiegłotygodniowych wstrząsów, które wystąpiły w okolicy miasta Mandalaj. Jak podała agencja AP, liczba ofiar kataklizmu przekroczyła 3 tysiące.

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Kolejne trzęsienie ziemi w Birmie. Liczba ofiar stale rośnie

Źródło:
PAP, Reuters