Dziś, 22 grudnia, zaczęła się zima kalendarzowa. Zanim nadeszła, zdążyliśmy powitać zimę dwa razy. Od 1 grudnia panuje zima meteorologiczna, a od 21 grudnia - astronomiczna. Początek nowej pory roku upływa nam pod znakiem jesiennej pogody.
Czwartek 22 grudnia jest pierwszym dniem kalendarzowej zimy. To stała, umowna data. Kalendarzowa zima będzie trwać do 21 marca. Wtedy to rozpocznie się kalendarzowa wiosna.
Zima meteorologiczna
Początek zimy można wyznaczyć także na inne sposoby, na przykład biorąc pod uwagę warunki meteorologiczne. Określeniem zima meteorologiczna posługują się klimatolodzy, by łatwiej było im porównywać dane z poszczególnych okresów. Początek zimy meteorologicznej przypada na 1 grudnia, a kończy się ona 28 lutego.
Zima astronomiczna
Zima astronomiczna rozpoczyna się w chwili przejścia Słońca przez punkt przesilenia zimowego, a więc nie ma stałej daty. Zmiany pór roku są związane z ruchem obiegowym Ziemi dookoła Słońca oraz z faktem, iż oś obrotu Ziemi jest nachylona do płaszczyzny orbity. Astronomiczną zimę 2022/2023 rozpoczęliśmy w środę 21 grudnia o godzinie 22.48. W tej samej chwili na półkuli południowej rozpoczęło się astronomiczne lato. Zimę astronomiczną zakończymy 20 marca.
>>> Czytaj dalej: Astronomiczne zjawiska na niebie w zimę
Pierwszy dzień kalendarzowej zimy - pogoda
Pomimo rozpoczęcia zimy, pogoda jest jesienna. W wielu miejscach w Polsce w czwartek spodziewane są opady deszczu. Nadeszła odwilż - temperatura rano osiągnęła dodanie wartości, tylko na Kasprowym Wierchu termometry pokazywały -1 stopnień Celsjusza. Oprócz tego poranek przyniósł spore zamglenia.
Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, widzialność jest ograniczona do:
- 100 metrów w Elblągu;
- 200 m w Szymanach i Mławie;
- 400 m w Szczecinie i Goleniowie;
- 600 m w Olsztynie;
- 1000 m w Białymstoku.
Wiele wskazuje na to, że co najmniej do końca roku będziemy mogli zapomnieć o mrozie i opadach śniegu - które są typowe dla zimy.
>>> Czytaj dalej: Aura będzie dynamiczna. Pogoda na święta Bożego Narodzenia
Źródło: tvnmeteo.pl, PAP