Święto Dziękczynienia - historia i tradycje. Kiedy przypada?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Święto DziękczynieniaShutterstock

Święto Dziękczynienia to jeden z najważniejszych dni w roku dla Amerykanów, ale i Kanadyjczyków, którzy obchodzą go równie uroczyście co święta Bożego Narodzenia. Kolacja, spotkania z rodziną i przyjaciółmi, indyk, ciasto dyniowe oraz nowojorska parada to nieodłączne elementy Dnia Dziękczynienia. W 2021 roku przypada ono na dzień 11 października oraz 25 listopada.

● Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest na pamiątkę pierwszego dziękczynienia angielskich kolonistów w Ameryce.   ● Dzień Dziękczynienia w USA przypada na czwarty czwartek listopada, czyli w 2021 roku na dzień 25 listopada. ● Święto Dziękczynienia obchodzone jest też w Kanadzie, jako wspomnienie dziękczynienia z 1578 roku. ● Dzień Dziękczynienia w Kanadzie przypada na drugi poniedziałek października, czyli w 2021 na dzień 11 października. ● Tradycją Święta Dziękczynienia jest uroczysta kolacja, której głównym daniem jest pieczony indyk. ● W piątek po Dniu Dziękczynienia przypada tzw. Black Friday, w poniedziałek zaś Cyber Monday. 

Dzień Dziękczynienia – co to jest?

Święto Dziękczynienia, z angielskiego Thanksgiving Day, nazywane jest także Dniem Dziękczynienia, a potocznie – świętem indyka. Uznawane jest przez Amerykanów za jedno z najważniejszych świąt. Obchodzą je równie uroczyście co święta Bożego Narodzenia. Dzień Dziękczynienia to święto świeckie. Według tradycji jest to dzień dziękczynnego podsumowania mijającego roku, dziękowania za plony oraz okazja do spotkania z bliskimi.

Kiedy obchodzone jest Święto Dziękczynienia? Święto Dziękczynienia w USA obchodzone jest w czwarty czwartek listopada. W Kanadzie zaś, w której to święto także jest celebrowane – w drugi poniedziałek października.

Święto Dziękczynienia 2021 – kiedy wypada?

W 2021 roku Święto Dziękczynienia w USA przypada na dzień 25 listopada. Black Friday to 26 listopada, zaś Cyber Monday to 29 listopada. 

W Kanadzie Dzień Dziękczynienia obchodzony był zaś w 2021 roku 11 października.

Święto Dziękczynienia USA – historia

Zgodnie z tradycją Święto Dziękczynienia po raz pierwszy obchodzone było w 1621 roku w Plymouth przez angielskich kolonistów. Kiedy rok wcześniej przybyli oni do Ameryki, nie byli przygotowani na panujące warunki – blisko połowa z nich zmarła pierwszej zimy, głównie z powodu głodu. Z pomocą przyszli rdzenni Amerykanie, którzy nauczyli kolonistów polować, ale i uprawiać ziemię. Ponieważ pierwsze plony w 1621 roku były już obfite, koloniści postanowili urządzić ucztę, dziękując rdzennym mieszkańcom Ameryki za wsparcie, a Bogu za zbiory. 

Początkowo Święto Dziękczynienia obchodzone było w kilku stanach, a dopiero w 1863 roku prezydent Abraham Lincoln ustanowił je świętem narodowym.

Święto Dziękczynienia – Kanada

Święto Dziękczynienia celebrowane jest także w Kanadzie. Tu obchodzone jest na pamiątkę dziękczynienia z 1578 roku, kiedy to Martin Frobisher dziękował Bogu za przeżycie długiej podróży morskiej. Miało to miejsce na terenie obecnej prowincji Nowa Funlandia i Labrador.

Warto dodać, że dziękczynienia były też składane na tych terenach wcześniej. Dziękowano w ten sposób duchom za zbiory i plony. 

Święto Dziękczynienia – tradycje

Święto Dziękczynienia w USA, podobnie jak to obchodzone w Kanadzie, wiąże się z wieloma tradycjami. Najważniejszą z nich jest kolacja, którą Amerykanie i Kanadyjczycy spędzają z rodziną i najbliższymi. Rozpoczyna ją modlitwa, w której gospodarz dziękuje za wszystko to, co spotkało rodzinę w mijającym roku. Na stole, według tradycji udekorowanym w kolorach jesieni, nie może zabraknąć ściśle określonych potraw.

Tradycją Święta Dziękczynienia jest także nowojorska parada. Wielokolorowe platformy, tancerze, zespoły marszowe, gigantyczne balony i występy gwiazd gromadzą setki widzów, zarówno na ulicach miasta, jak i przed telewizorami. 

Ponieważ Amerykanie kochają futbol, tego dnia nie może zabraknąć też wspólnego oglądania meczu w ramach rozgrywek ligi futbolu amerykańskiego.

Święto Dziękczynienia – potrawy

Dzień Dziękczynienia nie bez powodu nazywany jest potocznie dniem indyka – to bowiem podstawa dziękczynnej kolacji. Co ciekawe, wybór indyka na Święto Dziękczynienia nie jest przypadkowy. Według tradycji to właśnie polowania na dzikie indyki, których nauczyli kolonistów rdzenni Amerykanie, uratowały pierwszych osadników przed głodem i śmiercią. 

Jak przygotować tę potrawę? Tradycyjny indyk pieczony po amerykańsku na Święto Dziękczynienia przygotowywany jest w całości, koniecznie z nadzieniem. Jednym z bardziej tradycyjnych jest nadzienie z chleba. Kolejnymi potrawami na Święto Dziękczynienia, których nie może zabraknąć na stole, są: sos żurawinowy, puree ziemniaczane, pieczone bataty, kukurydza, fasolka czy brukselka. Na deser zaś podawane jest ciasto dyniowe, szarlotka lub tarta z orzechami.

Święto Dziękczynienia – ciekawostki

Ze Świętem Dziękczynienia wiąże się także wiele ciekawostek i rodzących się w ostatnich latach zwyczajów. Szacuje się, że tego dnia Amerykanie zjadają nawet 46 milionów indyków. Jeden jest jednak wyjątkowy – co roku Prezydent Stanów Zjednoczonych ułaskawia bowiem indyka. Zwyczaj ten sięga jeszcze Abrahama Lincolna, uroczysta ceremonia obchodzona jest zaś od 1989 roku i prezydentury Georga Busha seniora.

Następnego dnia po Święcie Dziękczynienia przypada w USA Black Friday, czyli początek sezonu wyprzedażowego. Tzw. czarny piątek to dzień, w którym wiele amerykańskich sklepów otwiera się już o północy, oferując wysokie zniżki i promocje.

Mimo że Święto Dziękczynienia w Polsce nie jest obchodzone, to tradycja wyprzedaży przyjęła się powszechnie. Podobnie jak Cyber Monday, czyli dzień wyprzedaży i promocji oferowanych przez sklepy internetowe, który przypada na pierwszy poniedziałek po Dniu Dziękczynienia.

Autorka/Autor:jm//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wysokie fale spowodowały szkody w popularnej miejscowości wypoczynkowej w Meksyku. Fala sztormowa wdarła się do hoteli i klubów oraz zabrała spory kawałek plaży. Za zniszczenia odpowiedzialna jest burza Alberto, która w zeszłym tygodniu przeszła nad Meksykiem.

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Natura pokazała, "kto tutaj rządzi". Popularna plaża zniszczona

Źródło:
Reuters

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Inwazyjne pytony siatkowe stanowią coraz większe niebezpieczeństwo dla mieszkańców Portoryko. W kraju doszło do licznych ataków tych węży na ludzi, a niektóre zakończyły się tragicznie. Według badaczy gatunek ten stanowi niebezpieczeństwo nie tylko dla mieszkańców wyspy.

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Są duże i agresywne. Ich ataki coraz częściej kończą się tragicznie

Źródło:
PAP, CNN

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. W prawie całym kraju czeka nas powrót upałów - gorąco nie obejmie tylko krańców Polski. Skwarowi towarzyszyć mają także burze.

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Upał ma zawitać do wszystkich województw. Prognoza alarmów IMGW

Źródło:
IMGW

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

Co czeka nas w najbliższym czasie w pogodzie? Z każdym dniem będzie coraz cieplej, a w drugiej połowie tygodnia temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Spodziewamy się również gwałtownych zjawisk. Podczas burz w niektórych regionach będzie ulewnie padać.

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Upał wleje się do Polski. Wraz z nim przyjdą gwałtowne burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda we wtorek 25.06 będzie dopisywać w całej Polsce. Termometry pokażą od 23 do 27 stopni Celsjusza. Aura korzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - wtorek 25.06. W części kraju zrobi się gorąco

Pogoda na dziś - wtorek 25.06. W części kraju zrobi się gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Europejska Agencja Kosmiczna przeprowadziła tak zwany mokry test nowej rakiety nośnej Ariane 6. Ma ona zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej. - Jesteśmy w końcu blisko startu - powiedział Pier Domenico Resta, główny inżynier odpowiedzialny za system Ariane.

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Ariane 6 przeszła "mokry" test. "Jesteśmy blisko startu"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Ogromny, płonący obiekt spada w pobliżu miasteczka, zmuszając przerażonych ludzi do ucieczki - takie nagranie pojawiło się w ostatnim czasie w chińskim internecie. Jak zauważają media, nagranie najprawdopodobniej przedstawia spadanie na wioskę Xianqiao w południowo-zachodnich Chinach fragmentu rakiety kosmicznej, którą w sobotę wystrzelił Pekin.  

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Media: fragment chińskiej rakiety kosmicznej spadł na wioskę, ludzie uciekali z domów

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

Odnaleziono ciało turysty, który w niedzielę zaginął na Krecie. Mężczyzna wybrał się na samotną wycieczkę bez zapasu wody. To szósta osoba, która w ciągu ostatnich tygodni zmarła w Grecji prawdopodobnie na skutek przegrzania.

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Ciało niemieckiego turysty znalezione na Krecie

Źródło:
eKathimerini, Reuters

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowej Europie panują upały. W Hiszpanii termometry w niedzielę pokazywały nawet 40 stopni Celsjusza. Niezwykle gorąco jak na czerwiec jest również w innych krajach, w tym Grecji, Bułgarii czy nawet Wielkiej Brytanii.

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Europa w uścisku gorąca. "Przed nami wyjątkowo trudne lato"

Źródło:
Reuters, PAP, AEMET, 20minutos.es, greekreporter. fakti.bg

Rodzina z Florydy domaga się od NASA odszkodowania w wysokości 80 tysięcy dolarów po tym, jak metalowy obiekt z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uderzył w ich dom, robiąc dziurę w dachu i podłodze.

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Pozywają NASA, bo część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zrobiła im dziurę w dachu

Źródło:
CBC News, Click Orlando

Ataki węży wywołały panikę wśród mieszkańców Bangladeszu. Za wiele z nich odpowiedzialne są żmije łańcuszkowe - jedne z najniebezpieczniejszych gadów Azji. Zwierzęta te zniknęły z kraju na początku XXI wieku, ale od niedawna zaczynają być zauważane w niektórych regionach.

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Ataki węży wywołały panikę. W masowych polowaniach giną też niegroźne gatunki

Źródło:
BBC, TBS News

Fala upałów od tygodnia utrzymuje się nad ogromną częścią Stanów Zjednoczonych. W niektórych miastach w sobotę pobite zostały rekordy temperatury. Gorąco ma utrzymać się jeszcze przez kilka dni - służby publiczne ostrzegały, że tak długa ekspozycja na upał może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

"To najgroźniejsza pogoda, z jaką mamy do czynienia"

Źródło:
PAP, New York Times, NWS

Obłoki srebrzyste były widoczne w poniedziałkową noc nad Polską. Chociaż w części kraju w obserwacjach przeszkadzały chmury, niektórym Reporterom 24 udało się uchwycić to piękne zjawisko. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Srebrna łuna zalała niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Służby ratunkowe znalazły ciało mężczyzny w kantonie Gryzonia na południu Szwajcarii, gdzie zeszła dużych rozmiarów lawina skalna. Trwają poszukiwania dwóch osób. Z powodu ulew i gwałtownych powodzi w sąsiednim Valais jedna miejscowość została odcięta od świata, kilak wsi nie ma dostępu do prądu i wody.

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Potężne osuwisko zniszczyło domy i autostradę. "Znaleźliśmy ciało"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SRF, Reuters

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

W historii Jowisza prawdopodobnie istniało kilka Wielkich Czerwonych Plam. Najnowsze badania wykazały, że burza, którą możemy obserwować obecnie, nie jest tą odnotowaną w XVII wieku. Badaczom udało się także określić jej prawdopodobny wiek i genezę.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Naukowcy rozwiązali tajemnicę największej burzy Układu Słonecznego

Źródło:
PAP, NASA

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine