"Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki". Największe klęski żywiołowe XXI wieku

Katastrofy naturalne powodują śmierć setek tysięcy ludziShutterstock

Co roku w wielu regionach świata dochodzi do różnych klęsk żywiołowych. Oto zestawienie tych najbardziej niebezpiecznych i tragicznych w skutkach w obecnym stuleciu.

Trzęsienia ziemi, huragany, tsunami, nawet potężne fale upałów. Natura bywa ekstremalnie gwałtowna, a liczba śmiertelnych ofiar kataklizmów potrafi sięgać setek tysięcy.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy w wielu regionach świata doszło do wyjątkowo niebezpiecznych klęsk żywiołowych. Dwa trzęsienia ziemi doprowadziły do śmierci kilku setek osób w Meksyku, przez Stany i Karaiby przetoczyły się liczne huragany - Irma, Maria i Harvey, by wymienić tylko kilka - a potężny monsun doprowadził do śmierci wielu osób. Żaden z tych kataklizmów nie osiągnął jak dotąd rangi wymienionych niżej rekordzistów.

Tutaj możesz przeczytać o huraganie Maria, który przetoczył się przez Karaiby.

Huragan Maria uderzył w Portoryko
Huragan Maria uderzył w PortorykoENEX

Tutaj możesz przeczytać o trzęsieniu ziemi w Meksyku.

Tutaj możesz przeczytać o niszczycielskim huraganie Irma.

2001: trzęsienie ziemi w Gudźarat

2001: trzęsienie ziemi w prowincji GudźaratExpress Archive Photo

Zapadła się praktycznie cała zabudowa mieszkalna. To było gorsze niż bombardowanie Londynu przez nazistów. R.B. Sreekumar, oficer policji

Liczba ofiar śmiertelnych: 20 tysięcy

Kraj: Indie

26 stycznia 2001 roku w stanie Gudźarat, kilka kilometrów od wioski Chobari, seria potężnych wstrząsów przeszyła ziemię.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.9 w skali Richtera doprowadziło do śmierci ponad 20 tysięcy osób.

Liczba rannych osiągnęła 167 tysięcy, a 400 tysięcy domów runęło, zawaliło się też osiem szkół, dwa szpitale oraz przepiękna świątynia Swaminarayan. Spośród 25 prowincji w stanie Gudźarat jedynie cztery nie zostały doszczętnie zniszczone.

W pobliżu miasta Bhuj, które ucierpiało najbardziej, postawiono upamiętniający wydarzenie cmentarz, na którym posadzono trzynaście tysięcy drzew.

Minister mieszkalnictwa Haren Pandya zapewnił, że ludzie otrzymali informację o tym, by opuścić stare lub zaniedbane budynki.

2011: trzęsienie ziemi i tsunami w Tohoku

2011: tsunami w TohokuU.S. Navy/Wikipedia

Jeszcze nigdy nie doświadczyłem tak potężnego trzęsienia ziemi. Myślałem, że ustanie, ale tylko się trzęsło, trzęsło i trzęsło. Toshiaki Takahashi, urzędnik

Liczba ofiar śmiertelnych: 18,4 tys.

Kraj:Japonia

Do trzęsienia ziemi doszło 11 marca 2011 roku.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, wstrząs o magnitudzie 9.0 doprowadził do niszczycielskiego tsunami, które runęło na wybrzeże i uszkodziło elektrownię atomową w Fukuszimie, prowadząc do najdroższej katastrofy naturalnej w historii.

W połowie kraju ustał transport publiczny, na kilka dni wstrzymano też loty.

Wiele dni trwało szacowanie zniszczeń i przeprowadzanie działań ratunkowych. Następnego dnia po katastrofie ratownicy starali się między innymi dotrzeć do tysiąc dwustu osób, które nie mogły wydostać się z na wpół zalanej szkoły. Niektórzy całymi dniami przebywali na dachach zrujnowanych budynków w oczekiwaniu na pomoc: dopiero po 48 godzinach ratownikom udało się ewakuować sto spośród 600 osób, które szukały pomocy na dachu liceum.

Trzęsienie ziemi poprzedziły wstrząsy o magnitudzie w okolicach 7 w skali Richtera.

Pomoc zaoferowały liczne kraje, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wraz z żoną złożyli kondolencje mieszkańcom Japonii.

Tsunami i trzęsienie ziemi spustoszyły TohokuNOAA

2003: fala upałów w Europie

Anomalie pogodowe w Europie w 2003 rokuNOAA

W miarę, jak podnosi się temperatura na całym świecie z uwagi na zmianę klimatu, podobne katastrofy będą miały miejsce coraz częściej. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO)

Liczba ofiar śmiertelnych: 30-52 tys.

Kraj: głównie Francja i Włochy, większość krajów europejskich

W tym roku w wielu krajach odnotowano absolutne rekordy temperatur. Dla przykładu: we Francji były to 44 stopnie Celsjusza.

Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych we Francji poinformował, że upały doprowadziły do śmierci ponad 14 tysięcy Francuzów.

Trudno podsumować liczbę ofiar. Niektóre źródła - głównie media - informują o 52 tysiącach ofiar śmiertelnych, ale raport Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) wspomina o 30 tysiącach. Autorzy raportów podkreślają, że najbardziej narażone były osoby starsze oraz dzieci.

Co więcej, fala upałów doprowadziła do znacznego ograniczenia zbiorów. Uszczuplone zapasy doprowadziły do wielomiesięcznych spekulacji na rynkach żywnościowych.

Przyczyną upałów były oceaniczne anomalie pogodowe.

Fala upałów przetoczyła się też w tym roku przez Europę:

2003: trzęsienie ziemi w Iranie

Trzęsienie ziemi w Iranieprotezionecivile.gov.it

To był horror nie do opisania. Ponad połowa populacji miasta zmarła, w tym wielu pracowników straży pożarnej i służby zdrowia. Graham Payne, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: od 26-43 tys.

Kraj: Iran

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.6 uderzyło w prowincji Kerman w pobliżu miejscowości Bam.

I choć liczbę ofiar oficjalnie szacuje się na 26 271 osób, to media i niektórzy eksperci szacowali, że ofiar śmiertelnych było o połowę więcej.

2010: fala upałów w Rosji

Fala upałów w RosjiAP

Liczba ofiar śmiertelnych: 56 tys.

Kraj: Fala upałów, której doświadczyła półkula północna - w tym Chiny, Stany, Mongolia, Kanada, Kazachstan i Japonia - najmocniej uderzyła w Rosję. Oficjalnie mówi się o 56 tysiącach ofiar.

Pierwszą fazę fali upałów poprzedziło umiarkowanej siły zjawisko El Nino: trwała ona od kwietnia do czerwca 2010 roku. Drugiej fazie towarzyszyło wyjątkowo potężne zjawisko El Nina. Faza druga trwała od czerwca 2010 roku do czerwca 2011 roku i to właśnie w tym okresie temperatury były wyjątkowo wysokie. Czerwiec 2010 roku okazał się rekordowo upalny, a średnia temperatura w skali globalnej podniosła się o niemal jeden stopień Celsjusza (0,66) powyżej normy.

W Rosji w wyniku wysokich temperatur regularnie przekraczającymi 40 stopni Celsjusza zmarniały uprawy, a część tych, które pozostały, zajęła się ogniem. Pożary strawiły ogromne połacie lasów, szczególnie w południowo-wschodnich regionach Syberii.

Temperatura w Rosji w sierpniu 2010 rokuReuters

2008: trzęsienie ziemi w Syczuanie

Liczba ofiar śmiertelnych: 69 197 (374 176 rannych)

Kraj: Chiny

Trzęsienie ziemi w Syczuanie o magnitudzie 8.0 wystąpiło jedynie 80 kilometrów od stolicy prowincji, miasta Chengdu. Wstrząs był tak potężny, że władze Pekinu i Szanghaju - miast oddalonych o 1500 i 1700 kilometrów od epicentrum - potwierdziły, że w obu zatrzęsły się niektóre wieżowce.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsieniu towarzyszyły potężne wstrząsy wtórne o magnitudzie 6.0, które spowodowały kolejne zniszczenia. Było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi w Chinach od 1976 roku.

W mieście Shifang wstrząs doprowadził do wycieku 80 ton amoniaku z fabryki chemikaliów, co - doprowadziło do śmierci kilkuset osób. W miejscowości Dujiangyan zawalony gmach szkoły pogrzebał 900 osób, głównie uczniów. W samym mieście Mianyang pod gruzami siedmiu szkół zmarło ponad 1700 osób.

2005: trzęsienie ziemi w Kaszmirze

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNOAA

Straciliśmy wszystko w ciągu minuty. Mojego sklepu już nie ma. Mojego domu już nie ma. Czekamy na ratunek, chociaż i tak straciliśmy już wszystko. W naszej wiosce nie ma już dokąd wracać. Mohammed Habib, ojciec pięciorga

Liczba ofiar śmiertelnych: od 75 do 86 tys.

Kraj: Pakistan

O tym, że to trzęsienie ziemi okazało się tak śmiercionośne, zadecydowała nie tylko wysoka magnituda 7.6, ale i gęstość zabudowy mieszkalnej regionu, w którym wystąpiło. Nawet wstrząsy wtórne dało się odczuć w graniczących z Pakistanem państwach - Tadżykistanie, Afganistanie i Chinach.

Według NASA oraz Instytutu Inżynierii i Przeciwdziałania Trzęsieniom Ziemi (EERI) zginęło od 75 do 86 tysięcy osób.

Epicentrum znalazło się jedynie 19 kilometrów od Muzzafarabadu oraz 100 kilometrów od stolicy Pakistanu, Islamabadu. Miasto Muzzarafad ucierpiało najbardziej - w mieście drogi zostały zatarasowane przez walące się budynki, przez co służby ratunkowe nie były w stanie dotrzeć do czas do newralgicznych zabudowań.

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNASA

2008: cyklon Nargis

Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki, zwisały z drzew, spływały z ustępującą wodą.

Cyklon NargisDFAT photo library

Sean Keogh, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: 146 tys.

Kraj: Myanmar (Birma)

Cyklon Nargis z dużą siłą uderzył w Birmę 2 maja 2008 roku. Wiatr towarzyszący zjawisku miał prędkość 190-240 km/h. W tym kraju cyklon Nargis uważany jest za największą jak dotąd katastrofę naturalną.

Według badaczy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, w jej wyniku zginęło około 146 tysięcy osób, a wiele tysięcy zostało rannych. W dniu 20 maja 2008 roku ogłoszono w Birmie trzydniową żałobę narodową na cześć ofiar.

Cyklon zrównał z ziemią wiele wiosek, zdewastował świątynie i zabytkowe monumenty i przyczynił się do reformy polityki w Myanmarze.

2004: tsunami na Oceanie Indyjskim

Tsunami na Oceanie Indyjskimindia.gov

Gdy już odzyskałem przytomność, obudziłem się dryfując na krześle. Dopłynąłem do plaży, wszędzie były tylko ciała i strzaskane domy. Żywiłem się resztkami przez dwadzieścia dni.

Marthunis, siedemnastolatek z Arthue Naga

Liczba ofiar śmiertelnych: 230 tys.

Kraj: głównie Indonezja, Indie, Tajlandia

Tsunami powstało w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło 26 grudnia 2004 roku ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry.

Trzęsienie ziemi osiągnęło siłę ponad pięciu megaton.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 9,1. Zniszczenia głównie wystąpiły w Indonezji, Indiach i Tajlandii. Tsunami spowodowało śmierć ok. 230 tysięcy osób w 14 krajach.

Tsunami na Oceanie Indyjskimphys.org
Tsunami na Oceanie IndyjskimNOAA

2010: trzęsienie ziemi na Haiti

Straciłem matkę, dwójkę rodzeństwa, mój biznes, mój dom. Straciłem absolutnie wszystko w dniu 12 stycznia i nie zapomnę go nigdy. Jacqueline Jean Baptiste

Trzęsienie ziemi na HaitiRIBI Image Library

Liczba ofiar śmiertelnych: 316 tys.

Kraj: Haiti

Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera wystąpiło 12 stycznia 2010 roku. Jego epicentrum znajdowało się 25 km od Port-au-Prince, które jest stolicą kraju. W wyniku zjawiska zginęło ok. 316 tysięcy osób. Było to jedno z najbardziej niszczycielskich katastrof w XXI wieku.

Zniszczenia były bardzo duże, ludziom brakowało jedzenia i wody. Straty oszacowano na 7,8 miliarda dolarów.

Działania humanitarne na Haiti zostały uznane najdroższą i najszerzej zakrojoną akcją pomocową XXI wieku - według sieci ReliefWeb zebrano wówczas 3,5 miliarda dolarów.

Trzęsienie ziemi na HaitiEU Civil Protection and Humanitarian Aid

Autor: sj,AP/map / Źródło: toptenstip.com, scienceve, ibtimes, all-thatinteresting.com, NOAA, UNEP, NASA. ReliefWeb

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek nad południowo-wschodnią Polską przechodzi fala intensywnych opadów śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części dwóch województw obowiązują żółte alarmy.

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Obfite opady. Są kolejne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy północnych regionów Japonii zmagają się z trudnymi, zimowymi warunkami. W niektórych miejscach wystąpiły śnieżyce, a warstwa białego puchu wyniosła kilkadziesiąt centymetrów. Były miejsca, gdzie stanął ruch pociągów.

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Atak zimy w Japonii. Pociągi stanęły

Źródło:
Reuters, NHK

W poniedziałkowy poranek mieszkańców kilku miejscowości przywitała zimowa aura. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia między innymi z województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego. Z prognoz wynika, że dziś obfite opady mogą pojawić się na południu kraju.

Biały poranek w kilku miejscowościach

Biały poranek w kilku miejscowościach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Co najmniej 11 delfinów i ponad 100 ptaków padło po olbrzymim wycieku ropy naftowej z dwóch rosyjskich tankowców, które zatonęły w okolicach Cieśniny Kerczeńskiej na Morzu Czarnym. Według ekologów do środowiska mogło przedostać się kilka tysięcy ton paliwa. Zdaniem ekspertów usuwanie skutków katastrofy może zająć nawet 1,5 roku.

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

"Dopiero gdy tu dotarliśmy, zrozumieliśmy, jak poważna jest skala zniszczeń"

Źródło:
Reuters, Espreso, Nowaja Gazieta

Pogoda na dziś. Poniedziałek 23.12 będzie przeważnie pochmurny z chwilami rozpogodzeń - tylko lokalnie na południowym wschodzie może popadać deszcz ze śniegiem i śnieg. W ciągu dnia termometry pokażą maksymalnie 5 stopni Celsjusza, a we wszystkich regionach odczujemy chłód.

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Pogoda na dziś - poniedziałek 23.12. Zza chmur wyjdzie słońce, ale lokalnie sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielne popołudnie zawalił się most łączący dwa stany na północnym wschodzie Brazylii. W momencie katastrofy na konstrukcji znajdowało się kilka pojazdów, które wpadły do wody. Jednym z nich była cysterna wypełniona kwasem siarkowym. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Zawalił się most. Do rzeki wpadła cysterna z kwasem siarkowym. Ten zaczął się uwalniać

Źródło:
Reuters, PAP, Globo

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online