Kliwia pomarańczowa - kwitnienie, uprawa, rozmnażanie, odmiany

[object Object]
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/7

Kliwia to długowieczna kwitnąca roślina doniczkowa o długich ciemnozielonych liściach. Kwiat kliwii jest intensywnie pomarańczowy i wyrasta z osobnego grubego pędu. Kliwia kwitnie na przełomie zimy i wiosny oraz jesienią. Kliwia jest rośliną mało wymagającą, która zniesie nawet okresowe zaniedbania. Jednak aby zapewnić kliwii odpowiednie warunki do kwitnienia, warto wiedzieć, jak odpowiednio o nią dbać.

Kliwia to długowieczna i niewymagająca kwitnąca roślina doniczkowa.

Najbardziej powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (Clivia miniata).

Kliwia kwitnie wiosną, a czasami powtórnie jesienią.

Kwiaty kliwii mogą mieć też inne, poza pomarańczowym, kolory: czerwony, żółty, biały, łososiowy.

Uprawa kliwii nie wymaga szczególnych umiejętności: od wiosny do końca lipca należy podlewać ją raz w tygodniu, nawozić raz na dwa tygodnie.

Zimą kliwia powinna stać w chłodnym miejscu i być rzadziej podlewana.

Kliwię rozmnaża się przez podział starej rośliny.

Kliwia to łatwa w uprawie wieloletnia roślina doniczkowa. Osiąga ok. 50 cm. Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata), znana też jako kliwia cynobrowa, należy do rodziny amarylkowatych i pochodzi z południowej Afryki Południowej. Swoją nazwę kliwia zawdzięcza lady Clive, księżnej Northumberland. Do Europy kliwię sprowadzono na początku XIX w.

Kliwia - kwiat

Kwiat kliwii wyrasta ze sztywnego pędu kwiatostanowego, który może mieć nawet pół metra wysokości. Zebrane w baldachy kwiaty kliwii wyrastają na szczycie pędu. W jednym baldachu jest ich od 10 do 20 kwiatów o średnicy od siedmiu do ośmiu cm. Mają kielichowaty kształt i są pomarańczowe lub czerwone, a niektóre kliwie kwitną na żółto i kremowo. Kwitną dość długo, nawet przez kilka tygodni. Kliwia kwitnie najczęściej od lutego do kwietnia i powtórnie jesienią, jeśli ma odpowiednio dużo światła i jest odpowiednio pielęgnowana.

Kliwia pomarańczowa (Clivia miniata)Shutterstock

Dekoracyjne kwiaty kliwii są jej główną ozdobą, choć za atrakcyjne mogą uchodzić także długie (do 60 cm), wstęgowate liście o ciemnozielonej barwie i skórzastej strukturze. Liście zrośnięte są u nasady i tworzą gęsty wachlarz. Jeden liść może mieć ok. 45 cm długości.

Kliwia - uprawa

Kliwia pomarańczowa jest rośliną, która dobrze znosi okresowe zaniedbania, jednak odpowiednio zadbana odwdzięcza się piękniejszymi liśćmi i bujniejszymi kwiatami. Uprawiając kliwię, warto więc mieć na uwadze następujące wymagania:

Stanowisko. Kliwia potrzebuje jasnego stanowiska, nie lubi jednak bezpośredniego słońca, które może spalić jej liście. Dobrze rośnie na północnych oknach w półcieniu. Można ją wystawić latem na balkon, jednak pod warunkiem, że nie będzie stać w pełnym słońcu. Doniczki z kliwią nie należy obracać.

Temperatura. Kliwia latem dobrze znosi temperaturę ok. 20-25 stopni, za to zimą, w okresie spoczynku, powinna mieć niższą temperaturę - ok. 7-10 st. Celsjusza. To zapewni jej odpowiednie warunki, żeby wiosną bujnie zakwitnąć.

Ziemia. Kliwia nie ma szczególnych wymagań co do podłoża. Dobrze rośnie w uniwersalnej lub gliniastej ziemi.

Podlewanie. Latem należy kliwię podlewać minimum raz w tygodniu, a od sierpnia stopniowo ograniczać podlewanie. Na podstawce nie może być wody, bo może to spowodować gnicie korzeni. Zimą kliwia potrzebuje przerwy w obfitym podlewaniu, dlatego wystarczy ją podlewać, kiedy ziemia wyschnie (raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie). Woda do podlewania kliwii powinna być odstana i miękka o pokojowej temperaturze.

Nawożenie. Kliwię nawozimy raz w tygodniu od marca do końca lipca nawozem dla roślin kwitnących. Przestajemy ją nawozić w sierpniu.

Zimowanie. Zimą warto przenieść kliwię do pomieszczenia, w którym jest ok. 10 stopni Celsjusza i mocno ograniczyć podlewanie. Dzięki temu wiosną kliwia pięknie zakwitnie.

Kwiaty. Kiedy kliwia przekwitnie, należy usunąć przekwitłe kwiaty, a cały pęd wyciąć przy nasadzie.

Kliwia - rozmnażanie

Najlepszy czas na rozmnażanie kliwii to moment jej przesadzania. Korzenie kliwii są kruche, dlatego trzeba robić to ostrożnie. Najłatwiej jest rozmnożyć kliwię przez podział rośliny matecznej tak, żeby nowa roślina miała minimum cztery liście.

Można też wyhodować kliwię z nasion zebranych z dojrzałych owoców kliwii, które pojawiają się po przekwitnięciu. Ten sposób rozmnażania kliwii wymaga jednak pewnych umiejętności oraz cierpliwości, a nowa roślina zakwitnie dopiero po kilku latach. Co gorsza, pozostawienie kwiatów po przekwitnięciu, wytwarzanie owoców i nasion mocno osłabia starą roślinę i w efekcie w kolejnym sezonie kliwia może nie zakwitnąć.

Kliwia - przesadzanie

Starsze kliwie wystarczy przesadzać do doniczki o rozmiar większej co ok. cztery lata. Moment, kiedy kliwia wymaga przesadzenia łatwo rozpoznać: bryła korzeniowa przestaje się mieścić w doniczce. Ponieważ korzenie kliwii łatwo uszkodzić, jeśli roślina jest już duża, nie trzeba jej przesadzać, wystarczy tylko zmieniać wierzchnią warstwę ziemi co dwa lub trzy lata.

Młode kliwie wymagają jednak częstszego przesadzania. Najlepiej robić to co roku na wiosnę.

Jak pielęgnować kliwię?

Zakurzone liście kliwii przecieramy wilgotną ściereczką. Kliwie nie lubią nabłyszczania. Można je za to zraszać.

Dlaczego kliwia nie kwitnie?

To pytanie nie należy do rzadkości. Kliwia nie kwitnie, kiedy jest niewłaściwie pielęgnowana. Aby kliwia zakwitła, warto zapewnić jej zimowy okres spoczynku - od października do lutego powinna stać w chłodnym pomieszczeniu, nie należy jej nawozić, a podlewanie ograniczyć do momentów, kiedy ziemia w doniczce jest sucha.

Inne powody, dlaczego kliwia nie kwitnie:

- wiek (młode kliwie potrzebują od trzech do pięciu lat, żeby zakwitnąć pierwszy raz),

- za mało lub za dużo nawozu,

- za duża doniczka,

- niewłaściwa temperatura powietrza,

- za mało światła,

- nieusuwanie przekwitniętych kwiatów,

- częste obracanie doniczki.

Kliwia - choroby i szkodniki

Kliwia to dobra roślina dla początkujących amatorów roślin doniczkowych. Nie wymaga szczególnej wiedzy i troski, wybacza nawet okresy przesuszenia i szybko wraca do formy. Jednak i kliwii zdarza się zachorować lub paść ofiarą szkodników.

Najczęstsze problemy w uprawie kliwii i ich przyczyny:

gnicie korzeni - zbyt obfite i zbyt częste podlewanie,

suche liście na końcach - za rzadkie podlewanie,

mało intensywny kolor liści, niewiele kwiatów - brak nawozu,

grzyby - zbyt wilgotna ziemia w doniczce,

szkodniki - szczególnie wełnowce,

zbyt suche powietrze i za wysoka temperatura w pomieszczeniu.

Kliwia - odmiany

Najbardziej znaną i powszechną odmianą kliwii jest kliwia pomarańczowa (cynobrowa), czyli Clivia miniata. Inne odmiany kliwii i ich cechy charakterystyczne:

- clivia striata - żółto-zielone paskowane liście, - clivia variegata - liście z jasnymi przebarwieniami, - clivia nobilis (szlachetna) - łososiowe, kielichowe, opadające kwiaty, - clivia miniata citrina - biało-żółte kwiaty.

Kliwia jest rośliną trującą. Nie nadaje się do domów, w których mieszkają zwierzęta, trzeba też trzymać ją z dala od dzieci. Do zatrucia może dojść przez spożycie liści kliwii (szczególnie dołu). Typowe objawy zatrucia kliwią to ślinotok, biegunka i wymioty. Zjedzenie większej ilości toksyny może prowadzić do śmierci.

Autor: ks/mro

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W najbliższych dniach może być nawet 15 stopni Celsjusza. Czy to już koniec zimy? Sprawdź 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Pogoda na 16 dni: wygląda to jak kapitulacja zimy

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W poniedziałek spodziewany jest powrót silnych podmuchów wiatru. Porywy mogą sięgnąć nawet 80 kilometrów na godzinę.

IMGW ostrzega. Silny wiatr w trzech województwach

IMGW ostrzega. Silny wiatr w trzech województwach

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Po przejściu burzy Eowyn nad Francję nadciąga Herminia. Synoptycy ostrzegają, że do północy miejscami może spaść nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. Według lokalnych mediów, w części kraju takich podtopień nie widziano od ponad 40 lat, zarządzono również ewakuacje.

Najgorsza powódź od ponad 40 lat. Ewakuacje w stolicy regionu

Najgorsza powódź od ponad 40 lat. Ewakuacje w stolicy regionu

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Samoloty na lotnisku w Bilbao miały problemy z lądowaniem przez silny wiatr. Jest on związany z burzą Herminia, która zbliża się do wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego. W Hiszpanii i Portugalii ogłoszono alarmy pogodowe przed ekstremalnie wysokimi falami, ulewami i silnym wiatrem.

Wiatr tak silny, że targał samolotami. Nadciąga Herminia

Wiatr tak silny, że targał samolotami. Nadciąga Herminia

Źródło:
El Pais, SIC Noticias, Reuters

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 27.01. Kolejne godziny przyniosą nam na ogół pochmurną aurę, a miejscami popada deszcz. Chmury czekają nas także w dzień, ale towarzyszyć im mają niezwykle wysokie jak na tę porę roku wartości na termometrach.

Pogoda na jutro - poniedziałek 27.01. W nocy lokalnie popada, może też silniej powiać wiatr

Pogoda na jutro - poniedziałek 27.01. W nocy lokalnie popada, może też silniej powiać wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do dwóch wzrósł bilans ofiar śmiertelnych burzy Eowyn, która w piątek i sobotę przetaczała się nad Wyspami Brytyjskimi. W niedzielę brytyjskie media poinformowały o śmierci 19-latka ze Szkocji, na którego auto w piątek przewróciło się drzewo - mimo wysiłków lekarzy zmarł on w sobotę.

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Druga ofiara śmiertelna największej burzy od dekady

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Odczyn wody może wpływać na płeć ostryg. Według najnowszych badań, w kwaśnym środowisku pojawia się więcej samic, co może zagrozić stabilności populacji. Naukowcy odkryli również, że zmiany genetyczne wywołane przez zakwaszone środowisko ujawniają się także w kolejnych pokoleniach, nawet wtedy, gdy żyją one w czystej wodzie.

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Samce tego gatunku mogą zniknąć przez zmiany klimatyczne. Badacze wiedzą, dlaczego

Źródło:
American Chemical Society

Tatrzańskie sokoły szykują się do okresu lęgowego. W tym roku prawdopodobnie zacznie się on wyjątkowo wcześnie, co zmusiło władze Tatrzańskiego Parku Narodowego do ogłoszenia wcześniejszego zamknięcia niektórych tras. Młode opuszczą gniazda dopiero w lipcu.

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Te ptaki mają zacząć lęgi. O miesiąc wcześniej

Źródło:
PAP

Słoń zaatakował turystę i stratował go na śmierć. Do tragicznego wypadku doszło w Parku Narodowym Krugera w Republice Południowej Afryki. Służby badają okoliczności zdarzenia.

Słoń stratował turystę na śmierć

Słoń stratował turystę na śmierć

Źródło:
PAP, citizen.co.za

Po tygodniach wietrznej i suchej pogody, w wyschniętej południowej Kalifornii spadł deszcz. Opad stał się wybawieniem dla strażaków walczących z wieloma pożarami. Ulewy niosą ze sobą jednak kolejne niebezpieczeństwa.

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Deszcz pomógł ugasić ogień, ale przyniósł kolejne zagrożenie

Źródło:
PAP, AP

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Piorun trafił w ogon stojącego na międzynarodowym lotnisku Sao Paulo-Guarulhos w Brazylii samolotu. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Piorun uderzył w samolot. Zobacz nagranie

Źródło:
Reuters

Wszystkie autostrady międzystanowe, drogi szybkiego ruchu oraz mosty zostały ponownie otwarte - poinformowały służby w Nowym Orleanie w amerykańskim stanie Luizjana. Wcześniej z powodu ekstremalnej burzy śnieżnej większość dróg była nieczynna przez kilka dni.

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Atak zimy. Po kilku dniach znów mogą wyjechać na drogi

Źródło:
NOLA, NWS

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian

Naukowcy odkryli superenzym, który wpływa na poziom testosteronu u batalionów. Samce tego gatunku ptaka mogą pochwalić się unikatową dla królestwa zwierząt strategią lęgową. Odkrycie może w przyszłości pomóc także niektórym ludziom.

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

"Szalony" ptak i niespotykane rytuały. Sekretem jest superenzym

Źródło:
Simon Fraser University, Jestem na Ptak

W Karolinie Południowej potwierdzono znalezienie i złapanie ostatnich czterech małp, które w listopadzie ubiegłego roku uciekły z laboratorium w mieście Yemassee. Stan zdrowia zwierząt jest dobry, mimo że region ten niedawno nawiedziła burza śnieżna.

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Małpy uciekły z laboratorium w listopadzie. Ostatnie złapano dopiero teraz

Źródło:
ABC News, AP

Najbardziej samotny nietoperz w Wielkiej Brytanii może już wkrótce znaleźć partnerkę. Samiec nocka dużego przez wiele lat uznawany był za jedynego przedstawiciela swojego gatunku na Wyspach. W styczniu badaczom udało się zaobserwować samicę tego gatunku, pierwszą od lat 80. ubiegłego wieku.

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

"Niezwykłe odkrycie" może odmienić los najbardziej samotnego nietoperza

Źródło:
The Guardian, Bat Conservation Trust, Ziemia Międzyrzecka

Mieszkanka Florydy twierdzi, że w trakcie pobytu na wyspach Turks i Caicos znalazła szczątki Starshipa, megarakiety SpaceX, która eksplodowała krótko po starcie w ubiegłym tygodniu. Po tym jak opublikowała w sieci zdjęcia spalonych części maszyny, wiele osób zgłosiło się do niej z chęcią ich zakupu.

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Twierdzi, że znalazła fragmenty rakiety, która eksplodowała w powietrzu

Źródło:
CNN, FOX35, News Miami

Gwałtowne burze przeszły w piątek przez brazylijskie Sao Paulo. Nawałnicom towarzyszył ulewny deszcz, który doprowadził do powodzi. Zalane zostały ulice i stacje metra. 

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Chaos na ulicach miasta. Powywracane auta, zalane metro

Źródło:
ENEX, metropoles.com

Wody wyrzuciły na plażę położoną na północy Chile tysiące martwych ryb. Lokalne władze zarządziły sprzątanie, ponieważ rozkładające się zwłoki mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne.

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Tysiące martwych ryb na plaży. Mogą stanowić zagrożenie epidemiologiczne

Źródło:
Reuters, soychile.cl

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt - na taki pomysł wpadł jeden z nowojorskich radnych. Mieszkańcy mogliby liczyć na płatny urlop, gdyby na przykład ich pupil zachorował i musieliby się nim zaopiekować czy zabrać do weterynarza.

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Zwolnienie lekarskie dla posiadaczy zwierząt? "Dbają o nas tak samo, jak my dbamy o nie"

Źródło:
Reuters

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl