Bardzo kapryśna, ale piękna. Taka była wiosna 2016 roku

Zmienna wiosna 2016 w obiektywach Reporterów 24
Zmienna wiosna 2016 w obiektywach Reporterów 24
Zmienna wiosna 2016 w obiektywach Reporterów 24

Rozkwitające kwiaty skąpane w wiosennym słońcu, ale też burze z gradem oraz... śnieg. Takie były obrazy wiosny, która w tym roku okazała się bardzo zmienna. Niezawodni Reporterzy 24 pokazali wszystkie odcienie tej pory roku. Zobaczcie wiosnę ich oczami.

Reporterzy 24 wysyłali na skrzynkę Kontaktu 24 mnóstwo zdjęć ze swoich okolic, pokazując piękno wiosny. Postanowiliśmy podsumować dla Was tę porę roku i wybrać najpiękniejsze materiały przesłane do redakcji.

Kalendarzowa wiosna rozpoczęła się 21 marca. Dowodów na to, że wystartowała na dobre nie brakowało, o czym dobitnie przekonywali nasi Reporterzy 24.

- Wiosnę widać w ogrodzie na każdym kroku. Wszystko rozkwita, rośnie i pnie się do góry - komentował dwa dni później Reporter 24 Radek, który przesłał nam zdjęcia barwnych kwiatów skąpanych w wiosennych promieniach słońca.

- Miniona wiosna była zmienna, wystąpiła przeplatanka ciepłej i słonecznej pogody z pochmurną, deszczową i chłodną. W odczuciu wielu osób wiosna nie należała do najpiękniejszych - mówi Arleta Unton-Pyziołek, synoptyk TVN Meteo. - Wydawać by się mogło, że była wilgotna. Natomiast sumy opadów tylko na wschodzie i południu oscylowały wokół normy wieloletniej, natomiast na północy i zachodzie było mniej deszczu niż średnio w wieloleciu. Zresztą w skali kraju utrzymuje się od kilku lat trend wzrostowy temperatury i spadkowy sum opadów. Coraz częściej zauważamy, że deszczu jest za mało - dodaje.

Przełom marca i kwietnia przyniósł już burze, grad i silny wiatr. Reporterzy 24 wysyłali zdjęcia gradzin o średnicy do 8 mm. Jeden z nich zarejestrował pierwszą wiosenną burzę we Wrocławiu.

"Atlantycka" pogoda w marcu i kwietniu

Marzec i kwiecień były dość kiepskie w odczuciu, ale maj poprawił statystyki termiczne, plasując miesiące wiosenne w normie, a miejscami powyżej normy. - Na odczucie termiczne wpływa nie tylko temperatura, ale również zachmurzenie, wilgotność powietrza, wiatr, częstość zmian mas powietrza nad krajem - podkreśla synoptyk. - W marcu i kwietniu pogoda była często "atlantycka", podobna do tej na Wyspach Brytyjskich. W Polsce jednak w czasie wiosny nieraz powiewało już latem i było przyjemniej. Stąd u wielu lekkie rozczarowanie.

- W początkach kwietnia przyszło z południa ciepło. 5. dnia odnotowaliśmy 26 st. C miejscami na południu kraju. To był najcieplejszy dzień kwietnia. Później jednak z południa nadciągały obfite deszcze, w których temperatura nie rosła. Np. 9 kwietnia temperatura w Opolu osiągnęła zaledwie 7 st. C. W górach sypał śnieg, miejscami pojawiał się jeszcze mróz. Dopiero 16 kwietnia temperatura na południu przekroczyła 20 st. W kwietniu pojawiły się pierwsze gwałtowniejsze burze, występowały również przelotne opady śniegu i gradu - mówi Unton-Pyziołek.

Ale nie burze były największym zaskoczeniem, a śnieg. I to... 1 kwietnia. Mieszkańcy zachodniej Polski przekonali się, że to wcale nie primaaprilisowy żart. To był dopiero zwiastun, że - jak głosi przysłowie - kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Dość powiedzieć, że cały miesiąc był kapryśny. "Za trzy dni majówka, a tu... zima" - to zdanie Reportera 24 chyba najlepiej oddaje całą sytuację.

Dzięki Reporterom 24 mogliśmy również w kwietniu podziwiać pył saharyjski. Zmętnienie atmosfery spowodowane pyłem wystąpiło m.in. na południu i w centrum Polski. Na zdjęciach wyraźnie widać było pył zawieszony w atmosferze. Jak poinformował Reporter 24 Artur M, "nad krajem można obserwować piasek/pył znad Sahary w postaci charakterystycznego zmętnienia nieba".

Co prawda wiosna rozwijała się powoli, jednak przyroda pokazywała swą siłę. Dowód? Jeden z Reporterów 24 wysłał do nas zdjęcia pierwszej w tym roku dziko rosnącej pieczarki, choć sezon grzybowy w Polsce przypada zazwyczaj dopiero w połowie września. Ale to wcale nie przeszkodziło, aby niektóre gatunki pojawiły się wcześniej. Ten grzyb, pomimo śniegu, o którym wyżej, obwieścił nie tylko nadejście wiosny, ale można powiedzieć, że nawet lata!

W kwietniu mogliśmy również niezwykłą pełnię Księżyca. W zależności od kultury, nazywana jest Jajeczną, Rybną lub Różową, a w jej czasie Srebrny Glob znajduje się wyjątkowo daleko od Ziemi.

W maju mieliśmy do czynienia z gradem, grzmotami i ulewnymi deszczami. Tak było w wielu miejscach Polski, ale jak wiadomo, po burzy zawsze wychodzi słońce, a przede wszystkim tęcza.

Ciepło i sucho z gwałtownymi burzami

W maju zrobiło się ciepło i bardziej sucho. Temperatura średnia miesięczna była wyższa od normy wieloletniej, wynoszącej od 12 st. C w Suwałkach do prawie 14 st. C w Tarnowie, o około 1-2 st. C. Było dużo słońca, ale rozwijało się również zachmurzenie kłębiaste niosące wiosenne burze. Jednak miesiąc ten należał do dość spokojnych.

- Do połowy miesiąca było ciepło, później nastąpiło konkretne ochłodzenie. Zimni ogrodnicy nieco spóźnili się w tym roku. Naprawdę zimno zrobiło się dopiero na Zofii. 15 maja temp. maks. w Kołobrzegu, Koszalinie i Ustce wyniosła zaledwie 10 st. C, a 16 maja w Elblągu wzrosła do zaledwie do 8 st. C 16 maja pojawiły się rano pierwsze przymrozki, które pojawiały się przez kilka dni szczególnie na południu i wschodzie kraju. 18 maja w Karpatach padał śnieg, malowniczo zabieliły się połoniny w Bieszczadach. Śnieg w niższych partiach gór nie leżał długo - opowiada synoptyk.

- Po maju przyszedł czerwiec, z upałami i gwałtownymi burzami, który zapisze się w statystykach wyjątkowo ciepło - kończy.

Z kolei czerwcu Reporterzy 24 fotografowali nie tylko burze, ale chwile przed tym zjawiskiem. Na niebie ich zapowiedzią są chmury szelfowe, które w obiektywach wyglądają wręcz imponująco.

Autor: Arleta Unton-Pyziołek,kz/popi / Źródło: Kontakt 24

Pozostałe wiadomości

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Pogoda na dziś. W niedzielę 25.05 wystąpi zmienne zachmurzenie. Miejscami pojawią się opady deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 16 do 20 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 25.05. Będzie się chmurzyć, od 16 do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk

Na terenie kopalni "Bełchatów" odkryto szczątki krokodyla liczące około 17 milionów lat. Pochodzą z epoki miocenu. We wczesnym i środkowym miocenie Europa Środkowa była siedliskiem dwóch różnych rodzajów krokodyli.

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Szczątki krokodyla na terenie kopalni "Bełchatów". Niezwykłe odkrycie

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami. Alarmy wydano na terenie 13 województw. Sprawdź, gdzie ściśnie lekki mróz.

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Wiele regionów objętych ostrzeżeniami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach pogoda w Polsce będzie kształtowana przez wiry niżowe znad Atlantyku. Przyniosą one w wielu regionach kraju opady deszczu. Temperatura przekraczać ma miejscami 20 stopni.

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Polska pod wpływem atlantyckich wirów niżowych. Co to dla nas oznacza?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Błazenki plamiste, niewielkie ryby, które sławę zyskały dzięki filmowi "Gdzie jest Nemo", posiadły niezwykłą zdolność adaptacyjną. Potrafią się kurczyć, gdy temperatura wody podnosi się do niebezpiecznie wysokiego poziomu.

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Rybki znane z "Gdzie jest Nemo" posiadły niezwykłą umiejętność

Źródło:
CNN

Pomimo że mamy koniec maja, śniegu w Tatrach jest coraz więcej. Biało zrobiło się między innymi na Polanie Chochołowskiej, a w wyższe partie gór wróciło zagrożenie lawinowe

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Dosypało 15 centymetrów śniegu. W tej części kraju zima trzyma mocno

Źródło:
PAP

W sobotę 24 maja - osiem dni wcześniej niż zwykle - monsun pojawił się w Kerali, stanie leżącym na południu Półwyspu Indyjskiego. To jego najwcześniejsze przybycie od 16 lat.

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Monsun przyszedł najwcześniej od 16 lat

Źródło:
Reuters

Mgła morska, inaczej nazywana napływową, pojawiła się w sobotę wcześnie rano nad Bałtykiem w Gdańsku.

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Mgła morska pojawiła się dziś nad Bałtykiem. Czym jest

Źródło:
tvnmeteo.pl

Astronautka Ann McClain nagrała z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) film pokazujący burze, które przechodziły nad częścią USA. Przyznała, że była zaskoczona skalą tych zjawisk atmosferycznych.

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Błyskawice "duże jak miasta". Skala burz zdumiała astronautkę

Źródło:
Reuters

W ostatnich dniach z południowego zachodu nad Węgry nadciągnęło niestabilne powietrze. Przyniosło silne burze z opadami gradu i ulewy prowadzące do powodzi błyskawicznych.

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Zwały gradu trzeba było usuwać łopatami

Źródło:
ENEX

W prognozach widać ciepło - i to duże. Po 25 maja zmieni się sytuacja baryczna w Europie, a to dlatego, że do głosu dojdą układy niżowe znad Atlantyku oraz Wyż Azorski. Dzięki nim częściej będą napływać do nas ciepłe masy powietrza z zachodu i południa.

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Koniec z blokadą ciepła. Dostaniemy zastrzyk znad Afryki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grecja przygotowuje się do nadchodzącego sezonu pożarowego. Jak podały władze, liczba specjalistycznych dronów ma zostać podwojona. - Warunki będą w tym roku szczególnie trudne - powiedział Ioannis Kefalogiannis, minister do spraw kryzysu klimatycznego i obrony cywilnej.

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Pełna mobilizacja. "Warunki będą w tym roku szczególnie trudne"

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Pasożyt powodujący malarię może stać się "niewidzialny" dla układu odpornościowego nawet przez wiele lat. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ekspertów z nowojorskiej akademii medycznej Weill Cornell Medicine, w regionach, w których malaria jest endemiczna, dorośli mogą być bezobjawowymi nosicielami pasożytów.

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Przez ten mechanizm pasożyty wywołujące malarię stają się "niewidzialne"

Źródło:
Weill Cornell Medicine

Polak spadł we włoskich Górach Sybillińskich podczas lotu na paralotni. Do wypadku doszło w czwartek wieczorem. Jak podali strażacy, akcja ratunkowa była trudna - mężczyzna został uwięziony na niedostępnym terenie, a dookoła panowały niemal zimowe warunki pogodowe.

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Polak spadł podczas lotu na paralotni we Włoszech

Źródło:
Corriere Adriatico, RAI News

Ulewy spowodowały zejście serii osuwisk w południowych Chinach. W prowincji Kuejczou masy błota i gruzu porwały ze sobą budynki - cztery osoby zginęły, a 17 jest poszukiwanych. Do poważnego zdarzenia doszło także w sąsiednim regionie, gdzie osuwisko uszkodziło 10 domów.

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Osuwisko porwało domy. Służby poszukują 17 osób

Źródło:
Reuters, Xinhua

Co najmniej pięć osób zginęło w wyniku powodzi, które nawiedziły australijski stan Nowa Południowa Walia - przekazały w piątek lokalne władze. Szacuje się, że kataklizm odciął od świata około 50 tysięcy osób.

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Katastrofalne powodzie. Rośnie bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ABC News

Fotografia Drogi Mlecznej wykonana przez Polkę otrzymała tytuł Astronomicznego Zdjęcia Dnia przyznawany przez NASA. Ujęcie powstało na Hawajach. Jak tłumaczyła autorka kadru Marzena Rogozińska, astrofotografia wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart pracy.

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

NASA wyróżniła zdjęcie wykonane przez Polkę

Źródło:
PAP

Pustoszące Stany Zjednoczone tornada biją rekordy - 2025 rok już teraz przyniósł najwięcej zgłoszeń tego typu zjawisk od 2011 roku. Statystyki pokazują, że cztery stany - Missisipi, Illinois, Missouri i Teksas - szczególnie wyróżniają się na tym tle. Eksperci przewidują, że nadchodzący sezon może dorównać najbardziej ekstremalnym latom w historii.

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

W USA tornado goni tornado. 2025 idzie na rekord

Źródło:
PAP

Czwartek w części kraju upływa pod znakiem groźnej aury - grzmi, mocno pada i wieje. Lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej, pojawił się Strzelnie na Dolnym Śląsku.

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Zalążek trąby powietrznej pojawił się na Dolnym Śląsku

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku Mumford Bar Trailhead w kalifornijskim hrabstwie Placer. Akcja ratunkowa została uchwycona na nagraniu.

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Dwóch turystów zgubiło się na szlaku. Nagranie z akcji ratunkowej

Źródło:
CNN, CBS News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 odnotowano w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Krety. Z tego powodu wszystkie służby na wyspie zostały postawione w stan najwyższej gotowości, a lokalne władze ogłosiły ostrzeżenie przed tsunami. Europejscy sejsmolodzy zwracają uwagę, że wysokie fale mogą pojawić się nie tylko w Grecji.

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Trzęsienie ziemi na Krecie. Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Greek Reporter, Independent, Kontakt24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać rodzinę żurawi. "Wspaniale jest obserwować i nagrywać maluchy cieszące się każdą chwilą, odkrywające kolejne leśne zakamarki, uważając przy tym, by nie oddalić się zbytnio od swoich rodziców" - napisał autor filmu.

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Niezdarny młody żuraw naśladuje rodzica. "To piękne"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

We wtorkowy wieczór mieszkańcy Wilna byli świadkami niecodziennego widoku - przez samo centrum miasta przepływał łoś. Zwierzę najwyraźniej zabłądziło i postanowiło spróbować sił w pokonaniu rzeki Neris.

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Łoś w centrum stolicy. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdumienia

Źródło:
ENEX

To miał być dzień jak co dzień, jednak pogoda zadecydowała inaczej. Studentka z Missisipi Maya Grimes znalazła się w samym środku tornada, które dosłownie wyrzuciło ją z samochodu na ulicę. Cudem przeżyła. Dziś dzieli się swoją historią.

Tornado wyrzuciło studentkę z samochodu

Źródło:
CNN

Burze przechodziły w środę nad Polską. Front przesuwał się z zachodu na wschód, po południu zahaczając o Mazowsze i przynosząc efektowne, lokalne opady deszczu. W jaki sposób doszło do powstania widocznego na zdjęciu zjawiska?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Słup wody nad Mazowszem. W jaki sposób powstał?

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

W której fazie życia kleszcza jest on najniebezpieczniejszy dla człowieka? Zanim pajęczak osiągnie dojrzałość, przechodzi przez kilka stadiów rozwojowych, a w większości z nich może przenosić choroby.

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Od pyłku do ziarnka grochu. Która forma kleszcza jest najgroźniejsza?

Źródło:
ECDC, pzh.gov.pl