Badacze NASA mają ciekawą wizję kosmicznej turystyki. Na swoich plakatach pokazują - jak sami twierdzą - przyszłość, która nadejdzie. Każda z tych grafik to dzieło sztuki jedyne w swoim rodzaju.
Najlepszym komentarzem do tych szczegółowych grafik jest ten, którego udzielili sami naukowcy:
- Wyobraźnia to nasze okno na przyszłość. W NASA naszym zadaniem jest po części przewidywanie przyszłości i odgadywanie tego, co jeszcze może osiągnąć ludzkość. Dzięki pokoleniom nieustraszonych badaczy, odkrywców i wizjonerów, taka właśnie przyszłość może stać się naszym udziałem. Patrzysz na plakaty promujące przyszłość, która nadejdzie; przyszłość, której architektem jesteś ty sam - piszą na swojej stronie internetowej, na której opublikowali czternaście plakatów w stylistyce retro.
Pod każdą z grafik publikują krótką informację o danej planecie lub księżycu, a także o prawdopodobieństwie kolonizacji ich przez Ziemian. Oto niektóre z grafik oraz wyjątki z tekstów:
Tytan
Tytan jest nieprzystępnym i obcym księżycem - największym księżycem - Saturna. Mroźny wiatr żłobi glebę, a pod powierzchnią czają się lodowe wulkany, wyrzucające lodowatą wodę na dziesiątki metrów. Sondzie Cassini udało się przyjrzeć jej niezwykłej powierzchni, dzięki czemu okazało się, że na tym planetopodobnym księżycu meandrują śmiertelnie niebezpieczne rzeki płynnego etanu i metanu.
Wenus
Widzimy tu podniebne miasto, które dryfuje między powierzchnią Wenus a Merkurym. Alfabetem Morse'a zapisaliśmy cyfrę 9, by wiadomo było, że miasto znajduje się na chmurze o numerze 9. Lois Kim, ilustratorka
Kosmiczne podróże na Wenus nigdy nie wydawały się równie atrakcyjne co misja kolonizacji Marsa. Problemem na pewno jest temperatura sięgająca do 500 stopni Celsjusza oraz ciśnienie atmosferyczne, które jest 90 razy większe niż na Ziemi. Pomysły kolonizacji tej "urokliwej" planety obejmują zarówno latające miasta, jak i szpalery gigantycznych luster.
Ceres
Ceres to najbliższa Słońcu planeta karłowata. To także największy obiekt w pasie asteroid pomiędzy Marse i Jowiszem. Ceres - nazwana tak po rzymskiej bogini urodzaju - w rzeczywistości słynie z nieprzystępnej i mroźnej powierzchni, lecz kryje też wiele niespodzianek: złoża soli oraz heksagonalne kratery. Niestety, grawitacja jest tu 40 razy większa niż na Ziemi.
PSO J318.5-22
Nasz projekt odwołuje się do pomysłu tej planety jako miejsca, gdzie życie nocne nigdy nie zamiera - planety bez słońca. Przywołaliśmy wspaniały styl lat 30., art deco i fantastykę retro z nutką soczystej nauki. Joby Harris, ilustrator
Odkryta w październiku 2013 roku PSO J318.5-22 to planeta zwana też "swobodną" lub "samotną". Przemierzają galaktykę, włóczą się bez potrzeby orbitowania wokół gwiazd. Niewiele wiadomo o naturze tych niezwykłych planet, lecz naukowcy spekulują, że są to planety, które wypadły ze swoich trajektorii w bardzo młodych systemach planetarnych.
Europa
Niewiarygodna geologia i wyjątkowo przystępne dla ludzi warunki tej planety czynią ten księżyc Jowisza miejscem naprawdę fascynującym. Europa słynie z lodowej poktywy, pod którą znajduje się ogromny wszechocean, który dwukrotnie przerasta wszystkie oceany Błękitnej Planety. A skoro jest tam woda, to może być tam życie - i to właśnie ma zamiar zbadać misja NASA zaplanowana na 2020 rok.
Autor: sj/aw / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA