Z upałami na chwilę się pożegnaliśmy, dlatego z czystym sumieniem możemy przedstawić najcieplejsze miejsca na Ziemi. Uwierzcie, 35 st. C to przy nich przyjemny chłód...
Za nami upalne tygodnie na całym świecie. Z falą gorąca mierzyli się Amerykanie, którzy w ciągu 30 dni pobili 4,500 rekordów ciepła, Hiszpanie, Włosi, Węgrzy i niemal każdy kraj Europy Środkowej, nad który napływało ciepłe zwrotnikowe powietrze znad Afryki.
50+
Nie zapominajmy jednak, że są pewne regiony świata, gdzie wartości 35-40 st. C, które my nazywamy upałem, są tam normą, a słupki rtęci potrafią poszybować o wiele wyżej.
Dla przykładu w Kuwejcie średnia temperatura dla lipca wynosi 46 st. C. Z kolei w Timbuktu, znanym handlowym mieście w Mali, średnia temperatura dla maja to 42 st. C, ale zdarzyło się i tak, że termometry wskazywały 54 st. C. Dzięki tej wartości Timbuktu zapisał się na piątym miejscu najcieplejszych miejscowości wszech czasów.
Rekordy światowe padają w USA?
Najwyższą wartością kiedykolwiek zanotowaną na Ziemi, było 57,7 st. C. Wskazał ją w 1992 r. termometr w mieście El Azizija w Libii.
Jest to jednak kontrowersyjny pomiar, przez wielu meteorologów uważany za błędnie zanotowany i nieprawdziwy, dlatego niektórzy naukowcy przyjmują, że rekordowa temperatura padła w Kalifornii w Dolinie Śmierci i wyniosła 56,6 st. C.
Najcieplejsze miejsca na świecie niezbadane
Według naukowców z Uniwersytetu Montana najwyższe temperatury na Ziemi występują w miejscach, gdzie nie ma żadnych narzędzi pomiarowych.
- Pustynie takie jak Sahara, Gobi, Sonora i Lut mają bardzo surowy klimat i są na tyle odległe, że dostęp do rutynowych pomiarów czy wybudowanie i konserwacja stacji meteorologicznej jest tam niepraktyczne - mówi David Mildrexler, główny autor badań, wykrywających najgorętsze temperatury na Ziemi za pomocą satelitów NASA.
Mildrexler twierdzi, że przez okres siedmiu lat, od 2003 do 2009 roku satelity zarejestrowały irańską pustynię Lut jako najgorętsze miejsce na Ziemi. W 2005 r. odnotowano tam 70,5 st. C. Jako pomiary satelitarne, a nie lądowe, wartości te nie mogą być jednak wpisane jako oficjalne rekordy.
60+
Inne rekordowe wartości pochodzą z Queensland w Australii, gdzie w 2003 r. termometry wskazywały 68 st. C i w Kotlinie Turfańskiej w Chinach, gdzie w 2008 r. zanotowano 66,6 st. C.
Należy podkreślić, że temperatury przy powierzchni ziemi są wyższe od temperatur powietrza mierzonych przez stacje meteorologiczne. Według światowych standardów meteorologicznych ciepło musi być mierzone za pomocą termometrów umieszczonych dwa metry nad ziemią i zabezpieczonych przed działaniem promieni słonecznych, czyli zawsze w cieniu.
Najwyższe na świecie zanotowane temperatury powietrza (w stopniach Celsjusza):
1. El Azizija, Libia 57,7 2. Dolina Śmierci, Kalifornia 56,6 3. Ghadamis, Libia 55 3. Kibili, Tunezja 55 5. Timbuktu, Mali 54,4 5. Arawan, Mali 54,4 7. Tirat Cvi, Izrael 53,6 8. Ahwaz, Iran 53,3 8. Aghadżri, Iran 53,3 10. Wadi Halfa, Sudan 52,7
Najwyższe na świecie zanotowane temperatury powietrza - klasyfikacja według kontynentów:
Afryka: El Azizija, Libia 57,7 Ameryka Północna: Dolina Śmierci, Kalifornia 56,6 Azja: Tirat Cvi, Izrael 53,6 Australia: Cloncurry, Queensland 53,3 Europa: Sevilla, Hiszpania 50 Ameryka Południowa: Rivadavia, Argentyna 48,8 Antarktyda: Vanda Station, wybrzeże Scott'a 15
Autor: mm/ŁUD / Źródło: edition.cnn.com, NOAA