Bilans wichur w Polsce: 26 rannych, ok. 200 tys. domów bez prądu, 7 tys. interwencji

Raport pogodowy
Raport pogodowy
tvn24
Raport pogodowytvn24

26 osób rannych, 651 uszkodzonych dachów i ponad 200 tys. odbiorców bez prądu - to wstępny bilans wichur, które w weekend przechodzą nad Polską. Od piątku strażacy interweniowali już prawie 7 tysięcy razy, w tym tylko w niedzielę - ponad 3 tys.

- Docieramy do każdego komu jest ta pomoc potrzebna - zapewnił w niedzielę wieczorem rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

W związku z silnym wiatrem najwięcej interwencji jest w województwach: pomorskim, wielkopolskim, mazowiecki, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim. Akcje strażaków polegają głównie na usuwaniu połamanych drzew, zabezpieczaniu zniszczonych i uszkodzonych reklam oraz dachów.

Jak poinformował Frątczak, silny wiatr uszkodził w całym kraju 651 dachów budynków, w tym 471 mieszkalnych oraz 180 gospodarczych. Najwięcej w woj. kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim, łódzkim, pomorskim, zachodniopomorskim.

Rzecznik PSP przekazał, że w wyniku wichur 26 osób zostało poszkodowanych. - Działa cały krajowy system ratowniczo-gaśniczy. Docieramy do każdego komu jest ta pomoc potrzebna. Te działania są w dalszym ciągu prowadzone - powiedział rzecznik Frątczak.

- Jesteśmy cały czas z komendantami wojewódzkimi, wojewodami, minister spraw wewnętrznych oraz premier - zapewnił.

Sytuacja powoli się stabilizuje

Z informacji przekazanych po południu przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, że zmniejsza się liczba odbiorców pozbawionych zasilania w energię elektryczną. W niedzielę rano bez prądu było 350 tys. odbiorców w całym kraju. Po południu liczba ta zmniejszyła się do około 238 tys. Wieczorem ta liczba wynosiła około 200 tys.

Jak podaje IMGW, pogoda stabilizuje się. Wiatr powinien osłabnąć już w pierwszej połowie nocy z niedzieli na poniedziałek, a w górach rano.

Pomorze: wiatr zatrzymał prom

Sztorm na morzu osiągał w sobotę w godzinach wieczornych ok. 10 stopni w skali Beauforta, w godzinach kulminacji wzrastając do 12 stopni. Z portu w Gdańsku nie wypłynął prom do szwedzkiego Nynashamn. Zamiast w sobotę po południu, w rejs ruszył dopiero w niedzielę rano. Pasażerowie cały czas tkwili na pokładzie.

Do ok. 20 z 75 tysięcy spadła w Pomorskiem liczba gospodarstw pozbawionych prądu w wyniku awarii wywołanych silnym wiatrem. Bez energii są odbiorcy w powiatach kartuskim, kościerskim, tczewskim, wejherowskim, starogardzkim, gdańskim i puckim.

- Szczególnym problemem jest dotarcie do miejsc usterek z uwagi na powalone drzewa i nieprzejezdne, często błotniste drogi. Do tej pory z sieci usunięto kilkaset drzew - poinformowała w niedzielę wieczorem rzeczniczka prasowa Energa-Operator SA w Gdańsku Alina Geniusz-Siuchnińska.

W niedzielę w późnych godzinach popołudniowych wiatr w województwie pomorskim znacznie osłabł. W strefie nadmorskiej od Ustki do Rozewia osiąga w porywach prędkość do 85 km/h i tak będzie wiał do około północy. Przez następnych kilka godzin powinien osłabnąć do 70-75 km/h.

- W głębi lądu wiatr w porywach nie przekracza już 70 km/h - jest to wartość graniczna powyżej której trzeba ogłosić ostrzeżenie" - powiedziała dyżurna oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni Agnieszka Harasimowicz.

W poniedziałek silniejszy wiatr może mieć jeszcze miejsce na terenach przybrzeżnych od wczesnych godzin popołudniowych do wieczora i w porywach osiągać prędkość do 80 km/h.

Mazowsze też bez prądu

Z powodu awarii spowodowanych silnie wiejącym wiatrem w niedzielę wieczorem jeszcze ok. 1,2 tys. odbiorców na północnym Mazowszu pozbawionych było dostaw prądu. Od rana dostawy energii przywrócono tam dla ponad 14 tys. odbiorców. Z informacji spółki Energa-Operator wynika, iż w niedzielę wieczorem bez zasilania pozostawało 51 stacji transformatorowych m.in. w powiatach: ciechanowskim, działdowskim, gostynińskim, mławskim oraz płockim, przasnyskim, żuromińskim, płońskim i pułtuskim.

Na północnym Mazowszu od niedzieli rano dostawy energii elektrycznej przywrócono do ok. 600 stacji transformatorowych. Kolejne awarie usuwane są na bieżąco.

Jak poinformował rzecznik prasowy płockiej komendy Państwowej Straży Pożarnej kpt. Edward Mysera, w związku z porywistym wiatrem w niedzielę od rana do wieczora w mieście i okolicznych miejscowościach strażacy interweniowali 11 razy. - Interwencje, cztery w samym Płocku i siedem w powiecie, dotyczyły przede wszystkim uszkodzeń dachów budynków oraz linii energetycznych – powiedział Mysera.

Wcześniej, od soboty do niedzieli rano interwencji strażaków na terenie Płocka i powiatu płockiego było 41. Głównie dotyczyły usuwania zerwanych przez wiatr konarów drzew.

W samym Płocku pod wpływem silnego wiatru drzewo przechyliło się na budynek zespołu szkół zawodowych. Na jednym z osiedlowych parkingów drzewo przewróciło się z kolei między dwa stojące tam samochody. Nikt nie odniósł obrażeń. Z kolei na terenie gminy Staroźreby wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego i przewrócił szczyt budynku gospodarczego.

W Ciechanowie i okolicznych miejscowościach na terenie powiatu w niedzielę od rana do wieczora odnotowano cztery zdarzenia związane z porywistym wiatrem: dwa powalone drzewa oraz jeden uszkodzony dach budynku wielorodzinnego i jeden dach zerwany z budynku gospodarczego. Nikt nie odniósł obrażeń – poinformował oficer dyżurny tamtejszej komendy Państwowej Straży Pożarnej. Wcześniej, od soboty do niedzieli rano ciechanowscy strażacy interweniowali w 13 przypadkach powalonych drzew i 4 przypadkach zerwania dachów.

Warmia i Mazury: ulice opustoszały

W niedzielę po południu w województwie warmińsko-mazurskim usunięto większość awarii prądu i teraz zasilania nie ma ponad 1,8 tys. odbiorców - poinformowała rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego Edyta Wrotek. W niedzielę w woj. warmińsko-mazurskim wiatr, w porównaniu z nocą, nieco osłabł. Mimo to na ulicach leży mnóstwo połamanych gałęzi, poprzewracanych jest wiele reklam czy tymczasowych płotów. Dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej w Olsztynie poinformował, że tylko w niedzielę strażacy wyjeżdżali do 160 interwencji związanych z połamanymi drzewami, wiatr uszkodził 8 dachów w znacznym stopniu (np. zerwał 60 m kw. dachu na stodole pod Działdowem), mniejsze uszkodzenia poszyć dachowych odnotowano na 22 kolejnych budynkach.

- Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Nie ma również zagrożenia powodziowego - podkreśliła Wrotek.

Dyżurny wojewódzkiej straży pożarnej powiedział PAP, że najwięcej interwencji odnotowano w niedzielę w powiecie działdowskim.

Kujawsko-pomorskie: liczba zdarzeń rosła lawinowo

Do 470 zdarzeń związanych z silnymi wiatrami doszło w nocy z soboty na niedzielę na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Ponad 4,7 tys. odbiorców pozostaje bez prądu. Jak poinformowała rzeczniczka komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu mł. bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, liczba zdarzeń na terenie Kujaw i Pomorza zaczęła „rosnąć lawinowo w sobotę od godziny 18” i w krótkim czasie wrosła z 80 do 377 (tuż przed północą).

- Ostateczny bilans mówi o 470 zdarzeniach. Blisko 80 proc. z nich dotyczy połamanych konarów drzew. Mamy też około 56 przypadków uszkodzeń dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych. W większości są to poluzowane dachówki lub oberwane rynny, ale w dwóch przypadkach doszło do większych zniszczeń - powiedziała Jarocka-Krzemkowska.

Jak podkreśliła, całkowitemu zniszczeniu uległ dach budynku jednorodzinnego w miejscowości Gruta k. Grudziądza. Wichura zniszczyła też niemal całą połać dachową w budynku mieszkalnym w miejscowości Michale koło Świecia. - To właśnie w okolicach Świecia i Grudziądza, czyli na północy regionu, strażacy mieli najwięcej pracy - dodała rzeczniczka.

W wyniku wichur, w miejscowości Kowal, w powiecie włocławskim, w zdarzeniu drogowym obrażenia odniosły dwie osoby. - Przyczyną wypadku był konar leżący na drodze - powiedziała Jarocka-Krzemkowska.

Wichura pozrywała też liczne linie energetyczne, najwięcej w powiecie nakielskim, bydgoskim i wąbrzeskim.

Jak poinformował rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Bartłomiej Michałek, bez prądu pozostaje 4 tys. 722 odbiorców, 32 linie energetyczne są nadal uszkodzone.

Łódzkie: ok. 400 interwencji

Ponad 400 interwencji straży pożarnej przy usuwaniu skutków silnego wiatru odnotowało od sobotniego wieczoru Centrum Zarządzania Kryzysowego Woj. Łódzkiego. W niedzielę o godz. 19 bez prądu pozostawało jeszcze prawie 1,5 tys. gospodarstw domowych w regionie.

Wiatr, osiągający w porywach ponad 100 km/h, zaczął wiać nad w Łódzkiem w sobotę wieczór. W niedzielę jego siła osłabła do ok. 80 km/h, jednak lokalnie wichura wciąż powoduje szkody.

Jak poinformował dyżurny CZK, w ciągu ostatniej doby straż pożarna odebrała ponad 400 wezwań, w tym ponad 60 do zerwanych i uszkodzonych dachów domów i budynków gospodarczych. Najwięcej szkód usuwano w powiecie łęczyckim, zgierskim, kutnowskim i sieradzkim.

Zmalała liczba gospodarstw domowych pozbawionych dopływu energii. O godz. 19 było ich prawie 1,5 tys., podczas gdy kilka godzin wcześniej bez prądu pozostawało prawie 17 tys. odbiorców. Dyżurny CSK zaznaczył, że dostawcy energii wciąż odbierają nowe zgłoszenia o uszkodzonych liniach energetycznych. Według ostrzeżeń meteorologów, silny wiatr może występować w regionie do godz. 23 w niedzielę.

Wielkopolska: część awarii usuną dopiero w poniedziałek

Do ok. 2 tys. z 12 tys. spadła w Wielkopolsce liczba odbiorców pozbawionych dostaw prądu po weekendowych wichurach. Z informacji przekazanych wynika, że służby energetyczne część awarii mogą usunąć dopiero w poniedziałek; z 4 do 6 wzrosła liczba rannych. W północnej i centralnej części Wielkopolski prądu nadal nie ma w ok. 30 miejscowościach, a zasilanie nie dociera do ok. 1,1 tys. odbiorców. Najgorzej jest w gminach: Złotów, Okonek i Jastrowie.

- Wszystkie linie wysokiego napięcia mamy już załączone. Do naprawy pozostało jeszcze dziesięć linii średniego napięcia. Po zmroku będzie ciężko pracować. Tam, gdzie będzie szansa, aby w niedzielę przywrócić zasilenie mamy zamiar pracować do skutku – zapowiedziała rzecznik firmy Enea Operator Danuta Tabaka.

Dodała, że w trudniejszych przypadkach - np. tam, gdzie trzeba postawić nowe słupy energetyczne - prace mogą się przedłużyć do poniedziałku.

Sytuacja w regionie zdecydowanie się poprawiła. W niedzielę rano na terenie obsługiwanym przez spółkę prąd nie docierał do ok. 30 tys. odbiorców w ponad 270 miejscowościach; popołudniu liczba ta spadła do ok. 10 tys. odbiorców w ok. 160 miejscowościach.

Większość awarii usunięto też w południowej części Wielkopolski, gdzie działa firma Energa Operator. Prąd nie dociera do ok. 700 odbiorców – w nocy z soboty na niedzielę zasilania na tym obszarze nie miało ok. 30 tys. odbiorców.

Straż pożarna poinformowała, że w ciągu dnia otrzymywała znacząco mniej zgłoszeń. - Z powodu dwóch wypadków do sześciu wzrosła liczba osób rannych – dodał rzecznik wielkopolskiej straży pożarnej Sławomir Brandt.

W sumie od soboty straż pożarna w Wielkopolsce przyjęła ponad 800 zgłoszeń związanych ze skutkami silnego wiatru. Wezwania dotyczyły połamanych drzew, zerwanych linii energetycznych i uszkodzonych dachów budynków. W dwóch przypadkach strażacy dostarczyli zasilanie do podtrzymujących życie respiratorów.

Poznański oddział Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym dla Wielkopolski ostrzeżeniu podał, że silny wiatr w regionie będzie się utrzymywał do godz. 23. Jego prędkość ma wynieść od 30 do 35 km/h, a w porywach do 80 km/h.

Świętokrzyskie: 2,3 tys. odbiorców bez prądu

Awarie sieci energetycznych wywołane silnymi podmuchami wiatru, które występowały od sobotniego wieczora spowodowały, iż w niedzielę po południu prąd nie docierał do ok. 2,3 tys. odbiorców w woj. świętokrzyskim. Wichura uszkodziła też dachy budynków i połamała drzewa. Jak powiedział dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach Krzysztof Koźmiński, awarie są na bieżąco usuwane.

Rano prądu nie mało 3,7 tys. odbiorców w regionie. W nocy wiatr uszkodził 126 stacji transformatorowych średniego napięcia w powiatach kieleckim, jędrzejowskim, koneckim i sandomierskim.

Wieczorem w sobotę oraz w niedzielę w nocy wiatr przewrócił też 47 drzew i uszkodził 16 dachów na budynkach. Strażacy interweniowali w powiatach północy regionu: skarżyskim, starachowickim, ostrowieckim i kieleckim. Nikt nie ucierpiał.

W nocy w regionie wiatr osiągał miejscami w porywach 85 km na godzinę. W niedzielę nie jest już tak silny, ale ostrzeżenie meteorologiczne będzie obowiązywało do jutra.

Niebezpiecznie w aucie

Większość z 12 osób rannych, odniosło obrażenia w momencie, gdy konary drzew spadły na auta, którymi jechali. W woj. pomorskim ranny został motocyklista, który najechał na leżący na drodze konar.

- Podczas akcji rannych zostało też dwóch strażaków z OSP – dodał Frątczak.

Zachowanie podczas wichury

Strażacy cały czas apelują, by w miarę możliwości, podczas wichury, nie wychodzić z domów. - Jeśli jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków czy słupami linii energetycznych. Silne podmuchy wiatru mogą być też bardzo niebezpieczne podczas jazdy samochodem - dodaje rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

Będzie spokojniej

Po południu wiatr będzie słabnąć, porywy nie powinny przekraczać 90 km/h. Z kolei w poniedziałęk osłabnie do 65 km/h, na wybrzeżu i na południowym wschodzie początkowo do 80 km/h. Wysoko w górach porywy wiatru wyniosą do 100 km/h, a w Tatrach do 120 km/h.

Autor: mar,pw/map / Źródło: PAP / TVN24/ TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Boże Narodzenie. Przed świętami lokalnie dosypie jeszcze trochę śniegu, czy jednak wystarczy go, by utrzymał się do Wigilii? Sprawdź najnowszą aktualizację świątecznej prognozy pogody.

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Przed samymi świętami spadnie śnieg. Czy pozostanie z nami na dłużej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W południowej Polsce noc przyniesie opady śniegu i silne podmuchy wiatru. Sprawdź, gdzie będzie szczególnie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Nocą miejscami będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Populacja bliskiej wymarcia jaszczurki z Karaibów odbudowała się w ciągu zaledwie sześciu lat. W 2018 roku na świecie żyło mniej niż 100 osobników Pholidoscelis corvinus, ale dzięki wysiłkom ekspertów obecnie ich liczba zwiększyła się szesnastokrotnie. Przypadek ten pokazuje, jak ważną rolę pełni odpowiednia ochrona gatunkowa.

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Była na skraju wymarcia, ale pojawił się "niezwykły zwrot akcji"

Źródło:
Fauna & Flora

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 23.12. W nocy w większości kraju przydadzą się parasole - przelotnie popada deszcz, miejscami deszcz ze śniegiem i śnieg. W dzień opadów będzie już mniej, a niebo będzie się rozpogadzać. Termometry pokażą od 1 do 5 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Pogoda na jutro - poniedziałek 23.12. Noc będzie deszczowa, lokalnie śnieżna

Źródło:
tvnmeteo.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org