Informacje
 • Pomarańczowe i żółte alarmy.
  Alert RCB: unikaj otwartych przestrzeni

  01-07-2019 20:28 Ostrzeżenia IMGW
  Prognoza pogody na czwartek Foto: Unsplash.com (CC0) | Video: TVN24

  Poniedziałek upływa w Polsce pod znakiem gwałtownej aury. Obowiązują ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Miejscami wyładowaniom mogą towarzyszyć silne porywy wiatru i ulewny deszcz. Istnieje również ryzyko lokalnego wystąpienia trąb powietrznych.

  O niebezpieczeństwie związanym z burzową pogodą poinformowało również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Do osób przebywających na terenie 10 województw wysłany został alert RCB.

  Czym jest alert RCB?

  Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę. Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

  Ostrzeżenia drugiego stopnia

  IMGW wydał alerty drugiego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązują w województwach:

  - wielkopolskim - w powiatach ostrzeszowskim i kępińskim, gdzie wyładowaniom będą towarzyszyć opady deszczu od 25 do 40 litrów na metr kwadratowych, lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę, lokalnie do 115 km/h. Miejscami spadnie duży grad (od 4 cm do 6 cm). Alerty będą ważne od godz. 15 do godz. 23 w poniedziałek;

  - opolskim i dolnośląskim (w powiatach wrocławskim, oławskim, świdnickim, wałbrzyskim, Wałbrzych, kamiennogórskim, kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, strzelińskim). W burzach spadnie od 15 do 25 l/mkw. deszczu, lokalnie do 50 l/mkw. oraz powieje z prędkością do 85 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami spadnie grad (punktowo duży 3-6 cm). Ostrzeżenia obowiązują od godz. 15 w poniedziałek do północy;

  - łódzkim - w powiatach południowych, w których wystąpią burze z opadami deszczu rzędu 25-40 l/mkw., lokalnie do 50 l/mkw. oraz porywami wiatru o prędkości do 90 km/h, lokalnie do 115 km/h. Miejscami spadnie duży grad (od 4 do 6 cm);

  Zagrzmi także w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim (z wyłączeniem powiatów, w których obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia), mazowieckim (w powiatach przysuskim, białobrzeskim, kozienickim, radomskim, Radom, zwoleńskim, lipskim) - gdzie wystąpią burze z opadami deszczu do 40 l/mkw. oraz porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie do 115 km/h. Miejscami wystąpi duży grad, istnieje również ryzyko lokalnego wystąpienia trąb powietrznych (woj. śląskie, małopolskie, świętokrzyskie).

  Ostrzeżenia w woj opolskim obowiązują od godz. 15 do północy. W woj. śląskim będą ważne od godz. 15 w poniedziałek do godz. 2 we wtorek. W woj. małopolskim obowiązywać będą od godz. 17 w poniedziałek do godz. 5 we wtorek. W woj podkarpackim wejdą w życie o godz. 19 w poniedziałek, a stracą ważność o godz. 6 we wtorek. W woj. świętokrzyskim będą obowiązywać między godz. 16 w poniedziałek, a 3 we wtorek. W woj. mazowieckim od godz. 16 do godz. 4. W lubelskim obowiązują od godz. 17 do godz. 6.

  OSTRZEŻENIA PIERWSZEGO STOPNIA

  Pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami został wydany dla województwa łódzkiego - w powiatach Skierniewice, skierniewickim, zgierskim i poddębickim, gdzie wyładowaniom będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami spadnie duży grad. Alarmy obowiązują między godz. 15 a godz. 21 w poniedziałek;

  Burze z gradem pojawią się również w woj. mazowieckim (w pasie powiatów centralnych), lubelskim (w powiatach na północy województwa) oraz w woj. podlaskim. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu do 5-30 l/mkw., lokalnie do 40 l/mkw., oraz porywami wiatru do 75-80 km/h. Miejscami grad. W woj. mazowieckim i lubelskim ostrzeżenia obowiązują od godz. 16 w poniedziałek do godz. 1 we wtorek. W woj. podlaskim stracą ważność o godz. 23.

  Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Powinno się przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Według definicji IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Niebezpieczne brze
  Deszcz,jak najbardziej oczekiwany, bo w mojej miejscowości (kujawsko-pomorskie) straszna susza,ale w strefie burz z rejonów Alp,które przechodzą nad centralną i południową Polską nie chciałbym się znaleźć, bo wyglądają groźnie.
  ~Lech /2019-07-01 19:52
 • Podły, zwrotnikowy skwar pod naporem cudownego chłodu...
  IMGW - to stara, skostniała instytucja, której od czasu do czasu zdarza się coś przewidzieć. Niestety trafność prognoz w ostatnich 2 tygodniach to jakieś ok 20% prawdy. Chciałbym zobaczyć dzisiaj te burzę w centrum a konkretnie w powiecie bełchatowskim...Na wszelki wypadek pojem grochówki - wówczas grzmoty będą na pewno :-)
  ~MiKi /2019-07-01 12:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...