Najnowsze

Alert RCB również dla mieszkańców Mazowsza. "Możliwe wezbrania rzek"

Najnowsze

Prognoza pogody na czwartek 5.08
Prognoza pogody na czwartek 5.08tvnmeteo.pl
wideo 2/4

RCB ostrzega przed ulewnymi opadami i burzami. Około południa SMS-owe alerty dostali mieszkańcy kolejnego województwa. "Śledź komunikaty pogodowe" - apelują eksperci.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało w czwartek o niebezpieczeństwie, jakie stanowić mają intensywne opady deszczu.

Alert RCB otrzymały osoby przebywające w województwie śląskim i części województwa małopolskiego.

RCB ostrzegło o możliwości nagłych wezbrań rzek i potoków. Zaapelowało także, aby przygotować się na możliwe podtopienia i śledzić komunikaty pogodowe.

Około południa alert RCB zaczęły otrzymywać także osoby mieszkające w części województwa mazowieckiego. Treść ostrzeżenia została zaktualizowana. "Uwaga! Po południu, w nocy i jutro rano (5/6.08) ulewny deszcz i burze. Możliwe wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe" - podaje komunikat.

Alert RCB dla mieszkańców woj. mazowieckiego (tvnmeteo.pl)tvnmeteo.pl

O godzinie 12.15 pojawiła się aktualizacja alertu na Twitterze RCB. Centrum podało, że nowa treść ostrzeżenia wysłana została także do mieszkańców województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i łódzkiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia czerwone alerty przed burzami i ulewami.

Alert RCB. Co to jest

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

Autor: kw / Źródło: RCB

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości