Informacje
 • Burza tropikalna Laura zabiła co najmniej 10 osób.
  Marco zmierza do Luizjany

  24-08-2020 08:00 Niebezpiecznie na Atlantyku
  Prognozowana trasa burzy tropikalnej Jota (Ventusky.com) Foto: PAP/EPA/Orlando Barria | Video: Ventusky.com

  Burza tropikalna Laura w niedzielę przyczyniła się do śmierci co najmniej 10 osób. Żywioł rośnie w siłę i niebawem może stać się huraganem drugiej lub trzeciej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Z kolei burza tropikalna Marco ma wkrótce dotrzeć do wybrzeża Luizjany w Stanach Zjednoczonych.

  Burze tropikalne Marco i Laura przechodziły w niedzielę nad Karaibami i Zatoką Meksykańską, zmuszając tysiące mieszkańców rejonów przybrzeżnych do ucieczki. Marco ma zaatakować wybrzeża amerykańskiego stanu Luizjana w poniedziałek. W poniedziałek o godzinie 6 czasu uniwersalnego żywioł znajdował się 240 kilometrów od ujścia rzeki Missisipi.

  Gubernator Luizjany John Bel Edwards ostrzegł mieszkańców stanu, że jeśli nie opuszczą swoich domów do niedzieli, to powinni przygotować się zarówno na atak Marco jak i podążającej za nim Laury.

  Dwa pogodowe zagrożenia

  Według prognoz burza tropikalna Marco, o średniej prędkości wiatru około 100 kilometrów na godzinę, nawiedzi też między innymi Nowy Orlean i okolice, czyli te same rejony, które spustoszył w 2005 roku huragan Katrina.

  Mieszkańcy Nowego Orleanu pamiętający tamten kataklizm, którego ślady są jeszcze widoczne do dziś, przygotowują się na odparcie ataku żywiołu.

  Groźna Laura

  Burza tropikalna Laura przeszła w niedzielę nad Dominikaną, Haiti i Kubą, zabijając co najmniej 10 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Ofiarami były między innymi matka i jej siedmioletni syn z Dominikany oraz dziesięciolatka z Haiti, zmiażdżona przez gruzy swojego domu. Żywioł zalał drogi, podtopił tysiące domów i pozbawił dopływu prądu ponad milion ludzi.

  Według prognoz Laura również dotrze do Luizjany, a także do Teksasu. Sztorm może wkrótce przekształcić się w huragan kategorii drugiej lub trzeciej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

  Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę na obszarze Luizjany stan klęski żywiołowej, co umożliwi udzielenie specjalnej pomocy federalnej. Wcześniej ogłosił podobną decyzję wobec Portoryko, które jest terytorium stowarzyszonym z USA oraz ogarniętej pożarami Kalifornii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...