Łagodne, aczkolwiek uchodzące za niezgrabne, manaty i diugonie - morskie ssaki roślinożerne - są spokrewnione z afrykańskimi słoniami. Dotąd jednak nauka nie była w stanie wskazać przodka syrenowatych, który mógłby ewoluować w Afryce. W środę francuscy naukowcy poinformowali, że prawdopodobnie go odnaleźli.
Współczesne manaty i diugonie to bliscy krewni słoni i góralków - ssaków parzystokopytnych, które przypominają gryzonie. Dotąd badacze nie byli w stanie wskazać zwierzęcia z rzędu syrenowatych, do którego należą manaty, które ewoluowałoby w Afryce - czyli tam, gdzie żyją oba spokrewnione z manatami ssaki.
Przodek manata w Tunezji?
Przełomowy dla badaczy manatów okazał się 2008 rok. Wtedy to na terenie Parku Narodowego Dżabal asz-Szanabi w Tunezji natknięto się na skamieniały fragment czaszki. Jak się później okazało, kość należała najprawdopodobniej do żyjącej 48 mln lat temu krowy morskiej.
- Dotąd nie znajdowaliśmy pozostałości po tych zwierzętach w tej okolicy - przyznał portalowi Live Science badacz z francuskiego Montpellier Julian Benoit. Dodał, że był bardzo podekscytowany odkryciem.
Ostatnie lata przyniosły przełom
W ostatnich latach naukowcy przyglądali się uważnie skamieniałej kości. Ponieważ pochodziła z okolic ucha, była dla badaczy bardzo cenna - pozostawione zostały na niej ślady m.in. mózgu, ucha wewnętrznego i tętnicy szyjnej. Po porównaniu kości ze szczątkami zarówno żyjących, jak i wymarłych krów morskich, okazało się, że zwierzę z Dżabal asz-Szanabi żyło w wodzie, a na dodatek - w słodkiej. Obecnie manaty zamieszkują wody słone.
Fakt, że dotąd nie znajdowano śladów bytności przodków morskich roślinożerców w Afryce, martwił naukowców. Teraz wygląda na to, że to znaleziono brakujące ogniowo w łańcuchu ewolucji, jak wynika z artykułu opublikowanego w środę 16 stycznia w dzienniku "PLOS ONE".
Autor: map\mtom / Źródło: Live Science