Kosmiczny Teleskop Hubble'a uchwycił parę galaktyk zwanych Arp 298. Obiekty te zaliczane są do osobliwych ze względu na swój nietypowy kształt i strukturę.
Kosmiczny Teleskop Hubble’a pochwalił się nowym zdjęciem, pokazującym Arp 298. To para oddziałujących na siebie dwóch galaktyk: NGC 7469 i IC 5283. Leżą one około 200 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Pegaza.
Bardziej widoczna na zdjęciu jest galaktyka spiralna z poprzeczką NGC 7469, o której wiadomo, że w jej centrum znajduje się supermasywna czarna dziura. Na zdjęciu zobaczyć możemy też mniejszą, ale wciąż spektakularną galaktykę IC 5283.
To zdjęcie Arp 298 zostało wykonane podczas trzech oddzielnych obserwacji Hubble'a. Obiekty te udało się uchwycić z niesamowitą szczegółowością dzięki siedmiu różnym filtrom i dwóm instrumentom teleskopu: Wide Field Camera 3 i Advanced Camera for Surveys.
Teraz czas na kosmiczny teleskop Jamesa Webba
"Arp" w nazwie tej pary oznacza, że są one wymienione w Atlasie Osobliwych Galaktyk, opracowanym w 1966 roku przez astronoma Haltona Arpa. To galeria "dziwacznych" galaktyk, z nietypowymi strukturami. Para znana jest już z wcześniejszych obrazów uchwyconych przez Hubble'a - portret łączących się galaktyk Arp 298 został opublikowany w 2008 roku.
Ten system będzie jedną z pierwszych galaktyk obserwowanych przez kosmiczny teleskop Jamesa Webba latem tego roku.
Źródło: NASA/ESA
Źródło zdjęcia głównego: ESA/Hubble & NASA, A. Evans, R. Chandar