Titanic został uwieczniony na wideo zaledwie kilka miesięcy po odkryciu wraku. Wykonane w lipcu 1986 roku nagrania pokazują legendarny zatopiony statek w najlepszym stanie, w jakim udało się go zobserwować.
Titanic był jednym z największych statków pasażerskich swoich czasów. Ten gigantyczny transatlantyk wyruszył w swój dziewiczy rejs z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych 10 kwietnia 1912 roku i zatonął zaledwie cztery dni później. W katastrofie zginęło ponad 1500 osób, co wstrząsnęło światem. Na podstawie historii Titanica powstał również kultowy film w reżyserii Jamesa Camerona, którego 25-lecie przypada na obecny rok.
Pierwszy rzut oka na wrak
W środę, dekady po odkryciu wraku i ponad sto lat po zatonięciu Titanica, Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) opublikowała unikatowe, archiwalne nagrania zatopionego statku, wykonane zaledwie kilka miesięcy po odnalezieniu wraku. Większość z nich nie była wcześniej udostępniona publicznie.
We wrześniu 1985 roku zespół nurków z WHOI i Francuskiego Narodowego Instytutu Oceanografii znalazł rozerwany na pół wrak Titanica na południowy wschód od Nowej Fundlandii w Kanadzie. Specjaliści powrócili na miejsce w lipcu 1986 roku w towarzystwie kamer. Od momentu odkrycia wraku, w kilku filmach dokumentalnych pokazano urywki nakręconych wtedy materiałów, ale dopiero w środę w sieci ukazał się dłuższy, 80-minutowy zapis wyprawy.
- Był to pierwszy raz od 1912 roku, gdy ludzie mogli zobaczyć nieszczęsny statek - wyjaśnili specjaliści WHOI.
Historie, które nie przemijają
Premiera niepublikowanego materiału filmowego zgrała się w czasie z premierą zremasterowanej wersji filmu reżysera Jamesa Camerona "Titanic" z 1997 roku. Film zdobył 11 Oscarów, w tym za najlepszy film roku.
- Ucieleśnione w tym ogromnym statku historie nadal są nam bliskie - powiedział Cameron w oświadczeniu. - Wydając ten materiał, WHOI pomaga opowiedzieć ważną część historii, która obejmuje całe pokolenia i okrąża kulę ziemską.
Materiał z 1986 roku pokazuje wrak Titanica w najlepszym stanie, jaki kiedykolwiek udało się zaobserwować. Kolejne wyprawy badawcze w okolice zatopionego statku ujawniły, że Titanic zaczyna się rozpadać. W 2019 roku amerykańska Krajowa Służba Oceaniczno-Atmosferyczna (NOAA) zleciła pierwszą od 14 lat ekspedycję w pobliże wraku. Okazało się, ze Titanic został uszkodzony przez silne i ciągle zmieniające się prądy oceaniczne, aktywność bakterii i korozję.
Źródło: Reuters, The Guardian, TVN24