W obszarach podbiegunowych mamy do czynienia z nocą lub dniem polarnym. Trwają one od jednej doby do nawet pół roku. Podczas nocy polarnej nie zapada jednak całkowita ciemność. Wyjaśniamy na czym polega zjawisko nocy i dnia polarnego.
● O nocy polarnej mówimy, kiedy noc w danym miejscu trwa dłużej niż 24 godziny. ● Na biegunach noc i dzień polarny trwają naprzemiennie po pół roku. ● Zarówno noc jak i dzień polarny stanowią dużą atrakcję turystyczną.
Dzień i noc polarna
O dniu polarnym mówimy wtedy, gdy dzień w danym miejscu trwa dłużej niż 24 godziny. Podobnie - o nocy polarnej mówimy, kiedy noc w danym miejscu trwa dłużej niż 24 godziny. Dzień polarny i noc polarna występują na obszarach położonych na szerokości geograficznej wyższej niż 67°23’, czyli mniej więcej za kołami podbiegunowymi.
Ile trwa noc polarna i dzień polarny? Tuż za kołami podbiegunowym będą trwały tylko dobę (dzieje się to dwa razy w roku - 22 czerwca i 22 grudnia). Okres ten rośnie wraz ze zmniejszającą się odległością od bieguna. Na samym biegunie noc polarna lub dzień polarny trwać będzie niemal sześć miesięcy.
Dzień polarny na Biegunie Północnym trwa od 22 czerwca do 22 grudnia (w tym czasie na Biegunie Południowym trwa noc polarna). Noc polarna na Biegunie Północnym trwa od 23 grudnia do 21 czerwca (w tym czasie na Biegunie Południowym trwa dzień polarny).
Noc polarna
To trudny okres dla mieszkańców regionów położonych za kołem podbiegunowym. Nawet jeżeli w danym miejscu sama noc polarna nie trwa przez kilka miesięcy, to i tak słońce wychodzi za horyzont na kilka godzin dziennie. Odbija się to często na zdrowiu mieszkańców.
Trzeba też pamiętać, że noc polarna nie oznacza, że w danym miejscu zapada całkowita ciemność. Słońce często znajduje się tuż pod linią horyzontu, więc ma się do czynienia ze zmierzchem. Dodatkowo niebo rozświetla Księżyc, który niektórym zastępuje wręcz Słońce. Za kołem podbiegunowym zwykle leży śnieg, więc światło odbijane przez Księżyc odbija się również od śniegu, przez co jest nieco jaśniej.
Ciekawym przykładem jest Islandia. W kraju tym (poza wyspą Grimsey) nie ma pełnego zjawiska nocy polarnej, jednak zimą przez wiele tygodni dzień trwa zaledwie kilka godzin. Jest to więc ciekawe miejsce, w którym można doświadczyć bardzo krótkiego dnia.
Dzień polarny
Teoretycznie jest to mniej uciążliwe zjawisko niż noc polarna. Może być jednak takie dla nieprzyzwyczajonych do niego turystów w obszarach podbiegunowych. Trzeba wiedzieć, że podczas dni polarnych Słońce nie zachodzi za horyzont. Turyści często zastanawiają się, jak spać w takich warunkach, kiedy o północy jest jeszcze całkiem jasno. Skuteczne sposoby to przede wszystkim dobrze zaciemniające zasłony i opaski na oczy.
Dużą popularnością cieszą wyjazdy na białe noce do Norwegii, czyli nocy, kiedy nie robi się ciemno. Wiele osób docenia możliwość całodobowego dnia - można na przykład pograć w golfa w środku nocy, a jednak w świetle słonecznym.
Zorza polarna
Podczas trwania nocy polarnej warto jest bacznie obserwować niebo, ponieważ zobaczyć można na nim kolejne niezwykłe zjawisko - zorzę polarną. Zorza podobnie jak księżyc rozświetla ciemności nocy polarnej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zorza polarna - co to jest, jak wygląda i powstaje? Gdzie można zobaczyć zorzę polarną?
Gdzie występuje zorza polarna? Najczęściej zobaczyć ją można w pobliżu biegunów. Jednak podróżując do Skandynawii czy Islandii również jest duża szansa na zobaczenie zorzy polarnej.
Zorza polarna - kiedy? Najlepszy okres na oglądanie zorzy polarnej to czas od jesieni do wczesnej wiosny. Jest wtedy po prostu najciemniej.
Źródło: polarpedia.eu, icetry.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock