Informacje
 • Ponad 30 zabitych przez huragan Michael

  17-10-2018 21:22 Trwa szacowanie strat

  Porywy wiatru dochodziły do 250 kilometrów na godzinę, przez co wiele miejsc na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych zostało zdewastowanych. Huragan Michael zebrał też śmiertelne żniwo. Z najnowszych informacji wynika, że nie żyje ponad 30 osób.

  Jak podają lokalne władze, huragan Michael, jeden z najpotężniejszych żywiołów, jakie nawiedziły USA, zabił co najmniej 30 osób. Zaprzestano udzielania informacji o liczbie zaginionych, gdyż wielu ludzi może chronić się w miejscach, z których nie jest w stanie skontaktować się z rodziną. Kwestionowanie tego, czy żyją, jest niepotrzebne.

  Wiele budynków zrównanych z ziemią

  Michael dokonał potężnych zniszczeń. W hrabstwie Bay poważnie uszkodzonych zostało ponad 2,5 tysiąca budynków. Co najmniej 162 jest zrównanych z ziemią - podały służby zarządzania kryzysowego w hrabstwie.

  Jeszcze we wtorek prądu nie miało ponad 158 tysięcy odbiorców z południowo-wschodnich stanów, z czego około 140 tysięcy na samej Florydzie. W regionie Florida Panhandle bez dostępu do prądu pozostaje około 80 procent odbiorców. Władze przyznają, że mogą minąć tygodnie zanim energia elektryczna dotrze do wszystkich poszkodowanych.

  Ponad 1200 osób pozostaje jeszcze w schronach. Na stacjach benzynowych godzinami czeka się w kolejce po paliwo. Władze stanowe rozdają wodę i lód. Wydano również trzy miliony posiłków - poinformował gubernator Florydy Rick Scott.

  "Po prostu zamierzamy stąd odejść"

  W środę mieszkańcy Mexico Beach mają wrócić do swoich domów. Sześć dni po odejściu huraganu wciąż pozostają bez dachu nad głową.

  - Ludzie będą śmiertelnie przerażeni, żeby tu wrócić, kupować i inwestować pieniądze. Więc po prostu zamierzamy stąd odejść - mówił Joe Bush z Mexico Beach.

  Jednak pojawiają się też inne głosy. - Nigdzie się nie ruszamy - podkreśliła Randy June. - Spróbujemy się jakoś odbudować. Na razie tylko nie wiem jak - przyznała.

  Wiało do 250 kilometrów na godzinę

  Huragan Michael uderzył w południowe Stany Zjednoczone w ubiegłą środę wieczorem czasu polskiego. W krytycznym momencie klasyfikowano go jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Fale osiągały wysokość 3,7-4,3 metra, a wiatr wiał do 250 kilometrów na godzinę.

  Sporządzane są pierwsze szacunki strat materialnych. Eksperci oceniają, że ubezpieczyciele będą musieli wypłacić od sześciu do dziesięciu miliardów dolarów odszkodowań.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Domy z tektury
  Wystarczy zakazać budowania domów z tektury.
  ~bertsi /2018-10-17 20:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...