Na Bliskim Wschodzie upał miejscami jest już nie do zniesienia. Wysoka wilgotność powietrza potęguje odczucie i tak wysokiej już temperatury powietrza. Jeżeli wartości dalej będą rosnąć, padnie rekord.
Bandar-e Mahszahr znajduje się w południowo-zachodniej części Iranu, w rejonie Zatoki Perskiej. Temperatura wody sięga tam nawet 33 stopni ciepła - gdy wiatr wieje od strony wody na miasto, wilgotność powietrza jest niebywale uciążliwa. To właśnie ona przyczynia się do rekordów odczuwalnej temperatury w Iranie.
Będzie rekord?
Angielski heat index - czyli właśnie odczuwalna temperatura - w Bandar-e Mahszahr 30 lipca 2015 roku wyniósł 74 st. Celsjusza. Rekordu na razie jeszcze nie ma, ale ostatnio odnotowana stanowi drugą z najwyższych temperatur w historii.
Dzień wcześniej w tej samej miejscowości wartość odczuwalnej temperatury doszła do 70 stopni Celsjusza.
Ciepło i wilgoć
Do tej ekstremalnie wysokiej wartości odczuwalnej temperatury przyczyniła się aktualna temperatura powietrza oraz jego wilgotność. 30 lipca o godzinie 16.30 czasu lokalnego Bandar-e Mahszahr słupki rtęci w cieniu wskazały 46 stopni Celsjusza, a temperatura punktu rosy (temperatura, przy której wilgotność powietrza wynosi 100 procent) osiągnęła wartość 32 st. C. Im mniejsza różnica temperatury między tymi dwiema wartościami, tym wilgotność powietrza jest większa i tym bardziej spotęgowane jest odczucie ciepła. Wskaźnik określa się w stopniach Fahrenheita i przelicza na stopnie Celsjusza.
Cały Bliski Wschód upalny
Obecnie gorąco jest też w mieście Dżask w południowo-wschodnim Iranie, które także znajduje się nad Zatoką Perską. Wskaźnik temperatury odczuwalnej sięgnął tam w piątek 69 stopni Celsjusza (39 st. C - temperatura powietrza, 33 st. C - temperatura punktu rosy).
W stolicy Iraku Bagdadzie natomiast ostatnio termometry w cieniu wskazywały 50 st. C., ale odczuwalna temperatura - dzięki sąsiedztwu suchych terenów pustynnych - wynosiła już "tylko" 46 s. C.
Lokalni synoptycy zapowiadają, że fala upałów, która nadciągnęła nad Bliski Wschód, nie odpuści jeszcze przez co najmniej kilka dni.
Rekord sprzed lat
Rekordowa wartość heat indeksu to 81 st. C - taką temperaturę odczuwalną zanotowano 8 lipca 2003 roku w Az-Zahran w Arabii Saudyjskiej. Wtedy temperatura powietrza wyniosła 42 st. C, a temperatura punktu rosy - 35 st. C.
Rekordy spodziewane także w Polsce
Fala upałów zbliża się także do Polski. Według naszych synoptyków temperatura powietrza w nadchodzącym tygodniu wyniesie nawet 38 st. C. Niewykluczone, że padną rekordy termiczne. Zobacz, jak jaka aura zagości w naszym kraju w nadchodzących dniach:
Autor: AD/kka / Źródło: washingtonpost.com