Zanieczyszczenie powietrza w Chinach przekracza wszelkie dopuszczalne normy - alarmują specjaliści, a mieszkańcy skarżą się, że oddychanie sprawia im fizyczny ból i powoduje szereg dolegliwości. By poprawić jakość życia ludzi w prowincji Hebei, władze zdecydowały się na zamknięcie 17 fabryk, między innymi redukując lokalną produkcję cementu o 40 procent.
W mieście Shijiazhuang (prowincja Hebei) stężenie cząsteczek o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra jest już na poziomie 500 jednostek. Tymczasem dopuszczalna norma ustalona przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska to nie więcej niż 300 cząsteczek.
Bolesne oddychanie
- Powietrze jest złej jakości od wielu lat. Zanieczyszczenie jest ogromne, i jeśli wychodząc z domu nie założę maseczki ochronnej, bardzo boli mnie później gardło. Powietrze przyprawia mnie o silne bóle głowy - skarży się 58-letnia Cui Meiying, mieszkanka Shijiazhuang.
Wysoki poziom zanieczyszczenia to w dużej mierze wina licznych fabryk, znajdujących się w otaczającej Pekin prowincji. Tylko w ubiegłym roku wyprodukowano tu jedną czwartą stali w skali całego kraju - więcej niż w całych Stanach Zjednoczonych.
Uboczne skutki przemysłu
W dziesiątkach fabryk produkujących cement, metal, a także szkło i ceramikę, zatrudnienie znajdują milionowe rzesze Chińczyków. Z powodu rosnącego zagrożenia zdrowia mieszkańców władze w połowie lutego podjęły jednak decyzję o zlikwidowaniu 17 fabryk produkujących cement. Tym samym do końca marca nastąpi redukcja produkcji surowca o około 40 proc.
- Gdy je zamkną, powietrze zacznie się poprawiać, poprawi się jakoś upraw i rolnicy nie będą mieli takich strat - przyznaje Yang Yingshu. Jak dodaje - to jedna korzyść. Zwraca bowiem uwagę, że w następstwie zamknięcia fabryk w regionie nastąpi ogromny wzrost bezrobocia.
Masowe zwolnienia
- Prowincja Hebei jest w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast, a mieszkańcy za rozwój lokalnego przemysłu musieli zapłacić swoim zdrowiem - podkreślała Huang Wei, przedstawicielka Greenpeace.
- Zmniejszenie liczby miejsc pracy jest konieczne, by poprawić jakość powietrza w tym regionie i tym samym stan zdrowia mieszkańców - powiedziała Huang Wei.
- Władze Hebei mają szansę na przebranżowienie regionu z uwzględnieniem jakości życia ludności. Zmiany na początku będą bolesne i niewspółmierne w stosunku do oczekiwanego efektu, ale na dłuższą metę będą korzystne, bo oczyszczone powietrze przełoży się na poprawę zdrowia mieszkańców - podkreślała.
Autor: mb/mj / Źródło: Reuters