"Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki". Największe klęski żywiołowe XXI wieku

Katastrofy naturalne powodują śmierć setek tysięcy ludziShutterstock

Co roku w wielu regionach świata dochodzi do różnych klęsk żywiołowych. Oto zestawienie tych najbardziej niebezpiecznych i tragicznych w skutkach w obecnym stuleciu.

Trzęsienia ziemi, huragany, tsunami, nawet potężne fale upałów. Natura bywa ekstremalnie gwałtowna, a liczba śmiertelnych ofiar kataklizmów potrafi sięgać setek tysięcy.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy w wielu regionach świata doszło do wyjątkowo niebezpiecznych klęsk żywiołowych. Dwa trzęsienia ziemi doprowadziły do śmierci kilku setek osób w Meksyku, przez Stany i Karaiby przetoczyły się liczne huragany - Irma, Maria i Harvey, by wymienić tylko kilka - a potężny monsun doprowadził do śmierci wielu osób. Żaden z tych kataklizmów nie osiągnął jak dotąd rangi wymienionych niżej rekordzistów.

Tutaj możesz przeczytać o huraganie Maria, który przetoczył się przez Karaiby.

Huragan Maria uderzył w Portoryko
Huragan Maria uderzył w PortorykoENEX

Tutaj możesz przeczytać o trzęsieniu ziemi w Meksyku.

Tutaj możesz przeczytać o niszczycielskim huraganie Irma.

2001: trzęsienie ziemi w Gudźarat

2001: trzęsienie ziemi w prowincji GudźaratExpress Archive Photo

Zapadła się praktycznie cała zabudowa mieszkalna. To było gorsze niż bombardowanie Londynu przez nazistów. R.B. Sreekumar, oficer policji

Liczba ofiar śmiertelnych: 20 tysięcy

Kraj: Indie

26 stycznia 2001 roku w stanie Gudźarat, kilka kilometrów od wioski Chobari, seria potężnych wstrząsów przeszyła ziemię.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.9 w skali Richtera doprowadziło do śmierci ponad 20 tysięcy osób.

Liczba rannych osiągnęła 167 tysięcy, a 400 tysięcy domów runęło, zawaliło się też osiem szkół, dwa szpitale oraz przepiękna świątynia Swaminarayan. Spośród 25 prowincji w stanie Gudźarat jedynie cztery nie zostały doszczętnie zniszczone.

W pobliżu miasta Bhuj, które ucierpiało najbardziej, postawiono upamiętniający wydarzenie cmentarz, na którym posadzono trzynaście tysięcy drzew.

Minister mieszkalnictwa Haren Pandya zapewnił, że ludzie otrzymali informację o tym, by opuścić stare lub zaniedbane budynki.

2011: trzęsienie ziemi i tsunami w Tohoku

2011: tsunami w TohokuU.S. Navy/Wikipedia

Jeszcze nigdy nie doświadczyłem tak potężnego trzęsienia ziemi. Myślałem, że ustanie, ale tylko się trzęsło, trzęsło i trzęsło. Toshiaki Takahashi, urzędnik

Liczba ofiar śmiertelnych: 18,4 tys.

Kraj:Japonia

Do trzęsienia ziemi doszło 11 marca 2011 roku.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, wstrząs o magnitudzie 9.0 doprowadził do niszczycielskiego tsunami, które runęło na wybrzeże i uszkodziło elektrownię atomową w Fukuszimie, prowadząc do najdroższej katastrofy naturalnej w historii.

W połowie kraju ustał transport publiczny, na kilka dni wstrzymano też loty.

Wiele dni trwało szacowanie zniszczeń i przeprowadzanie działań ratunkowych. Następnego dnia po katastrofie ratownicy starali się między innymi dotrzeć do tysiąc dwustu osób, które nie mogły wydostać się z na wpół zalanej szkoły. Niektórzy całymi dniami przebywali na dachach zrujnowanych budynków w oczekiwaniu na pomoc: dopiero po 48 godzinach ratownikom udało się ewakuować sto spośród 600 osób, które szukały pomocy na dachu liceum.

Trzęsienie ziemi poprzedziły wstrząsy o magnitudzie w okolicach 7 w skali Richtera.

Pomoc zaoferowały liczne kraje, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wraz z żoną złożyli kondolencje mieszkańcom Japonii.

Tsunami i trzęsienie ziemi spustoszyły TohokuNOAA

2003: fala upałów w Europie

Anomalie pogodowe w Europie w 2003 rokuNOAA

W miarę, jak podnosi się temperatura na całym świecie z uwagi na zmianę klimatu, podobne katastrofy będą miały miejsce coraz częściej. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO)

Liczba ofiar śmiertelnych: 30-52 tys.

Kraj: głównie Francja i Włochy, większość krajów europejskich

W tym roku w wielu krajach odnotowano absolutne rekordy temperatur. Dla przykładu: we Francji były to 44 stopnie Celsjusza.

Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych we Francji poinformował, że upały doprowadziły do śmierci ponad 14 tysięcy Francuzów.

Trudno podsumować liczbę ofiar. Niektóre źródła - głównie media - informują o 52 tysiącach ofiar śmiertelnych, ale raport Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) wspomina o 30 tysiącach. Autorzy raportów podkreślają, że najbardziej narażone były osoby starsze oraz dzieci.

Co więcej, fala upałów doprowadziła do znacznego ograniczenia zbiorów. Uszczuplone zapasy doprowadziły do wielomiesięcznych spekulacji na rynkach żywnościowych.

Przyczyną upałów były oceaniczne anomalie pogodowe.

Fala upałów przetoczyła się też w tym roku przez Europę:

2003: trzęsienie ziemi w Iranie

Trzęsienie ziemi w Iranieprotezionecivile.gov.it

To był horror nie do opisania. Ponad połowa populacji miasta zmarła, w tym wielu pracowników straży pożarnej i służby zdrowia. Graham Payne, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: od 26-43 tys.

Kraj: Iran

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.6 uderzyło w prowincji Kerman w pobliżu miejscowości Bam.

I choć liczbę ofiar oficjalnie szacuje się na 26 271 osób, to media i niektórzy eksperci szacowali, że ofiar śmiertelnych było o połowę więcej.

2010: fala upałów w Rosji

Fala upałów w RosjiAP

Liczba ofiar śmiertelnych: 56 tys.

Kraj: Fala upałów, której doświadczyła półkula północna - w tym Chiny, Stany, Mongolia, Kanada, Kazachstan i Japonia - najmocniej uderzyła w Rosję. Oficjalnie mówi się o 56 tysiącach ofiar.

Pierwszą fazę fali upałów poprzedziło umiarkowanej siły zjawisko El Nino: trwała ona od kwietnia do czerwca 2010 roku. Drugiej fazie towarzyszyło wyjątkowo potężne zjawisko El Nina. Faza druga trwała od czerwca 2010 roku do czerwca 2011 roku i to właśnie w tym okresie temperatury były wyjątkowo wysokie. Czerwiec 2010 roku okazał się rekordowo upalny, a średnia temperatura w skali globalnej podniosła się o niemal jeden stopień Celsjusza (0,66) powyżej normy.

W Rosji w wyniku wysokich temperatur regularnie przekraczającymi 40 stopni Celsjusza zmarniały uprawy, a część tych, które pozostały, zajęła się ogniem. Pożary strawiły ogromne połacie lasów, szczególnie w południowo-wschodnich regionach Syberii.

Temperatura w Rosji w sierpniu 2010 rokuReuters

2008: trzęsienie ziemi w Syczuanie

Liczba ofiar śmiertelnych: 69 197 (374 176 rannych)

Kraj: Chiny

Trzęsienie ziemi w Syczuanie o magnitudzie 8.0 wystąpiło jedynie 80 kilometrów od stolicy prowincji, miasta Chengdu. Wstrząs był tak potężny, że władze Pekinu i Szanghaju - miast oddalonych o 1500 i 1700 kilometrów od epicentrum - potwierdziły, że w obu zatrzęsły się niektóre wieżowce.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsieniu towarzyszyły potężne wstrząsy wtórne o magnitudzie 6.0, które spowodowały kolejne zniszczenia. Było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi w Chinach od 1976 roku.

W mieście Shifang wstrząs doprowadził do wycieku 80 ton amoniaku z fabryki chemikaliów, co - doprowadziło do śmierci kilkuset osób. W miejscowości Dujiangyan zawalony gmach szkoły pogrzebał 900 osób, głównie uczniów. W samym mieście Mianyang pod gruzami siedmiu szkół zmarło ponad 1700 osób.

2005: trzęsienie ziemi w Kaszmirze

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNOAA

Straciliśmy wszystko w ciągu minuty. Mojego sklepu już nie ma. Mojego domu już nie ma. Czekamy na ratunek, chociaż i tak straciliśmy już wszystko. W naszej wiosce nie ma już dokąd wracać. Mohammed Habib, ojciec pięciorga

Liczba ofiar śmiertelnych: od 75 do 86 tys.

Kraj: Pakistan

O tym, że to trzęsienie ziemi okazało się tak śmiercionośne, zadecydowała nie tylko wysoka magnituda 7.6, ale i gęstość zabudowy mieszkalnej regionu, w którym wystąpiło. Nawet wstrząsy wtórne dało się odczuć w graniczących z Pakistanem państwach - Tadżykistanie, Afganistanie i Chinach.

Według NASA oraz Instytutu Inżynierii i Przeciwdziałania Trzęsieniom Ziemi (EERI) zginęło od 75 do 86 tysięcy osób.

Epicentrum znalazło się jedynie 19 kilometrów od Muzzafarabadu oraz 100 kilometrów od stolicy Pakistanu, Islamabadu. Miasto Muzzarafad ucierpiało najbardziej - w mieście drogi zostały zatarasowane przez walące się budynki, przez co służby ratunkowe nie były w stanie dotrzeć do czas do newralgicznych zabudowań.

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNASA

2008: cyklon Nargis

Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki, zwisały z drzew, spływały z ustępującą wodą.

Cyklon NargisDFAT photo library

Sean Keogh, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: 146 tys.

Kraj: Myanmar (Birma)

Cyklon Nargis z dużą siłą uderzył w Birmę 2 maja 2008 roku. Wiatr towarzyszący zjawisku miał prędkość 190-240 km/h. W tym kraju cyklon Nargis uważany jest za największą jak dotąd katastrofę naturalną.

Według badaczy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, w jej wyniku zginęło około 146 tysięcy osób, a wiele tysięcy zostało rannych. W dniu 20 maja 2008 roku ogłoszono w Birmie trzydniową żałobę narodową na cześć ofiar.

Cyklon zrównał z ziemią wiele wiosek, zdewastował świątynie i zabytkowe monumenty i przyczynił się do reformy polityki w Myanmarze.

2004: tsunami na Oceanie Indyjskim

Tsunami na Oceanie Indyjskimindia.gov

Gdy już odzyskałem przytomność, obudziłem się dryfując na krześle. Dopłynąłem do plaży, wszędzie były tylko ciała i strzaskane domy. Żywiłem się resztkami przez dwadzieścia dni.

Marthunis, siedemnastolatek z Arthue Naga

Liczba ofiar śmiertelnych: 230 tys.

Kraj: głównie Indonezja, Indie, Tajlandia

Tsunami powstało w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło 26 grudnia 2004 roku ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry.

Trzęsienie ziemi osiągnęło siłę ponad pięciu megaton.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 9,1. Zniszczenia głównie wystąpiły w Indonezji, Indiach i Tajlandii. Tsunami spowodowało śmierć ok. 230 tysięcy osób w 14 krajach.

Tsunami na Oceanie Indyjskimphys.org
Tsunami na Oceanie IndyjskimNOAA

2010: trzęsienie ziemi na Haiti

Straciłem matkę, dwójkę rodzeństwa, mój biznes, mój dom. Straciłem absolutnie wszystko w dniu 12 stycznia i nie zapomnę go nigdy. Jacqueline Jean Baptiste

Trzęsienie ziemi na HaitiRIBI Image Library

Liczba ofiar śmiertelnych: 316 tys.

Kraj: Haiti

Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera wystąpiło 12 stycznia 2010 roku. Jego epicentrum znajdowało się 25 km od Port-au-Prince, które jest stolicą kraju. W wyniku zjawiska zginęło ok. 316 tysięcy osób. Było to jedno z najbardziej niszczycielskich katastrof w XXI wieku.

Zniszczenia były bardzo duże, ludziom brakowało jedzenia i wody. Straty oszacowano na 7,8 miliarda dolarów.

Działania humanitarne na Haiti zostały uznane najdroższą i najszerzej zakrojoną akcją pomocową XXI wieku - według sieci ReliefWeb zebrano wówczas 3,5 miliarda dolarów.

Trzęsienie ziemi na HaitiEU Civil Protection and Humanitarian Aid

Autor: sj,AP/map / Źródło: toptenstip.com, scienceve, ibtimes, all-thatinteresting.com, NOAA, UNEP, NASA. ReliefWeb

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW opublikował prognozę zagrożeń. W niedzielę w większości kraju spodziewane są burze, a lokalnie mogą obowiązywać alarmy drugiego stopnia. Niebezpiecznie ma być także na początku przyszłego tygodnia.

Mogą wrócić pomarańczowe alarmy. Prognoza zagrożeń IMGW

Mogą wrócić pomarańczowe alarmy. Prognoza zagrożeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W kolejnych dniach Polska pozostanie pod wpływem układów niżowych i towarzyszących im frontów atmosferycznych. Nad nasz kraj zaczną napływać masy cieplejszego powietrza, ale niestety nie oznacza to przerwy od pochmurnego nieba i opadów deszczu.

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Pogoda na 5 dni. Na pogodne niebo jeszcze trochę poczekamy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 13.07. Noc w całym kraju będzie pochmurna, lokalnie także deszczowa. W dzień opady mają się nasilić, szczególnie w burzach. Termometry pokażą od 20 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - niedziela 13.07. W nocy czeka nas cisza przed burzą

Pogoda na jutro - niedziela 13.07. W nocy czeka nas cisza przed burzą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wraz z wielkim deszczem przyszedł wielki chłód. Choć lato termiczne w Polsce się trzyma, bo średnia dobowa temperatura nie spada na nizinach poniżej 15 stopni, to w najwyższe partie Tatr wkroczyła na chwilę zima. Wierzchołki Karpat przyprószył niedawno śnieg i w weekend również zrobi się tam biało. Kropla chłodu, w której znalazła się Europa Środkowa, zostanie wkrótce wyparta przez napierające od południa masy ciepłego powietrza.

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Jak może wyglądać reszta wakacji. Prognoza

Źródło:
TVN24+

Hiszpania mierzy się z ulewami i podtopieniami związanymi ze zjawiskiem DANA. W sobotę we wschodniej części kraju obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne najwyższego stopnia. Jak przekazały lokalne media, w sobotę najtrudniejsza sytuacja panowała w Katalonii i Aragonii.

Zalany szpital, auta w rzece. DANA zagraża Hiszpanii

Zalany szpital, auta w rzece. DANA zagraża Hiszpanii

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

17-letni chłopak zginął na plaży we włoskim Montalto di Castro. Został zasypany przez piasek po tym, jak położył się w wykopanym przez siebie tunelu.

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Tragedia na włoskiej plaży. 17-latek zginął pod piaskiem

Źródło:
PAP

Alert przed tornadem zakłócił w piątek wyścigi samochodowe w stanie Iowa. Na nagraniach z miejsca zdarzenia widać ciemne chmury i słychać syreny alarmowe. Wszystkie wydarzenia sportowe zaplanowane tego dnia na torze zostały odwołane.

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Tornado przerwało wyścigi. "Natychmiast znajdź schronienie"

Źródło:
Reuters, NWS, Des Moines Register

Trudno uwierzyć w te zniszczenia - powiedział Donald Trump po wizycie w Teksasie, gdzie doszło do ogromnej powodzi, która zabiła co najmniej 121 osób. Prezydent USA odwiedził miejsca, w których odnotowano największe zniszczenia, i spotkał się z rodzinami ofiar.

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Donald Trump: nigdy nie widziałem czegoś takiego, a widziałem wiele złego

Źródło:
PAP

W Kolorado i Arizonie wybuchły duże pożary, które zmusiły władze do ewakuacji turystów i pracowników z dwóch parków narodowych: Black Canyon of the Gunnison oraz Wielkiego Kanionu.

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Ewakuacje w parkach narodowych, w tym w Wielkim Kanionie

Źródło:
CNN, AP News

Niecodzienny widok zaskoczył mieszkańców jednego z osiedli w Great Falls w stanie Wirginia: ulicami dumnie przechadzał się paw. Jak się okazało, kolorowy ptak nie był uciekinierem z ogrodu zoologicznego, lecz ich sąsiadem.

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Zniknął bez śladu, potem pojawił się w wieczornych wiadomościach

Źródło:
CNN

Meksykańskie władze tresują psy do wykrywania groźnych pasożytów zwierząt i ludzi. Muchy śrubowe pojawiają się coraz bliżej granicy ze Stanami Zjednoczonymi, negatywnie wpływając na gospodarkę południowego sąsiada USA.

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

"Zadziorne szczeniaki" powalczą z pasożytem bydła i ludzi

Źródło:
PAP

Polska Agencja Kosmiczna podała oficjalny harmonogram powrotu misji Axiom-4 na Ziemię. Załoga, w której skład wchodzi polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski, ma opuścić Międzynarodową Stację Kosmiczną w poniedziałek. Jak jednak zaznaczyli przedstawiciele agencji, w harmonogramie mogą nastąpić przesunięcia.

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Kiedy polski astronauta wróci na Ziemię? Znamy harmonogram

Źródło:
PAP, POLSA

Tokio i okolice zmagały się w czwartek wieczorem z gwałtownymi ulewami, które spowodowały powodzie. Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenia, prognozując kolejne intensywne opady i apelując do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Do niebezpiecznej sytuacji doszło w Jokohamie.

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Zalane drogi, wyrwana studzienka. Chaos po ulewach

Źródło:
ENEX, NHK

Zbliża się coroczny maraton na biegunie północnym, podczas którego biegacze mogą zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Uczestnicy przygotowują się do wysiłku, trenując na pokładzie lodołamacza. Dostarczenie zawodników na biegun nie jest jednak jedynym celem statku.

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Walczą z zimnem, zobaczą niedźwiedzie polarne. Wyjątkowy maraton coraz bliżej

Źródło:
Reuters

W Korei Północnej panują upały. Tamtejsze media przekazały, że wiele regionów kraju zmaga się z wysokimi temperaturami i wilgotnością. W związku z przerwami w dostawie prądu niektórzy obywatele szukają alternatywnych źródeł energii do zasilania wentylatorów i klimatyzatorów.

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Sprowadzają panele słoneczne z zagranicy, by się schłodzić

Źródło:
Reuters, koreantimes.co.kr

Zjechali z autostrady, by zobaczyć piękne górskie widoki. Nie spodziewali się jednak, że w ciągu kilku minut spotkają aż pięć niedźwiedzi. Pan Przemysław i jego syn uwiecznili niezwykłe spotkanie z dziką naturą w Tatrach Słowackich, a nagranie wysłali na Kontakt24.

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Spotkali pięć niedźwiedzi w 10 minut. "Dla takich chwil warto żyć"

Źródło:
Kontakt24

Nadleśnictwo Baligród podzieliło się w mediach społecznościowych zdjęciem znalezionego w strumieniu realgaru - rzadkiego minerału, który w Polsce można znaleźć w Bieszczadach. Choć piękny, realgar jest jednak niebezpieczny i nie powinno się go dotykać.

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Niezwykły kamień znaleziony w Bieszczadach. Jest niebezpieczny

Źródło:
tvn24.pl, South Australian Museum, Encyklopedia PWN

Gwałtowne ulewy w czwartkowy poranek sparaliżowały rejon Bostonu w amerykańskim stanie Massachusetts, zamieniając drogi w rwące potoki. Kierowcy utykali w wodzie, a ich samochody dosłownie unosiły się na falach.

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Fale podnosiły samochody. "To było szalone"

Źródło:
ENEX

W Macedonii Północnej szaleją pożary lasów. W ostatnich dniach zarejestrowano ich kilkadziesiąt, części z nich nadal nie udało się opanować. Ogień pochłonął życie co najmniej dwóch osób.

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Kilka dni, kilkadziesiąt pożarów. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
ENEX, plusinfo.mk

W TVN24+ ruszył "Podcast o końcu świata" Magdy Łucyan. W programie reporterka "Faktów" TVN, wraz z gośćmi, będzie szeroko omawiała kwestie zmian klimatu, wokół których narasta niebezpieczna dezinformacja.

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Ruszył "Podcast o końcu świata"

Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na drugą część wakacji i jesień. Jakiej pogody możemy się spodziewać w poszczególnych regionach? Sprawdź najnowsze prognozy na sierpień, wrzesień, październik i listopad 2025.

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Co w pogodzie czeka nas jesienią? Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

Misja Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powoli dobiega końca, ale polski astronauta nie przestaje dzielić się z nami materiałami ze swojego życia na ISS. Tym razem Polak wrzucił do sieci materiał wideo, na którym ćwiczy.

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Tak wygląda pozaziemski trening. "Wyzwanie dla ludzkiego ciała"

Źródło:
POLSA, x.com

Władze Stanów Zjednoczonych przygotowują się na walkę z muchą śrubową, groźnym pasożytem zwierząt i ludzi, który pojawił się w Meksyku. Departament Rolnictwa USA planuje wyhodować miliony wysterylizowanych samców tego gatunku i wypuścić je z samolotów.

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Wyhodują miliony much i zrzucą je z samolotów

Źródło:
CNN

Mieszkańcy Gwatemali walczą ze skutkami serii trzęsień ziemi. Od wtorkowego popołudnia kraj położony w Ameryce Środkowej nawiedziło łącznie ponad 150 wstrząsów, z czego najsilniejszy miał magnitudę 5,7. Władze poinformowały o pięciu ofiarach śmiertelnych.

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Budynki pęknięte na pół, ciała pod gruzami

Źródło:
PAP, AFP, Reuters

W Stanach Zjednoczonych doszło do dwóch nietypowych zdarzeń z udziałem jeleni. W poniedziałek w stanie New Jersey dorosłe zwierzę wskoczyło przez okno do domu. Na Florydzie inny osobnik zdecydował się na morską wyprawę.

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Jeleń wskoczył do domu. Wyciągnięto go za poroże

Źródło:
CNN, 6abc Action News, KGNS NEWS+

W środkowym Teksasie wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w powodzi błyskawicznej. - To ogromna tragedia, ale mogło być o wiele gorzej - powiedział policjant z miasta Kerrville.

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

"Słyszę krzyki ludzi. Prześladują mnie"

Źródło:
CNN, Reuters

Niż genueński Gabriel przyniósł części kraju obfite opady deszczu. Padało tak mocno, że na jedenastu stacjach hydrologicznych padł rekord dobowego opadu deszczu.

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Na tych stacjach padł rekord dobowego opadu deszczu

Źródło:
IMGW, PAP

Co najmniej dziesięć osób zginęło, a kilka samochodów runęło do rzeki po zawaleniu się mostu w zachodnim stanie Gudźarat w Indiach. Do tragedii doszło w czasie intensywnych opadów deszczu w dystrykcie Vadodara.

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Auta runęły do rzeki. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

We wtorek południową część stanu Nowy Meksyk w USA nawiedziła powódź błyskawiczna. Lokalne władze poinformowały o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych, w tym dwójce dzieci. Żywioł niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze. Na jednym z nagrań widać, jak rwąca woda porywa i doszczętnie niszczy jeden z domów.

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Woda porwała budynek. "Byłam w tym domu i mam z nim wspomnienia"

Źródło:
CNN

Co najmniej kilkadziesiąt osób zostało rannych w wyniku burzy, jaka nawiedziła chorwackie miasto Split. Żywioł przyniósł intensywne opady deszczu oraz wiatr, który powalał drzewa i łamał gałęzie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy materiały ze sparaliżowanego miasta.

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Gwałtowna burza na chorwackim wybrzeżu. Rannych jest kilkadziesiąt osób

Źródło:
PAP, Kontakt24