Informacje
 • WHO: "maseczki służą przede wszystkim
  do ochrony osób zakażonych"

  26-02-2020 12:43 Kiedy powinno się zakładać maseczki
  Co musisz wiedzieć o koronawirusie? Ministerstwo Zdrowia radzi Foto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI | Video: Kancelaria Premiera

  Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk - radzą eksperci na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Uruchomiona została całodobowa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia, jej numer to 800-190-590.

  Eksperci WHO zalecają noszenie maseczek (i zgłaszanie się do lekarza) wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym. Takie działanie profilaktyczne praktykowane jest od wielu lat na przykład w Japonii. Zdrowi potrzebują maseczek tylko wówczas, gdy opiekują się przebywającą w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji.

  Uruchomiona została infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Jest ona czynna całą dobę, we wszystkie dni tygodnia.

  Dla osób zakażonych

  - Maseczki służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia - wyjaśniał pułkownik profesor Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego. - Noszone przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, na przykład w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma - dodał.

  SPRAWDŹ STATYSTKI DOTYCZĄCE ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA

  WHO informuje na swoich stronach, że maska nie ochroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem, jeśli nosząca ją osoba lekceważy inne działania profilaktyczne. Chodzi zwłaszcza o częste mycie rak mydłem lub odkażanie ich żelem zawierającym alkohol.

  Jak używać maseczki?

  Równie ważne, co sama maska, jest jej właściwe używanie oraz pozbywanie się jej. Przed założeniem maski trzeba oczyścić ręce preparatem zawierającym alkohol lub umyć wodą i mydłem.

  W przypadku maseczki chirurgicznej trzeba zlokalizować umieszczoną w jej górnej części blaszkę, która po odpowiednim dogięciu powinna przylegać do górnej części nosa. Jeśli maska wyposażona została w gumki, trzeba je zaczepić o uszy, a jeśli ma tasiemki - zawiązać z tyłu głowy. Maska powinna zakrywać usta, nos i podbródek, przy czym nie powinno być luki pomiędzy twarzą a maską.

  Należy unikać dotykania maski podczas jej używania. Jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub wodą i mydłem.

  Gdy tylko maska stanie się wilgotna, trzeba ją wymienić na nową. Jednorazowych masek nie należy używać ponownie.

  Maskę należy zdejmować, chwytając za część tylną, bez dotykania potencjalnie zakażonej części przedniej - i natychmiast wyrzucić do zamkniętego pojemnika.

  Po wykonaniu tej czynności należy oczyścić ręce preparatem alkoholowym lub umyć wodą i mydłem.

  Ochrona przed zakażeniem

  Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP3 - powiedziała doktor Agnieszka Chojecka, ekspertka z Państwowego Zakładu Higieny.

  - Koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nanometry), natomiast jego cząstki są przenoszone drogą kropelkowa (kichanie, kaszel, mówienie) przez aerozol biologiczny (20-300 mikrometrów średnicy) - przypomina ekspertka.

  - Nosząc maskę w strefie zagrożenia, minimalizujemy ryzyko zakażenia, natomiast ważne jest, aby stosować się do terminów przydatności do użycia, gdyż na filtrach gromadzą się mikroorganizmy i one też mogą stanowić źródło zakażenia - podkreśla Chojecka.

  Ekspertka dodaje, że sprzęt ochrony osobistej, w tym sprzęt ochrony układu oddechowego, powinien być oznakowany znakiem CE - co oznacza, że został prawidłowo zaprojektowany, skonstruowany i wykonany z właściwych materiałów.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • epidemia?
  Brak maseczek wiadomo produkcja Chiny jak wszystko nawet lekarstwa a przy tej chorobie juz obywatele zapomnieli co dzieje sie w kraju ile spraw pozamiatano pod dywan okazja jakiej moze juz nie byc tak bedzie do Maja
  ~matula /2020-02-26 21:19
 • masakra?
  Chiny opanowaly swiat idzie zrobic wszystko przy dzisiejszej technice mamy to dzis,to jest chore Taki zament na swiecie.
  ~menda /2020-02-26 20:41
 • mimo wszystko...
  to, że nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa nie oznacza, że nie ma przypadków niepotwierdzonych
  ~aga /2020-02-26 17:44
 • Brak Maseczek
  Nie ma w Polsce dostępnych maseczek, wyłącznie do zakupu przez internet w jakiś chorych cenach
  ~Przemo /2020-02-26 14:35
 • Brednie, totalne brednie WHO
  Maseczka i okulary do pływania.
  PrawdaMiedzyOczy /2020-02-26 13:35

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...