Choinka może być groźna. Sprawdź, jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem

[object Object]
Choinkę zamiast kupować można od teraz wypożyczać (materiał archiwalny)tvn24
wideo 2/7

Święta Bożego Narodzenia - jakie przychodzi pierwsze skojarzenie na to hasło? Wiadomo, prezenty, jedzenie. Bezdyskusyjnie myśli się również o choince. To ustrojone i pobłyskujące od bombek i światełek drzewko może wywoływać nie tylko zachwyt, ale również strach. Sprawdź, jak uchronić się przed świątecznym pożarem.

Otóż choinki mogą stanowić ogromne zagrożenie. Co oczywiste, nie same w sobie. Za ich sprawą może na przykład wybuchnąć pożar. Taka sytuacja wydarzyła się w styczniu 2015 roku. W mieście Annapolis w stanie Maryland w jednym z domów zginęło sześć osób. Pod wyschniętą choinką położone były przewody. Wystarczyło niewielkie zwarcie, by ogień ogarnął budynek w ciągu kilku minut.

Pożary towarzyszą świętom także w Polsce. Jak podał rzecznik Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak, w samym 2016 roku przez trzy świąteczne dni w kraju doszło do 723 pożarów, w tym 388 w mieszkaniach. W ich wyniku zginęło osiem osób, a 45 zostało rannych.

- W tym okresie używamy wiele urządzeń elektrycznych. Musimy pamiętać o tym, żeby nie przeciążać instalacji elektrycznej. Gdy wychodzimy z domu, lampki na choince, w oknach czy na balkonach, powinny być wyłączone - podkreślił rzecznik PSP.

Niewielkie ryzyko, ale jednak istnieje

Według amerykańskiego Narodowego Związku Ochrony Przeciwpożarowej (NFPA) takie wypadki zdarzają się rzadko, jednak są bardziej śmiertelne niż większość innych pożarów. Rzecznik prasowy Związku Dug Hundley powiedział, że istnieje dziewięciokrotnie większe ryzyko rozprzestrzenienia ognia poprzez zapalenie się zasłon czy firanek niż w przypadku świątecznego drzewka. Jedynie 0,12 procent pożarów występujących w domach zostało wywołanych przez płonącą choinkę.

Cóż, ryzyko jest znikome, jednak taka sytuacja nadal nie jest nierealna. Mimo to warto wiedzieć, jak to prawdopodobieństwo zminimalizować jeszcze bardziej.

Wybierz świeże drzewko

Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Świątecznych Drzewek, w przypadku świeżej choinki ryzyko zapalenia znacząco maleje. Należy wybrać takie, które ma zielone igiełki.

- Brązowiejące igły są oznaką, że choinka jest sucha, co czyni ją łatwopalną - powiedział ekspert zajmujący się choinkami Pol Bishop. Igły powinny być miękkie i sprężyste. Nie mogą łatwo odpadać.

Utrzymywanie choinki dobrze nawodnionej jest kluczowe w przypadku zapobiegania pożarowi. Jak tłumaczy NFPA, suche drzewko może zapłonąć szybciej niż gazeta. Eksperci zalecają stałe trzymanie choinek w wodzie.

- Kiedy postawisz je w odpowiednim stojaku, upewnij się czy stoi w odpowiednio dużym zbiorniku z wodą – powiedział Hundley. - Drzewo będzie czerpać wodę przez cztery do sześciu tygodni, zapewniając ci dobre samopoczucie w trakcie świąt - dodał.

Jak najdalej od źródeł ciepła

Upewnij się, czy drzewko znajduje się minimum metr od jakiegokolwiek źródła ciepła - np. kominka, grzejnika czy jakiegokolwiek innego - zaleca NFPA. Eksperci również odradzają strojenie choinek zapalonymi świecami. Chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego. Niestety, wśród Polaków tego typu "ozdoby" są coraz częściej wykorzystywane.

- Oczywiście to pięknie wygląda, ale jest też bardzo niebezpieczne. Jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy, że świece, świeczki muszą być w specjalnych osłonach, dobrze zabezpieczone. W przypadku stawiania ich na oknach wystarczy niewielki przeciąg i firana dotykająca płomienia, by doszło do pożaru - zaznaczył Frątczak. Strażacy przypominają, że zapalaniem świeczek i światełek nie powinne zajmować się dzieci, a jedynie dorośli.

Eksperci sugerują również, żeby przed zakupem drzewka porządnie nim potrząsnąć. Jeżeli spadnie z niego wiele igieł to niechybny znak, że jest ono odwodnione, co powoduje wzrost zagrożenia pożarowego.

Rzuć na sprawę trochę światła

Wadliwe światełka mogą spowodować zapalenie się choinki, dlatego trzeba ją bardzo dokładnie sprawdzić, zanim rozpoczniemy dekorację. NFPA zaleca używanie świateł, które są rekomendowane przez wykwalifikowane laboratoria. Należy również pamiętać, że ważna jest specyfika lampek - czy są przeznaczone do użytku zewnętrznego czy wewnętrznego.

- Świąteczne iluminacje kupujmy w sprawdzonych miejscach, w sklepach. Pamiętajmy, że powinna być do nich dołączona instrukcja obsługi, sprawdźmy, czy mają znak bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym, że inne światełka przeznaczone są do ozdabiania domu i choinek na zewnątrz, inne do wnętrz - ostrzegał Frątczak.

Zwróć uwagę na popękane żarówki, naderwane druty czy luźne połączenia. Światełek nie powinno się także naprawiać ani przerabiać we własnym zakresie.

- Zawsze wiąże się z tym ryzyko porażenia prądem i pożaru - zaznaczył rzecznik.

Wychodzisz = wyłączasz

Zawsze upewniaj się, czy wyłączyłeś lampki, kiedy opuszczasz pomieszczenie, w którym znajduje się drzewko - czy to idąc ugotować obiad, czy ruszając do pracy.

- Pamiętajmy też o tym, by światełka nie były podłączone do prądu, jeśli wychodzimy z domu - nawet na kilka godzin do rodziny czy na pasterkę - przestrzegał Frątczak.

- Bez względu na to czy pracujesz, czy śpisz, nigdy nie pozostawiaj włączonych światełek poza zasięgiem wzroku - podkreślił również Bishop.

Porzuć bez sentymentu

Święta kiedyś się kończą, nie starajmy się na siłę utrzymywać ich atmosfery. Oznacza to ni mniej ni więcej, że ukochaną, pięknie udekorowaną choinkę trzeba wyrzucić.

- Unikaj nawyku, który ma wiele ludzi - zostawiają drzewko i o nim zapominają - zaznaczył Hundley. - Po Bożym Narodzeniu, kiedy prezenty zostaną rozdane, a świąteczny czas dobiegnie końca, zapomnisz o konieczności podlewania choinki i ją przesuszysz - dodał.

W 2015 roku wspomniana na początku rodzina miała zamiar pozbyć się swoich dwóch drzewek zaledwie jeden dzień po tym, jak ogień ogarnął ich dom.

- Według znanym nam statystykom pożary zdarzają się również w styczniu, ponieważ ludzie pozostawiają swoje choinki zbyt długo - powiedział Hundley.

Wniosek jest prosty - choinki wyglądają pięknie, jednak pamiętajmy, że wygląd nie jest najważniejszy. Nie dajmy się sentymentowi lub lenistwu. Drzewko musi zniknąć. Możemy zatęsknić, ale święta są przecież co rok.

Autor: ao/aw / Źródło: accuweather.com, PAP; źródło zdjęcia głównego: JOHNNY LAI/flickr (CC BY 2.0)

Pozostałe wiadomości

18,2 stopnia Celsjusza - nawet tyle w poniedziałkowy poranek pokazywały termometry na przedgórzu sudeckim. Jak tłumaczył na antenie TVN24 prezenter tvnmetro.pl Tomasz Wasilewski, tak wysokie wartości związane są z występowaniem efektu fenowego. Aby jednak doszło do takiego wzrostu, musi zostać spełnione kilka warunków.

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

"Sensacja pogodowa w poniedziałek rano". Ponad 18 stopni przed wschodem Słońca

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl, TVN24

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odór niewiadomego pochodzenia wydostawał się z rosyjskiego modułu transportowego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jak przekazała NASA, kosmonauci natychmiast odcięli maszynę od reszty stacji i przeprowadzili procedury oczyszczania.

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Rosyjski statek dotarł na ISS, kosmonauci poczuli "toksyczny" odór

Źródło:
NASA, Ars Technica

Powodzie i lawiny błotne nawiedziły w weekend stolicę Boliwii. Na skutek ulewnych opadów deszczu wielu mieszkańców zostało uwięzionych w domach. Wzburzony nurt rzeki Pasajahuira porwał jedno dziecko.

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Lawiny błota spadły w nocy na stolicę. "Był krzyk i straszna rozpacz"

Źródło:
Reuters, Globovision

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Poniedziałek przyniesie w części kraju silne podmuchy wiatru osiągające prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

IMGW ostrzega. Początek tygodnia będzie wietrzny

IMGW ostrzega. Początek tygodnia będzie wietrzny

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. Poniedziałek 25.11 będzie pogodny, a w niektórych regionach nawet ciepły - termometry pokażą nawet 13 stopni Celsjusza. Miejscami zagrożenie może stanowić silny wiatr. Warunki biometeorologiczne okażą się korzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek 25.11. Ciepło, pogodnie, korzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek 25.11. Ciepło, pogodnie, korzystny biomet

Źródło:
tvnmeteo.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ponad 40 procent gatunków koralowców rafotwórczych jest obecnie zagrożonych wyginięciem. Odkrycie zostało zaprezentowane przez ekspertów z Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Naukowcy wyjaśnili, że utrata tych organizmów może mieć katastrofalne skutki nie tylko dla morskich ekosystemów, ale i gospodarki.

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Ponad 40 procent może wyginąć, a "świat na nich polega"

Źródło:
University of Derby

Burza Bert przechodzi nad Francją. W większości kraju w niedzielę obowiązywały ostrzeżenia przed silnym wiatrem. W poniedziałek sytuacja ma być jeszcze groźniejsza, co skłoniło operatora połączeń kolejowych do zawieszenia części porannych kursów.

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Bert we Francji. Kolejne regiony Europy szykują się na wichury

Źródło:
Meteo-France, France Bleu, France24

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Służby medyczne Portugalii wydały ostrzeżenie dotyczące komarów tygrysich, które przenoszą groźne zakaźne choroby tropikalne. W popularnych wśród turystów regionach wzrosła obecność tych owadów - poinformowały miejscowe media.

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Komary tygrysie. Ostrzeżenie w popularnych wśród turystów regionach Portugalii

Źródło:
PAP, SIC Notícias, tvnmeteo.pl

Mężczyzna zginął, gdy drzewo uderzyło w jego samochód na drodze w hrabstwie Hampshire w Wielkiej Brytanii. To trzecia ofiara śmiertelna burzy Bert niosącej intensywne opady śniegu, ulewy i wichury - poinformowała w niedzielę BBC. Zamknięto wiele dróg, są też utrudnienia w ruchu kolejowym. W sobotę wieczorem tysiące domów były bez prądu.

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Trzy osoby nie żyją, domy bez prądu po śnieżycach i wichurach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Jeden z gości ogrodu zoologicznego w Kurytybie na południu Brazylii wskoczył do stawu z hipopotamami, a następnie przedostał się do miejsca, w którym przebywały małpy - poinformowały lokalne media. Strażnikom zoo udało się schwytać mężczyznę, po czym przekazali go służbom.

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Mężczyzna wskoczył do stawu z hipopotamami

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Trąba wodna uformowała się w sobotę rano w rejonie Darłowa na Pomorzu Zachodnim. Wirujący nad Bałtykiem lej został uchwycony na zdjęciu. - Tego typu zjawisko jest bardzo lokalne i krótkotrwałe - przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński.

Wirujący lej nad Bałtykiem

Wirujący lej nad Bałtykiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Nowego Delhi, stolicy Indii, mierzą się ze spowijającym miasto smogiem. W sobotę jakość powietrza była tam znacznie poniżej normy. Lokalni aktywiści klimatyczni podkreślają, że walka z zanieczyszczeniami nie powinna trwać jedynie w sezonie smogowym.

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

"Czujemy się, jakbyśmy wdychali dym z 40 papierosów na raz"

Źródło:
Reuters, The Guardian, tvnmeteo.pl

Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięty został w sobotę szlak czerwony przez Kocioł pod Śnieżką - przekazali przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego. Po ostatnich opadach śniegu pogorszyły się warunki turystyczne w polskich górach. Lawinową jedynkę wprowadzono w tym tygodniu również w Tatrach, trudne warunki na szlakach są też w Beskidach.

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Mogą schodzić lawiny. Zamknięty szlak pod Śnieżką

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zaginiony morski gatunek od dekad ukrywał się na zdjęciach innych zwierząt. Jak przekazali naukowcy, do ponownego odkrycia niepozornego Haplosyllis anthogorgicola doszło przez przypadek. Dokładna analiza fotografii innych zwierząt zamieszkujących ten sam ekosystem pozwoliła ustalić, że morskie robaki nie zniknęły, a po prostu świetnie się maskowały.

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Na tym zdjęciu kryje się zaginiony gatunek. Chował się przed badaczami od dekad

Źródło:
The Royal Society, Science X Network

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Naukowcy stworzyli najcieńsze spaghetti świata - pojedyncza nitka jest 200 razy cieńsza niż ludzki włos. Do jego przygotowania wykorzystano mąkę, kwas mrówkowy oraz... sprzęt laboratoryjny. Makaron nie jest przeznaczony do spożycia - powstał, by przetestować technikę wytwarzania skrobiowych nanowłókien mających zastosowanie w medycynie.

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Tak wygląda najcieńsze spaghetti świata

Źródło:
UCL, tvnmeteo.pl

Ulewy spowodowały utrudnienia komunikacyjne na Cyprze. W nocy z czwartku na piątek w rejonie miasta Limassol doszło do podtopień i osuwisk, których skutki były sprzątane cały dzień. W weekend meteorolodzy prognozują kolejne intensywne opady deszczu.

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Ulewy w cypryjskim kurorcie. Część dróg zalało, część zablokowały osuwiska

Źródło:
KNEWS Kathimerini, Cyprus Mail

Intensywne opady śniegu spowodowały paraliż komunikacyjny w środkowej i północnej Francji. W okolicach Paryża doszło do karambolu z udziałem kilku pojazdów, ponad 30 osób zostało rannych. Ogromne korki powstały także na kilku autostradach - w jednym miejscu utknęło ponad dwa tysiące samochodów ciężarowych.

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Ponad dwa tysiące ciężarówek utknęło w korku

Źródło:
Le Monde

Pingwin cesarski Gus, który na początku miesiąca przypłynął do Australii, wrócił na wolność. Ptak znalazł się ponad 3000 kilometrów od domu - na wolności gatunek ten występuje jedynie na Antarktydzie. Wyczerpane i niedożywione zwierzę odzyskało siły pod okiem specjalistów.

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Pionier wśród pingwinów wrócił na wolność. "To było wspaniałe uczucie"

Źródło:
ABC News Australia, DBCA