Krytycznie zagro偶one wieloryby biskajskie 偶yj膮 w "akustycznym smogu" - twierdz膮 badacze z NOAA. Te 偶yj膮ce w wodach wzd艂u偶 wschodniego wybrze偶a USA jedne z najrzadszych du偶ych zwierz膮t przez 50 lat zmniejszy艂y swoj膮 zdolno艣膰 komunikacji o dwie trzecie. Wszystko przez rosn膮cy ruch statk贸w na oceanie.
Wysoki poziom szum贸w, wywo艂ywanych g艂贸wnie przez statki, zmniejszy艂 o dwie trzecie zdolno艣膰 komunikowania si臋 ze sob膮 przedstawicieli krytycznie zagro偶onego gatunku wieloryb贸w biskajskich - alarmuje NOAA (Ameryka艅ska Narodowa S艂u偶ba Oceaniczna i Meteorologiczna) w raporcie opublikowanym na 艂amach "Conservation Biology".
Rejestrowali "rozmowy" zwierz膮t
Naukowcy z NOAA i kilku instytucji morskich od 2007 do 2010 roku monitorowali poziom ha艂asu w p贸艂nocnym Atlantyku i nagrywali charakterystyczne odg艂osy, wydawane w celu utrzymania kontaktu przez osobniki wielu gatunk贸w zagro偶onych wygini臋ciem wieloryb贸w fiszbinowych.
Zarejestrowali 22 tys. "rozm贸w" wieloryb贸w biskajskich, a specjalne oprogramowanie pomog艂o w stworzeniu modelu rozprzestrzeniania si臋 na badanym obszarze ha艂asu generowanego przez statki.
Badacze mierzyli ha艂as na terenie akwenu chronionego i poza nim. Por贸wnali dane o ha艂asie generowanym przez obecne statki handlowe z historycznymi danymi sprzed p贸艂 wieku. Na podstawie tego bilansu szacuj膮, 偶e wieloryby biskajskie straci艂y przeci臋tnie 63 do 67 procent ich przestrzeni komunikacyjnej w rezerwacie i okolicznych wodach.
Bardziej polegaj膮 na s艂uchu ni偶 wzroku
Autorka artyku艂u Leila Hatch, ekolog morski z NOAA Stellwagen Bank National Marine Sanctuary por贸wnuje sytuacj臋 tych zwierz膮t z sytuacj膮 niedowidz膮cej osoby, kt贸ra polega na s艂uchu, pr贸buj膮c porusza膰 si臋 bezpiecznie po swojej okolicy, po艂o偶onej w pobli偶u ha艂a艣liwego lotniska.
- Du偶e wieloryby, jak np. biskajskie, bardziej polegaj膮 na swoim s艂uchu ni偶 zdolno艣ci widzenia. Przewlek艂y ha艂as prawdopodobnie zmniejsza ich mo偶liwo艣ci gromadzenia i rozpowszechniania istotnych informacji, kt贸re pozwalaj膮 im znale藕膰 po偶ywienie i towarzyszy, a tak偶e nawigowa膰, unika膰 drapie偶nik贸w i dba膰 o swoje m艂ode - wyja艣nia Hatch.
Jak w akustycznym smogu
Wieloryby biskajskie, 偶yj膮ce wzd艂u偶 wschodniego wybrze偶a Ameryki P贸艂nocnej od Nowej Szkocji do Florydy, to jedne z najrzadszych na 艣wiecie du偶ych zwierz膮t. S膮 na skraju wygini臋cia. Ostatnie szacunki oceniaj膮 liczebno艣膰 ich populacji na na oko艂o 350 do 550 osobnik贸w.
- Wykazali艣my ju偶, 偶e ha艂as z pojedynczego statku mo偶e prawie uniemo偶liwi膰 wielorybowi biskajskiemu bycie us艂yszanym przez inne osobniki - powiedzia艂 Christopher Clark, dyrektor programu badawczego i wsp贸艂autorem raportu. - Teraz chcemy pokaza膰, 偶e obecny w oceanie w rejonie Bostonu skumulowany ha艂as ruchu 偶eglugowego utrudnia wielorybom komunikowanie si臋 przez wi臋kszo艣膰 czasu, a nie, jak 40-50 lat temu, sporadycznie. Wieloryby mog膮 si臋 czu膰 w tym otoczeniu jak w akustycznym smogu - doda艂.
Autorzy artyku艂u sugeruj膮, 偶e problem przewlek艂ego, obejmuj膮cego szeroki obszar ha艂asu powinien zosta膰 w艂膮czony do kompleksowych plan贸w przeciwdzia艂ania skutkom wp艂yw贸w aktywno艣ci cz艂owieka na gatunki morskie i ich siedliska.
Autor: js / 殴r贸d艂o: NOAA