W rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos dzień 14 września to okazja do świętowania. Dokładnie 55 lat temu wystrzelona z kazachskiego kosmodromu bezzałogowa sonda Łuna 2 z impetem zderzyła się z powierzchnią Księżyca, co uznano za sukces.
Bezzałogowa, ważąca 390 kg kulista sonda kosmiczna została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w dniu 12 września 1959 roku na rakiecie nośnej typu Łuna 8K72.
Jej zadaniem było dotarcie do naturalnego satelity Ziemi i zderzenie się z jego powierzchnią jako pierwszy w historii pojazd kosmiczny.
Brak sygnału czyli sukces
O tym, że cel został osiągnięty przekonano się po 33 i pół godz. lotu, gdy nagle urwał się emitowany przez Łunę 2 sygnał radiowy.
Ostatnie nadesłane współrzędne selenograficzne (układ współrzędnych stosowany w celu lokalizowania obiektów na powierzchni ziemskiego Księżyca - przyp. red.) wskazywały, że do zderzenia doszło w regionie morza księżycowego Mare Serenitatis nieopodal kraterów Aristides i Archimedes.
Przeprowadzone wówczas pomiary potwierdziły brak pola magnetycznego i pasów radiacyjnych oraz istnienie wiatru słonecznego.
Pamiątki, które wyparowały
Łuna 2 miała na pokładzie dwie tytanowe kule o średnicy 7,5 cm i 12 cm wypełnione materiałem wybuchowym. Założeniem pracowników agencji kosmicznej ZSRR było pozostawienie na powierzchni ziemskiego satelity pamiątkowych pięciokątów, na jakie miały rozpaść się kule w wyniku eksplozji.
Na każdym z nich wyryto godło ZSRR oraz napis "Wrzesień 1959, ZSRR, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich". Niestety najprawdopodobniej kule, podobnie jak Łuna 2, wyparowały - statek uderzył bowiem w księżycową powierzchnię z prędkością około 3,3 km/sek.
Eksperci zwracają uwagę, że przy założeniu jakoby energia zderzenia przekształciła się w ciepło, temperatura w punkcie zderzenia mogła oscylować na poziomie ponad 10 tys. st. C. Uprzednio wykonane kopie ozdób zostały wręczone przez premiera ZSRR Nikitę Chruszczowa 15 września 1959 roku prezydentowi USA Dwightowi D. Eisenhowerowi.
Autor: mb/mk / Źródło: Roskosmos,
Źródło zdjęcia głównego: Roskosmos