Choinka może być groźna. Sprawdź, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem

[object Object]
Choinkę zamiast kupować można od teraz wypożyczać (materiał archiwalny)tvn24
wideo 2/7

Święta Bożego Narodzenia - jakie przychodzi pierwsze skojarzenie na to hasło? Wiadomo, prezenty, jedzenie. Bezdyskusyjnie myśli się również o choince. To ustrojone i pobłyskujące od bombek i światełek drzewko może wywoływać nie tylko zachwyt, ale również strach. Sprawdź, jak uchronić się przed świątecznym pożarem.

Otóż choinki mogą stanowić ogromne zagrożenie. Co oczywiste, nie same w sobie. Za ich sprawą może na przykład wybuchnąć pożar. Taka sytuacja wydarzyła się w styczniu 2015 roku. W mieście Annapolis w stanie Maryland w jednym z domów zginęło sześć osób. Pod wyschniętą choinką położone były przewody. Wystarczyło niewielkie zwarcie, by ogień ogarnął budynek w ciągu kilku minut.

Pożary towarzyszą świętom także w Polsce. Jak podał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, w samym 2016 roku przez trzy świąteczne dni w kraju doszło do 723 pożarów, w tym 388 w mieszkaniach. W ich wyniku zginęło osiem osób, a 45 zostało rannych.

- W tym okresie używamy wiele urządzeń elektrycznych. Musimy pamiętać o tym, żeby nie przeciążać instalacji elektrycznej. Gdy wychodzimy z domu, lampki na choince, w oknach czy na balkonach, powinny być wyłączone - podkreślił rzecznik PSP.

Niewielkie ryzyko, ale jednak istnieje

Według amerykańskiego Narodowego Związku Ochrony Przeciwpożarowej (NFPA) takie wypadki zdarzają się rzadko, jednak są bardziej śmiertelne niż większość innych pożarów. Rzecznik prasowy Związku Dug Hundley powiedział, że istnieje dziewięciokrotnie większe ryzyko rozprzestrzenienia ognia poprzez zapalenie się zasłon czy firanek niż w przypadku świątecznego drzewka. Jedynie 0,12 procent pożarów występujących w domach zostało wywołanych przez płonącą choinkę.

Cóż, ryzyko jest znikome, jednak taka sytuacja nadal nie jest nierealna. Mimo to warto wiedzieć, jak to prawdopodobieństwo zminimalizować jeszcze bardziej.

Wybierz świeże drzewko

Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Świątecznych Drzewek, w przypadku świeżej choinki ryzyko zapalenia znacząco maleje. Należy wybrać takie, które ma zielone igiełki.

- Brązowiejące igły są oznaką, że choinka jest sucha, co czyni ją łatwopalną - powiedział ekspert zajmujący się choinkami Pol Bishop. Igły powinny być miękkie i sprężyste. Nie mogą łatwo odpadać.

Utrzymywanie choinki dobrze nawodnionej jest kluczowe w przypadku zapobiegania pożarowi. Jak tłumaczy NFPA, suche drzewko może zapłonąć szybciej niż gazeta. Eksperci zalecają stałe trzymanie choinek w wodzie.

- Kiedy postawisz je w odpowiednim stojaku, upewnij się czy stoi w odpowiednio dużym zbiorniku z wodą – powiedział Hundley. - Drzewo będzie czerpać wodę przez cztery do sześciu tygodni, zapewniając ci dobre samopoczucie w trakcie świąt - dodał.

Jak najdalej od źródeł ciepła

Upewnij się, czy drzewko znajduje się minimum metr od jakiegokolwiek źródła ciepła - np. kominka, grzejnika czy jakiegokolwiek innego - zaleca NFPA. Eksperci również odradzają strojenie choinek zapalonymi świecami. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Niestety, wśród Polaków tego typu "ozdoby" są coraz częściej wykorzystywane.

- Oczywiście to pięknie wygląda, ale jest też bardzo niebezpieczne. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że świece, świeczki muszą być w specjalnych osłonach, dobrze zabezpieczone. W przypadku stawiania ich na oknach wystarczy niewielki przeciąg i firana dotykająca płomienia, by doszło do pożaru - zaznaczył Frątczak. Strażacy przypominają, że zapalaniem świeczek i światełek nie powinne zajmować się dzieci, a jedynie dorośli.

Eksperci sugerują również, żeby przed zakupem drzewka porządnie nim potrząsnąć. Jeżeli spadnie z niego wiele igieł to niechybny znak, że jest ono odwodnione, co powoduje wzrost zagrożenia pożarowego.

Rzuć na sprawę trochę światła

Wadliwe światełka mogą spowodować zapalenie się choinki, dlatego trzeba ją bardzo dokładnie sprawdzić, zanim rozpoczniemy dekorację. NFPA zaleca używanie świateł, które są rekomendowane przez wykwalifikowane laboratoria. Należy również pamiętać, że ważna jest specyfika lampek - czy są przeznaczone do użytku zewnętrznego czy wewnętrznego.

- Świąteczne iluminacje kupujmy w sprawdzonych miejscach, w sklepach. Pamiętajmy, że powinna być do nich dołączona instrukcja obsługi, sprawdźmy, czy mają znak bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym, że inne światełka przeznaczone są do ozdabiania domu i choinek na zewnątrz, inne do wnętrz - ostrzegał Frątczak.

Zwróć uwagę na popękane żarówki, naderwane druty czy luźne połączenia. Światełek nie powinno się także naprawiać ani przerabiać we własnym zakresie.

- Zawsze wiąże się z tym ryzyko porażenia prądem i pożaru - zaznaczył rzecznik.

Wychodzisz = wyłączasz

Zawsze upewniaj się, czy wyłączyłeś lampki, kiedy opuszczasz pomieszczenie, w którym znajduje się drzewko - czy to idąc ugotować obiad, czy ruszając do pracy.

- Pamiętajmy też o tym, by światełka nie były podłączone do prądu, jeśli wychodzimy z domu - nawet na kilka godzin do rodziny czy na pasterkę - przestrzegał Frątczak.

- Bez względu na to czy pracujesz, czy śpisz, nigdy nie pozostawiaj włączonych światełek poza zasięgiem wzroku - podkreślił również Bishop.

Porzuć bez sentymentu

Święta kiedyś się kończą, nie starajmy się na siłę utrzymywać ich atmosfery. Oznacza to ni mniej ni więcej, że ukochaną, pięknie udekorowaną choinkę trzeba wyrzucić.

- Unikaj nawyku, który ma wiele ludzi - zostawiają drzewko i o nim zapominają - zaznaczył Hundley. - Po Bożym Narodzeniu, kiedy prezenty zostaną rozdane, a świąteczny czas dobiegnie końca, zapomnisz o konieczności podlewania choinki i ją przesuszysz - dodał.

W 2015 roku wspomniana na początku rodzina miała zamiar pozbyć się swoich dwóch drzewek zaledwie jeden dzień po tym, jak ogień ogarnął ich dom.

- Według znanym nam statystykom pożary zdarzają się również w styczniu, ponieważ ludzie pozostawiają swoje choinki zbyt długo - powiedział Hundley.

Wniosek jest prosty - choinki wyglądają pięknie, jednak pamiętajmy, że wygląd nie jest najważniejszy. Nie dajmy się sentymentowi lub lenistwu. Drzewko musi zniknąć. Możemy zatęsknić, ale święta są przecież co rok.

Autor: ao/aw / Źródło: accuweather.com, PAP; źródło zdjęcia głównego: JOHNNY LAI/flickr (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach czeka nas stopniowe ocieplenie. Wszystko za sprawą wyżu Beate, który będzie przemieszczał się nad naszym krajem. Według prognoz prócz wyższej temperatury, przyniesie on także sporo chmur i mgły, które będą występować do końca tygodnia.

Zgniły wyż Beate przyniesie zmianę aury. Pogoda na pięć dni

Zgniły wyż Beate przyniesie zmianę aury. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na ferie zimowe 2025. W poniedziałek uczniowie z części województw rozpoczną dwutygodniowy odpoczynek od zajęć w szkołach. Czy ich pierwsze dni okażą się białe, czy też nie ma szans na wypoczynek w śniegu? Sprawdź wstępną prognozę synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek. 

Pogoda na ferie zimowe. Czy spadnie śnieg?

Pogoda na ferie zimowe. Czy spadnie śnieg?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli czwartek 16.01. Przechodzący nad Polską wyż Beate przyniesie sporo chmur, mgły oraz słabe opady deszczu. W nocy miejscami może pojawić się deszcz ze śniegiem. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie około 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek, 16.01. Przed nami mglista i pochmurna noc

Pogoda na jutro - czwartek, 16.01. Przed nami mglista i pochmurna noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Warunki na drogach w części kraju nadal są trudne - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W trzech województwach obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy.

Niebezpieczna gołoledź. Pomarańczowe alerty IMGW

Niebezpieczna gołoledź. Pomarańczowe alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W Niemczech, 70 kilometrów od polskiej granicy, wykryto ognisko pryszczycy. - Zagrożenie jest poważne, dlatego trzeba zachować najwyższą ostrożność - ostrzegł w środę główny lekarz weterynarii Krzysztof Jażdżewski. Zauważył przy tym, że w okresie aktywności wirusa obowiązywał już zakaz importu bydła z Brandenburgii.

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Silnie zaraźliwa choroba blisko polskiej granicy. "Zagrożenie jest poważne" 

Źródło:
PAP

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w środę rano SMS-y ostrzegające przed opadami marznącego deszczu i gołoledzią. Alert otrzymali odbiorcy sieci komórkowych przebywający na południowym wschodzie kraju.

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Alert RCB. "Możliwe utrudnienia komunikacyjne"

Źródło:
RCB

Bezzałogowy satelita Gaia należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej kończy swoją misję. Przez 11 lat kosmiczne obserwatorium zbierało dane na temat gwiazd i innych obiektów. W najbliższych tygodniach naukowcy przeprowadzą ostatnie testy technologiczne, po czym skierują sondę na orbitę "emerytalną".

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

"Dostarczył więcej odkryć naukowych niż Teleskopy Kosmiczne Hubble'a i Webba razem wzięte"

Źródło:
Uniwersytet Warszawski, PAP

Chwile grozy przeżył właściciel psa, który wpadł do zamarzniętego jeziora podczas próby ratowania swojego pupila. Na miejsce zostali wezwani ratownicy, którzy udzielili pomocy poszkodowanym. Lokalny departament policji opublikował w sieci nagranie z akcji.

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Pies wpadł do jeziora, właściciel rzucił się za nim. Nagranie

Źródło:
Reuters, NBC Boston

Dwa lądowniki księżycowe - jeden należący do japońskiej firmy Ispace, a drugi do amerykańskiej firmy kosmicznej Firefly - wystartowały z Florydy dzięki rakiecie SpaceX. Maszyny za kilkadziesiąt dni mają dotrzeć na Księżyc. Na pokładzie Falcona-9 znalazła się także wyjątkowa przesyłka.

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Model szwedzkiego domku trafi na Księżyc

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Gęsta mgła doprowadziła do paraliżu komunikacyjnego w części Indii. W wielu miejscach widzialność spadła poniżej 100 metrów, co wywołało opóźnienia lotów, pociągów oraz zatory na autostradach. Mieszkańcy niektórych regionów najbardziej zaludnionego państwa świata mierzą się także z falą chłodu.

Mgły spowiły i sparaliżowały miasto

Mgły spowiły i sparaliżowały miasto

Źródło:
Reuters

Satelita zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej we wtorek wieczorem poleciał na orbitę w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. To pierwszy satelita w pełni stworzony przez studentów oraz najmniejszy skonstruowany do tej pory w Polsce - mówią przedstawiciele uczelni, którzy byli gośćmi specjalnego wydania programu "Kijek w kosmosie" na antenie TVN24 BiS.

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Rakieta Elona Muska wystrzeliła najmniejszego polskiego satelitę. "To niesamowite uczucie"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 BiS, "Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Strażacy próbują powstrzymać dwa ogromne pożary, które spustoszyły część Los Angeles w zeszłym tygodniu. Według prognoz w środę ma wzrosnąć prędkość wiatru, który może utrudnić akcję gaśniczą. W wyniku żywiołu zginęło już 25 osób, a straty liczone są w setkach miliardów dolarów.

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

"Jedno to zobaczyć to w telewizji. Co innego obserwować z powietrza"

Źródło:
Reuters, CNN

Choć 15 stopni Celsjusza nie wydaje się niską temperaturą, dla mieszkańców stolicy Tajlandii to prawdziwe zimno. Właśnie tyle termometry pokazały w Bangkoku w poniedziałek rano. Jeszcze zimniej było na północy, gdzie zaskoczeni turyści fotografowali szron na trawie - opisują miejscowe media.

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Nietypowo zimno w Tajlandii. "Nie pamiętam, kiedy tak było"

Źródło:
CNN, Bangkok Post

W rejonie niszczycielskiego i tragicznego w skutkach pożaru w Pacific Palisades w Los Angeles powstało ogniste tornado. Wirującą kolumnę płomieni udało się zarejestrować na nagraniu.

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Ogniste tornado. Nagranie z Los Angeles

Źródło:
NBC News, tvnmeteo.pl

Dziewięć plaż w okolicach Sydney zamknięto po tym, jak woda wyrzuciła na brzeg szaro-białe kulki nieznanego pochodzenia. Są niewielkie i na ten moment ich skład pozostaje nieznany. Władze zarządziły już analizę tajemniczych obiektów.  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Woda wyrzuciła na brzeg tajemnicze kulki. Zamknięto najsłynniejsze plaże w regionie  

Źródło:
ABC, BBC, The Guardian, tvn24.pl

Australijscy naukowcy sklasyfikowali nowy gatunek pająka. "Big Boy", czyli Atrax christenseni, jest większą i bardziej jadowitą wersją ptasznika australijskiego - jednego z najbardziej niebezpiecznych pajęczaków na świecie.

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

"Nie radzę go dotykać, z całą pewnością wydziela duże ilości jadu"

Źródło:
PAP

39 131 nietoperzy 11 gatunków - to wynik 24. międzynarodowego liczenia nietoperzy w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym w województwie lubuskim. To jedno z największych polskich zimowisk tych latających ssaków. Naukowcy wskazują na zdolności adaptacyjne tych zwierząt do zmian klimatu.

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Wielkie liczenie nietoperzy. Drugi rekordowy wynik

Źródło:
PAP

Fala mrozów nadciągnęła nad Europę. Na początku tygodnia termometry, między innymi we Francji i Hiszpanii, pokazały nawet -12 stopni Celsjusza. Za ochłodzenie odpowiedzialne są masy powietrza z północnej części Starego Kontynentu. Według prognoz mroźna aura może utrzymać się przez kilka dni.

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Powiew chłodu w części Europy. "Najmroźniejszy poranek tej zimy"

Źródło:
ENEX, AEMET, MeteoFrance

Za nami pierwsza pełnia Księżyca w 2025 roku. Nocne niebo rozświetlił tak zwany Wilczy Księżyc. W tym czasie doszło także do innego niezwykłego wydarzenia - koniunkcji Srebrnego Globu z Marsem.

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Pierwsza pełnia Księżyca w tym roku. Była wyjątkowa

Źródło:
Kontakt24, nocneniebo.pl

W Kalifornii wzrosły obawy o dalsze rozprzestrzenianie się pożarów. Strach wśród strażaków i mieszkańców budzą prognozy meteorologów, z których wynika, że w najbliższych godzinach w Los Angeles wystąpią kolejne silne podmuchy wiatru Santa Ana. Krajowa Służba Meteorologiczna (NWS) wydała najwyższe ostrzeżenie o "szczególnie niebezpiecznej sytuacji" związanej z poważnymi warunkami pożarowymi.

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Wiatr w Los Angeles wzmaga się. "Przerażająca prognoza"

Źródło:
Rueters, CNN, PAP

Po weekendowych intensywnych opadach Zakopane zmaga się z nadmiarem zalegającego na poboczach śniegu. W tym tygodniu planowane jego jego wywożenie z miasta.

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Zakopane tonie w śniegu. Trzeba go wywozić z ulic

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Do trzeciego, znacznego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach. W wyższych partiach gór panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na Kasprowym Wierchu leży 85 centymetrów śniegu, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest go ponad metr.

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Duże zagrożenie w Tatrach. "Mogą schodzić samoistnie"

Źródło:
PAP

Północ Grecji zasypał śnieg. Na drogach panują bardzo trudne warunki, niektórzy mieszkańcy są odcięci od prądu, ponadto zamknięto szkoły. Pogoda nagle pogorszyła się też w Atenach.

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Zima natarła na Grecję. Ludzie bez prądu, autobusy stanęły

Źródło:
PAP

W wyniku intensywnych opadów deszczu w stanie Minas Gerais na południowym wschodzie Brazylii zginęło co najmniej 10 osób - poinformowały miejscowe władze. Wiele domów zostało zniszczonych przez lawiny błotne. Nieprzejezdnych jest kilkaset dróg.

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Ziemia zasypała domy i drogi. Co najmniej 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters

Po śnieżnym i zimnym weekendzie wkrótce czeka nas duże ocieplenie. Sprawdź, co przyniesie pogoda w kolejnych 16 dniach w długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Pogoda na 16 dni: zima wpadła do nas na krótko

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzy osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku zejścia lawiny w Piemoncie na północy Włoch. Poszkodowani zostali przetransportowani do szpitala za pomocą helikoptera.

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Lawina porwała narciarzy. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

Lód z przejeżdżającego auta uszkodził szybę innego pojazdu. Zdarzenie, do którego doszło w jednym z amerykańskich miast w stanie Kansas, zostało uchwycone przez kamerkę samochodową.

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Kawałek lodu leciał w jego kierunku. Nagranie

Źródło:
CNN, KCTV

Do silnego trzęsienia ziemi doszło w nocy z soboty na niedzielę w Meksyku. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 spowodowały panikę wśród mieszkańców kilku stanów, którzy w środku nocy wybiegli na ulice.

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

W środku nocy wybiegali z domów na ulice

Źródło:
USGS, El Informador