Jak pielęgnować storczyki?  

Źródło:
TVNmeteo
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchidei
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska
wideo 2/5
Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek orchideiMarta Kolanowska

Storczyki to niezwykle piękne kwiaty, które zaczarują każde wnętrze swoją egzotyczną urodą. Aby jednak sprawiły dużo radości i efektownie kwitły warto wiedzieć, jak pielęgnować storczyki, czyli jak je podlewać, przesadzać i przycinać.

● Storczyk dendrobium i phalaenopsis to dwie najbardziej popularne w uprawie odmiany storczyków. ● Sztuczny storczyk jest doskonałą alternatywą dla osób które nie mają czasu i podejścia do pielęgnacji żywych roślin. ● Storczyki są dosyć wymagające w pielęgnacji – należy je umiejętnie podlewać, przesadzać i przycinać.

Odmiany storczyków

Tak jak i inne kwiaty, storczyki także mogą pochwalić się mnogością odmian i na pewno każdy ich wielbiciel znajdzie odpowiednią dla siebie. W zależności od odmiany nieco inne będą cechy rośliny takie jak wielkość, kształt kwiatów czy okres kwitnienia. Różnić się będzie także sposób pielęgnacji.

Najbardziej popularne w naszym kraju są dwie odmiany: storczyk phalaenopsis (falenopsis) oraz storczyk dendrobium.

Storczyk phalaenopsis, zwany także orchideą jest najbardziej znaną odmianą tej rośliny. Jest najczęściej spotykany w marketach. Cechują go duże, wyraziste kwiaty umieszczone na długim pędzie. Kolory, w jakich spotykane są najczęściej to biały, różowy i fioletowy. Coraz bardziej popularne są także kwiaty w cętki.

Storczyk dendrobium jest drugą najbardziej popularną odmianą z rodziny storczykowatych. Stosunkowo prosta uprawa kwiatu przyczyniła się do dużego zainteresowania wśród początkujących hodowców. Rośliny z tej odmiany charakteryzują się różnorodnością jeśli chodzi o wielkość. Można spotkać duże okazy sięgające powyżej metra, a także miniaturowe, które chętnie są uprawiane w mieszkaniach.

Istnieją także inne odmiany storczyków, które są mniej popularne w domach ze względu na większy stopień skomplikowania w uprawie, dlatego nimi zajmują się już bardziej doświadczeni miłośnicy pięknych roślin. Zaliczają się do nich: cymbidium, miltonia, katleja, sabotek.

Sztuczny storczyk – alternatywna ozdoba wnętrza

Sporą popularnością cieszą się również sztuczne storczyki. Wiele osób, które nie mają tzw. ręki do kwiatów, decyduje się na zakup sztucznego storczyka, który nie tylko stanowi piękną dekorację wnętrza, ale również nie sprawia żadnych problemów. Taki kwiat wystarczy tylko raz na jakiś czas przetrzeć z kurzu.

Naturalne storczyki mają charakterystyczną fakturę, która przypomina nieco plastik, dlatego sztuczne odpowiedniki tych kwiatów świetnie je imitują.

Jak dbać o storczyki?

Storczyki są raczej wymagającymi roślinami, dlatego po wybraniu tego najpiękniejszego i najzdrowiej wyglądającego trzeba znaleźć dla niego odpowiednie miejsce w domu. Stanowisko dla storczyka powinno być dobrze oświetlone, jednak nie może to być światło bezpośrednie. Zaleca się wykorzystanie parapetów okien od strony wschodniej lub zachodniej. Nie należy stawiać storczyka od południowej strony, ponieważ zbyt ostre światło słoneczne poparzy liście rośliny.

Zbyt ciemne stanowisko również jest niekorzystne dla storczyka. Liście staną się ciemne i matowe, a brak słońca zatrzyma kwitnienie.

 Jak podlewać storczyki?

Storczyki podlewa się miękką wodą. Najlepsza jest deszczówka, ale woda z kranu odstawiona na jakiś czas w zupełności wystarczy.

Storczyki podlewa się dopiero wtedy, gdy podłoże jest przesuszone. Sprawdzić to można najprościej podnosząc doniczkę z kwiatem. Jeśli jest lekka, ziemia jest sucha. Najlepszym sposobem są kąpiele wodne, gdzie do połowy zanurza się doniczkę w pojemniku z wodą (np. misce) na około 20-30 minut. Po tym czasie należy wyciągnąć doniczkę z wody, odsączyć i ostawić. Pomiędzy podlewaniami warto spryskiwać korzenie rośliny miękką wodą. Liście i kwiaty storczyków nie lubią zraszania.

Jak przesadzać storczyki?

Storczyki przesadza się dopiero wtedy, gdy dolna część rośliny nie mieści się w doniczce. Zwykle ma to miejsce raz w roku, w zależności od tego, jak szybko rośnie roślina. Nie należy przesadzać storczyka, który kwitnie. Roślinę trzeba przesadzić do pojemnika wykonanego z tego samego materiału, w jakim znajdowała się do tej pory. Rośliny nie powinno się przesadzać do zbyt dużej doniczki, ponieważ duży rozmiar pojemnika niekorzystnie wpływa na jej rozwój. W za dużej doniczce może gromadzić się woda, a to może spowodować nadmierną wilgotność podłoża.

Nie powinno się przesadzać storczyka, który kwitnie.Shutterstock

Przed przesadzeniem warto namoczyć korzenie storczyka w wodzie, dzięki temu będą bardziej elastyczne i nie będą się łamać podczas przesadzania. Storczyk należy ostrożnie wyjąć, rozplątać jej korzenie i oczyścić z obecnego podłoża. Warto przejrzeć stan korzeni i usunąć te w złym stanie.

Na spodzie doniczki powinien być umieszczony drenaż oraz warstwa podłoża. Korzenie storczyka należy posypać węglem drzewnym, który chroni przed wnikaniem patogenów. Po delikatnym umieszczeniu storczyka w doniczce należy wsypać kolejną warstwę podłoża do około 2 cm od góry doniczki.

Kolejnym krokiem jest nieobfite podlanie rośliny i odstawienie na podstawkę z wodą na poprzednie stanowisko.

Jak przycinać storczyki?

Niektóre z odmian storczyków nie potrzebują przycinania. Są też takie, które przycina się dopiero, gdy cały pęd uschnie lub gdy pędy kwiatowe przekwitną. Z tego względu należy przed zakupem tej rośliny zorientować się, jakie będzie miała wymagania.

Storczyki, które wymagają takiego zabiegu należy przycinać po całkowitym ich przekwitnięciu. Nie powinno się przycinać zielonych części rośliny – tkanek, które są żywe, a można jedynie usunąć zdrewniałe elementy storczyka i przesuszone pędy kwiatowe. Najlepszym narzędziem do przycinania storczyków będzie zdezynfekowany sekator.

ZOBACZ TEŻ >> Monstera – jak dbać o to tropikalne pnącze w domowych warunkach? Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W pogodzie nareszcie widać zmiany. Dominująca pod koniec maja cyrkulacja zachodnia, przynosząca fronty atmosferyczne i opady deszczu, powoli zmieni się w południową. Co to oznacza dla naszego zakątka Europy?

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Upał w prognozach. Już wkrótce może być nawet 30 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 28.05 przyniesie przelotne opady deszczu, które będą przemieszczać się z zachodu w głąb kraju. Mogą tego dnia pojawić się też burze. Termometry pokażą od 17 do 23 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 28.05. Wędrówka strefy opadów, możliwe burze

Pogoda na dziś - środa 28.05. Wędrówka strefy opadów, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa ma upłynąć pod znakiem niebezpiecznej aury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń na ten dzień. Wynika z niej, że w dziewięciu województwach mogą pojawić się alarmy przed burzami.

Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność

Alarmy IMGW mogą objąć pół Polski. Tu warto zachować ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Mirunga, potocznie nazywana słoniem morskim pojawiła się we wtorek w mieście portowym Gordon's Bay w Republice Południowej Afryki. Niespodziewanego gościa uchwycono na nagraniu.

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Słoń morski pojawił się w centrum miasta

Źródło:
Reuters, Independent Online, news24.com

Brazylijscy terapeuci nauczyli półrocznego jaguara instynktu drapieżnika. Młode zwierzę zostało wykradzione matce przez jednego z mieszkańców stanu Roraima na północy kraju. Zdaniem ekspertów, całkowita terapia będzie czasochłonna i może potrwać nawet dwa lata.

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Jaguar na łańcuchu. Powrót do pełni zdrowia może trwać lata

Źródło:
PAP

W nadchodzących dniach pogodę w Polsce będzie kształtował wir niżowy Ole. Przyniesie opady deszczu, a także i burze. W weekend temperatura zbliży się do 30 stopni Celsjusza.

Burze powrócą. Co jeszcze przyniosą kolejne dni

Burze powrócą. Co jeszcze przyniosą kolejne dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bombaj nawiedziły obfite opady deszczu związane z nadejściem monsunu. Doprowadziły do powstania gwałtownej powodzi w ponad 12-milionowym mieście. Ulice zmieniły się w rwące potoki. Zdaniem ekspertów, tak mocno nie padało w tym rejonie od ponad wieku.

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Ulice jak rwące potoki, ludzie brodzący w wodzie

Źródło:
CNN, Times of India, Hindustan Times

Start misji Axiom-4 zaplanowany jest na 8 czerwca. Na pokładzie kapsuły Crew Dragon, która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, znajdzie się doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski. Polski astronauta opowiedział TVN24+ o tym, jak wyglądają ostatnie przygotowania do lotu na orbitę, jakie momenty najbardziej zapadły mu w pamięć podczas szkolenia, i tym, co usłyszał od legendy amerykańskiej astronautyki.

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

"Moment, gdy pod moimi stopami będzie właśnie Polska"

Źródło:
TVN24+

Doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski odbywa kwarantannę przed zbliżającym się lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną. To oznacza, że nie będzie mógł oddać głosu w nadchodzącej drugiej turze wyborów prezydenckich. W rozmowie z Hubertem Kijkiem z TVN24 BiS polski astronauta zachęcił jednak wszystkich do wzięcia udziału w niedzielnym głosowaniu.

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Leci w kosmos i mówi, co warto zrobić w tę niedzielę

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy południowo-wschodnich regionów Australii liczą straty po powodzi, jaka nawiedziła ten region w ubiegłym tygodniu. Zdaniem premiera Anthony'ego Albanese, całkowita odbudowa po katastrofie może zająć wiele miesięcy. Wielka woda zalała tysiące posiadłości i odebrała życie co najmniej pięciu osobom.

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

"To nie jest coś, co zniknie po kilku dniach czy miesiącach"

Źródło:
Reuters

Gwałtowne burze przeszły nad stanem Oklahoma. Jak opisywały lokalne media, zjawiskom towarzyszyły opady gradu o średnicy piłek baseballowych. Miejscami doprowadzały one do wypadków drogowych.

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

"Grad jak mgła", auta ześlizgiwały się z jezdni

Źródło:
Reuters, News9

Narażenie ciężarnej matki na zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych objawów astmy u jej dzieci - uważają naukowcy. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach wykazało, że przebywanie w smogu w trakcie ciąży wpływa na kondycję płuc i układu odpornościowego potomstwa.

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Przez ten czynnik astma u dzieci może się nasilać

Źródło:
News Medical, Airqualitynews

Po dużo chłodniejszym niż zwykle maju w końcu na dłużej zrobi się ciepło. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą nam nadchodzące dni? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Pogoda na 16 dni. Początek czerwca przyniesie zmianę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odchody pingwinów mogą hamować proces ocieplania klimatu - uważają naukowcy. Najnowsze badanie wykazało, że zawarty w nich amoniak przyczynia się do powstawania chmur odbijających światło słoneczne. Szczegóły przedstawiono na łamach czasopisma "Communications Earth & Environment".

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Odchody pingwinów sojusznikiem w walce z ociepleniem klimatu

Źródło:
Phys.org

Pomimo stopniowego ocieplenia w części kraju w górach nadal dominują zimowe warunki. Pod koniec maja śnieg zalega nie tylko w wysokich partiach gór. Ratownicy apelują o ostrożność przy wybieraniu się na szlaki.

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Zima w Tatrach trzyma się mocno

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mrówki kojarzą nam się z pracowitością. Jak się okazało, te małe bezkręgowce są też bardzo pomocne. Naukowcy z Polski zaobserwowali, że skłonność do ratowania u mrówek zależy od ich wieku. Starsze robotnice robią to chętniej niż młodsze - przekazali eksperci.

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

To jedyne bezkręgowce, które sobie pomagają

Źródło:
PAP

Reporter24 uchwycił na zdjęciu białego łosia, który wyglądem przypominał mu ducha. - Pierwszy raz widziałem takiego osobnika - powiedział pan Jacek, autor fotografii.

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

"Wyglądał jak duch". Reporter24 zobaczył białego łosia

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Załoga misji Axiom-4 (Ax-4), w tym Polak Sławosz Uznański-Wiśniewski, rozpoczęła na Florydzie kwarantannę przed lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - podała firma Axiom Space. Odosobnienie ma zapewnić zdrowie załodze misji i astronautom, którzy już przebywają na orbicie.

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Sławosz Uznański-Wiśniewski na kwarantannie przed lotem w kosmos

Źródło:
PAP

Trwa erupcja hawajskiego wulkanu Kilauea. Na tle wypływającej z krateru lawy zapozował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24. - Spektakularnie wygląda jego erupcja - powiedział Radosław Mróz, prezenter TVN24, który robił zdjęcie.

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Zdjęcie w studiu na tle wulkanu. Trwa erupcja

Źródło:
Reuters, TVN24, USGS

Trąba powietrzna pojawiła się w niedzielę w chilijskim mieście Puerto Varas. Towarzyszący żywiołowi wiatr osiągał w porywach prawie 180 kilometrów na godzinę. W wyniku przejścia żywiołu kilkadziesiąt domów zostało uszkodzonych. Jak podały lokalne media, osiem osób zostało rannych.

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Zniszczone domy, ranni. "Nigdy nie doświadczyliśmy czegoś takiego"

Źródło:
Reuters, infobae.com, lanacion.com

Populacja rysia iberyjskiego, który do niedawna należał do zagrożonych wyginięciem gatunków, jest rekordowa - poinformował portugalski Instytut Ochrony Przyrody i Lasów (ICNF).

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Rekordowa populacja rysia. Niedawno był zagrożony wyginięciem

Źródło:
PAP

Alergia to choroba XXI wieku. Według Światowej Organizacji Alergii (WOA) u 30-40 proc. populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych. Z kolei Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że z alergią zmaga się blisko połowa Polaków. Najczęstszym czynnikiem, który ją wywołuje, są pyłki roślin. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami? 

Kalendarz pylenia - sprawdź, co i kiedy pyli w Polsce. Praktyczne porady dla alergików 

Źródło:
Otrivin

Majowy rekord temperatury padł w niedzielę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Sweihan w centrum kraju termometry pokazały 51,6 stopnia Celsjusza. Skwarnie było w stolicy kraju, Abu Zabi, gdzie w piątek temperatura także wzrosła powyżej 50 stopni.

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Padł rekord. Termometry pokazały ponad 51 stopni

Źródło:
AFP, Gulf Today

Malowniczy wschód Księżyca nad Śnieżką został uchwycony przez Reportera24. Jak opowiadał autor zdjęcia, wykonanie takiej fotografii wymaga odpowiednich przygotowań i sporo umiejętności. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Królowa Karkonoszy w doborowym towarzystwie. Zobacz zdjęcie

Źródło:
Kontakt24

Młody daniel samotnie błąkał się w sobotę po ulicach Ustki (woj. pomorskie). Zwierzę poruszało się blisko ruchliwej drogi, co stanowiło zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Ostatecznie młody osobnik trafił do lecznicy weterynaryjnej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24.

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Młody daniel błąkał się przy ruchliwej drodze. Pomogli mu spacerowicze

Źródło:
Kontakt24, Encyklopedia Leśna

Czy mumia może pachnieć? Tak - i to całkiem przyjemnie. Korzystając z szeregu technik laboratoryjnych i własnych nosów, naukowcy wyizolowali substancje zapachowe utrwalone podczas egipskich ceremonii pogrzebowych. Niewykluczone, że w przyszłości będziemy mogli sami doświadczyć tego zapachu.

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Jak pachnie mumia? Przyjemniej niż się spodziewano

Źródło:
Reuters, CNN

Według Polskiego Towarzystwa Alergologicznego niemal połowa polskiego społeczeństwa zmaga się z alergią. Skala problemu z roku na rok się powiększa, a do tego jest coraz więcej substancji wywołujących uczulenie. Jakie są rodzaje alergii i jak je rozpoznać? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Co drugi Polak zmaga się z alergią. Jak rozpoznać jej objawy? 

Źródło:
Otrivin

W sobotę przez pakistański Pendżab przeszła burza piaskowa, po której nastąpiły ulewy. Kilka osób zginęło. Załamanie pogody przyszło po nękającej prowincję od kilku dni fali upałów.

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Załamanie pogody zabiło osiem osób. Przyszło po gigantycznych upałach

Źródło:
Reuters, CNN

Po raz pierwszy w materiale genetycznym komarów żyjących na terenie Wielkiej Brytanii wykryto Wirusa Zachodniego Nilu (WNV), o czym poinformowała w tym tygodniu UK Health Security Agency.

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

WNV po raz pierwszy wykryty u komarów w Wielkiej Brytanii

Źródło:
Guardian

W sobotę w środkowej Słowacji niedźwiedzica, której towarzyszyły młode, zaatakowała 49-letniego mężczyznę. Trafił on do szpitala. Do ataku doszło na terenie firmy produkującej pokrycia dachowe.

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Niedźwiedzica zaatakowała 49-latka na terenie firmy

Źródło:
PAP, noviny.sk