W żołądku młodego wieloryba znaleziono 40 kilogramów plastikowych odpadów. To "tragiczne przypomnienie" o skali zanieczyszczeń mórz i oceanów - podkreślają naukowcy.
W filipińskiej prowincji Compostela Valley ocean wyrzucił na brzeg ciało młodego wieloryba z gatunku zyfia gęsiogłowa, inaczej wal Cuviera (Ziphius cavirostris).
Jak poinformował w rozmowie z CNN biolog morski i działacz na rzecz ochrony środowiska Darrell Blatchley, w wyniku sekcji ustalono, że zwierzę było w stanie "wskazującym na oznaki wygłodzenia i odwodnienia", a "przed śmiercią wymiotowało krwią".
Odwodniony i głodny
Darrell Blatchley jest prezesem i założycielem muzeum historii naturalnej D'Bone Collector Museum Inc. w filipińskim mieście Davao. To jego zespół przeprowadził sekcję zwłok zwierzęcia.
- Nie byłem przygotowany na taką ilość plastiku - przyznał Blatchley. - Około 40 kilogramów worków na ryż, toreb na zakupy, toreb wykorzystywanych na plantacjach bananów i innych - dodał.
Biolog tłumaczył, że walenie - rodzina ssaków morskich, która obejmuje wieloryby i delfiny - nie piją wody z oceanu, ale pozyskują ją ze spożywanego pokarmu. Znaleziony wal Cuviera nie przyswajał pożywienia z powodu wypełniającego jego żołądek plastiku. Śmierć została spowodowana głodem i odwodnieniem.
Zanieczyszczone plastikiem oceany
Muzeum napisało w oświadczeniu, że był to "najbardziej zaśmiecony plastikiem żołądek, jaki kiedykolwiek widzieli u wieloryba", sytuację określiło jako "obrzydliwą". Zaapelowało do władz, aby podjęły działania przeciwko traktowaniu oceanów jak śmietników.
Peter Kemple Hardy, działacz World Animal Protection - organizacji zajmującej się dobrostanem zwierząt - uznał, że ten incydent to "tragiczne przypomnienie" o potrzebie "wspólnej pracy na rzecz globalnych rozwiązań, aby zapobiec pozostawianiu plastikowych zanieczyszczeń w naszych oceanach". - Setki tysięcy wielorybów, delfinów, fok i żółwi giną co roku z powodu zaśmiecenia oceanów plastikiem - powiedział.
Naukowiec morski Mark Simmonds z Humane Society International zauważył, że problem ten często pozostaje "poza zasięgiem wzroku i umysłu" ludzi, póki nie zdarzy się coś takiego, jak martwy wieloryb z żołądkiem pełnym plastikowych śmieci.
- Należy zintensyfikować wysiłki na całym świecie, aby zmniejszyć zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi w oceanach. Inaczej tego rodzaju tragedie mogą stać się w przyszłości znacznie częstsze - podsumował.
Autor: anw//rzw / Źródło: tvnmeteo.pl, D'Bone Collector Museum, CNN
Źródło zdjęcia głównego: D'Bone Collector Museum