Informacje
 • Najcieplejsza zima w Anglii od ponad 100 lat. Była również wyjątkowo wilgotna

  05-03-2016 15:49 Rekordy klimatyczne w Wielkiej Brytanii

  W Anglii była to najcieplejsza oraz najbardziej wilgotna zima od co najmniej stulecia. Największe anomalie termiczne zanotowano na południu Wielkiej Brytanii. W Walii, Szkocji i Irlandii Północnej było rekordowo mokro. Spadło nawet ponad 300 l/mkw. deszczu więcej niż zazwyczaj.

  Ostatnie trzy miesiące (grudzień, styczeń, luty) stanowią zimę meteorologiczną. Synoptycy z brytyjskiej służby meteorologicznej przeanalizowali ten okres z przełomu 2015 i 2016 roku. Okazało się, że była to najcieplejsza zima w Anglii i Walii od momentu rozpoczęcia pomiarów, czyli od 1910 roku.

  W Wielkiej Brytanii ponad 2 st. C cieplej

  Ponadto była to trzecia z najcieplejszych zim, biorąc pod uwagę całą Wielką Brytanię. Ciepło było głównie na południu kraju. W wielu regionach przeciętna temperatura dla analizowanego okresu przewyższała średnią wieloletnią o ponad 2 st. C.

  W centrum Wielkiej Brytanii była to druga z najcieplejszych zim od 1659 roku, a średnia temperatura wyniosła 6,7 st. C. Pierwsze miejsce nadal zajmuje zima z 1860 roku, kiedy średnia temperatura wyniosła 6,8 st. C.

  Ponad 500 l/mkw. deszczu

  Miejscami na Wyspach Brytyjskich zima zapisała się jako rekordowo wilgotna. Wyjątkowo mokro było w Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. W całej Wielkiej Brytanii natomiast zima była drugą z najbardziej wilgotnych - pierwsze miejsce zajmuje zima 2013/2014. Statystyki synoptyków wykazują, że średnia suma opadów dla Wielkiej Brytanii tegorocznej zimy wynosi ponad 529 l/mkw., co stanowi aż o 330,4 l/mkw. powyżej wieloletniej średniej z tego okresu. Zimą 2013/2014 spadło średnio 545 l/mkw. deszczu. Jedynie podczas tych dwóch sezonów suma opadów przekroczyła 500 l/mkw. Kolejne miejsce na liście wilgotnych zim zajmuje ta z 1994 roku, kiedy spadło średnio 489 l/mkw.

  Historyczna powódź

  Obfite opady deszczu w ubiegłych miesiącach wystąpiły głównie w północnej i zachodniej części Wielkiej Brytanii. Ulewy z końca grudnia i początku stycznia przyniosły największe od 70 lat powodzie w tym rejonie. Zobacz relacje z tego wydarzenia:

  Brytyjczyków zimą najbardziej dokuczała sztormowa pogoda. Pod koniec stycznia nad kraju nadeszła wichura Gertruda:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....