Zalecenie: kapelusz, dużo płynów i cień. Złe pomysły: drzemka na słońcu, opalanie w samo południe i szukanie orzeźwienia w kolorowych drinkach. Lekarz radzi, jak zdrowo przetrwać upały i nie narazić się na groźny udar.
W sobotę temperatury w Polsce miejscami mają sięgnąć 33 st. C, a w kolejne dni będą jeszcze rosnąć. Choć pogoda kojarzy się z wakayjną beztroską, lekarze apelują, żeby szczególnie o siebie zadbać. Jeśli tego nie zrobimy, łatwo narazimy się na odwodnienie czy udar, które mogą zagrozić naszemu zdrowiu, a nawet życiu.
Bezpieczne ranek i popołudnie
Podczas takich upałów powinniśmy unikać wystawiania się na słońce w najcieplejszym okresie dnia. - Osoby najbardziej wrażliwe na przegrzania, na takie wysokie temperatury i na odwodnienie, to oczywiście małe dzieci i osoby starsze, a także osoby, które przewelekle się leczą z różnych powodów, najczęściej kardiologicznych. Nie powinny przebywać na takim ostrym słóncu między godziną 10.00 a 17.00 - mówił na antenie TVN24 internista Piotr Gryglas.
Podkreślił, że w upalne dni dla takich osób wystawianie się na działanie promieni słonecznych bezpieczne jest tylko rano, późnym popołudniem i pod wieczór. Nawet ci, którzy nie są narażeni na ryzyko z racji wieku, przy ponad 30-stopniowych upałach powinni szczególnie o siebie zadbać. Osobom w każdym wieku lekarz zaleca nakrycia głowy i, jeśli to możliwe, odpoczynek poza miastem, zwłaszcza nad wodą.
Zbawienna woda
- Możemy oczywiście w czasie takich upałów korzystać z ochłody wodnej. Zraszanie ciała wodą jest bardzo dobrym sposobem, zeby się ochłodzić w takie upały.
Jednak najważniejszą sprawą jest częste uzupełnianie płynów. - Powinniśmy zawsze pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Korzystajmy z każdej okazji, gdy tylko możemy, to pijmy wodę, soki, płyny - apelował Gryglas. Jak wyjaśnił, zapotrzebowanie na płyny jest szczególnie duże, kiedy przez dłuższy czas znajdujemy się na odsłoniętym terenie. - Jeżeli jestesmy na plaży, na ostrym słońcu, to nawet do 4-5 litrów różnych płynów powinniśmy wypić - podkreślał.
Zgubny alkohol
Złym pomysłem mogą się okazać drinki - nawet te sezonowe, kolorowe i z parasolką. - Pamiętajmy, że alkohol bardzo odwadnia nasz organizm - przypominał lekarz i ostrzegał, że jego spożywanie, kiedy jest bardzo gorąco, może spowodowac wystąpienie różnych groźnych dla życia stanów i dolegliwości. - Dlatego w takie upały alkoholu nie pijmy. No, może wieczorem piwo, kieliszek wina - dodał.
Na przegrzanie okłady
Jeżeli nie zastosujemy się do tych porad, albo po prostu zaśniemy na ostrym słońcu, możemy doznać groźnego udaru. W takiej sytuacji trzeba szybko reagować. - Po pierwsze: chłodne okłady na czoło, na ramiona, na plecy. Jeżeli są objawy kliniczne, takie np. jak nudnosci, wymioty, zaburzenia widzenia, silne zawroty głowy, to powinniśmy skorzystac z porady lekarskiej w ośrodkach doraźnej pomocy lekarskiej, bo może być to sytuacja dosyc groźna - przestrzegał lekarz.
Autor: js/ja / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock