Ostrzeżenia dotyczą gwałtownych burz i opadów deszczu. W ciągu nocy intensywność zjawisk pogodowych będzie słabnąć.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla zachodnich województw i jednego subregionu województwa podlaskiego. Według prognoz synoptyków sytuacja będzie się poprawiać.
Gdzie obowiązują ostrzeżenia?
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE PIERWSZEGO STOPNIA PRZEZ BURZAMI Z GRADEM I INTENSYWNYM DESZCZEM
Województwo zachodniopomorskie
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 l/mkw. do 20 l/mkw., lokalnie do 30 l/mkw., oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Ostrzeżenie jest aktualne do 30 czerwca do północy.
Województwo kujawsko-pomorskie
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 do 20, a lokalnie do 30 l/mkw. Porywy wiatru mogą dojść do 80 km/h. Lokalnie grad.
Ostrzeżenie obowiązuje do godz. 22.
Województwo pomorskie
Prognozowane są burze z opadami deszczu od 10 do 20 l/mkw., lokalnie do 30 litrów. Prędkość wiatru może osiągnąć 80 km/h. Lokalnie grad. Ostrzeżenie obowiązuje od godziny 13 do 22.
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do godz. 22.
Wybrzeże zachodnie i wschodnie
Prognozowane są burze z porywami wiatru i intensywnymi opadami deszczu, lokalnie gradu. Porywy wiatru do 7 w skali B.
Województwo wielkopolskie
Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 20 l/mkw. do 30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie grad.
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do godz. 6.
Województwo podlaskie
W rejonie Zambrowa, Wysokiego Mazowieckiego i Ciechanowca występują burze z przelotnymi opadami deszczu, lokalnie o silnym i ulewnym natężeniu w wysokości do 15 l/mkw.
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do północy.
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE DRUGIEGO STOPNIA PRZED ULEWNYM DESZCZEM
Województwo lubuskie
Na obszarze województwa prognozuje się wystąpienie opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym oraz burz. Sumaryczna wysokość opadów od 30 l/mkw. do 40 l/mkw., lokalnie do 70 l/mkw. Porywy wiatru w czasie burz do 90 km/h. Burze wystąpią w ciągu dnia i wieczorem. Strefa opadów deszczu będzie się przemieszczała na północ województwa.
Co oznacza ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia?
Alert meteorologiczny pierwszego stopnia to przewidywane "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."
Ostrzeżenie drugiego stopnia to przewidywane "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do godz. 10.
KOMUNIKATY HYDROLOGICZNE
Województwo zachodniopomorskie, Wybrzeże zachodnie i wschodnie- pierwszego stopnia
W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (środa - 534 cm) na wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do godz. 8.
Województwo zachodniopomorskie, ujściowy odcinek Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego - drugiego stopnia
W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (środa 534 cm) przewiduje się wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych w ujściowym odcinku Odry i powyżej stanów ostrzegawczych na Zalewie Szczecińskim.
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do godz. 8.
Województwo pomorskie, Wybrzeże zachodnie i wschodnie - pierwszego stopnia
W związku z prognozowaną sytuacją meteorologiczną i wysokim napełnieniem Bałtyku (środa 534 cm) na wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenie obowiązuje do 30 czerwca do godz. 8.
Zobacz prognozę pogody na czwartek
Autor: ao/map/wd / Źródło: IMiGW, TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock