Marcowa pogoda ze względu na specyficzny układ ciśnienia, brak opadów i silnego wiatru doprowadził do rekordowego zanieczyszczenia powietrza w Wielkiej Brytanii. Według rządowych danych wyniosło w zeszłym miesiącu najwyższy notowany poziom. Sięgnęło przy tym maksymalnego, dziesiątego stopnia w skali wprowadzonej ledwie cztery lata temu.
Jeszcze kilka tygodni temu z zazdrością patrzyliśmy na zdjęcia i filmy z Wielkiej Brytanii, pokazujące uśmiechniętych londyńczyków wygrzewających sie na leżakach i kocach w stołecznych parkach. Pogoda sprzyjała piknikom i sielskiej atmosferze wiosny.
Dziś okazuje się, że nie było czego zazdrościć. Wyżowa i słoneczna pogoda stała się dla Wyspiarzy utrapieniem. Brak opadów i silnego wiatru spowodował, że Wielka Brytania zanotowała najwyższy poziom zanieczyszczeń, a sam Londyn okazał się najbardziej zanieczyszczonym miastem od 2008 r., kiedy na Wyspach wprowadzono aktualny system mierzenia tego parametru.
Skąd ten rekord
Wyż, który przez większość marca zalegał nad Wyspami, powodował osiadanie powietrza. Dym z kominów, fabryk i samochodów, zostawał przy samej ziemi.
Dodatkowo cyrkulacja powietrza sprawiała, że zanieczyszczenia dryfowały od jednego miasta do drugiego powodując, że stężenie związków chemicznych było coraz większe.
Londyn nr 1
Najgorsza sytuacja panuje w Londynie, gdzie poziom zanieczyszczenia jest aktualnie najwyższy i wynosi 10 w dziesięciostopniowej skali.
15 marca dotarło tam powietrze, które przez cztery dni zalegało nad miastami przemysłowymi północnej Anglii. Potem przewędrowało nad industrialne obszary krajów Beneluksu i z powrotem wróciło nad Londyn. Stężenie związków chemicznych w tej wędrówce stale wzrastało.
Później masa zanieczyszczonego powietrza z powrotem przewędrowała nad północną Anglię. Duże stężenie cząstek zanotowano m.in. w miastach Manchester, Stoke, Preston, Blackpool, Warrington, i Wigan w północno-zachodniej Anglii oraz w Leeds, Sheffield i Stockton na północnym wschodzie. Potem zanieczyszczenia przeniosły się nad Irlandię Północną i Szkocję.
Zmora dla mieszkańców
Zanieczyszczenie jest niebezpieczne dla zdrowia Wyspiarzy. Zawiera szkodliwe związki chemiczne m.in. tlenek siarki i azotu, które zagrażają zdrowiu. Szczególnie uciążliwe są dla osób z chorobami układu oddechowego m.in. astmatyków, bowiem mogą powodować niewydolność oddechową.
Autor: mm/ŁUD / Źródło: bbc.co.uk