Śliwa odmiany - najlepsze, stare, nowe, ozdobne oraz do uprawy amatorskiej

Źródło:
Krajowy Rejestr Odmian
Niedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Śliwa to drzewo o wielu odmianach, które jest łatwe w pielęgnacji, dzięki czemu jest dobrym wyborem do przydomowego sadu. W Polsce zarejestrowanych jest obecnie 28 odmian śliwy. 

● Śliwa ma odmiany, które nadają się do uprawy w przydomowych sadach. ● Popularne odmiany śliwy to m.in. różne odmiany śliwy renklody i śliwki węgierki. ● W Polce w 2021 roku zarejestrowanych jest 28 odmian śliwy.

Śliwa - odmiany

Odmiany śliwek różnią się między sobą pod względem pochodzenia, czasu kwitnienia i owocowania, koloru, rozmiaru i smaku. Śliwa jest drzewem pestkowym, które nie jest szczególnie wymagające, jeśli chodzi o uprawę nawet w przydomowym ogródku, dlatego różne odmiany śliwek cieszą się niesłabnącą popularnością wśród ogrodników.

 Wybierając odmiany śliwy do swojego ogrodu lub sadu, należy jednak wziąć pod uwagę nie tylko jej walory smakowe i podatność na choroby lub szkodniki, ale też na formę zapylenia. Ma to znaczenie dla obfitości zbiorów. 

Najbardziej znane i cenione przez smakoszów oraz sadowników odmiany śliwy to: - śliwa węgierka dąbrowicka - polska odmiana śliwy o charakterystycznych niedużych owocach i ciemnogranatowym kolorze z niebieskim nalotem; węgierki dąbrowickie są soczyste i słodkie, idealne do smażenia powideł, - śliwa węgierka wczesna - kolejna popularna odmiana śliwy; dojrzewa w połowie sierpnia i ma typowe dla węgierek ubarwienie - ciemnoniebieskie z niebieskim nalocie; ma słodki żółty miąższ i sprawdza się w ciastach, przetworach i na surowo, - śliwa president - ma duże, fioletowe owoce o żółtym miąższu, które są dojrzałe na przełomie września i października; śliwka president jest doskonała do jedzenia na surowo, - śliwa Stanley - pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i ma ciemnogranatowe owoce o żółtym miąższu, które są gotowe do zbioru w drugiej połowie września; miąższ łatwo odchodzi od pestki, dlatego śliwki Stanley często wykorzystuje się do przygotowywania przetworów i do suszenia, - śliwa amers - amerykańska odmiana śliwy, daje obfite zbiory w drugiej połowie września; ma ciemnofioletowy lub niebieski kolor i jest wyjątkowo dużym gatunkiem śliwki, waży nawet ponad 50 gramów; śliwę amers można jeść na surowo i wykorzystywać ją w przetworach, - śliwa bluefree - to kolejna amerykańska odmiany śliwy; owocuje we wrześniu, dając bardzo duże (ok. 70 g) ciemnoniebieskie owoce o żółtym miąższu; nadaje się do suszenia i jedzenia na surowo, - śliwa cacanska - uzyskana w dawnej Jugosławii z dwóch różnych odmian śliwek węgierek (Wangenheima i pożegacza); śliwki cacanska dojrzewają w na początku sierpnia i są ciemnogranatowe, a ich skorka pokryta jest jasnoniebieskim nalotem, - śliwa empress - odmiana śliwy pochodząca ze Stanów Zjednoczonych; jej owoce o ciemnym, niemal czarnym kolorze, są wyjątkowo duże. Mogą ważyć nawet 100 gramów; łatwo się ją je na surowo i wykorzystuje do wypieków lub przetworów, bo bez wysiłku daje się oddzielić jej miąższ od pestki, - śliwa herman - pochodzi ze Szwecji i jest wyjątkowo mało wymagająca w uprawie i bardzo odporna na warunki atmosferyczne oraz choroby; ma bordowe owalne owoce o fioletowawym wosku, dojrzewające pod koniec lipca; jej miąższ jest biało-żółty i ma kwaskowaty smak, co sprawia, że śliwa herman jest odmianą chętnie wykorzystywaną w przetworach, - śliwa wiśniowa - owoce śliwy wiśniowej są jadalne, można jeść je na surowo lub robić z nich przetwory; mają różne kolory i smaki - od żółtego przez czerwony po fiolet oraz od słodkiego przez kwaśny po cierpki. 

Śliwa ozdobna

Śliwa ozdobna ma wiele odmian, które chętnie uprawiane są w ogrodach ze względu na swoje dekoracyjne liście i kwiaty. Z wyjątkiem niektórych odmian (np. śliwa japońska i śliwa wiśniowa Hollywood), śliwy ozdobne nie owocują lub robią to rzadko, a głównym powodem ich uprawiania jest wybarwienie liści i kwiatów oraz ciekawy pokrój drzewek.

Najpopularniejsze odmiany śliw ozdobnych to: - śliwa wiśniowa - popularnymi jej odmianami są m.in. nigra i pissardii. Mają różowe liczne kwiaty i purpurowe lub ciemnobrązowe liście. Nigra ma też niewielkie, jadalne owoce.  - śliwa karłowa płożąca - ciekawa odmiana śliwy ozdobnej, przypominająca płożący się krzew. Jesienią jej błyszczące zielone liście przybierają intensywnie czerwone barwy. Kwiaty są białe. - śliwa dziecięca - ma ok. dwa metry wysokości i duże błyszczące liście o bordowej barwie. Kwitnie na biało. - śliwa japońska (patrz niżej).

Śliwa japońska

Śliwa japońska jest śliwą ozdobną. Najlepiej znosi warunki na południu Polski, ponieważ nie lubi przymrozków, a zaczyna kwitnąć już w marcu. Wbrew swojej nazwie śliwa japońska pochodzi z Chin. Ma spore owoce o okrągłym kształcie i różnorodnych kolorach - żołtych, czerwonych, fioletowych. Popularne odmiany śliwy japońskiej to m.in.: - śliwa japońska kometa jest rosyjską odmianą śliwy japońskiej. Ma czerwonobordowe, słodko-kwaśne, owoce, które dojrzewają w lipcu. - śliwa japońska shiro - wyhodowana w Stanach Zjednoczonych. Ma duże owoce o zielonożółtej barwie i białym nalocie. Dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia. Śliwa japońska shiro ma soczysty słodko-kwaśny miąższ. - śliwa japońska Santa Rosa jest odmianą pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych o owocach osiągających wagę 50 gramów i różowoczerwonej skórce. Ma również różowawy miąższ o charakterystycznym słodko-kwaśnym smaku.

Śliwa renkloda

Najbardziej znane i cenione odmiany renklody to: - śliwa renkloda althana - ta czeska odmiana renklody owocuje pod koniec sierpnia i ma soczyste słodko-kwaśne owoce o różowej i fioletowej barwie, - śliwa renkloda ulena pochodzi z Francji - to jedna z najsmaczniejszych i najlepszych odmian śliw; owoce śliwki ulena dojrzewają w drugiej połowie sierpnia i mają żółtozieloną skórkę oraz żółty słodki miąższ, - śliwa renkloda zielona - ma niewielkie zielone owoce (stąd nazwa), które osiągają zaledwie ok. 25 gramów; miąższ mają bardzo słodki, smakują więc dobrze na surowo oraz w kompotach, - śliwa renkloda altana to stara odmiana renklody; pochodzi z XIX wieku z Czech; ma duże bordowe owoce, dochodzące do 50 gramów; zbiera się je na przełomie sierpnia i września; miąższ śliwek renkloda altana jest żółtawy i ma lekko kwaśny smak oraz dużo soku. 

Śliwa - odmiany w Polsce

W Polsce w Krajowym Rejestrze Odmian zarejestrowanych jest w 2021 roku 28 odmian śliwy. Są to: - Amers, - Bluefre, - Diana, - Emper, - Empress, - Herman, - Kalipso, - Królowa Wiktoria, - Nectavit, - Oneida, - Opal, - Polinka, - President, - Promis, - Renkloda Althana,  - Renkloda Ulena, - Ruth Gerstetter, - Silvia, - Stanley, - Temano, - Tolar, - Valjevka, - Valor, - Vision, - Węgierka Dąbrowicka, - Węgierka Wangenheima,  - Węgierka Wczesna, - Węgierka Zwykła.

Stare odmiany śliw

Drzewa śliwy mają wiele starych odmian. Należą do nich: - śliwa węgierka (zwykła) - jedna z najstarszych odmian śliw w Europie, pochodzi z Węgier; węgierki dojrzewają późno: od połowy września do końca października; mają ciemnofioletowy kolor i słodki smak; węgierki zwykłe wykorzystuje się przede wszystkim do smażenia powideł i pieczenia ciast, - śliwa węgierka Wangenheima - to niemiecka stara odmiana śliwy; idealna do powideł i suszenia, - śliwa brzoskiwniowa jerozolimka - ta stara odmiana śliwy pochodzi z Anglii i ma żółto-różowe owoce, które z wyglądu przypominają trochę brzoskwinie (stąd nazwa); owocuje obficie i dość wcześnie, bo już na przełomie lipca i sierpnia; ma słodko-kwaśny żółty miąższ i dobrze smakuje zarówno na surowo, jak i w wypiekach lub przetworach, - śliwa królowa Wiktoria - kolejna stara odmiana śliwy pochodząca z Anglii; w ostatnich latach traci na popularności, ponieważ jest wymagająca w uprawie i mało odporna na pogodę i choroby, a dodatkowo z wiekiem daje coraz mniej owoców; śliwki tej odmiany mają różowofioletowy kolor i używane są najczęściej do przyrządzania kompotów, ze względu na swoje niewielkie rozmiary i słabe odchodzenie słodkiego miąższu od pestki.

Najnowsze odmiany śliwy 

Nowe odmiany śliwy są często bardziej odporne na choroby i mróz niż odmiany stare. Wśród najnowszych odmian śliwy popularnością cieszą się m.in.: - śliwa juna - ma niewielkie owoce przypominające węgierkę zwykłą. Ich miąższ jest kwaśno-słodki, a skórka jasnofioletowa. - śliwa polinka - stosunkowo nowa polska odmiana śliwy. Ma fioletowoniebieskie owoce z szarym nalotem, które dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia. Sprawdzają się zarówno na surowo, jak i w przetworach. - śliwa emper - kolejna polska odmiana śliwy o fioletowoniebieskich owocach i soczystym miąższu. Dojrzałość osiąga pod koniec lipca. - śliwa kalipso - śliwka o żółtym słodkim miąższu i fioletowoniebieskiej barwie, nadaje się do jedzenia na surowo i do przetworów. Dojrzewa pod koniec lipca.

Odmiany śliw do uprawy amatorskiej

Jaka odmiana śliwy jest najlepsza do uprawy w warunkach amatorskich? W przydomowym sadzie najlepiej sprawdzi się odmiana śliwy, która daje dużo owoców i nie wymaga wiele pracy przy utrzymaniu jej w dobrym zdrowiu. Szczególnie popularne są odmiany śliw takich jak: - Węgierka Dąbrowicka, - Bluefree, - Cacanska, - Renkloda Althana, - Renkloda Ulena.

Chętnie sadzone są też odmiany śliwy japońskiej, np. śliwa Santa Rosa lub Shiro.

ZOBACZ TEŻ >> Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Autorka/Autor:ks//mro

Źródło: Krajowy Rejestr Odmian

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Nad Polskę napłynie powietrze znad Afryki, dzięki któremu wkrótce na termometrach zobaczymy powyżej 25 stopni. Miejscami jednak może zagrzmieć. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Pogoda na majówkę 2024. Gdzie będzie najgoręcej, a gdzie pojawią się burze?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas sfotografowała powierzchnię Czerwonej Planety. Na zdjęciu widać coś na kształt chmary pająków.

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Nie zaglądaj tu, jeśli masz arachnofobię. "Pająki" na Marsie

Źródło:
ESA,cbsnews.com

Pogoda na dziś. W piątek 26.04 wystąpi małe i umiarkowane zachmurzenie. Termometry pokażą od 11 do 17 stopni. Warunki biometeo będą korzystne.

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Pogoda na dziś - piątek, 26.04. Słońce wyjrzy zza chmur, do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dynamicznie zmieniająca się pogoda zepsuła początek sezonu szparagowego w Polsce. - Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce - powiedział prezes Polskiego Związku Producentów Szparaga Marian Jakobsze.

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

​Trudny początek sezonu szparagowego. "Najwięcej złego zrobiły niedawne mroźne noce"

Źródło:
PAP

Wysoko w Tatrach panuje jeszcze zimowa aura. Na Kasprowym Wierchu leżą 93 centymetry śniegu. - Takich warunków narciarskich pod koniec kwietnia to chyba jeszcze nie było - powiedział Maciej Stasiński, reporter TVN24.

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

"Mamy piękną zimę na Kasprowym Wierchu"

Źródło:
TVN24, TPN, TOPR

Pogodę w Polsce powoli zaczyna kształtować się wyż znad Bałkanów. Oznacza to, że zmienia się w naszej części Europy cyrkulacja powietrza z północnej na południową. Miejscami występują mgły ograniczające widzialność.

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Lokalnie występują mgły. "Nareszcie się uda wypchnąć chłód"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad dwumetrowy krokodyl spowodował wypadek drogowy, w wyniku którego zginęły trzy osoby - dwóch mężczyzn i kobieta. Jak podają lokalne media, gad wbiegł po zmroku na drogę położoną na obrzeżach miasta Culiacan w stanie Sinaloa w zachodnim Meksyku.

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Wbiegł w nich krokodyl. Trzy osoby zginęły w wypadku drogowym

Źródło:
PAP, losnoticieristas.com

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl