3,2 tys. osób zginęło, a 6,5 tys. jest rannych. Bilans trzęsienia w Nepalu rośnie

Trwa liczenie ofiar sobotniego trzęsienia ziemi w Nepalu

Co najmniej 3,2 tys. osób zginęło, a 6,5 tys. osób jest rannych po sobotnim trzęsieniu ziemi w Nepalu. Liczby te stale rosną. Do zniszczonego kraju przybywają ratownicy ze sprzętem medycznym z całego świata. Niosą pomoc poszkodowanym w najgorszym od 81 lat trzęsieniu ziemi w tym regionie.

W związku z wstrząsami sejsmicznymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło specjalną infolinię dla bliskich polskich turystów, którzy mogą przebywać w tym regionie. Numer telefonu to +48 22 523 88 80.

Od sobotniego popołudnia w Nepalu jest niebezpiecznie. Pojawiło się mnóstwo wstrząsów wtórnych. Siłę najsilniejszego, zarejestrowanego w niedzielę ok. godz. 14 czasu lokalnego (9.09 naszego czasu), oceniono na 6,7 w skali Richtera. Jak podaje USGS (Amerykańska Służba Geologiczna) epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, około 80 km na północny wschód od Katmandu, stolicy kraju.

W Nepalu znów zatrzęsła się ziemia

Tragiczny bilans trzęsienia ziemi w Nepalu

Sobotnie trzęsienie ziemi z pewnością zapisze się w historii jako jedno z najtragiczniejszych. Na liście ofiar pojawia się coraz więcej nazwisk. Pierwsze doniesienia mówiły, że zginęły dwie osoby, a dziesiątki odniosły obrażenia. Później zaczęły spływać informacje o setkach zabitych. 108, 449, 688, 876... lista nazwisk ofiar wydłużała się z godziny na godzinę.

W sobotę wieczorem (naszego czasu) rzecznik nepalskiej policji Kamal Singh Bam poinformował, że w wyniku trzęsienia życie straciło ponad 1000 osób. Nieco później na stronie CNN pojawiła się informacja o potwierdzonych 1457 ofiarach. W niedzielę przedstawiciele nepalskiego ministerstwa spraw wewnętrznych mówili o ponad 1900 zabitych.

W poniedziałek rano podano, że śmierć poniosło co najmniej 3218 osób. W samym Katmandu zginęło ponad 700 osób. Rannych jest 6,5 tys. osób.

W Nepalu łącznie przebywało ponad 300 tys. zagranicznych turystów, kilkuset znajdowało się na Mount Evereście. Nie ma doniesień o ofiarach obywatelstwa polskiego.

W wyniku trzęsienia w Katmandu i w okolicach zawaliło się wiele budynków, wśród nich wiekowe zabytki. W gruzy obróciła się m.in. wieża Dharahara, będąca jednym z symboli stolicy Nepalu. 60-metrowa budowla powstała w 1832 r. Już raz uległa zniszczeniu - w czasie trzęsienia ziemi w 1934 r. Zniszczeniu uległy również zabytki w Patan, gdzie znajdują się liczne świątynie przyciągające licznych turystów i pielgrzymów. W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Czytaj więcej na ten temat. Pod gruzami pozostają ludzie. Ratownicy nie przerywają poszukiwań.

Władze starają się zapewnić schronienie dla poszkodowanych. Wielu Nepalczyków spędziło noc z niedzieli na poniedziałek oraz z soboty na niedzielę pod gołym niebem. Niektórzy chcieli spędzić noc w budynkach, które miały naruszoną konstrukcję. Jednak władze stolicy nie wyraziły na to zgody. Osób, które straciły dach nad głową jest bardzo dużo. Ludzie starają się nawzajem sobie pomagać. Pożyczają sobie koce, dzielą się jedzeniem i ciepłymi ubraniami.

Zobacz reportaż z Nepalu: "Jakby zrzucili tu bombę, jakby to była II wojna światowa"

Lawina na Mount Evereście

Przedstawiciele lokalnych władz poinformowali, że na skutek trzęsienia w pobliżu najwyższego szczytu na ziemi - Mount Everestu - zeszła lawina, zabijając 18 osób (PAP). Wśród ofiar są też turyści, bo właśnie zaczyna się sezon trekkingowy w Himalajach. Zginął m.in. Dan Fredinburg, jeden z menedżerów Google, który od ponad dwóch tygodni wspinał się na Everest. Jak wynika z oficjalnych informacji 61 osób jest rannych. 22 wspinaczy przeniesiono w niżej położone tereny.

- Pod śniegiem znalazła się część obozu, wzbudzając obawę o bezpieczeństwo setek wspinaczy, którzy znajdowali się w okolicy - powiedział Gyanendra Shrestha z Ministerstwa Turystyki w Katmandu. Dodał przy tym, że ranni znajdują się już w dwóch namiotach w bazie. - Liczba ofiar może wzrosnąć. Wśród nich na pewno znajdą się cudzoziemcy i lokalni przewodnicy - powiedział.

Ministerstwo szacuje, że w góry w sobotę wybrało się ponad tysiąc osób, w tym około 400 obcokrajowców. Kwiecień to jeden z najbardziej popularnych sezonów wspinaczkowych na Everście- tuż przed tym, jak chmury deszczowe osiądą na szczycie pod koniec maja. Ministerstwo informuje, że ocena strat jest utrudniona z powodu słabego zasięgu telefonicznego.

- Każdy próbuje się kontaktować z rodziną i ze znajomymi, ale to niemożliwe - powiedziała Choti Sherpa ze Związku Zdobywców Everestu - Jesteśmy bardzo zaniepokojeni - dodała. Lawina, która zeszła w kwietniu 2014 roku w tym rejonie, nieco powyżej obozu, zabiła 16 nepalskich przewodników.

Pierwsi polscy ratownicy już dolecieli do Nepalu

Grupa sześciu ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, która ma pomóc poszkodowanym w Nepalu, przed godz. 5 dotarła do Katmandu. W drodze na miejsce są też strażacy z grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR.

- Dotarcie do miejsca tragedii zajęło mniej niż 48 godzin. W Polsce gotowy do wyjazdu jest już kolejny zespół ratowników – informuje PCPM.

Zespół Ratunkowy PCPM zabrał ze sobą blisko 300 kg różnego sprzętu medycznego. Celem wyjazdu obu polskich grup jest niesienie pomocy medycznej osobom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi. Ratownicy PCPM planują pracować w Nepalu co najmniej do 7 maja. Jeśli będzie taka konieczność, zostaną dłużej. Mobilizują też drugi zespół medyczny, który w razie konieczności dołączy do pierwszego w ciągu kilku dni.

- Jedziemy z dużą ilością sprzętu, choć jest to sprzęt lekki - powiedział Wilk. - Wieziemy około 200 kg sprzętu medycznego i leków oraz innego wyposażenia - dodał.

Ponadto w akcji ratowniczej weźmie udział 12 psów, które pomogą szukać żywych osób. Ekipa zabiera ze sobą zapasy żywności i wody oraz specjalistyczny sprzęt, który pomoże w poszukiwaniu zaginionych osób.

Strażacy są już na warszawskim lotnisku
Strażacy są już na warszawskim lotniskuTVN 24

Wysłannicy informują, że dopiero, gdy dotrą do stolicy dostaną specjalne wytyczne od ONZ-etu, gdzie konkretnie mają się udać, gdzie ich pomoc będzie najbardziej potrzebna. Ekipa jest przygotowana na błyskawiczne działanie, jak i na pomoc humanitarną jaka będzie potrzeba w kolejnych dniach.

Polska wysyła ekipę do Nepalu
Polska wysyła ekipę do NepaluTVN 24

Chęć pomocy okazało wiele państw. Na otwartym ponownie tego dnia lotnisku w Katmandu wylądowały samoloty wojskowe z Indii z 43 tonami żywności i sprzętu oraz prawie 200-osobową grupą ratowników. Również Chiny, Niemcy, Francja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i organizacje międzynarodowe, takie jak: Save the Children, Lekarze bez Granic czy AmeriCares zamierzają pomóc. Finansowe wsparcie oferuje Unia Europejska oraz USA, Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Włochy.

Największa tragedia od ponad 80 lat

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera wystąpił w sobotę 25 kwietnia przed południem czasu lokalnego, jego epicentrum znajdowało się 80 km na wschód od miasta Pokhara w środkowej części kraju. Około pół godziny później wystąpił kolejny wstrząs o sile 6,6. Nastąpiło także kilkanaście kolejnych, już słabszych wstrząsów. Wstrząsy odczuli także mieszkańcy północnych Indii. Prócz tego wstrząsy zarejestrowano w Pakistanie, w Bangladeszu i w Chinach.

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat.

Autor: AD,ab, mab/kt/rp / Źródło: Reuter,PAP

Pozostałe wiadomości

Stery w pogodzie nad Polską przejmie wyż Riccarda, który kieruje w naszą stronę strumienie chłodnego, arktycznego powietrza. Będzie to szczególnie odczuwalne nad ranem - w nocy ze środy na czwartek w niektórych regionach ściśnie mróz. Miejscami przydadzą się również parasole.

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Riccarda zawładnie pogodą. Co nam przyniesie

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju. Tej nocy temperatura przy gruncie miejscami może spaść nawet do -8 stopni Celsjusza. Wydano alarmy pierwszego stopnia.

Niemal cała Polska na żółto. Nawet -8 stopni przy gruncie

Niemal cała Polska na żółto. Nawet -8 stopni przy gruncie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kanadyjscy strażacy walczą z pożarami traw w pobliżu miasta Edmonton na zachodzie kraju. W związku z zagrożeniem zdrowia i życia wprowadzono stan wyjątkowy. Część mieszkańców została ewakuowana.

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Gęste kłęby dymu w pobliżu miasta, ewakuacje

Źródło:
CNN, CBC, Canadian Press News

Radziecka sonda Kosmos 482 podczas deorbitacji może przelecieć niebezpiecznie blisko Polski. Jak wyjaśnił popularyzator astronomii Karol Wójcicki, jedna z potencjalnych orbit obiektu w momencie wejścia w atmosferę przebiega nad zachodnią i centralną częścią kraju. Uderzenie takiego obiektu może być potencjalnie niebezpieczne, ale na razie nie ma powodu do obaw.

Gdzie może dojść do deorbitacji radzieckiej sondy? Jedna z prognoz wskazuje Europę

Gdzie może dojść do deorbitacji radzieckiej sondy? Jedna z prognoz wskazuje Europę

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", LiveScience, sattrackcam.blogspot.com, tvnmeteo.pl

Hodowca drobiu z Wielkiej Brytanii odkrył, że jedna z jego kur zniosła jajko o kulistym kształcie. W rozmowie z BBC mężczyzna przyznał, że sprzedał je na aukcji, a pieniądze przekazał na cele charytatywne.

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Jedno na miliard. Kura zniosła nietypowe jajko

Źródło:
BBC

Ochłodzenie w Polsce może potrwać jeszcze przez wiele dni - mówią synoptycy. Wszystko za sprawą wyżu Riccarda oraz frontów na południowym wschodzie, które odpychają ciepłe masy powietrza od naszego regionu. O szczegółach opowiadał na antenie TVN24 synoptyk i prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

Kiedy powróci ciepło? "Trochę sobie poczekamy"

Kiedy powróci ciepło? "Trochę sobie poczekamy"

Źródło:
tvnmeteo.pl

7700 dolarów grzywny lub rok w więzieniu - taki wyrok usłyszeli przemytnicy, którzy w kwietniu próbowali wywieźć z Kenii pięć tysięcy rzadkich i cennych okazów mrówek. Owady miały trafić na nielegalne targi egzotycznych zwierząt w Europie i Azji.

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Próbowali przemycić tysiące mrówek w strzykawkach. Jest wyrok

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Aż 80 procent zaostrzeń astmy u dzieci wywołują zakażenia wirusowe - podkreślają eksperci. Specjaliści szczególnie dla tej grupy pacjentów zalecają szczepienia ochronne.

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Ten czynnik najczęściej zaostrza astmę u dzieci

Źródło:
PAP, mp.pl

Pogoda na dziś. W środę 07.05 dominować będzie dość pochmurna aura. Miejscami mogą pojawić się śladowe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 07.05. Na niebie więcej chmur, lokalnie może słabo popadać

Pogoda na dziś - środa 07.05. Na niebie więcej chmur, lokalnie może słabo popadać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Florydzie w jednym z hrabstw od kilkudziesięciu godzin trwają poszukiwania niedźwiedzia, który zaatakował i doprowadził do śmierci 89-latka i jego psa. W pobliżu rozstawiono pułapki, a teren jest pod obserwacją służb.

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Znaleziono zwłoki mężczyzny i psa. Trwają poszukiwania niedźwiedzia

Źródło:
NBC News, ABC News, FOX4Now

IMGW ostrzega przed przymrozkami prawie w całym kraju. Tej nocy temperatura przy gruncie miejscami może spaść nawet do -8 stopni Celsjusza. Wydano alarmy pierwszego stopnia.

Niemal cała Polska na żółto. Nawet -8 stopni przy gruncie

Niemal cała Polska na żółto. Nawet -8 stopni przy gruncie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nastał maj, cudny i kapryśny jednocześnie. Wiele mu wybaczamy, bo kochamy go w Polsce od wieków. Uwielbienie dla maja znalazło swoje odbicie w śpiewanej do dziś dziewiętnastowiecznej pieśni kościelnej "Chwalcie łąki umajone".

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Na mapach widać dużo czerwieni. Czy będziemy "chwalić łąki umajone"?

Źródło:
TVN24+

Amerykańskie służby poszukują dziewczynki, która w poniedziałek została porwana przez wodę w mieście Brenham w Teksasie. Region zmaga się z falą burz z obfitymi opadami deszczu, które powodują występowanie powodzi błyskawicznych. W poszukiwanie dziewczynki zaangażowanych jest wiele ekip ratowniczych.

Woda porwała dziecko

Woda porwała dziecko

Źródło:
ABC News, Fox Weather

Gwałtowne burze nawiedziły w poniedziałek po południu północno-wschodnią Hiszpanię. Na terenie prowincji Barcelona doszło do silnego gradobicia. Wtorek również ma przynieść niespokojną aurę. Władze apelują o zachowanie ostrożności.

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Dywany gradu i ulewy w Hiszpanii. Zwiastują dużą zmianę pogody

Źródło:
ENEX, metropoliabierta.elespanol.com, elperiodico.com, AEMET

W Polsce przyszło ochłodzenie, w najbliższych dniach spodziewane są przymrozki, a miejscami nocami i o poranku chwyci mróz. Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński, w tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka, majowe zjawisko meteorologiczne, przyszło wcześniej niż zwykle.

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Zimni ogrodnicy przyszli w tym roku wcześniej. W prognozach mróz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kilkudziesięcioletnie drzewo zawaliło się podczas burzy na jeden z domów na południu Miami w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę w tym regionie wystąpiły wichury z obfitymi opadami deszczu. Niebezpieczne warunki doprowadziły także do wielu utrudnień na drogach.

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Wiatr wyrwał kilkudziesięcioletnie drzewo z korzeniami

Źródło:
CNN

Obfite opady deszczu doprowadziły do powstania lawiny błotnej w północno-zachodniej Kolumbii. W wyniku żywiołu zginęła jedna osoba. Jak donoszą lokalne media, masa błota uszkodziła domy i powywracała auta.

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Zeszła lawina błotna, zginęła jedna osoba

Źródło:
Reuters

Pogoda na dziś. Wtorek 06.05 przyniesie pochmurną aurę w całym kraju. Miejscami pojawią się słabe, przelotne opady deszczu. Termometry w ciągu dnia pokażą od 12 do 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 06.05. Czeka nas chłodny i pochmurny dzień

Pogoda na dziś - wtorek 06.05. Czeka nas chłodny i pochmurny dzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogryzione przez kleszcze niektóre gatunki zwierząt potrafią rozwinąć częściową odporność, która przyczynia się do zmniejszenia populacji tych pajęczaków. - Zjawisko nabytej odporności na kleszcze ma potencjał, aby odegrać naprawdę głęboką rolę w regulowaniu dynamiki populacji kleszczy - powiedział Jeb Owen, profesor entomologii na Washington State University.

Odporność na kleszcze. Może regulować populacje tych pajęczaków

Odporność na kleszcze. Może regulować populacje tych pajęczaków

Źródło:
phys.org, PAP

Około 1800 turystów zostało ewakuowanych ze starożytnego miasta Petra w Jordanii. W niedzielę południowo-zachodnie regiony kraju nawiedziła powódź błyskawiczna. W położonym niedaleko dystrykcie Shoubak lokalne służby odnalazły ciała zaginionych turystów z Belgii.

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Ewakuacja blisko 1800 turystów z ikonicznego miejsca

Źródło:
Reuters, Newarab.com, Times Of Israel, Jordan Times

Potężna burza piaskowa sparaliżowała południowe i północne regiony Iraku. Z powodu problemów z oddychaniem kilkaset osób potrzebowało pomocy medycznej. W prowincji Dijala doszło do wypadku, w którym zginęły trzy osoby.

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Rdzawa mgła ogarnęła Irak

Źródło:
ENEX, Shafaq.com,

Najbliższej nocy eta Akwarydy, rój meteorów związanych z kometą Halleya, osiągnie szczyt aktywności. "Spadające gwiazdy" poruszają się bardzo szybko, bo z prędkością aż 66 kilometrów na sekundę. "To jedne z najbardziej klimatycznych rojów meteorów w roku" - napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach".

"Zamiast lecieć w dół, lecą do góry". Przed nami maksimum roju eta Akwarydów

"Zamiast lecieć w dół, lecą do góry". Przed nami maksimum roju eta Akwarydów

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W weekend nad Portugalią zaobserwowano co najmniej cztery trąby powietrzne. Zjawiska towarzyszyły burzom i wichurom, jakie przetoczyły się nad centralną i zachodnią częścią kraju. Silny wiatr wyrządził tam spore szkody.

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Cztery trąby powietrzne w trzy dni. "Drzewa spadały na drogi"

Źródło:
PAP, observador.pt

Po majówce, która miejscami była gorąca, przyjdzie duże ochłodzenie. Co czeka nas w kolejnych tygodniach maja, kiedy przypadają zimni ogrodnicy i zimna Zośka? Sprawdź autorską prognozę temperatury na kolejne 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Pogoda na 16 dni. Wraca zimno, wracają przymrozki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Krew mężczyzny, który przeżył ponad 200 ukąszeń trujących węży, może posłużyć do stworzenia wyjątkowo skutecznej antytoksyny. Aby uzyskać odporność, hodowca kilkaset razy dobrowolnie wstrzykiwał toksyny do swojego organizmu. W ten sposób wytworzył zestaw przeciwciał działających w przypadku pokąsania przez wiele gatunków.

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Przez 18 lat wstrzykiwał sobie jad węży. Jego krew może ratować życie

Źródło:
BBC, ScienceAlert

Transmisja na żywo Wielkiej Wędrówki Łosi w Szwecji trwała 478 godzin. Przeprawa tych zwierząt z gór położonych na północy na letnie żerowiska przyciągnęła miliony widzów - poinformowała w poniedziałek szwedzka telewizja publiczna.

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

478. Tyle godzin transmitowali wędrówkę łosi

Źródło:
PAP, The Guardian

Szacuje się, że nawet 10 procent Polaków ma objawy sugerujące astmę. - Liczba ta może być niedoszacowana - powiedział dr hab. Piotr Dąbrowiecki z okazji przypadającego 6 maja Światowego Dnia Astmy. W naszym kraju chorobę tę na ogół rozpoznaje się dopiero po siedmiu latach.

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Czy z astmy można "wyrosnąć"? Specjalista odpowiada

Źródło:
PAP

Francuski wędkarz złowił w pobliżu miasta Castelo Branco we wschodniej Portugalii ogromnego suma pospolitego o wadze 102 kilogramów. Ryba ta jest na Półwyspie Iberyjskim gatunkiem inwazyjnym.

Złowił ponad 100-kilogramowego suma

Złowił ponad 100-kilogramowego suma

Źródło:
PAP, publico.pt, cmjornal.pt

Wyobraźmy sobie wiosenny spacer po mieście. Jest pogodnie, promienie słońca przesączają się przez soczyście zielone liście. Nagle naszą uwagę przykuwa jedna z rosnących przy drodze lip - na pniu drzewa wije się różnobarwna masa. Podchodzimy bliżej. Dziwne zjawisko okazuje się chmarą drobnych, kłębiących się owadów. Widok jest zaskakujący, bo możemy przysiąc, że nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś podobnego.

Śródziemnomorski pluskwiak podbija Polskę. Czy jest się czego bać?

Śródziemnomorski pluskwiak podbija Polskę. Czy jest się czego bać?

Źródło:
TVN24+