"Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki". Największe klęski żywiołowe XXI wieku

Katastrofy naturalne powodują śmierć setek tysięcy ludziShutterstock

Co roku w wielu regionach świata dochodzi do różnych klęsk żywiołowych. Oto zestawienie tych najbardziej niebezpiecznych i tragicznych w skutkach w obecnym stuleciu.

Trzęsienia ziemi, huragany, tsunami, nawet potężne fale upałów. Natura bywa ekstremalnie gwałtowna, a liczba śmiertelnych ofiar kataklizmów potrafi sięgać setek tysięcy.

W ciągu dwóch ostatnich miesięcy w wielu regionach świata doszło do wyjątkowo niebezpiecznych klęsk żywiołowych. Dwa trzęsienia ziemi doprowadziły do śmierci kilku setek osób w Meksyku, przez Stany i Karaiby przetoczyły się liczne huragany - Irma, Maria i Harvey, by wymienić tylko kilka - a potężny monsun doprowadził do śmierci wielu osób. Żaden z tych kataklizmów nie osiągnął jak dotąd rangi wymienionych niżej rekordzistów.

Tutaj możesz przeczytać o huraganie Maria, który przetoczył się przez Karaiby.

Huragan Maria uderzył w Portoryko
Huragan Maria uderzył w PortorykoENEX

Tutaj możesz przeczytać o trzęsieniu ziemi w Meksyku.

Tutaj możesz przeczytać o niszczycielskim huraganie Irma.

2001: trzęsienie ziemi w Gudźarat

2001: trzęsienie ziemi w prowincji GudźaratExpress Archive Photo

Zapadła się praktycznie cała zabudowa mieszkalna. To było gorsze niż bombardowanie Londynu przez nazistów. R.B. Sreekumar, oficer policji

Liczba ofiar śmiertelnych: 20 tysięcy

Kraj: Indie

26 stycznia 2001 roku w stanie Gudźarat, kilka kilometrów od wioski Chobari, seria potężnych wstrząsów przeszyła ziemię.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.9 w skali Richtera doprowadziło do śmierci ponad 20 tysięcy osób.

Liczba rannych osiągnęła 167 tysięcy, a 400 tysięcy domów runęło, zawaliło się też osiem szkół, dwa szpitale oraz przepiękna świątynia Swaminarayan. Spośród 25 prowincji w stanie Gudźarat jedynie cztery nie zostały doszczętnie zniszczone.

W pobliżu miasta Bhuj, które ucierpiało najbardziej, postawiono upamiętniający wydarzenie cmentarz, na którym posadzono trzynaście tysięcy drzew.

Minister mieszkalnictwa Haren Pandya zapewnił, że ludzie otrzymali informację o tym, by opuścić stare lub zaniedbane budynki.

2011: trzęsienie ziemi i tsunami w Tohoku

2011: tsunami w TohokuU.S. Navy/Wikipedia

Jeszcze nigdy nie doświadczyłem tak potężnego trzęsienia ziemi. Myślałem, że ustanie, ale tylko się trzęsło, trzęsło i trzęsło. Toshiaki Takahashi, urzędnik

Liczba ofiar śmiertelnych: 18,4 tys.

Kraj:Japonia

Do trzęsienia ziemi doszło 11 marca 2011 roku.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, wstrząs o magnitudzie 9.0 doprowadził do niszczycielskiego tsunami, które runęło na wybrzeże i uszkodziło elektrownię atomową w Fukuszimie, prowadząc do najdroższej katastrofy naturalnej w historii.

W połowie kraju ustał transport publiczny, na kilka dni wstrzymano też loty.

Wiele dni trwało szacowanie zniszczeń i przeprowadzanie działań ratunkowych. Następnego dnia po katastrofie ratownicy starali się między innymi dotrzeć do tysiąc dwustu osób, które nie mogły wydostać się z na wpół zalanej szkoły. Niektórzy całymi dniami przebywali na dachach zrujnowanych budynków w oczekiwaniu na pomoc: dopiero po 48 godzinach ratownikom udało się ewakuować sto spośród 600 osób, które szukały pomocy na dachu liceum.

Trzęsienie ziemi poprzedziły wstrząsy o magnitudzie w okolicach 7 w skali Richtera.

Pomoc zaoferowały liczne kraje, a ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wraz z żoną złożyli kondolencje mieszkańcom Japonii.

Tsunami i trzęsienie ziemi spustoszyły TohokuNOAA

2003: fala upałów w Europie

Anomalie pogodowe w Europie w 2003 rokuNOAA

W miarę, jak podnosi się temperatura na całym świecie z uwagi na zmianę klimatu, podobne katastrofy będą miały miejsce coraz częściej. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO)

Liczba ofiar śmiertelnych: 30-52 tys.

Kraj: głównie Francja i Włochy, większość krajów europejskich

W tym roku w wielu krajach odnotowano absolutne rekordy temperatur. Dla przykładu: we Francji były to 44 stopnie Celsjusza.

Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych we Francji poinformował, że upały doprowadziły do śmierci ponad 14 tysięcy Francuzów.

Trudno podsumować liczbę ofiar. Niektóre źródła - głównie media - informują o 52 tysiącach ofiar śmiertelnych, ale raport Programu Środowiskowego ONZ (UNEP) wspomina o 30 tysiącach. Autorzy raportów podkreślają, że najbardziej narażone były osoby starsze oraz dzieci.

Co więcej, fala upałów doprowadziła do znacznego ograniczenia zbiorów. Uszczuplone zapasy doprowadziły do wielomiesięcznych spekulacji na rynkach żywnościowych.

Przyczyną upałów były oceaniczne anomalie pogodowe.

Fala upałów przetoczyła się też w tym roku przez Europę:

2003: trzęsienie ziemi w Iranie

Trzęsienie ziemi w Iranieprotezionecivile.gov.it

To był horror nie do opisania. Ponad połowa populacji miasta zmarła, w tym wielu pracowników straży pożarnej i służby zdrowia. Graham Payne, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: od 26-43 tys.

Kraj: Iran

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.6 uderzyło w prowincji Kerman w pobliżu miejscowości Bam.

I choć liczbę ofiar oficjalnie szacuje się na 26 271 osób, to media i niektórzy eksperci szacowali, że ofiar śmiertelnych było o połowę więcej.

2010: fala upałów w Rosji

Fala upałów w RosjiAP

Liczba ofiar śmiertelnych: 56 tys.

Kraj: Fala upałów, której doświadczyła półkula północna - w tym Chiny, Stany, Mongolia, Kanada, Kazachstan i Japonia - najmocniej uderzyła w Rosję. Oficjalnie mówi się o 56 tysiącach ofiar.

Pierwszą fazę fali upałów poprzedziło umiarkowanej siły zjawisko El Nino: trwała ona od kwietnia do czerwca 2010 roku. Drugiej fazie towarzyszyło wyjątkowo potężne zjawisko El Nina. Faza druga trwała od czerwca 2010 roku do czerwca 2011 roku i to właśnie w tym okresie temperatury były wyjątkowo wysokie. Czerwiec 2010 roku okazał się rekordowo upalny, a średnia temperatura w skali globalnej podniosła się o niemal jeden stopień Celsjusza (0,66) powyżej normy.

W Rosji w wyniku wysokich temperatur regularnie przekraczającymi 40 stopni Celsjusza zmarniały uprawy, a część tych, które pozostały, zajęła się ogniem. Pożary strawiły ogromne połacie lasów, szczególnie w południowo-wschodnich regionach Syberii.

Temperatura w Rosji w sierpniu 2010 rokuReuters

2008: trzęsienie ziemi w Syczuanie

Liczba ofiar śmiertelnych: 69 197 (374 176 rannych)

Kraj: Chiny

Trzęsienie ziemi w Syczuanie o magnitudzie 8.0 wystąpiło jedynie 80 kilometrów od stolicy prowincji, miasta Chengdu. Wstrząs był tak potężny, że władze Pekinu i Szanghaju - miast oddalonych o 1500 i 1700 kilometrów od epicentrum - potwierdziły, że w obu zatrzęsły się niektóre wieżowce.

Według raportu Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, trzęsieniu towarzyszyły potężne wstrząsy wtórne o magnitudzie 6.0, które spowodowały kolejne zniszczenia. Było to najpotężniejsze trzęsienie ziemi w Chinach od 1976 roku.

W mieście Shifang wstrząs doprowadził do wycieku 80 ton amoniaku z fabryki chemikaliów, co - doprowadziło do śmierci kilkuset osób. W miejscowości Dujiangyan zawalony gmach szkoły pogrzebał 900 osób, głównie uczniów. W samym mieście Mianyang pod gruzami siedmiu szkół zmarło ponad 1700 osób.

2005: trzęsienie ziemi w Kaszmirze

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNOAA

Straciliśmy wszystko w ciągu minuty. Mojego sklepu już nie ma. Mojego domu już nie ma. Czekamy na ratunek, chociaż i tak straciliśmy już wszystko. W naszej wiosce nie ma już dokąd wracać. Mohammed Habib, ojciec pięciorga

Liczba ofiar śmiertelnych: od 75 do 86 tys.

Kraj: Pakistan

O tym, że to trzęsienie ziemi okazało się tak śmiercionośne, zadecydowała nie tylko wysoka magnituda 7.6, ale i gęstość zabudowy mieszkalnej regionu, w którym wystąpiło. Nawet wstrząsy wtórne dało się odczuć w graniczących z Pakistanem państwach - Tadżykistanie, Afganistanie i Chinach.

Według NASA oraz Instytutu Inżynierii i Przeciwdziałania Trzęsieniom Ziemi (EERI) zginęło od 75 do 86 tysięcy osób.

Epicentrum znalazło się jedynie 19 kilometrów od Muzzafarabadu oraz 100 kilometrów od stolicy Pakistanu, Islamabadu. Miasto Muzzarafad ucierpiało najbardziej - w mieście drogi zostały zatarasowane przez walące się budynki, przez co służby ratunkowe nie były w stanie dotrzeć do czas do newralgicznych zabudowań.

Trzęsienie ziemi w KaszmirzeNASA

2008: cyklon Nargis

Ciała były wszędzie: leżały na ziemi jak szmaciane lalki, zwisały z drzew, spływały z ustępującą wodą.

Cyklon NargisDFAT photo library

Sean Keogh, pracownik humanitarny

Liczba ofiar śmiertelnych: 146 tys.

Kraj: Myanmar (Birma)

Cyklon Nargis z dużą siłą uderzył w Birmę 2 maja 2008 roku. Wiatr towarzyszący zjawisku miał prędkość 190-240 km/h. W tym kraju cyklon Nargis uważany jest za największą jak dotąd katastrofę naturalną.

Według badaczy z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej, w jej wyniku zginęło około 146 tysięcy osób, a wiele tysięcy zostało rannych. W dniu 20 maja 2008 roku ogłoszono w Birmie trzydniową żałobę narodową na cześć ofiar.

Cyklon zrównał z ziemią wiele wiosek, zdewastował świątynie i zabytkowe monumenty i przyczynił się do reformy polityki w Myanmarze.

2004: tsunami na Oceanie Indyjskim

Tsunami na Oceanie Indyjskimindia.gov

Gdy już odzyskałem przytomność, obudziłem się dryfując na krześle. Dopłynąłem do plaży, wszędzie były tylko ciała i strzaskane domy. Żywiłem się resztkami przez dwadzieścia dni.

Marthunis, siedemnastolatek z Arthue Naga

Liczba ofiar śmiertelnych: 230 tys.

Kraj: głównie Indonezja, Indie, Tajlandia

Tsunami powstało w wyniku trzęsienia ziemi, do którego doszło 26 grudnia 2004 roku ok. 30 km pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu zachodniego wybrzeża północnej Sumatry.

Trzęsienie ziemi osiągnęło siłę ponad pięciu megaton.

Trzęsienie ziemi miało magnitudę 9,1. Zniszczenia głównie wystąpiły w Indonezji, Indiach i Tajlandii. Tsunami spowodowało śmierć ok. 230 tysięcy osób w 14 krajach.

Tsunami na Oceanie Indyjskimphys.org
Tsunami na Oceanie IndyjskimNOAA

2010: trzęsienie ziemi na Haiti

Straciłem matkę, dwójkę rodzeństwa, mój biznes, mój dom. Straciłem absolutnie wszystko w dniu 12 stycznia i nie zapomnę go nigdy. Jacqueline Jean Baptiste

Trzęsienie ziemi na HaitiRIBI Image Library

Liczba ofiar śmiertelnych: 316 tys.

Kraj: Haiti

Trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera wystąpiło 12 stycznia 2010 roku. Jego epicentrum znajdowało się 25 km od Port-au-Prince, które jest stolicą kraju. W wyniku zjawiska zginęło ok. 316 tysięcy osób. Było to jedno z najbardziej niszczycielskich katastrof w XXI wieku.

Zniszczenia były bardzo duże, ludziom brakowało jedzenia i wody. Straty oszacowano na 7,8 miliarda dolarów.

Działania humanitarne na Haiti zostały uznane najdroższą i najszerzej zakrojoną akcją pomocową XXI wieku - według sieci ReliefWeb zebrano wówczas 3,5 miliarda dolarów.

Trzęsienie ziemi na HaitiEU Civil Protection and Humanitarian Aid

Autor: sj,AP/map / Źródło: toptenstip.com, scienceve, ibtimes, all-thatinteresting.com, NOAA, UNEP, NASA. ReliefWeb

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. W piątek 24.01 w niektórych regionach kraju pojawią się opady deszczu, a w górach sypnie śniegiem. Nad morzem trzeba spodziewać się porywistego wiatru. Termometry wskażą wysokie wartości jak na styczeń.

Pogoda na jutro - piątek 24.01. W części kraju spadnie śnieg, w innych miejscach silnie powieje

Pogoda na jutro - piątek 24.01. W części kraju spadnie śnieg, w innych miejscach silnie powieje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w najbliższych dniach będzie daleka od zimowej. Spodziewane są przejaśnienia, rozpogodzenia, a także wzrost temperatury do nawet 12 stopni Celsjusza. Opady będą występowały lokalnie. Szansa na śnieg jest tylko w górach.

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Temperatura mocno poszybuje. Ile stopni będzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Eowyn - pod tą nazwą kryje się niezwykle silna wichura nadciągająca nad Wyspy Brytyjskie. Synoptycy ostrzegają przed niszczycielskim wiatrem, który będzie łamać drzewa i zrywać linie energetyczne. Po raz pierwszy od ośmiu lat całą Irlandię objęto alertem pogodowym najwyższego stopnia. Mieszkańcy muszą spodziewać się wielu utrudnień komunikacyjnych. Szkoły będą zamknięte.

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Nadciąga "burza stulecia". Cały kraj na czerwono

Aktualizacja:
Źródło:
Met Office, Met Eireann, Reuters, BBC

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Pożar Hughes Fire, który wybuchł w środę koło południa lokalnego czasu strawił już ponad 4100 hektarów terenu. Skuteczną walkę z żywiołem uniemożliwiają sprzyjające rozprzestrzenianiu się ognia warunki atmosferyczne. Z Kalifornii napływają też informacje o kolejnym pożarze, nazwanym Sebulveda Fire, który zapłonął w pobliżu dzielnicy Bel Air, gdzie znajdują się jedne z najdroższych nieruchomości w Stanach Zjednoczonych.

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

"Sytuacja pozostaje dynamiczna". Ogień pojawił się w pobliżu prestiżowej dzielnicy

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP

Amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) wymaga od należącej do Elona Muska firmy SpaceX dochodzenia w związku z wypadkiem podczas ostatniego testowego lotu rakiety Starship. Statek kosmiczny eksplodował w powietrzu, a jego szczątki spadły na Ziemię. Agencja zawiesiła kolejne loty do czasu wyjaśnienia tej sprawy.

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Megarakieta Starship na razie nie poleci. W firmie Muska trzeba przeprowadzić dochodzenie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na miłośników obserwacji nocnego nieba czeka prawdziwa gratka. Nadchodzą tygodnie, podczas których będziemy mogli ujrzeć siedem planet Układu Słonecznego. Do dostrzeżenia większości z nich nie będą potrzebne żadne urządzenia.

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Patrzcie w niebo, bo większość planet będzie "na wyciągnięcie dłoni"

Źródło:
PAP

Osuwisko zeszło w poniedziałek na indonezyjskiej wyspie Jawa. Po intensywnych opadach deszczu masy ziemi osunęły się na domy w okolicach miasta Pekalongan. Zginęło co najmniej 16 osób, a we wtorek służby ratunkowe wciąż poszukiwały pięciu zaginionych.

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

16 osób zginęło, los pięciu pozostaje nieznany. "Ścigamy się z pogodą"

Źródło:
PAP, Borneo Bulletin, Reuters

Do 33 tysięcy kilometrów na godzinę rozpędzają się podmuchy wiatru na planecie pozasłonecznej WASP-127b. Międzynarodowemu zespołowi naukowców udało się zaobserwować pogodę na tym odległym świecie za pomocą Bardzo Dużego Teleskopu w Chile. Jak wyjaśnili badacze, to najszybsze tego rodzaju zjawisko, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować.

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Ekstremalne naddźwiękowe podmuchy wiatru zmierzone na planecie poza Układem Słonecznym

Źródło:
ESO, Live Science

Tajemnicze kule znalezione niedawno na plażach w Sydney były pełne bakterii kałowych. Analiza składu obiektów wskazała także obecność kwasów tłuszczowych, węglowodorów i bakterii. Chociaż źródło zanieczyszczenia jest nieznane, część naukowców przypuszcza, że ich źródłem może być przestarzały system kanalizacyjny miasta.

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Tajemnicze kulki znalezione na plaży skrywają śmierdzący sekret

Źródło:
9 News, BBC, 1 News

Upały nawiedziły Brazylię. W Rio de Janeiro od kilku dni termometry pokazują niemal 40 stopni Celsjusza, a temperatura odczuwalna zbliża się do 50 stopni. Gorąca aura zachęciła wielu mieszkańców do odwiedzenia kultowej Copacabany, ale władze Rio apelują o ostrożne korzystanie ze słońca.

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Na kultowej plaży odczuli temperaturę blisko 50 stopni

Źródło:
O Globo, tvnmeteo.pl

To kolejne lato, w którym Chile zmaga się z potężnymi pożarami. Ten, który rozgorzał w okolicach miasta Los Sauces, pozbawił życia trzech strażaków, a dziewięciu ranił. Władze przekazały, że strażacy walczyli w niezwykle trudnym terenie i zostali otoczeni przez płomienie.

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Szalejące płomienie uwięziły strażaków. Trzech zginęło

Źródło:
Reuters

Co najmniej 27 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi na Tajwanie, do którego doszło we wtorek po północy lokalnego czasu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 były odczuwalne w wielu miejscowościach. Moment zdarzenia został uchwycony przez kamerę bezpieczeństwa w jednym z pubów w położonym blisko epicentrum mieście Tainan.

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Siedzieli w barze, nagle wszystko zaczęło się trząść

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters