Trzej królowie - kim byli Mędrcy ze Wschodu?

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
W 2021 roku Orszak Trzech Króli miał symboliczną formę
W 2021 roku Orszak Trzech Króli miał symboliczną formęLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tegoroczny Orszak Trzech Króli ma symboliczną formęLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Jest 6 stycznia, dziś obchodzimy Objawienie Pańskie, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Pismo Święte o Mędrcach ze Wschodu mówi niewiele. Ustaleniami dotyczącymi ich liczby i pochodzenia zajmują się głównie bibliści. Kim byli Trzej Królowie? 

● Według Pisma Świętego Mędrcy ze Wschodu przynieśli dary - złoto, mirrę i kadzidło. ● Mędrców do miejsca narodzin Jezusa prowadziła Gwiazda Betlejemska. ● Według tradycji imiona Mędrców to: Kacper, Melchior i Baltazar.

Objawienie Pańskie - Święto Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzi się Objawienie Pańskie (Epifania). Ma ono uczcić wizytę Mędrców ze Wschodu u nowo narodzonego Jezusa. W kościele święci się podczas mszy kadzidło i kredę. Kredę wierni zabierają do domu, a na drzwiach wejściowych do domów i mieszkań piszą „K+M+B”. Są to pierwsze litery imion Mędrców. Najczęściej dodaje się również rok.

Mędrcy świata

Tradycja Trzech Króli jest żywa między innymi w świecie kultury. Trzeba jednak podkreślić, że w Piśmie Świętym wzmianka o Mędrcach ze Wschodu jest tylko jedna - w Ewangelii Mateusza. Nie ma w nim informacji o tym, ilu tych Mędrców było. W opisie św. Mateusza jest jednak informacja o darach, jakie mędrcy przynieśli - złoto, kadzidło i mirrę.

Z powodu tego niezbyt długiego opisu Mędrcy ze Wschodu kryją wiele tajemnic. Kim byli trzej królowie? Bibliści podejrzewają, że mogli oni być magami, którzy zajmowali się astrologią. Problematyczna jest też ich liczba. Początkowo uważano, że mogło być ich nawet dwunastu - jak dwanaście plemion Izraela. Jednak na malowidłach, które powstały w II i III wieku znajduje się dwóch, czterech lub sześciu Mędrców. Najpopularniejsza teoria, którą zapoczątkował Orygenes (jeden z Ojców Kościoła), mówi, że Mędrców było trzech, ponieważ dary były trzy. Za tą teorią przemawia również mozaika z VI wieku, która znajduje się w bazylice św. Apolinarego w Rawennie.

Kacper, Melchior, Baltazar - imiona Mędrców

Kolejną zagadką są imiona owych Mędrców. Według tradycji, która powstała w VI wieku, nazywali się oni Kacper, Melchior i Baltazar. Jedna z teorii mówi, że wszystkie te trzy imiona miały jedno znaczenie - król. Kacper wywodził się z łaciny - caesar, Melchior z języka hebrajskiego - melech, a Baltazar z greckiego - basileus.

Skąd przybyli trzej królowie? To kolejne pytanie, na które odpowiedź nie jest oczywista. Jednak wielu specjalistów przychyla się do wersji, że przybyli oni z terenów Persji.

Jak wyglądają trzej królowie? 

W Piśmie Świętym nie ma opisu wyglądu Mędrców ze Wschodu. Najczęściej są przedstawiani jako trzej bogato ubrani mężczyźni w kolorowych, perskich szatach. Często jako najstarszego przedstawia się Kacpra, a Melchiora jako najmłodszego.

Święty Kacper patronem osób chorych na raka 

Święty Kacper to Kasper del Bufalo, prezbiter. Nie jest to jeden z Mędrców ze Wschodu. Zmarł w 1837 roku, kanonizował go papież Pius XII. Święty Kacper uznawany jest za patrona osób cierpiących na choroby nowotworowe.

Trzej królowie - dary

Co przynieśli trzej królowie? Zgodnie z Pismem Świętym przynieśli mirrę, kadzidło i złoto. Biblia nie mówi jednak, który dar był od którego Mędrca. Późniejsze legendy często mówią jednak, że mirrę przyniósł Baltazar, kadzidło podarował Jezusowi Kacper, a złoto Melchior.

Co to jest mirra?

Mirra to żywica drzewa Commiphore - rodzaj balsamowca. Wygląda jak skrystalizowany miód. Wyglądem przypomina nieco mniejsze i większe bursztyny. Jej zapach jest przyjemny, a smak gorzki, korzenny. Była składnikiem olejków, między innymi takich, których używano do balsamowania zwłok. Co symbolizuje mirra? Umartwienie, wstrzemięźliwość, czystość, ale również człowieczeństwo Jezusa. 

Co symbolizuje złoto? Podarunek w postaci złota symbolizuje bogactwo i splendor. Przypisywana jest mu również symbolika królewskiej godności Jezusa.

Co to jest kadzidło? Kadzidło wykorzystywane było między innymi do okadzania świątyni. Najczęściej wkładano do niego grudki żywicy drzewa o nazwie kadzidłowiec. Co oznacza kadzidło? To również był bardzo kosztowny podarunek. Przypisuje mu się symbol boskiej natury Jezusa.

Trzech króli - życzenia

Jeżeli chcesz złożyć bliskim życzenia z okazji Święta Trzech Króli, możesz nawiązać w nich na przykład do wędrówki Mędrców ze Wschodu i światła gwiazdy, która ich prowadziła.

Przykładowe życzenia:

Życzę Ci pokoju i pomyślności. Niech Trzej Królowie prowadzą Cię przez cały nowy rok, a Gwiazda Betlejemska niech wskaże Ci odpowiedni kierunek.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NataBystrova / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Wtorek 18.06 na terenie całej Polski przyniesie opady deszczu, a w wielu regionach możliwe są również burze z gradem. W części kraju zrobi się upalnie, temperatura w cieniu osiągnie 30 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - wtorek 18.06. Pojawi się pierwszy upał

Pogoda na jutro - wtorek 18.06. Pojawi się pierwszy upał

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kilku województwach obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z burzami, podczas których możliwe są obfite opady deszczu i grad. Synoptycy na najbliższe dni dla zapowiadają upały, w związku z czym również wydano ostrzeżenia. Temperatura w części kraju przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Burze, grad, gorąco. IMGW ostrzega

Burze, grad, gorąco. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W pogodzie w tym tygodniu będzie się działo. Czekają nas pierwsze upalne dni, choć nie wszyscy ich doświadczą. Nie zabraknie słońca, ale w prognozie widać nawałnice.

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Nawałnice i afrykański żar. To będzie bardzo trudny tydzień

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chiny zmagają się ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, które przynoszą poważne powodzie na południowych obszarach i osunięcia ziemi, w których w ostatnich dniach zginęło co najmniej dziewięć osób. W północnych regionach rolniczych panuje z kolei susza, co może odbić się negatywnie na zbiorach.

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

40-stopniowe upały na północy, powodzie na południu. Zabici i zaginieni

Źródło:
PAP

Stan Michigan nawiedziły gwałtowne burze. W miejscowości Bloomingdale wiatr zdmuchnął stojącą w ogrodzie trampolinę. Mieszkaniec domu uchwycił ten moment na nagraniu.

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Silnie wieje, nagle trampolina zaczyna fruwać. Nagranie

Źródło:
Reuters, fox17online.com

Na Babiej Górze odkryto dwa nieznane dotąd naukowcom gatunki jastrzębców, roślin należących do rodziny astrowatych. Zostały uznane za gatunki endemiczne, a więc występujące tylko tam. Łacińskie określenie jednego z nich pochodzi od nazwy Babiogórskiego Parku Narodowego, który w tym roku obchodzi swoje 70-lecie.

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Mamy w Polsce dwa nowe gatunki endemiczne

Źródło:
PAP

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

Antycyklon afrykański nadciąga nad Włochy. Nadano mu imię sędziego z Piekła z "Boskiej komedii" Dantego, wyznaczającego miejsce grzesznym duszom. W szczycie upałów temperatura ma przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Susza daje się we znaki rolnikom i spowodowała straty w plonach. W okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca występowała na terenie 15 województw - podał w raporcie Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Według ekspertów największe zagrożenie występowało wśród upraw zbóż jarych.

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Źródło:
PAP, susza.iung.pulawy.pl

Corades yanacocha - tak nazwany został nowy gatunek motyla odkryty m.in. przez polskich naukowców pod Quito, stolicą Ekwadoru. Na ślad nowego owada badacze natknęli się podczas przeglądania zdjęć na portalu internetowym. "Trudno jest zrozumieć, jak przez tak długi czas okazały, jaskrawo ubarwiony gatunek motyla uchował się przed okiem badaczy" - czytamy na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Wpadli na trop nowego gatunku motyla dzięki zdjęciu w internecie

Źródło:
uj.edu.pl

Pożar szaleje na terenie hrabstwa Los Angeles w stanie Kalifornia. Zmusił do ewakuacji 1200 osób, głównie urlopowiczów - poinformowały lokalne władze. Z ogniem walczy ponad 400 strażaków, wspomaganych przez ciężki sprzęt i samoloty.

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Pożar w hrabstwie Los Angeles. Ewakuacja ponad 1000 osób

Źródło:
Reuters, CNN, PAP,eu.usatoday.com

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Obfite opady deszczu spowodowały, że w środkowym Ekwadorze doszło do osunięcia ziemi. Zwały błota i skał zeszły z górskiego zbocza na drogę i domy. Zginęło co najmniej sześć osób, a 30 uznaje się za zaginione - podały władze tego kraju.

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Po ulewach osunęła się ziemia. Nie żyje sześć osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czternastu Jordańczyków zmarło w czasie hadżdżu, corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej. Przyczyną śmierci części z nich był udar cieplny - poinformowało jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Władze ostrzegają przed bardzo wysoką temperaturą powietrza.

Pielgrzymi umierają od upału

Pielgrzymi umierają od upału

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczne lato w Chorwacji ma być wyjątkowo gorące, co zwiększy ryzyko suszy i pożarów. Do walki z zapowiadanym "piekielnym" latem zaangażowano kilku tysięcy strażaków, a nawet wojsko.

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Tysiące strażaków, wojsko, drony. Szykują się na "piekielne lato"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Burze słoneczne na Marsie mogą mieć wpływ na członków misji załogowych, którzy w przyszłości tam wyruszą. Badania przeprowadzone po dotarciu silnego rozbłysku słonecznego do Czerwonej Planety pokazały, że ludzie powinni być przygotowani na poważne dawki promieniowania. Naukowcy zaobserwowali także marsjańskie zorze.

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Zorze na Marsie mogą być piękne, ale i niebezpieczne

Źródło:
JPL NASA, tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze nawiedziły wschodni Meksyk. Oberwanie chmury trwało dwie godziny i spowodowało lokalne podtopienia. W mieście Tizimin podnoszący się poziom wody uwięził starszą kobietę w jej własnym domu. Konieczna była interwencja strażaków.

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Padało dwie godziny. 90-latka zabrana z zalanego domu

Źródło:
The Yucatan Times, El Univeral, ENEX

Ulewne deszcze nawiedziły w piątek japońską wyspę Okinawa. Opady były tak intensywne, że drogi zamieniały się w rzeki, co znacznie utrudniało podróż - auta utknęły w korkach. Władze wydały ostrzeżenia meteorologiczne dla mieszkańców, a także nakazy ewakuacji.

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Okinawa pod wodą. Spadło rekordowo dużo deszczu

Źródło:
Okinawa Times, ENEX, NHK

El Nino oficjalnie dobiegło końca, a to, co po nim nastąpi, może wstrząsnąć pogodą na całym świecie - donosi CNN. Stany Zjednoczone mogą doświadczyć wyjątkowo gorącego lata, obfitującego w huragany.

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

El Nino oficjalnie dobiegło końca. Amerykanie drżą

Źródło:
Reuters, cpc.ncep.noaa.gov

1344 metry - na taką głębokość zanurkował pewien żółw skórzasty z rejonu Wysp Salomona. Jeśli wynik ten zostanie potwierdzony badaniami naukowymi, zostanie uznany za rekord Guinnessa.

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

"Spektakularny" wyczyn żółwia może trafić do Księgi rekordów Guinnessa

Źródło:
livescience.com, tvnmeteo.pl

Trwa usuwanie skutków nawałnic i powodzi, jakie w weekend nawiedziły południe i wschód Austrii. Wstępnie straty szacuje się na co najmniej pięć milionów euro. W pomoc poszkodowanym zaangażował się rząd oraz organizacje pozarządowe i osoby prywatne.

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Największe opady od 40 lat. Tysiące zalanych domów w Austrii

Źródło:
PAP

Powrót kapsuły Starliner z dwojgiem astronautów na pokładzie został po raz kolejny przesunięty. Amerykanie mają wrócić na Ziemię nie wcześniej niż 22 czerwca - podała w piątek NASA.

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Pechowa misja. Powrót astronautów znów przełożony

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w nocy z czwartku na piątek przez Rumunię. W różnych częściach kraju mocno padało i silnie wiało, co doprowadziło do poważnych zniszczeń.

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Grad dziurawił elewacje i szyby samochodów, deszcz zamienił stolicę w "małą Wenecję"

Źródło:
ENEX

Żmija nosoroga ugryzła siedmioletnie dziecko w Chorwacji. Ten silnie jadowity gatunek staje się coraz większym problemem nie tylko w okolicach Splitu, gdzie doszło do ataku - węże te znajdowane są coraz bliżej ludzkich siedzib także w innych popularnych wśród turystów regionach.

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Najbardziej jadowity wąż Europy ukąsił dziecko w Chorwacji

Źródło:
PAP, Dnevnik, TPortal

W Tajlandii urodziły się bliźnięta słoni. Ciąża bliźniacza u tego gatunku jest niezwykle rzadka. - To cud - powiedziała w rozmowie z BBC weterynarz Lardthongtare Meepan, która odbierała poród.

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Urodziły się bliźnięta słoni. "To cud"

Źródło:
BBC

NASA wyróżniła zdjęcie zorzy polarnej i obserwatorium na Śnieżce tytułem fotografii dnia. Zdjęcie powstało spontanicznie i dzięki ogromnemu szczęściu - mówi jego autor, Daniel Koszela. Jak podkreśla zorza, którą uwiecznił, "przejdzie do historii".

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Zjawisko, które "przejdzie do historii". NASA wyróżnia zdjęcie Polaka

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podsumował maj pod względem temperatury i opadów atmosferycznych. Z raportu wynika, że był to miesiąc ekstremalnie ciepły - ze średnią temperaturą wynoszącą 16 stopni Celsjusza. A jak wyglądały kwestie związane z opadami?

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Maj 2024 roku był w Polsce ekstremalnie ciepły

Źródło:
IMGW