Dwa splątane bieliki amerykańskie upadły na jedną z ulic w amerykańskim stanie Minnesota. Oswobodziły się po kilku minutach. Nie jest jasne, dlaczego były złączone, specjaliści tłumaczą to walkami o terytorium lub miłosnymi zalotami.
Para splątanych bielików amerykańskich (Haliaeetus leucocephalus) spadła na ulicę w mieście Plymouth w Minnesocie. Jak napisały lokalne media, przez kilka minut zaplątane ptaki walczyły na ziemi, wydając głośne dźwięki, lub leżały nieruchomo z rozpostartymi skrzydłami.
Na miejsce zdarzenia została wezwana policja. Jak napisano na jej profilu na Twitterze, "z niewielką pomocą" ptaki rozplątały się i odleciały.
Walki o terytorium lub rytuał zalotów
Victoria Hall z centrum rehabilitacji dzikich ptaków Raptor Center w Minnesocie wyjaśniła, że bieliki amerykańskie plączą się ze sobą podczas walk o terytorium. Najpierw wiosną, kiedy łączą się w pary i zakładają gniazda. Następnie do walk dochodzi podczas jesieni, gdy niektóre z ptaków próbują odzyskać gniazda na okres zimowy. Do ośrodka Raptor Center każdego roku trafia sześć bielików amerykańskich z ranami doznanymi podczas walk - dodała Hall.
Zdarza się jednak również, że bieliki plączą się w trakcie rytuału zalotów, kiedy splatają ze sobą swoje szpony, a następnie zaczynają lecieć w kierunku ziemi i rozdzielają się tuż przed dotarciem na jej powierzchnię. Jak wyjaśniła Crystal Slusher z organizacji American Eagle Foundation, w tym przypadku mogło się to jednak nie udać, dlatego złączone ptaki upadły na ziemię.
Bielik amerykański
Bielik amerykański to gatunek drapieżnego ptaka z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae), występujący w Ameryce Północnej. Jako symbol narodowy Stanów Zjednoczonych jest najbardziej rozpoznawalnym północnoamerykańskim ptakiem. Zasięg występowania obejmuje Kanadę i Alaskę, 48 kontynentalnych stanów USA oraz Meksyk. Jest spotykany nad otwartą wodą w pobliżu dużych zbiorników wodnych (na przykład jezior) lub nad oceanem. Gniazda zakłada na starych drzewach.
To duży ptak o długości ciała od 71 do 96 centymetrów, z rozpiętością skrzydeł od 168 do 244 cm oraz wagą od 3 do 6,3 kilograma.
Źródło: LiveScience, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Plymouth Police, MN/Twitter