Synoptycy IMGW prognozują, że w wyniku opadów deszczu, lokalnie o charakterze burzowym, poziom wody w niektórych rzekach może znacznie wzrosnąć. Obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia.
W związku z intensywnymi opadami deszczu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alarmy hydrologiczne.
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia
Żółte alarmy hydrologiczne obowiązują na terenie województw:
- wielkopolskiego;
- lubuskiego, (w wyłączeniem zlewni Warty dolnej od Noteci do Ujścia i Noteci);
- dolnośląskiego, (z wyłączeniem zlewni Oławy).
W obszarach występowania prognozowanych opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, lokalnie o charakterze burzowym, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i podtopienia.
W zlewniach dopływów środkowej Odry (w tym na obszarach miejskich) oraz w górskich zlewniach dorzecza Łaby w woj. dolnośląskim prognozuje się gwałtowne wzrosty stanów wody do strefy wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych (zwłaszcza górskie i podgórskie zlewnie rzek: Nysy Łużyckiej, Kwisy, Bobru, Kaczawy, Bystrzycy, Nysy Kłodzkiej). Lokalnie nie wyklucza się możliwości krótkotrwałego przekroczenia stanu alarmowego.
Ostrzeżenia ważne będą do godziny 9 w niedzielę.
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Jak mówi definicja IMGW, pierwszy stopień alarmu hydrologicznego oznacza zagrożenie umiarkowane. Kiedy obowiązuje, stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych - przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Autor: kw / Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock