Informacje
 • Uwaga na burze z gradem. Drugi stopień alarmów IMGW w Bieszczadach

  15-08-2020 13:00 Sprawdź, gdzie może być groźnie
  Pogoda na niedzielę 30.08 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na sobotę alarmy przed burzami z gradem dla kilku województw południa kraju. Najgroźniej jest w Bieszczadach - tam podniesiono stopień ostrzeżeń do drugiego, pomarańczowego.

  Alarmy drugiego stopnia wydano w województwie podkarpackim w powiatach bieszczadzkim, leskim i sanockim. Tutaj lokalnie burze mogą przynieść opady deszczu do 60 litrów na metr kwadratowy oraz porywy wiatru do 65 kilometrów na godzinę. Niewykluczone są też opady gradu. Alarm będzie obowiązywał do godziny 21.

  Ostrzeżenia pierwszego stopnia

  Ponadto, obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach:

  - dolnośląskim i opolskim, gdzie groźnie będzie do godziny 18. Tutaj prognozowane są burze z lokalnym gradem, podczas których może spaść do 30 l/mkw., a wiatr będzie osiągał w porywach do 80 km/h;

  - śląskim, podkarpackim i małopolskim (w powiatach na południu regionów), gdzie alarmy zaczną obowiązywać o godzinie 11 i wygasną o godz. 21. W tych regionach prognozowane są burze z lokalnymi opadami gradu, opadami deszczu do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 65 km/h.

  Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, alarm drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia IMGW przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...