Jak pielęgnować storczyki?  

Źródło:
TVNmeteo
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchidei
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska
wideo 2/5
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska

Storczyki to niezwykle piękne kwiaty, które zaczarują każde wnętrze swoją egzotyczną urodą. Aby jednak sprawiły dużo radości i efektownie kwitły warto wiedzieć, jak pielęgnować storczyki, czyli jak je podlewać, przesadzać i przycinać.

● Storczyk dendrobium i phalaenopsis to dwie najbardziej popularne w uprawie odmiany storczyków. ● Sztuczny storczyk jest doskonałą alternatywą dla osób które nie mają czasu i podejścia do pielęgnacji żywych roślin. ● Storczyki są dosyć wymagające w pielęgnacji – należy je umiejętnie podlewać, przesadzać i przycinać.

Odmiany storczyków

Tak jak i inne kwiaty, storczyki także mogą pochwalić się mnogością odmian i na pewno każdy ich wielbiciel znajdzie odpowiednią dla siebie. W zależności od odmiany nieco inne będą cechy rośliny takie jak wielkość, kształt kwiatów czy okres kwitnienia. Różnić się będzie także sposób pielęgnacji.

Najbardziej popularne w naszym kraju są dwie odmiany: storczyk phalaenopsis (falenopsis) oraz storczyk dendrobium.

Storczyk phalaenopsis, zwany także orchideą jest najbardziej znaną odmianą tej rośliny. Jest najczęściej spotykany w marketach. Cechują go duże, wyraziste kwiaty umieszczone na długim pędzie. Kolory, w jakich spotykane są najczęściej to biały, różowy i fioletowy. Coraz bardziej popularne są także kwiaty w cętki.

Storczyk dendrobium jest drugą najbardziej popularną odmianą z rodziny storczykowatych. Stosunkowo prosta uprawa kwiatu przyczyniła się do dużego zainteresowania wśród początkujących hodowców. Rośliny z tej odmiany charakteryzują się różnorodnością jeśli chodzi o wielkość. Można spotkać duże okazy sięgające powyżej metra, a także miniaturowe, które chętnie są uprawiane w mieszkaniach.

Istnieją także inne odmiany storczyków, które są mniej popularne w domach ze względu na większy stopień skomplikowania w uprawie, dlatego nimi zajmują się już bardziej doświadczeni miłośnicy pięknych roślin. Zaliczają się do nich: cymbidium, miltonia, katleja, sabotek.

Sztuczny storczyk – alternatywna ozdoba wnętrza

Sporą popularnością cieszą się również sztuczne storczyki. Wiele osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów, decyduje się na zakup sztucznego storczyka, który nie tylko stanowi piękną dekorację wnętrza, ale również nie sprawia żadnych problemów. Taki kwiat wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć z kurzu.

Naturalne storczyki mają charakterystyczną fakturę, która przypomina nieco plastik, dlatego sztuczne odpowiedniki tych kwiatów świetnie je imitują.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki są raczej wymagającymi roślinami, dlatego po wybraniu tego najpiękniejszego i najzdrowiej wyglądającego trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w domu. Stanowisko dla storczyka powinno być dobrze oświetlone, jednak nie może to być światło bezpośrednie. Zaleca się wykorzystanie parapetów okien od strony wschodniej lub zachodniej. Nie należy stawiać storczyka od południowej strony, ponieważ zbyt ostre światło słoneczne poparzy liście rośliny.

Zbyt ciemne stanowisko również jest niekorzystne dla storczyka. Liście staną się ciemne i matowe, a brak słońca zatrzyma kwitnienie.

 Jak podlewać storczyki?

Storczyki podlewa się miękką wodą. Najlepsza jest deszczówka, ale woda z kranu odstawiona na jakiś czas w zupełności wystarczy.

Storczyki podlewa się dopiero wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. Sprawdzić to można najprościej podnosząc doniczkę z kwiatem. Jeśli jest lekka, ziemia jest sucha. Najlepszym sposobem są kąpiele wodne, gdzie do połowy zanurza się doniczkę w pojemniku z wodą (np. misce) na około 20-30 minut. Po tym czasie należy wyciągnąć doniczkę z wody, odsączyć i ostawić. Pomiędzy podlewaniami warto spryskiwać korzenie rośliny miękką wodą. Liście i kwiaty storczyków nie lubią zraszania.

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki przesadza się dopiero wtedy, gdy dolna część rośliny nie mieści się w doniczce. Zwykle ma to miejsce raz w roku, w zależności od tego, jak szybko rośnie roślina. Nie należy przesadzać storczyka, który kwitnie. Roślinę trzeba przesadzić do pojemnika wykonanego z tego samego materiału, w jakim znajdowała się do tej pory. Rośliny nie powinno się przesadzać do zbyt dużej doniczki, ponieważ duży rozmiar pojemnika niekorzystnie wpływa na jej rozwój. W za dużej doniczce może gromadzić się woda, a to może spowodować nadmierną wilgotność podłoża.

Nie powinno się przesadzać storczyka, który kwitnie.Shutterstock

Przed przesadzeniem warto namoczyć korzenie storczyka w wodzie, dzięki temu będą bardziej elastyczne i nie będą się łamać podczas przesadzania. Storczyk należy ostrożnie wyjąć, rozplątać jej korzenie i oczyścić z obecnego podłoża. Warto przejrzeć stan korzeni i usunąć te w złym stanie.

Na spodzie doniczki powinien być umieszczony drenaż oraz warstwa podłoża. Korzenie storczyka należy posypać węglem drzewnym, który chroni przed wnikaniem patogenów. Po delikatnym umieszczeniu storczyka w doniczce należy wsypać kolejną warstwę podłoża do około 2 cm od góry doniczki.

Kolejnym krokiem jest nieobfite podlanie rośliny i odstawienie na podstawkę z wodą na poprzednie stanowisko.

Jak przycinać storczyki?

Niektóre z odmian storczyków nie potrzebują przycinania. Są też takie, które przycina się dopiero, gdy cały pęd uschnie lub gdy pędy kwiatowe przekwitną. Z tego względu należy przed zakupem tej rośliny zorientować się, jakie będzie miała wymagania.

Storczyki, które wymagają takiego zabiegu należy przycinać po całkowitym ich przekwitnięciu. Nie powinno się przycinać zielonych części rośliny – tkanek, które są żywe, a można jedynie usunąć zdrewniałe elementy storczyka i przesuszone pędy kwiatowe. Najlepszym narzędziem do przycinania storczyków będzie zdezynfekowany sekator.

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach? Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

IMGW wydał kolejne ostrzeżenia przed burzami - w poniedziałkowe popołudnie objęte nimi zostały także województwa środkowej Polski. Lokalnie groźna aura potrwa do nocy. Obowiązują także alarmy przed upałem.

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

IMGW rozszerza zasięg ostrzeżeń przed burzami

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Pogoda na dziś. W poniedziałek 22.07 w części kraju pojawią się burze. Gwałtownym zjawiskom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. W porywach może wiać do 60-80 kilometrów na godzinę.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Pogoda na dziś - poniedziałek, 22.07. Burzowy zachód, upalny wschód

Źródło:
tvnmeteo.pl

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Bułgarscy strażacy od wielu dni zmagają się z potężnymi pożarami, które trawią ich kraj. Walkę z żywiołem utrudnia bardzo wysoka temperatura i brak opadów. W kilku miejscowościach niezbędna była ewakuacja mieszkańców. 

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Spalone domy, ludzie uciekający przed ogniem. Pożary w Bułgarii

Źródło:
Reuters

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Z 14 do 17 wzrosła w piątek liczba wydanych alertów najwyższego stopnia z powodu upałów we Włoszech, objęto nimi miasta od północy po południe kraju. Są ofiary śmiertelne, ludzie mdleją na przystankach i w kolejkach. W związku z masowo włączoną klimatyzacją dochodzi do przerw w dostawach prądu.

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Zmarła roczna dziewczynka, ludzie mdleją w kolejkach. Włochy kontra ekstremalne gorąco

Źródło:
PAP, Euronews

Tony martwych ryb unoszą się na powierzchni rzeki Piracicaba w brazylijskim stanie Sao Paulo. Władze ostrzegły, że skutki tej katastrofy ekologicznej mogą być odczuwalne dla regionu przez wiele lat.

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

20 ton martwych ryb w rzece. "Przerażający widok"

Źródło:
Reuters

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego wyginięciem krokodyla syjamskiego. W Parku Narodowym Kardamon w Kambodży, na wolności, wykluło się 60 młodych osobników. To największy odnotowany przypadek rozrodu tego gatunku w tym stuleciu.

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Wykluło się 60 krokodyli syjamskich. Jest nadzieja dla krytycznie zagrożonego gatunku

Źródło:
CNN, phys.org, BBC

Strażacy, którzy od połowy lipca walczą z pożarami lasów w regionie Jakucji na Syberii, nie mogą opanować żywiołu. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr i wysoka temperatura. Żywioł pochłonął ponad 900 tysięcy hektarów tajgi.

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Płonie Syberia. Ogień strawił niemal milion hektarów tajgi

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News