Symptomy niedożywienia, typowe dla przewlekłej choroby nerek, pojawiają się u 75 procent chorych na Covid-19 - twierdzą hiszpańscy naukowcy w opublikowanych we wtorek wynikach badań.
Wspólne badanie sześciu hiszpańskich stowarzyszeń medycznych wskazało, że u około 75 procent badanych osób chorych na COVID-19 występują objawy niedożywienia, które są typowe dla przewlekłej choroby nerek (PChN). Studium, którego wnioski opublikowała we wtorek madrycka agencja Europa Press, dowodzi, że symptomy niedożywienia widoczne są zarówno w pierwszych dniach po zakażeniu koronawirusem, jak również już po podjęciu leczenia.
Poważne zmiany
Hiszpańscy naukowcy odnotowali, że u osób zakażonych koronawirusem, również u tych, u których COVID-19 przebiega bezobjawowo, pojawiają się "zmiany zapalne" mogące nasilić zjawisko niedożywienia organizmu, typowe dla przewlekłej choroby nerek. To wieloobjawowy zespół chorobowy, będący następstwem zmniejszania się liczby czynnych nefronów (z których zbudowane są nerki) wskutek procesu toczącego się w miąższu tego narządu. Cierpi na nią ponad pół miliarda ludzi na świecie.
Autorzy studium wskazują, że nasilenie się zmian zapalnych w organizmie może prowadzić też u pacjentów z COVID-19 do niedożywienia białkowo-kalorycznego.
Według opublikowanego przez zespół hiszpańskich badaczy studium u ponad 30 procent osób zakażonych w Hiszpanii koronawirusem odnotowano pojawienie się ostrego uszkodzenia nerek. Schorzenie to znane jest również jako ostra niewydolność nerek.
W opublikowanym we wtorek badaniu brały udział między innymi Hiszpańskie Stowarzyszenie Nefrologiczne (SEN), Hiszpańska Akademia Odżywiania i Dietetyki (AEDN) oraz Hiszpańskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Odżywiania.
Autor: kw/ja / Źródło: PAP