Trzej królowie - kim byli Mędrcy ze Wschodu?

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
W 2021 roku Orszak Trzech Króli miał symboliczną formę
W 2021 roku Orszak Trzech Króli miał symboliczną formęLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Tegoroczny Orszak Trzech Króli ma symboliczną formęLech Marcinczak/tvnwarszawa.pl

Jest 6 stycznia, dziś obchodzimy Objawienie Pańskie, potocznie nazywane świętem Trzech Króli. Pismo Święte o Mędrcach ze Wschodu mówi niewiele. Ustaleniami dotyczącymi ich liczby i pochodzenia zajmują się głównie bibliści. Kim byli Trzej Królowie? 

● Według Pisma Świętego Mędrcy ze Wschodu przynieśli dary - złoto, mirrę i kadzidło. ● Mędrców do miejsca narodzin Jezusa prowadziła Gwiazda Betlejemska. ● Według tradycji imiona Mędrców to: Kacper, Melchior i Baltazar.

Objawienie Pańskie - Święto Trzech Króli

6 stycznia w Kościele katolickim obchodzi się Objawienie Pańskie (Epifania). Ma ono uczcić wizytę Mędrców ze Wschodu u nowo narodzonego Jezusa. W kościele święci się podczas mszy kadzidło i kredę. Kredę wierni zabierają do domu, a na drzwiach wejściowych do domów i mieszkań piszą „K+M+B”. Są to pierwsze litery imion Mędrców. Najczęściej dodaje się również rok.

Mędrcy świata

Tradycja Trzech Króli jest żywa między innymi w świecie kultury. Trzeba jednak podkreślić, że w Piśmie Świętym wzmianka o Mędrcach ze Wschodu jest tylko jedna - w Ewangelii Mateusza. Nie ma w nim informacji o tym, ilu tych Mędrców było. W opisie św. Mateusza jest jednak informacja o darach, jakie mędrcy przynieśli - złoto, kadzidło i mirrę.

Z powodu tego niezbyt długiego opisu Mędrcy ze Wschodu kryją wiele tajemnic. Kim byli trzej królowie? Bibliści podejrzewają, że mogli oni być magami, którzy zajmowali się astrologią. Problematyczna jest też ich liczba. Początkowo uważano, że mogło być ich nawet dwunastu - jak dwanaście plemion Izraela. Jednak na malowidłach, które powstały w II i III wieku znajduje się dwóch, czterech lub sześciu Mędrców. Najpopularniejsza teoria, którą zapoczątkował Orygenes (jeden z Ojców Kościoła), mówi, że Mędrców było trzech, ponieważ dary były trzy. Za tą teorią przemawia również mozaika z VI wieku, która znajduje się w bazylice św. Apolinarego w Rawennie.

Kacper, Melchior, Baltazar - imiona Mędrców

Kolejną zagadką są imiona owych Mędrców. Według tradycji, która powstała w VI wieku, nazywali się oni Kacper, Melchior i Baltazar. Jedna z teorii mówi, że wszystkie te trzy imiona miały jedno znaczenie - król. Kacper wywodził się z łaciny - caesar, Melchior z języka hebrajskiego - melech, a Baltazar z greckiego - basileus.

Skąd przybyli trzej królowie? To kolejne pytanie, na które odpowiedź nie jest oczywista. Jednak wielu specjalistów przychyla się do wersji, że przybyli oni z terenów Persji.

Jak wyglądają trzej królowie? 

W Piśmie Świętym nie ma opisu wyglądu Mędrców ze Wschodu. Najczęściej są przedstawiani jako trzej bogato ubrani mężczyźni w kolorowych, perskich szatach. Często jako najstarszego przedstawia się Kacpra, a Melchiora jako najmłodszego.

Święty Kacper patronem osób chorych na raka 

Święty Kacper to Kasper del Bufalo, prezbiter. Nie jest to jeden z Mędrców ze Wschodu. Zmarł w 1837 roku, kanonizował go papież Pius XII. Święty Kacper uznawany jest za patrona osób cierpiących na choroby nowotworowe.

Trzej królowie - dary

Co przynieśli trzej królowie? Zgodnie z Pismem Świętym przynieśli mirrę, kadzidło i złoto. Biblia nie mówi jednak, który dar był od którego Mędrca. Późniejsze legendy często mówią jednak, że mirrę przyniósł Baltazar, kadzidło podarował Jezusowi Kacper, a złoto Melchior.

Co to jest mirra?

Mirra to żywica drzewa Commiphore - rodzaj balsamowca. Wygląda jak skrystalizowany miód. Wyglądem przypomina nieco mniejsze i większe bursztyny. Jej zapach jest przyjemny, a smak gorzki, korzenny. Była składnikiem olejków, między innymi takich, których używano do balsamowania zwłok. Co symbolizuje mirra? Umartwienie, wstrzemięźliwość, czystość, ale również człowieczeństwo Jezusa. 

Co symbolizuje złoto? Podarunek w postaci złota symbolizuje bogactwo i splendor. Przypisywana jest mu również symbolika królewskiej godności Jezusa.

Co to jest kadzidło? Kadzidło wykorzystywane było między innymi do okadzania świątyni. Najczęściej wkładano do niego grudki żywicy drzewa o nazwie kadzidłowiec. Co oznacza kadzidło? To również był bardzo kosztowny podarunek. Przypisuje mu się symbol boskiej natury Jezusa.

Trzech króli - życzenia

Jeżeli chcesz złożyć bliskim życzenia z okazji Święta Trzech Króli, możesz nawiązać w nich na przykład do wędrówki Mędrców ze Wschodu i światła gwiazdy, która ich prowadziła.

Przykładowe życzenia:

Życzę Ci pokoju i pomyślności. Niech Trzej Królowie prowadzą Cię przez cały nowy rok, a Gwiazda Betlejemska niech wskaże Ci odpowiedni kierunek.

Autorka/Autor:aw//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: NataBystrova / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami, które przejdą w nocy z soboty na niedzielę przez Polskę. Najgroźniejsze zjawiska spodziewane są na Podkarpaciu i w Małopolsce - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Ostrzeżenia najwyższego stopnia. Przed nami niebezpieczne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 14.07. Nocą w części kraju będzie grzmieć. W dzień również pojawią się burze. Termometry pokażą maksymalnie 31 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - niedziela, 14.07. Nocą będzie się błyskać, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą części kraju przelotne opady deszczu i burze, które mogą być gwałtowne. Nie zabraknie też miejsc, którym dopisze pogodna aura. W środę termometry pokażą miejscami aż 34 stopnie Celsjusza.

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Pogoda na pięć dni: gwałtowne zjawiska i spiekota nie odpuszczą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze przetoczyły się w piątek i w nocy z piątku na sobotę przez Polskę. Towarzyszący wyładowaniom silny wiatr zrywał dachy z budynków, powalał drzewa. Szczególnie niebezpiecznie było w Tomaszowie Mazowieckim (Łódzkie), gdzie w wyniku nawałnicy porwało dach i zniszczyło elewację centrum handlowego.

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Ranni, zerwane dachy, powalone drzewa. Ponad pięć tysięcy interwencji po nawałnicach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Bałkany od początku tygodnia mierzą się z kolejną tego lata falą gorąca. W całej Chorwacji obowiązują alerty najwyższego stopnia. W Bułgarii upały spowodowały duży wzrost zagrożenia pożarowego, według straży pożarnej codziennie wybucha co najmniej 10 kolejnych, przy granicy z Turcją spłonęło kilkanaście domów.

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Czerwony alert w Chorwacji, wiele pożarów i spalone domy w Bułgarii

Źródło:
PAP

Burzowa noc w Warszawie. Straż pożarna odnotowała ponad 170 interwencji w związku z pogodą - przekazał oficer prasowy miejskiej straży pożarnej. Jak mówił, na ulicy Popiełuszki na jadący samochód spadło drzewo. Strażacy wyciągnęli cztery osoby. - Dla nas ta noc jeszcze się nie skończyła - zaznaczył. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tak wygląda Warszawa po burzach

Tak wygląda Warszawa po burzach

Źródło:
TVN24

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Osuwisko zabiło co najmniej 23 osoby na indonezyjskiej wyspie Celebes. Doszło do niego w niedzielę po ulewnych opadach deszczu. W regionie trwa akcja poszukiwawcza - zaginionych pozostaje 35 osób.

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

"Przez jakieś 50 metrów ciągnęła mnie poruszająca się ziemia. Było całkowicie ciemno, wszyscy nie żyją"

Źródło:
Reuters, PAP

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

W Andach Peruwiańskich zostały znalezione zwłoki amerykańskiego alpinisty, który w 2002 roku zginął podczas próby wejścia na szczyt Huascaran na zachodzie Peru. Lawina zabiła wówczas wszystkich trzech uczestników wyprawy, ciała jednego z nich wciąż nie odnaleziono.

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Zginął 22 lata temu. Znaleziono zmumifikowane ciało alpinisty

Źródło:
PAP

Turysta z Hiszpanii zginął w niedzielę w Parku Narodowym Pilanesberg w RPA. Mężczyznę stratowały słonie. Stało się to po tym, jak zbyt blisko podszedł do stada zwierząt z młodymi - poinformowała we wtorek tamtejsza policja.

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Słonie stratowały turystę na śmierć. "Nie posłuchał ostrzeżeń"

Źródło:
PAP