Informacje
 • IMGW ostrzega przed burzami z gradem

  17-05-2019 19:32 Zobacz, gdzie mogą być burze
  Prognoza pogody na poniedziałek Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Piątek przynosi niespokojną pogodę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Aura może też stać się groźna w kolejnych dniach.

  W piątek Polska dostanie się pod wpływ niżu Axel znad Francji. Napłynie ciepłe i wilgotne powietrze z południowego wschodu. W kilku regionach występują burze z gradem. Ostrzega przed nimi IMGW.

  Gdzie mogą być burze?

  Na terenie wszystkich powiatów województwa mazowieckiego synoptycy IMGW prognozują wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami rzędu 10-20 litrów wody na metr kwadratowy, a lokalnie do 25 l/mkw. Towarzyszyć im też będą porywy wiatru dochodzące do 65 kilometrów na godzinę. Miejscami możliwe są opady niewielkiego gradu. Ostrzeżenie wygaśnie o godz. 23.30 w piątek.

  Burz z niewielkim gradem należy spodziewać się też na terenie całego woj. lubelskiego. Tam spodziewane są opady deszczu rzędu 10-20 l/mkw., a miejscami do 25 l/mkw. Wiatr w porywach rozpędzi się do 65 km/h. Alert wygaśnie o 22.30 w piątek.

  Ostrzeżenia przed burzami obejmują także woj. łódzkie z wyjątkiem powiatów: pajęczańskiego, wieluńskiego, wieruszowskiego i sieradzkiego, oraz powiaty: turecki, kolski, koniński i Konin na terenie woj. wielkopolskiego. Miejscami synoptycy nie wykluczają opadów niewielkiego gradu. Podczas wyładowań atmosferycznych opady wyniosą maksymalnie do 30 l/mkw. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 15 do 22 w piątek.

  Ostrzeżenia obowiązują również w województwach warminsko-mazurskim i podlaskim. Synoptycy IMGW prognozują dla tych regionów burze z opadami deszczu od 10 do 20, a lokalnie do 30 l/mkw. oraz porywami wiatru do 75 km/h. Miejscami możliwy jest grad. Alerty będą ważne do północy.

  W woj. kujawsko-pomorskim obowiązują ostrzeżenia przed burzami, podczas których może spaść od 15 do 25 l/mkw. deszczu, powieje też silny wiatr osiągający do 80 km/h. Miejscami spadnie grad. Alert obowiązuje od godziny 15 do 23.

  Burze zagrożą też mieszkańcom na obszarze całego woj. pomorskiego i zachodniopomorskiego w powiatach szczecineckim, koszalińskim, sławieńskim, białogardzkim, drawskim i wałeckim. Podczas nich spadnie od 15 do 25 l/mkw. deszczu, powieje też wiatr z prędkością do 80 km/h. Niewykluczone są też opady gradu. Ostrzeżenie na terenie woj. pomorskiego obowiązywać będzie od godziny 15 do 23, a w zachodniopomorskim - od godziny 15 do 22.

   

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...