Opryski drzew owocowych - kiedy pryskać drzewa, kalendarz oprysków

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Niedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie
Niedzielne owocobranie w parku Sady ŻoliborskieMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.plNiedzielne owocobranie w parku Sady Żoliborskie

Opryski drzew owocowych zapobiegają chorobom i szkodnikom. Dzięki opryskom drzewa owocowe rosną zdrowsze i dają więcej owoców. Sprawdź, kiedy pryskać drzewka owocowe, by otrzymać najlepsze rezultaty.

● Opryski drzew owocowych chronią drzewa przed szkodnikami i owocami. ● Terminy oprysków drzew owocowych są zmienne w zależności od pogody i jej wpływu na wegetację. ● Pierwsze i najważniejsze opryski drzew owocowych wykonuje się wiosną. ● Opryski drzewek owocowych powtarzamy tym samym preparatem co podczas pierwszego oprysku. 

Opryski drzew owocowych

Opryski drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w sadzie i ogrodzie. Opryski pomagają zapobiec chorobom i szkodnikom, które mogą zaatakować drzewa owocowe, przekładając się na nieudane zbiory, a nawet śmierć drzewa. Opryski drzew owocowych należy wykonywać w dobrym dla danego gatunku drzewa momencie i przy użyciu odpowiednich środków chemicznych lub niechemicznych.

Kiedy pryskać drzewa owocowe?

Drzewa owocowe najlepiej pryskać w okresie poprzedzającym ukazanie się nowych liści podczas bezwietrznego suchego dnia. Najczęściej opryski drzewek owocowych wykonuje się więc jesienią, zimą i wiosną. Daje to szansę na zniszczenie szkodników i zabezpieczenie drzew na przyszły sezon.

Nie ma stałej daty oprysków drzew owocowych. termin może być każdego roku inny, wszystko zależy od pogody i jej wpływu na rozwój rośliny. Przy wyborze odpowiedniego czasu na oprysk drzewek owocowych, sadownicy posługują się kalendarzami oprysków drzew owocowych oraz wskazówkami producentów środków ochrony roślin.

Kalendarz oprysków drzew owocowych

Opryski drzewek owocowych wykonuje się w odpowiednim momencie rozwoju rośliny. Kiedy pryskać drzewa owocowe możemy sprawdzić w terminarzu (kalendarzu) oprysków, który dokładnie precyzuje, przeciwko jakim szkodnikom i chorobom należy pryskać drzewa owocowe w okresach: - bezlistnym, - nabrzmiewania pąków, - pękania pąków, - ukazywania się pierwszych liści, - zielonych pąków kwiatowych, - różowych pąków kwiatowych, - białych pąków kwiatowych, - kwitnienia, - końca kwitnienia, - po kwitnieniu, - rozwoju zawiązków, - wzrostu owoców, - po zbiorach.

Wiosenne opryski drzew owocowych

Najważniejsze wiosenne opryski drzew owocowych rozpoczyna się na przedwiośniu, pod koniec lutego. Dzień oprysku należy wybrać, biorąc pod uwagę pogodę i fazę rozwoju drzewa, dzięki temu oprysk będzie skuteczny. Do oprysków należy wybrać bezwietrzny i ciepły dzień, ale powinien być pochmurny, bo słońce może poparzyć opryskane pędy. Należy też sprawdzić rekomendacje dotyczące optymalnej temperatury powietrza. Producenci środków do oprysków umieszczają takie informacje na etykiecie produktu.

Czas wiosennych oprysków dostosowujemy do fazy rozwojowej drzewa - jego pąków liściowych i kwiatowych. Opryski drzewek owocowych powtarzamy tym samym preparatem co podczas pierwszego oprysku. 

Opryski drzewek owocowych - jak to się robi?

Opryskując drzewo owocowe środkiem ochrony roślin, należy upewnić się, że preparat równomiernie i dokładnie pokryje całe drzewo: pędy, gałęzie, pień. Opryskujemy drzewo od jego nasady po szczyt korony. Jeśli do oprysku drzewek używamy preparatów olejowych, powinniśmy użyć go bardzo obficie, tak by skapywał z rośliny. Opryski miedzianem wykonuje się natomiast punktowo i oszczędnie, tylko na gałązkach z pąkami. 

Oprysk drzew owocowych na robaki 

Opryski drzew owocowych przeciw szkodnikom należy wykonywać w terminie i w sposób zalecany przez producenta konkretnego preparatu do oprysków. Kierujemy się także gatunkiem drzewa oraz rodzajem szkodnika, którego zwalczamy i tak np. oprysk na przędziorka owocowca, misecznika śliwowego i mszyce wykonuje się wiosną jako pierwszy (w lutym-marcu). Do oprysku używa się preparatów olejowych. Terminy oprysków drzew owocowych „na robaki” działkowicze i sadownicy sprawdzają w dostępnym w internecie kalendarzu oprysków drzew owocowych na dany rok.

Opryski jabłoni

Opryski jabłoni - czas ich wykonania i używany preparat dostosowujemy do rodzaju szkodników lub chorób, przed którymi chcemy uchronić drzewo.

Opryski jabłoni przeciw mączniakowi wykonuje się preparatami siarkowymi w momencie, kiedy pąk kwiatowy ma różowy kolor.

Opryski jabłoni przeciw kwieciakowi jabłkowcowi wykonuje się przed pękaniem pąków liściowych, 

Oprysk jabłoni przeciw parchowi jabłoni wykonuje się miedzianem, gdy zaczynają ukazywać się liście lub kiedy pąk kwiatowy ma zielony kolor.

Opryski jabłoni „na robaka”, czyli na szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, namiotniki jabłoniowe, owocnica jabłkowa, piędzik przedzimek, gąsienice motyli wykonuje się w fazie zielonego i różowego pąka kwiatowego preparatem przeznaczonym do zwalczania konkretnego szkodnika.

ZOBACZ >> Odmiany jabłek - polskie, stare, zimowe, wczesne, do szarlotki i na sok

Opryski drzew owocowych miedzianem

Opryski drzew owocowych miedzianem wykonuje się, by chronić rośliny przed chorobami: - grzybowymi, np. parchem jabłoni i gruszy, szarą pleśnią, antraknozą; - bakteryjnymi, np. rakiem bakteryjnym drzew pestkowych, zarazą ogniową.

Morele, brzoskwinie, czereśnie, śliwy i wiśnie opryskujemy miedzianem przeciwko rakowi bakteryjnemu w czasie dojrzewania pąków liściowych. Z kolei, kiedy drzewa zaczynają kwitnąć, a ich pąki kwiatowe są nadal białe, opryskujemy drzewa owocowe miedzianem przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. 

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Intensywne opady śniegu możliwe są we wtorek w kilku województwach. Na Dolnym Śląsku pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 25 centymetrów. Obowiązują alerty wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W części kraju niebezpieczeństwo na drogach będzie stwarzać gołoledź, przed czym również ostrzega IMGW.

Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW

Spadnie nawet 25 centymetrów śniegu. Alerty IMGW

Autor:
anw,ps,as/dd
Źródło:
IMGW

Co najmniej pięć osób zginęło, a prawie 20 zostało rannych w obwodzie odeskim na południu Ukrainy w wyniku śnieżyc i wichur. Wstrzymano ruch na drogach, w tym autostradach. Wiele miejscowości zostało pozbawionych prądu. We wtorek przewidywane są kolejne intensywne opady śniegu i deszczu.

Ofiary śmiertelne śnieżyc i nawałnic na południu Ukrainy

Ofiary śmiertelne śnieżyc i nawałnic na południu Ukrainy

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

W Bieszczadach ogłoszono pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Z godziny na godzinę przybywa śniegu, a w niektórych miejscach leży go już 90 centymetrów.

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

W Bieszczadach mogą schodzić lawiny. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś: wtorek 28.11 będzie śnieżny w części kraju. Termometry wskażą od -4 do 2 stopni Celsjusza. Wiatr chwilami będzie się wzmagał. Odczujemy zimno, a biomet wszędzie zapowiada się niekorzystny.

Pogoda na dziś - wtorek 28.11. Kilkustopniowy mróz, opady w części kraju

Pogoda na dziś - wtorek 28.11. Kilkustopniowy mróz, opady w części kraju

Autor:
/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni upłyną pod znakiem zimowej aury. Temperatura w części kraju będzie utrzymywać się poniżej zera - miejscami w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy na termometrach -5 stopni Celsjusza. Dosypie śniegu, lokalnie dość sporo.

Mróz nie odpuści, a śniegu dosypie. Pogoda na 5 dni

Mróz nie odpuści, a śniegu dosypie. Pogoda na 5 dni

Autor:
dd
Źródło:
tvnmeteo.pl

Strefa intensywnych opadów śniegu nawiedziła kraje położone na Półwyspie Bałkańskim oraz Rumunię i Mołdawię. W niedzielę około 800 tysięcy gospodarstw domowych było w Bułgarii pozbawionych prądu. W Serbii również mocno sypnęło. W kilku miejscowościach wprowadzono stan wyjątkowy.

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Tę część Europy przykrywa gruba warstwa śniegu. Miejscami wprowadzono stan wyjątkowy

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, ENEX, vesti.bg, Radio Romania, adevarul.ro

Już wkrótce nocami temperatura będzie spadać poniżej -10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie na końcu listopada i w pierwszej połowie grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Pogoda na 16 dni: inwazja mroźnego powietrza

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

Poniedziałek w chorwackiej części Dalmacji powitał kierowców opadami śniegu, pierwszymi tej jesieni w tym regionie. Nie był to jednak miły początek tygodnia - kierowcy musieli liczyć się z utrudnieniami.

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Chorwacja. Pierwszy śnieg w Dalmacji sprawił trudność kierowcom

Autor:
/dd
Źródło:
ENEX, zagorje-international.hr

W ciągu ostatnich dwóch dni, z powodu uderzeń piorunów zginęło 24 mieszkańców indyjskiego stanu Gudźarat. Lokalne władze podały, że kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Indie. 24 ofiary śmiertelne uderzeń piorunów

Autor:
anw/
tam
Źródło:
Reuters

Labrador o imieniu Reqs pracował przez 11 lat dla straży pożarnej w hrabstwie Hertfordshire we wschodniej Anglii. Po wielu latach służby czworonóg otrzymał order zasługi PDSA. Jak poinformowała brytyjska telewizja BBC, Reqs był najdłużej pracującym psem strażackim w Wielkiej Brytanii, zanim w lipcu bieżącego roku przeszedł na emeryturę.

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Labrador z orderem. Przez 11 lat pracował dla straży pożarnej

Autor:
anw
Źródło:
CNN, PAP

Podwodna góra została odkryta niedaleko wybrzeży Gwatemali. Ma ona 1600 metrów wysokości i zajmuje powierzchnię 14 kilometrów kwadratowych. Jak tłumaczą badacze, mapowanie dna morskiego pozwoli nam lepiej poznać procesy zachodzące głęboko w oceanie.

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Na morskim dnie kryła się góra dwa razy wyższa niż Burdż Chalifa

Autor:
as
Źródło:
Schmidt Ocean Institute

Etna wyrzuciła z siebie kolejną malowniczą falę lawy. Sycylijski wulkan rozświetlił w niedzielę niebo nad Katanią. Jak przekazał włoski Krajowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii, aktywność wulkaniczna w południowo-wschodnim kraterze wytworzyła również niewielkie ilości popiołu.

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Etna zrobiła oszałamiający spektakl

Autor:
as
Źródło:
INGV, tvnmeteo.pl

Nandu, ptak przypominający strusia, uciekł z prywatnej posesji w powiecie świdnickim (województwo dolnośląskie). Chociaż zwierzę nie jest niebezpieczne, jego schwytanie to niezwykle skomplikowany proces - potrafi ono niezwykle szybko biegać. Koordynująca akcję fundacja zaapelowała do mieszkańców o pomoc.

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Od tygodnia szukają nandu na Dolnym Śląsku. Jego schwytanie "graniczy z cudem"

Autor:
as/dd
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

A23a, największa góra lodowa świata, opuszcza Antarktydę. Lodowy blok, niemal osiem razy większy od Warszawy, po trzech dekadach zaczął dryfować ku wodom Atlantyku. Jego ogrom pokazuje nagranie, które naukowcy wykonali podczas środowej wyprawy.

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Największa góra lodowa świata nabiera rozpędu. Zobacz kolosa na nagraniu

Autor:
ps/dd
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Słupy świetlne pojawiły się na małopolskim niebie w czwartkową noc. To efektowne zjawisko możemy zaobserwować szczególnie w mroźne noce, głównie w północnej Europie. Co jest jego przyczyną?

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Świetlne filary wystrzeliły w niebo

Autor:
as/dd
Źródło:
tvnmeteo.pl, Polscy Łowcy Burz

Amaterasu, wysokoenergetyczna cząsteczka promieniowania kosmicznego, została wykryta przez naukowców. Niosła ona ze sobą miliardy razy więcej energii niż zjonizowane atomy zorzy polarnej. Naukowcy nie mają pojęcia, jakie zjawisko mogło być źródłem cząstki niosącej aż tyle energii, ani gdzie właściwie do niego doszło.

Do Ziemi dotarła wysokoenergetyczna cząstka. "Nie istnieje konwencjonalne wyjaśnienie tego zjawiska"

Do Ziemi dotarła wysokoenergetyczna cząstka. "Nie istnieje konwencjonalne wyjaśnienie tego zjawiska"

Autor:
as/dd
Źródło:
CNN, THEU

Zima wkroczyła do Polski i na razie nigdzie się nie wybiera. Będzie robić się coraz chłodniej i do śniegu i trudnych warunków drogowych trzeba będzie się przyzwyczaić. Szczególnie zimno zapowiada się przełom listopada i grudnia. O najnowszych prognozach pogody pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Będzie zima? Co przyniosą kolejne tygodnie

Autor:
Arleta
Unton-Pyziołek
Źródło:
tvnmeteo.pl

Znak ostrzegający przed przechodzącymi przez ulicę gęsiami został ustawiony w północno-zachodniej Anglii. Stworzono go dla dobra ptaków - niedawno doszło do poważnego wypadku z ich udziałem. Jak podkreślili mieszkańcy miejscowości, gdzie stanęło nietypowe oznaczenie, obserwacja gęsi dostarcza im sporo radości.

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Znak ostrzegający przed... gęsiami. Postawiono go po poważnym wypadku

Autor:
as
Źródło:
PAP, BBC

Podczas leśnych spacerów warto uważnie się rozglądać. Można obecnie natknąć się bowiem na efektownie wyglądające zjawisko. Chodzi o "lodowe włosy".

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

"Dosyć rzadko spotykane zjawisko". Można zobaczyć je teraz

Autor:
ps
Źródło:
Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Na Islandii nadal obowiązuje stan nadzwyczajny w związku z możliwym wybuchem wulkanu na półwyspie Reykjanes na południowo-zachodnim krańcu wyspy, choć ryzyko erupcji maleje ze względu na spadek aktywności sejsmicznej - przekazały w piątek miejscowe służby. Według władz, z powodu uszkodzeń budynków i dróg na skutek wstrząsów mieszkańcy ewakuowanego miasta Grindavik będą mogli wrócić do domów dopiero za kilka miesięcy.

Miną miesiące, zanim będą mogli wrócić do domów

Miną miesiące, zanim będą mogli wrócić do domów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters,, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy tajwańskiego miasta Keelung znaleźli na brzegu mola dla wędkarzy siedem niebieskich smoków. Nie są to - jak sugeruje nazwa - latające, ziejące ogniem stworzenia, ale morskie ślimaki. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu.

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Niebieskie smoki na tajwańskim molo. Ostatni raz były tu widziane 10 lat temu

Autor:
anw
Źródło:
ENEX, News.tvbs.com.tw

Rakieta, której fragment uderzył w powierzchnię Księżyca w marcu 2022 roku, została wystrzelona przez Chiny. Najprawdopodobniej znajdował się w niej nieujawniony ładunek - wynika z najnowszych ustaleń amerykańskich naukowców. Uderzenie rakiety w Księżyc spowodowało wówczas powstanie niezwykłego, podwójnego krateru. Chiny konsekwentnie zaprzeczają, że za zderzenie z Księżycem odpowiadała ich rakieta.  

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Chińska rakieta, która uderzyła w Księżyc, miała ukryty ładunek. Nowe ustalenia Amerykanów

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Live Science, TVN24.pl

Zastępcy szeryfa amerykańskiego hrabstwa Columbia przeprowadzili nietypową akcję ratunkową. Pomogli jeleniowi zaplątanemu w drut kolczasty. Zwierzę uwięzione było wokół drzewa przez co najmniej dwa dni.

Jeleń zaplątany w drut kolczasty. Akcja ratunkowa w stanie Wisconsin

Jeleń zaplątany w drut kolczasty. Akcja ratunkowa w stanie Wisconsin

Autor:
anw
Źródło:
upi.com

Na rzece Jamuna w północnych Indiach pojawiła się toksyczna, biała piana – wynika z zarejestrowanego we wtorek nagrania. Za jej formowanie odpowiada nagromadzenie ścieków oraz odpadów przemysłowych. Toksyczna piana pokryła rzekę tuż przed obchodami hinduistycznego święta, w trakcie którego wierni zanurzają się w wodach tej rzeki.  

Toksyczna piana pokryła rzekę niczym kra. Ludzie i tak weszli do wody

Toksyczna piana pokryła rzekę niczym kra. Ludzie i tak weszli do wody

Autor:
jdw//mm
Źródło:
Reuters, CNN, Hindustan Times, tvn24.pl