Według najnowszych badań, zmiany klimatu mają wpływ na długość związków u albatrosów. Ptaki te są jednymi z najwierniejszych na świecie wobec swoich partnerów. Tymczasem okazuje się, że rosnąca temperatura wody może powodować, że "rozwodzą się" częściej.
Naukowcy doszli do takich wniosków po 15-letnich obserwacjach albatrosów z Falklandów. W artykule do czasopisma naukowego "Royal Society", opublikowanym w środę, opisali zachowania 15,5 tysiąca par hodowlanych ptaków.
Historie małżeńskie albatrosów
Jak dodali, "rozwód" u albatrosów należy rozumieć po prostu jako zdradę - jeden z osobników "odchodzi" i łączy się w parę z innym ptakiem. W przypadku albatrosów - najczęściej jeśli znajdują dobrą partię, trzymają się razem przez całe życie. W normalnych warunkach zaledwie procent tych ptaków rozdziela się po wyborze partnera życiowego.
- Monogamia i długoterminowe związki są u nich bardzo popularne - mówił Francesco Ventura z Uniwersytetu w Lizbonie, jeden z autorów badania.
Tymczasem okazało się, że podczas trwania badań, rozstało się aż osiem procent par. Normalnie ptaki rozdzielają się, gdy nie udaje im się rozmnożyć. Wtedy w następnym sezonie lęgowym znajdują nowych partnerów. Analiza wykazała jednak, że do "rozwodów" dochodziło nawet jeśli albatrosy doczekały się potomstwa.
Dwie teorie
Naukowcy twierdzą, że może mieć to związek z rosnącą temperaturą wody. Ventura stwierdził, że istnieją dwie możliwe teorie, by wyjaśnić takie zachowanie. Po pierwsze, ocieplenie wody zmusza je do dłuższych polowań i dalszych lotów. Jeśli nie udaje im się zdążyć na sezon lęgowy, ich partnerzy instynktownie mogą chcieć związać się z innym ptakiem.
Druga hipoteza mówi, że w przypadku trudniejszych warunków, takich jak właśnie ocieplenie wody, u albatrosów wzrasta poziom hormonów stresu. Jak dodaje Ventura, cieplejsza woda wiąże się z bardziej problematycznym pozyskiwaniem żywności, a to z kolei może prowadzić do kłótni i "obwiniania za słabe wyniki". W ostateczności kończy się to odejściem jednego z partnerów.
W badaniu stwierdzono, że "rozwody" albatrosów mogą być jedną z przeoczonych konsekwencji zmian klimatu.
Poważne tarapaty
Wyniki badań pokazują, że wiele populacji albatrosów może być w tarapatach. Już niektóre analizy z 2017 roku sugerowały, że liczba par hodowlanych jest o wiele niższa niż w przypadku danych z lat 80-tych XX wieku. Ventura stwierdził, że na Falklandach nie ma na razie obaw o wymarcie albatrosów, jednak wszędzie tam, gdzie ich liczba nie jest dość duża, istnieje takie niebezpieczeństwo. - Temperatura rośnie i będzie szła w górę, więc mogą pojawiać się jeszcze większe zakłócenia - dodał.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock