Informacje
 • "Dochodzimy do krawędzi". Mimo pandemii stężenie gazów cieplarnianych jest rekordowe

  09-09-2020 16:40 Światowa Organizacja Meteorologiczna alarmuje
  Gazy cieplarniane osiągnęły rekordowe poziomy Foto: MOHAMMED ABU OBAID/PAP/EPA | Video: World Meteorological Organisation

  Stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze ziemskiej w tym roku osiągnęło rekordowy poziom, a spowolnienie gospodarcze z powodu pandemii COVID-19 jedynie na chwilę zatrzymało negatywne skutki zmian klimatu, które czekają nas w przyszłości. Tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

  Raport "United in Science 2020" został opracowany przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) pod kierownictwem Sekretarza Generalnego ONZ i został opublikowany w środę. Wynika z niego, że ostre, ale krótkotrwałe załamanie emisji gazów cieplarnianych na początku tego roku - wywołane pandemią - było tylko krótkim przerywnikiem w procesie nagromadzania się dwutlenku węgla, powodującego zmiany klimatyczne na naszej planecie.

  - Stężenia gazów cieplarnianych, które są na najwyższym poziomie od trzech milionów lat, nadal rosną - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas.

  Podczas gdy dzienna ilość emisji spadła w kwietniu o 17 procent w stosunku do poprzedniego roku, poziom ten nadal był na równi z tym w 2006 roku. To - zdaniem badaczy - podkreśla, jak bardzo w ciągu ostatnich 15 lat emisje wzrosły.

  Coraz więcej dwutlenku węgla

  Nawet jeśli poziom emisji w 2020 roku będzie niższy niż w roku ubiegłym o siedem procent, zgodnie z oczekiwaniami, to i tak to, co zostanie uwolnione, nadal będzie przyczyniać się do długoterminowej koncentracji. Ta narasta od początku ery przemysłowej w XVIII wieku.

  W sprawozdaniu wykazano, że stężenie dwutlenku węgla w lipcu osiągnęło 414,38 ppm ("parts per million" - części na milion), w porównaniu do 411,74 ppm rok wcześniej. Zdaniem naukowców bezpieczną barierą było 350 ppm, która została przekroczona w 1988 roku.

  Z racji tego, że poziom CO2 wzrósł, temperatura na świecie również wzrosła średnio o około 1,1 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Naukowcy twierdzą, że średni wzrost temperatury o 1,5-2 stopnie doprowadzi do znacznie gorszych zmian klimatycznych na całym świecie, a co za tym idzie klęski suszy, silniejszych sztormów i huraganów oraz ekstremalnego wzrostu poziomu wody w morzach i oceanach.

  "Dochodzimy do krawędzi"

  - Doszliśmy do momentu, w którym jesteśmy przygotowani do tego, by radzić sobie tylko w małym stopniu z tym, co jeszcze może przynieść pogoda. Nawet, jeśli teraz jesteśmy zaniepokojeni tylko trochę, to bardzo szybko dochodzimy do krawędzi tego, z czym my jako społeczeństwa możemy sobie poradzić - oznajmiła w rozmowie z Agencją Reutera klimatolożka Friederike Otto z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

  W raporcie opisano, jak zmiany klimatyczne mogą narazić setki milionów ludzi na niebezpieczeństwo powodzi. Zdaniem naukowców do 2050 roku liczba osób zagrożonych tym zjawiskiem wzrośnie z obecnego poziomu 1,2 miliarda do 1,6 miliarda.

  Przewidywane jest też pogorszenie dostępu do wody pitnej. Według szacunków do połowy tego stulecia liczba osób żyjących na terenach ubogich w wodę wzrośnie do 3,2 miliarda w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie 1,9 miliarda.

  - To właśnie ci, którzy są w najtrudniejszej sytuacji społecznej, zostaną dotknięci tym jako pierwsi - podkreśliła Otto.

  2020 może być najgorętszym rokiem. Zobacz rozmowę z doktor Joanną Remiszewską-Michalak:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....